Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Decydując się na samodzielny montaż haka holowniczego, należy zwrócić uwagę na swoje możliwości i umiejętności. W niektórych przypadkach instalacja haka może okazać się skomplikowana i wymagać pewnych modyfikacji w samochodzie, których bez specjalistycznego sprzętu nie da się przeprowadzić. Co warto wiedzieć o montażu haka holowniczego w samochodzie? W jaki sposób zamontować go samodzielnie? 

 

Samodzielny montaż haka holowniczego 

Podejmując się samodzielnego montażu zaczepu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dobry hak holowniczy ma homologację oraz czytelną tabliczkę znamionową. W zależności od modelu samochodu oraz rodzaju zakupionego zaczepu, do montażu będą potrzebne narzędzia takie jak: wiertarka, klucz nasadowy, śrubokręt z wymiennymi bitami, miernik oraz podstawowe przyrządy niezbędne w trakcie pracy z elektryką. Przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić, czy w zestawie z zaczepem są wszystkie niezbędne elementy montażowe. Jedynie haki dopasowane do danego samochodu są łatwe w instalacji. Przed zakupem należy podać markę, model, rok produkcji, typ nadwozia 3D lub 5D oraz wersję przedliftową lub poliftową auta. 

Montaż haka może wymagać także ściągnięcia zderzaka, a czasem nawet tylnych lamp. Jeśli w danym pojeździe nie ma otworów technologicznych, trzeba je wywiercić wiertarką ze specjalnym wiertłem. Ważne, aby we właściwy sposób odmierzyć długość, szerokość oraz wysokość, na jakiej mają być wywiercone. Kiedy otwory są już przygotowane, można przystąpić do przykręcenia haka do tylnych podłużnic. Kolejnym krokiem jest montaż wiązki elektrycznej, którą należy zainstalować zgodnie z instrukcją producenta. Znacznie bardziej skomplikowany może okazać się montaż instalacji w samochodzie z multipleksem. Wówczas trzeba skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. 

Po zamontowaniu haka i prawidłowym podłączeniu instalacji należy poskładać zdemontowane elementy i przymierzyć zderzak. Jeśli zaczep utrudnia ponowne założenie zderzaka, konieczne może okazać się zrobienie wycięcia wyrzynarką. Z zainstalowanym hakiem należy podjechać do najbliższej stacji kontroli pojazdów, aby go zalegalizować. Diagnosta przeprowadzi test oraz sprawdzi prawidłowe podłączenie zaczepu do auta. Z wystawionym potwierdzeniem należy udać się do wydziału komunikacji z dowodem rejestracyjnym oraz kartą pojazdu. 

Gniazdo do podłączenia instalacji elektrycznej przyczepy 

Na rynku dostępne są dwa rodzaje gniazd do przyczep. Gniazdo jest na stałe przymocowane do samochodu i wpina się do niego wtyczkę z przyczepy. Ważne, aby wtyczka w przyczepie miała tyle samo styków, co gniazdo przy aucie. Najpopularniejsze są modele 7-stykowe. Gniazdo europejskie ma następujący schemat podłączenia: żółty – kierunkowskaz lewy, niebieski – przeciwmgłowe, biały – masa, zielony – kierunkowskaz prawy, brązowy – pozycyjne prawe, czerwony – stop, czarny – pozycyjne lewe i tablica rejestracyjna. W modelu 13-stykowym, który najczęściej jest montowany w przyczepach powyżej 750 kg oraz w przyczepach kempingowych, schemat podłączenia jest uzupełniony o czerwono-czarny – światło cofania, czerwony – zasilanie ciągłe, żółty – zasilanie sterowane wyłącznikiem zapłonu, brązowy – masa. 

 

Budowa i elementy haka holowniczego 

Budowa i elementy zaczepu holowniczego jest ważnym tematem. Niewielu zastanawia się, w jaki sposób hak holowniczy jest zbudowany i ile części składa się na jego konstrukcję. Głównym elementem haka jest belka mocująca. To do niej mocuje się uchwyt na kulę oraz gniazdo. Wykonana jest ze stalowej rury lub z profili zamkniętych, uformowanych w prostokąt lub kwadrat. W zależności od modelu element ten jest prosty lub może być wygięty w lekki łuk. Jego długość wynosi mniej niż 1,5 metra. Oprócz belki mocującej są również dwa wsporniki boczne po dwóch stronach. Mają one różne kształty i wielkość, zazwyczaj są grubości około 10 mm. W niektórych modelach znajdują się dodatkowe elementy wzmacniające całą konstrukcję. Drugą ważną częścią haka zaraz po belce jest kula. Jest to element, na którym opiera się cały ciężar zamocowanej przyczepy. Kula znajduje się na środku, a tuż obok niej jest gniazdo do zasilania. Oprócz tych elementów jest także tabliczka znamionowa wraz z homologacją. Bez niej nie ma możliwości zarejestrowania haka w wydziale komunikacji. Warto także zainwestować w ochronny kapturek wykonany z tworzywa sztucznego. Osłoni on metalowy hak przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. 

Problemy związane z montażem – na co zwrócić uwagę podczas zakupu? 

Samodzielny montaż haka holowniczego może być skomplikowany, jeśli nie weźmie się pod uwagę kilku kwestii. Oprócz właściwego dobrania haka do pojazdu konieczne jest sprawdzenie, czy modyfikacje wykonane w samochodzie nie są przeszkodą w montażu zaczepu. Najczęściej problemem jest instalacja LPG. Butla z gazem, umieszczona pod spodem pojazdu w miejscu koła zapasowego, jest znacznie większa niż samo koło. W wielu przypadkach konieczny jest demontaż butli i przeniesienie jej do bagażnika. Zabieg ten wymaga pomocy wyspecjalizowanego zakładu. Równie problematyczny jest montaż haka holowniczego w starszych pojazdach, w których występuje korozja. Jeśli pomimo wcześniejszej konserwacji podwozia rdza nadal występuje, nie warto inwestować w instalację haka.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments