Ostatnio aktualizowane: 22.01.21

 

Postęp technologiczny oraz dostępność nowoczesnych urządzeń w przystępnych cenach umożliwiają każdemu posiadanie urządzenia GPS. Dzięki tej technologii niejednokrotnie udało nam się dotrzeć do celu, namierzyć zgubione urządzenie mobilne czy też sprawdzić, w którym miejscu w mieście występują utrudnienia w ruchu. Sygnały z GPS przekazują informacje dotyczące szacowanej prędkości, czasu oraz lokalizacji obiektów i ludzi. 

 

Czy jest GPS? 

GPS to skrót od Global Positioning System, czyli systemu nawigacji satelitarnej, zwanej również globalnym systemem pozycjonowania. System ten został stworzony przez rząd USA do szpiegowania, jednak z końcem lat 80. został udostępniony do użytku publicznego. Składa się z trzech segmentów: 31 satelitów krążących wokół Ziemi, stacji monitorowania znajdującej się na Ziemi i rzeczywistej jednostki GPS. Działanie tego systemu jest bardzo proste. Polega ono na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego pomiędzy satelitą a odbiornikiem. 

Jak technologia ułatwia życie? GPS w życiu codziennym 

GPS nie ogranicza się do środków transportu, ale jest również dość powszechny w całym naszym społeczeństwie. System GPS pomaga zlokalizować interesujące miejsca. Z jego pomocą można znaleźć hotele, restauracje czy zabytki bez wychodzenia z domu. Dzięki tej technologii możemy zorientować się, gdzie na mapie znajdują się dane obiekty. Jeśli nagle nastąpi potrzeba skorzystania z opieki medycznej, za pomocą GPS można znaleźć najbliższy szpital. Tak długo, jak traktujemy ten system jako element mający margines błędu, tak długo ta technologia będzie ułatwiać nam życie. Co więcej, GPS pozwala dotrzeć nam z punktu A do punktu B najkrótszą drogą. 

GPS wywarł ogromny wpływ na nasze społeczeństwo. Zmienił sposób, w jaki ludzie się komunikują i żyją. Sprawił także, że nasze środowisko stało się o wiele bezpieczniejsze. Niejednokrotnie GPS pomógł w poszukiwaniu dzieci i osób zaginionych. Jest on także instalowany w samochodach, które mają specjalną technologię powiadamiania o wypadku drogowym lub kolizji. Dzięki systemowi GPS służby ratownicze mogą namierzyć uszkodzony pojazd i wysłać pomoc. Technologia GPS wielokrotnie uratowała życie poszkodowanym. 

 

Technologia dla wszystkich 

Satelity GPS, jak i cały system są opłacane, utrzymywane i aktualizowane przez Departament Obrony USA. Oznacza to, że jest on zasadniczo darmowy, chociaż użytkownik ponosi koszty kupując urządzenia takie jak nawigacja samochodowa czy smartfon. Producenci dodają do swoich produktów kody umożliwiające aktualizację map. Całkowicie darmowe jest za to używanie aplikacji na smartfony. Najpopularniejsza aplikacja to Google Maps z dodatkiem Street View. Co więcej, nawigacja GPS jest na ogół bardzo łatwa w obsłudze i wymaga od użytkownika minimalnych umiejętności. W większości przypadków użytkownik musi jedynie wprowadzić cel podróży, a urządzenie zajmie się resztą. Oprócz tego jedną z ciekawszych zalet GPS jest to, że wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że na bieżąco możemy śledzić informacje o wypadkach drogowych lub innych zagrożeniach. Jeśli na wyznaczonej trasie dojdzie do wypadku, zostaniemy o nim powiadomieni. W ten sposób możemy nie tylko skrócić czas podróży, ale także poprawić bezpieczeństwo. Jak się okazuje, technologia GPS wykorzystywana jest nie tylko do wyznaczenia najkrótszej trasy. GPS może być używany do monitorowania codziennej aktywności i ćwiczeń, aby pomóc amatorom poprawić ich zdrowie, a także kondycję. Z pomocą specjalnych aplikacji można obliczyć prędkość i przebytą odległość. Informacje te pomogą oszacować, ile kalorii spaliliśmy podczas treningu. 

GPS w biznesie 

Obecnie, zarządzanie biznesem i GPS idą w parze. Firmy logistyczne używają systemów GPS do monitorowania swoich kierowców, śledzenia przesyłek i uzyskiwania przydatnych danych w czasie rzeczywistym, takich jak całkowity czas jazdy, liczba wykonanych postojów i średnia prędkość podróży. Pracodawcy mogą korzystać z funkcji śledzenia GPS, aby upewnić się, że kierowcy zachowują się odpowiedzialnie, na przykład podążając najszybszą trasą, a także nie marnując czasu ani paliwa, co wiązałoby się ze stratami firmy. System ten, można  również stosować w wielu pojazdach jednocześnie, co czyni go bogatym źródłem danych porównawczych pojazdów. Inne obszary, w których technologia GPS okazała się przydatna obejmują oczywiście Internet, w którym geotagowanie umożliwia dołączenie lokalizacji do wszystkich postów, jakie zamieszczamy w sieci. Co więcej, technologia ta umożliwia lokalizację dostępnych w sieci ofert kupna, sprzedaży czy wynajmu. 

 

Wady systemu pozycjonowania 

Uwielbiany przez większość osób system pozycjonowania ma również wrogów. Wielu pracowników firm, którzy do pracy wykorzystują pojazdy służbowe uważa, że śledzenie samochodów stanowi naruszenie prywatności. W momencie, gdy coraz więcej firm zaczęło korzystać z funkcji śledzenia GPS, wielu pracowników zrezygnowało z pracy twierdząc, że taki sposób kontroli świadczy o tym, że pracodawca im nie ufa. Dużo mówi się również o wykorzystywaniu systemu GPS w sprawach karnych. Pomimo tego, że jest to technologia, która jest regularnie modernizowana, to jednak nie należy w 100% ufać temu, co pokazuje lokalizator. Czasami ta nowoczesna technologia może przysporzyć sporych problemów kierowcom, którzy bezmyślnie pojadą wyznaczoną trasą.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments