Ostatnio aktualizowane: 03.03.21

 

Wycieraczki samochodowe to ważny element wyposażenia, który odpowiada za dobrą widoczność. Należy je regularnie kontrolować i wymieniać, ponieważ zużyta guma może doprowadzić do porysowania szyby, a także negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo podczas jazdy. Jakie są pierwsze objawy zużycia piór? Jak często należy wymieniać wycieraczki na nowe? 

 

Za co odpowiadają wycieraczki? 

Wycieraczki to element wyposażenia samochodu znajdujący się z przodu oraz z tyłu pojazdu. W niektórych modelach aut można spotkać wycieraczki zainstalowane przy przednich reflektorach, jednak obecnie jest to rzadkość. Wycieraczki to ruchoma część odpowiadająca za czyszczenie szyby z kropli deszczu, śniegu, pyłu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Bez tego osoba prowadząca samochód nie mogłaby kontynuować jazdy w czasie opadów atmosferycznych. Kierujący pojazdem uruchamia wycieraczki z kabiny auta. Zazwyczaj przełącznik jest zlokalizowany przy kierownicy. Kierowca może dostosować częstotliwość pracy wycieraczek dzięki stopniowej regulacji. W nowych samochodach za regulację pracy mechanizmu odpowiadają czujniki. Dzięki temu kierowca nie musi samodzielnie zmieniać częstotliwości, z jaką pióra ślizgają się po szybie. 

Jaka jest trwałość wycieraczek? 

Większość producentów deklaruje, że wycieraczki działają najlepiej przez okres około 6 miesięcy po zamontowaniu. Wszystko jednak zależy od sposobu użytkowania. W sezonie zimowym wymiana piór może okazać się konieczna co dwa miesiące, ponieważ niska temperatura powoduje uszkodzenia gumy, która przestaje prawidłowo zbierać wodę i śnieg z szyby. Co więcej, w zimie wiele osób stosuje chemiczne odmrażacze, które również nie mają dobrego wpływu na gumowe elementy. W samochodach z automatycznym uruchamianiem przednich wycieraczek należy uważać zimą, gdy guma przymarznie do powierzchni szyby. Czujnik uruchamia wówczas mechanizm, który siłą odrywa pióra od szklanej tafli. W ten sposób można łatwo uszkodzić nie tylko gumowe wykończenie, ale także całe ramiona wycieraczek. Jeśli samochód stoi na zewnątrz, warto wyłączyć tryb automatyczny.  

 

Jakie wycieraczki wybrać? 

Na rynku dostępne są dwa najpopularniejsze rodzaje wycieraczek. Są to modele przegubowe oraz bezprzegubowe. Typ pierwszy jest od lat powszechnie stosowany w samochodach. Modele przegubowe mają prostą konstrukcję, która pozwala równomiernie docisnąć pióro do powierzchni szyby. Tanie wycieraczki samochodowe z ruchomym przegubem można łatwo dopasować do danego pojazdu. Na rynku dostępnych jest sporo wariantów, co pozwala znaleźć model o odpowiedniej długości. W przypadku typu bezprzegubowego dopasowanie ich do konkretnego pojazdu jest nieco trudniejsze. Problem polega głównie na tym, żeby dopasować kształt pióra do wypukłości szyby. Niejednokrotnie kierowca musi dobrać odpowiedni model wycieraczki metodą prób i błędów. Pomimo tego, że producenci starają się dopasować pióra do pojazdów, nie zawsze jest to w pełni możliwe. Zaletami wycieraczek bezprzegubowych są aerodynamiczny kształt oraz niewielka wysokość. 

 

Jakie są pierwsze objawy zużycia? 

Każdy kierowca wie, jak niekorzystnie na komfort jazdy wpływa zabrudzona przednia szyba. W momencie, gdy wycieraczki przestają dobrze zbierać wodę, a na powierzchni szyby pojawiają się smugi, należy przygotować się na ich wymianę. Jednak samo pojawianie się smug nie zawsze musi oznaczać konieczność wymiany wycieraczek. Czasami wystarczy dobrze umyć przednią szybę oraz przetrzeć pióra, aby ponownie zaczęły dobrze usuwać zanieczyszczenia. Jeśli oczyszczenie gumy nie pomaga, oznacza to, że wycieraczki są zużyte i należy zainwestować w nowy komplet. Użytkowanie piór w czasie niewielkiego deszczu z dużą częstotliwością również nie wpływa dobrze na ich kondycję. Częsty kontakt z suchą powierzchnią szyby przyczynia się do zużycia gumowych elementów. Inne objawy świadczące o konieczności wymiany to hałas, niepokojące dźwięki oraz rytmiczne uderzanie o szybę. Takie objawy pojawiają się w momencie, gdy doszło do odkształcenia piór, które przestały szczelnie przylegać do tafli. Należy również zwrócić uwagę, czy w trakcie pracy wycieraczek na szybie pozostają niewytarte miejsca. Jeśli osoba kierująca pojazdem zauważy powyższe sygnały, może to oznaczać, że czas udać się do najbliższego sklepu z częściami motoryzacyjnymi, gdzie pracownicy pomogą dobrać odpowiedni model do samochodu. 

Jak dbać o wycieraczki? 

Dbanie o samochód, stosowanie odpowiednich kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych to najlepszy sposób, aby przez długi czas utrzymać odpowiednią wartość pojazdu. Niektóre proste zabiegi mogą pomóc uzyskać efekt, który podniesie wartość auta nawet o kilkaset złotych. Dodatkowo stosowanie dobrej jakości preparatów sprawi, że użytkowanie pojazdu będzie przyjemne i bardziej komfortowe. Aby przedłużyć trwałość elementów, takich jak wycieraczki, warto regularnie myć przednią szybę płynem w sprayu. Dobrze wyczyszczona powierzchnia sprawi, że gumowe pióra będą pracować płynnie i bez pozostawiania smug.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments