Ostatnio aktualizowane: 13.08.20

 

Wichura, powódź i gradobicie w okresie letnim mogą spowodować ogromne szkody samochodu. Kierowcy trzymający pojazdy poza garażem mogą spodziewać się, że nawet niewielkie kule gradu spowodują poważne uszkodzenia karoserii. Warto wiedzieć, jak należy się zachować podczas burzy w trakcie podróży i jak zabezpieczyć auto stojące na zewnątrz. 

 

Opady w postaci bryłek lodu o średnicy od 5 do 50 mm są zjawiskiem powszechnym, które w Polsce występuje najczęściej w sezonie letnim. Lecące kule gradowe mogą spowodować poważne uszkodzenia, kosztowne w naprawie. W trakcie burzy z opadami gradu może dojść do zniszczenia dachów, elewacji domów, ogrodów, upraw, pojazdów rolniczych, samochodów oraz wszystkiego, co znajduje się na otwartej przestrzeni. Temu zjawisku atmosferycznemu towarzyszy zazwyczaj silna wichura z porywistym wiatrem oraz burza z piorunami. Dodatkowe niebezpieczeństwo stanowią więc połamane gałęzie oraz wszelkiego rodzaju elementy przemieszczone w trakcie zawieruchy. 

 

Jak zachować się w czasie gradu? 

Wielu kierowców w czasie niespodziewanej zmiany pogody wpada w panikę. Zaskoczenie wywołane nagłą zmianą warunków atmosferycznych jest spowodowane tym, że wiele osób nie ma pojęcia, jak zachować się w trakcie nawałnicy. W momencie, gdy deszcz zaczyna mocno padać, a widoczność zmniejsza się do kilku metrów, osoba prowadząca auto powinna zachować wszelkie środki ostrożności. 

Zjazd z drogi na pobocze 

Jeśli samochód przemieszcza się po drodze z utwardzonym poboczem, warto rozważyć możliwość zjazdu w bezpieczne miejsce. Dobrym pomysłem jest zjechanie na parking lub na stację paliw. Najlepszym rozwiązaniem w czasie gradobicia byłoby zaparkowanie samochodu pod solidnym dachem, jednak w trakcie podróży po drogach krajowych rzadko kiedy można liczyć na taki komfort. W trakcie nawałnicy kierowca powinien rozejrzeć się za bezpiecznym miejscem postojowym, które zminimalizuje ryzyko najechania przez inny pojazd. W czasie ulewnego deszczu światła awaryjne są słabo widoczne. Zdarzają się przypadki, gdy osoby kierujące autem lub pasażerowie wychodzą z samochodu i ustawiają za nim trójkąt ostrzegawczy, aby być lepiej widocznym. Niestety, takie działanie może być tragiczne w skutkach. Kierowca wyposażony w kamizelkę odblaskową jest równie słabo widoczny na drodze, co pojazd stojący na poboczu ze światłami awaryjnymi. Dla własnego bezpieczeństwa warto zostać w pojeździe. 

 

Ograniczenie prędkości

Kierowcy jadący po autostradzie lub drogach szybkiego ruchu w czasie nawałnicy powinni jechać wolniej. Silne podmuchy wiatru są bardzo niebezpieczne na otwartych przestrzeniach, gdzie może dojść do zepchnięcia pojazdu jadącego z dużą prędkością. Dotyczy to szczególnie dużych i wysokich samochodów, bardzo podatnych na podmuchy wiatru. Większe pojazdy mogą zostać zepchnięte ze swojego pasa ruchu i uderzyć w inne auto. W sytuacji, gdy warunki atmosferyczne diametralnie ulegają zmianie, kierowca powinien zachować dystans pomiędzy swoim autem a innymi uczestnikami ruchu. W trakcie silnego gradobicia i ulewnego deszczu znacznie wydłuża się droga hamowania. Na mokrej nawierzchni samochód wyposażony w opony letnie przy prędkości 80 km/h zatrzyma się po około 43 metrach. W przypadku ogumienia wielosezonowego wynik jest podobny. Auto wyposażone w opony całoroczne jadące z prędkością 80 km/h zatrzyma się po około 44 metrach. Z tego względu, jadąc autostradą, kierowca powinien ograniczyć prędkość do minimum lub dopasować się do ograniczeń wyświetlanych na tablicach informacyjnych umieszczonych wzdłuż drogi. 

 

Parkowanie pod drzewami 

Wiele osób próbuje ograniczyć skutki gradobicia, parkując samochód pod drzewem. Kierowcy mają nadzieję, że pojazd schowany pod jego koroną zostanie uchroniony przed poważnymi wgnieceniami spowodowanymi opadami gradu. Niestety, parkowanie w takim miejscu może okazać się bardzo niebezpieczne. Silne podmuchy wiatru mogą doprowadzić do powalenia drzewa, które spadnie na samochód. Może wówczas dojść do przygniecenia osób znajdujących się wewnątrz. W takiej sytuacji żadne systemy bezpieczeństwa nie będą w stanie uchronić kierowcy i pasażerów. Jeśli uczestnik ruchu nie ma możliwości i musi stanąć pod drzewami, warto wybrać takie, które mają cienkie i elastyczne konary. 

 

Samochód jako klatka bezpieczeństwa 

W wielu przypadkach gradobiciu towarzyszą ulewny deszcz oraz burza z piorunami. Każdy, kto uczęszczał na lekcje fizyki, ma świadomość tego, że metalowa karoseria samochodu działa, jak “klatka Faradaya”. Oznacza to, że w momencie, gdy piorun uderzy w auto, pasażerom nie powinno się nic stać. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, ponieważ pasażerowie kabrioletów z miękkim dachem nie są tak bezpieczni. Auto oprócz tego, że chroni przed burzą, jest również tarczą ochronną, która zabezpiecza człowieka przed gałęziami porwanymi przez silny wiatr oraz ulewnym deszczem.  

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu 

Kiedy osoba kierująca pojazdem znajdzie bezpieczne miejsce, aby zjechać z drogi, powinna się zatrzymać, ale nie gasić silnika i nie wyłączać świateł. Dlaczego jest to tak ważne? Pracująca jednostka napędowa zapewnia prąd niezbędny do działania układu klimatyzacji. W czasie nawałnicy zazwyczaj parują szyby, które dodatkowo utrudniają widoczność na drodze, a nawet w czasie postoju warto widzieć, co dzieje się obok auta. Dodatkowo działająca klimatyzacja zapewnia świeżą porcję tlenu bez konieczności otwierania okien. Oprócz tego uruchomiony silnik gwarantuje możliwość szybkiego odjechania z parkingu w razie niebezpieczeństwa. Kierowcy nie powinni również gasić świateł. Dobrze oświetlony pojazd daje gwarancję bezpieczeństwa oraz minimalizuje ryzyko najechania przez inne auto. 

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments