Ostatnio aktualizowane: 07.07.20

 

Umiejętność wymiany przebitej opony jest niezbędna dla każdego kierowcy. Wiele osób, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy, często nie ma odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby wymienić uszkodzone koło. Niektórzy w sytuacji awaryjnej polegają wyłącznie na pomocy ze strony członków rodziny lub specjalisty. Jednak pęknięta opona może przytrafić się w momencie, gdy kierowca nie będzie w stanie prosić o pomoc. Wówczas pozostaje jedynie podstawowa wiedza na temat samodzielnej wymiany koła. 

 

Przedmioty, które warto mieć w samochodzie 

Oprócz podstawowego wyposażenia, które powinno znaleźć się w każdym samochodzie, warto wozić w bagażniku kilka dodatkowych rzeczy. Obok wymaganych przez prawo trójkąta odblaskowego i gaśnicy, powinno się wozić apteczkę pierwszej pomocy, kamizelkę odblaskową, komplet żarówek, linkę holowniczą oraz kable rozruchowe. Oprócz tych elementów równie ważne są narzędzia, takie jak podnośnik samochodowy, klucz do kół, koło zapasowe lub dojazdowe oraz kliny. Jeśli któregoś z wymienionych przedmiotów nie było na wyposażeniu auta, co często się zdarza w przypadku samochodów używanych, warto czym prędzej je dokupić.

Ważne jest również regularne sprawdzanie ciśnienia w kole zapasowym znajdującym się w bagażniku lub pod samochodem w tylnej części. Specjaliści zalecają, aby kontrolować stan ciśnienia we wszystkich oponach przynajmniej raz w miesiącu oraz przed dłuższym wyjazdem lub przed transportem ciężkiego ładunku. Koła dojazdowe mają zazwyczaj inne ciśnienie niż zwykła opona. Aby były napompowane prawidłowo, należy zwrócić uwagę na wartości PSI podane na kole. Osoby, które dużo podróżują, powinny mieć w samochodzie dodatkowe wyposażenie w postaci mocnej latarki LED z działającymi bateriami, ponczo przeciwdeszczowe, rękawiczki robocze oraz niewielki, płaski kawałek drewna. Przydaje się on wówczas, gdy podnośnik trzeba ustawić na nierównej powierzchni lub na piasku czy żwirze. Kierowcy zawodowi powinni rozważyć możliwość zakupu opon typu Run Flat. Jest to rodzaj ogumienia, który po przebiciu i spadku ciśnienia umożliwia dalszą jazdę. Tanie opony w takiej sytuacji wymagają zmiany na koło zapasowe lub dojazdowe. Dalsza jazda może skutkować ich poważnym uszkodzeniem. 

 

Jak zmienić uszkodzoną oponę?

W momencie, gdy kierowca zorientuje się, że opona w samochodzie jest przebita lub schodzi z niej powietrze, powinien od razu zjechać w bezpieczne miejsce na poboczu. Na początku nie powinien on wykonywać żadnych szybkich ruchów kierownicą, ani tym bardziej gwałtownie hamować. Najbezpieczniej jest powoli zmniejszać prędkość, odpuszczając pedał gazu i redukując biegi. Hamowanie silnikiem w takiej sytuacji jest najbezpieczniejszą metodą wytracenia prędkości przez pojazd. W trakcie spowolnienia samochodu warto rozglądać się za dobrym miejscem, w którym będzie można ustawić samochód i zmienić koło. Ważne jest, aby auto zaparkować tak, aby kierowcy nie groziło żadne niebezpieczeństwo ze strony innych pojazdów poruszających się po drodze. 

Ustawiając auto na poboczu drogi, należy bezwzględnie włączyć światła awaryjne, ubrać kamizelkę odblaskową i rozstawić trójkąt ostrzegawczy za samochodem. Dzięki temu przejeżdżające samochody zauważą uszkodzony pojazd i będą mogły przejechać obok w bezpiecznej odległości, nie stwarzając zagrożenia. Zanim jednak kierowca wysiądzie z samochodu, powinien zaciągnąć hamulec ręczny, który uniemożliwi toczenie się auta. Oprócz tego warto podstawić pod koła specjalne kliny, które dodatkowo ograniczają ruch auta. Jeśli na wyposażeniu nie ma klinów, można użyć dużego kamienia, cegły lub innego elementu znajdującego się blisko pojazdu. W przypadku gdy uszkodzeniu uległo przednie koło, klin trzeba podstawić pod tylne opony. Analogicznie należy postąpić w sytuacji, gdy przebita jest tylna opona. 

Kiedy samochód jest unieruchomiony, można przystąpić do zmiany koła. Do tego celu należy przygotować podnośnik, klucz oraz koło zapasowe. W przypadku felg stalowych z kołpakami trzeba najpierw usunąć plastikowe dekle. Z alufelgami nie ma tego problemu i można od razu przejść do lekkiego poluzowania śrub. Kluczem nasadowym należy poluzować śruby na około 1/4 do 1/2 obrotu, przeciwnym ruchem niż wskazówki zegara. Nie wolno ich odkręcać całkowicie, zanim samochód nie stanie na podnośniku. Właściwe dla niego miejsce na ustawienie podnośnika znajduje się zwykle na ramie pojazdu. Niektóre samochody z plastikowymi listwami na spodzie mają specjalne otwory, które określają miejsce przeznaczone dla podnośnika. Aby bezpiecznie podnieść pojazd i uniknąć jego uszkodzenia, warto sprawdzić, czy został odpowiednio osadzony. W trakcie podnoszenia należy przez cały czas kontrolować, czy auto stoi stabilnie na podłożu. 

W momencie, gdy uszkodzone koło będzie 4 – 5 cm nad ziemią, można przystąpić do odkręcenia śrub lub nakrętek trzymających felgę. Po odkręceniu należy chwycić obiema rękami koło za bieżnik od spodu i próbować oderwać felgę od piasty. Jeśli nie odejdzie od razu, można lekko uderzyć w koło ręką. Po jego zdjęciu można przystąpić do zamontowania zapasu, który osadza się na piaście. Założone koło trzeba przykręcić śrubami lub nakrętkami i dokręcić kluczem. Kiedy będzie na właściwym miejscu, można przejść do opuszczania pojazdu przy użyciu podnośnika. Po całkowitym opuszczeniu auta założone koło należy mocno dokręcić kluczem, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W momencie, gdy kierowca ma pewność, że prawidłowo dokręcił koło, może przystąpić do porządkowania miejsca postojowego, a potem dalej kontynuować jazdę. Trzeba pamiętać jednak o tym, że koło dojazdowe może jechać z maksymalną prędkością 80 km/h.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments