Ostatnio aktualizowane: 07.07.20

 

Skonstruowanie nowej opony nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Istnieje wiele różnych elementów wykorzystywanych do produkcji ogumienia. Każda z tych części odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pasażerów oraz komfort prowadzenia pojazdu. Wszystkie opony poddawane są rygorystycznym testom, bez których nie mogłyby być seryjnie produkowane. Z jakich części się składają? Jak powstaje ogumienie do samochodów? 

 

Części, z jakich składają się opony 

Typowa opona radialna składa się z kilku podstawowych elementów. To od jej prawidłowej budowy i wykrycia przez producenta ewentualnych wad fabrycznych zależy bezpieczeństwo wielu osób na drodze. Decydując się na zakup nowego kompletu ogumienia do pojazdu należy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością. Dobre opony mają wysoką cenę i jest to produkt, na którym nikt nie powinien oszczędzać. Warto dowiedzieć się, z jakich elementów zbudowana jest opona, która w pojeździe jako jedyna ma stały kontakt z podłożem. 

Osnowa 

Osnowa to warstwa specjalnego materiału zwanego kordem, tworząca szkielet opony. Jest to ta część ogumienia, która znajduje się nad wewnętrzną wyściółką. W większości przypadków składa się ze skręconych włókien, które są dodatkowo pokryte gumą. To właśnie dzięki temu elementowi ogumienie jest elastyczne i nie rozciąga się w trakcie użytkowania. Standardowe opony zawierają około 1400 linek, z których każda może wytrzymać nacisk około 15 kg. 

 

Stopki 

Stopki wykonane są z plecionej stali, która dodatkowo pokryta jest warstwą gumy. Właśnie ta część sprawia, że przestrzeń między felgą a oponą jest hermetycznie zamknięta.

 

Opasanie 

Opasanie to element wykonany ze skręconego drutu stalowego pokrytego gumą. Są to stalowe pasy poprowadzone wokół ogumienia. Mają za zadanie wzmocnić oponę i nadać jej odpowiednią sztywność. 

 

Ściana boczna 

Ściana boczna to obszar od bieżnika do stopki, który ma za zadanie nadawać oponie odpowiednią stabilność boczną oraz chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi najechaniem na krawężnik lub inną przeszkodę. Ta część ogumienia jest wzmocniona i pokryta gumą o zwiększonej grubości. Na tym elemencie znajdują się także wszystkie informacje o oponie: producent, przeznaczenie, rozmiar, indeks prędkości, zużycie paliwa, rok produkcji oraz ciśnienie, jakie powinno być w kole w zależności od obciążenia pojazdu. 

 

Bark 

Bark to fazowana część – krawędź, która łączy bieżnik ze ścianą boczną. Wykonany jest z bardzo trwałych materiałów i odgrywa kluczową rolę w trakcie pokonywania zakrętów. 

 

Rowki i lamele 

Rowki to elementy bieżnika znajdujące się pomiędzy klockami. Mają za zadanie odprowadzać spod kół wodę, śnieg oraz błoto, aby samochód nie tracił przyczepności ze stabilnym podłożem. Lamele to mniejsze rowki na klockach bieżnika, dzięki którym auto może uzyskać lepszą przyczepność. Duża ilość lameli znajduje się na oponach zimowych przeznaczonych do jazdy po zaśnieżonych drogach. 

 

Bieżnik 

Bieżnik opony to jeden z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo i komfort pasażerom. Jest to gumowa powierzchnia, która bezpośrednio styka się z podłożem. Bieżnik jest odpowiedzialny za amortyzację oraz zachowanie właściwej przyczepności. W zależności od rodzaju opony może on mieć różne wzory. 

 

Żebro 

Żebro to część, która znajduje się na samym środku opony. Jest to najsłabszy element narażony na uszkodzenia. W niektórych oponach żebro jest wzmacniane, aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy. 

Jak wygląda proces produkcji opon? 

Zanim opona trafi do sprzedaży, musi przejść wiele etapów produkcji, kontrolę jakości oraz testy. Pierwszym krokiem jest wytwarzanie poszczególnych elementów z wysokiej jakości materiałów. Surowce niezbędne do produkcji opon to stal, chemikalia, kauczuk naturalny oraz wyroby włókiennicze. Stal dostarczana jest do wykonania kordu oraz drutówki, które stanowią bazę. Wszystkie chemikalia wykorzystywane przy produkcji opon mają za zadanie wpłynąć na przyczepność, trwałość oraz zużycie. Kauczuk naturalny pozyskuje się ze specjalnych drzew na ogromnych plantacjach.

Jest on wykorzystywany jako dodatek do mieszanki gumowej, z której wytwarzane są gotowe egzemplarze. Wyroby włókiennicze, takie jak sztuczny jedwab, poliester, nylon oraz włókna aramidowe, wykorzystywane są do produkcji kordów wzmacniających. Po wyprodukowaniu gotowych elementów rozpoczyna się proces składania opony z poszczególnych półproduktów. Jest on wykonywany przez maszynę i podzielony na dwa etapy: montaż osnowy i bieżnika oraz opasania.

Gotowa opona pryskana jest specjalnym preparatem, który przygotowuje ją do wulkanizacji. To podczas tego procesu otrzymuje ona ostateczny kształt, a specjalna prasa wytłacza wybrany wzór bieżnika. W trakcie tego zabiegu na ogumieniu umieszcza się informacje dotyczące opony. Ostatnim etapem produkcji jest kontrola jakości, podczas której opona jest prześwietlana promieniami rentgenowskimi, dokładnie oglądana, mierzona oraz sprawdzana jest jej jednorodność. Dopiero po pozytywnym wyniku kontroli jakości wyprodukowane ogumienie może zostać wysłane do centrum dystrybucji, skąd trafi do sprzedawców i do użytkowników.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments