Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Instalacja haków holowniczych do pojazdów osobowych to bardzo popularne rozwiązanie, które sprawdza się w przeróżnych sytuacjach. Wielu kierowców nie zastanawia się nad tym, jakie modele okażą się lepsze. Montują haki przeznaczone do konkretnej marki i danego modelu samochodu. Decydując się na montaż, warto wiedzieć nieco więcej na temat haków holowniczych. 

 

Czym są haki holownicze? 

Haki holownicze to specjalne zaczepy służące do holowania przyczep towarowych, przyczep kempingowych, bagażników rowerowych oraz uszkodzonych pojazdów. Zaczepy holownicze zazwyczaj instaluje się na tylnej belce zderzeniowej. W niektórych przypadkach przykręca się je do tylnych podłużnic. Haki holownicze to elementy z wystającymi wspornikami, gniazdem kuli lub samą kulą. Waga zaczepów waha się od 10 do 30 kg w modelach podstawowych. W zależności od potrzeb na rynku dostępnych jest kilka rodzajów haków holowniczych. Ważne, aby zastanowić się, co najczęściej będzie holowane, jaki budżet zostaje przeznaczony na zakup, a także, w jakie zaawansowane technologie wyposażony jest pojazd. Kiedy właściciel samochodu upewni się, że zna odpowiedzi na powyższe pytania, wówczas łatwiej będzie zdecydować o wyborze konkretnego modelu. Równie ważny jest dobór właściwych wiązek elektrycznych, zapewniających komfort i bezpieczeństwo w trakcie nawet najkrótszej podróży. 

Jakie są rodzaje haków holowniczych?

Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych typów haków holowniczych. Wiele firm oferuje podstawowe modele – odkręcane lub stałe. Obecnie jest coraz mniej stałych haków i są one praktycznie niedostępne w nowych samochodach. Z kolei haki automatyczne dostępne są w większości zakładów specjalizujących się w instalacji takich rozwiązań. Droższe modele, które są bardziej zaawansowane technologicznie, mają wbudowany mechanizm umożliwiający schowanie haku z kulą pod zderzak. Ważne jest to, aby zaczepy holownicze miały homologację. Bez tego znaku przegląd techniczny i zarejestrowanie mogą okazać się niemożliwe. 

 

Czy montaż haków holowniczych wpływa na zużycie paliwa w samochodach?

Wielu kierowców na pewno zastanawia się, czy montowanie haków holowniczych do samochodów osobowych wpływa na zużycie paliwa. W ostatnich latach coraz popularniejszy jest tzw. downsizing, polegający na zmniejszeniu pojemności silnika. Zabieg ten ma zmniejszyć zużycie paliwa i ilość wydzielanych do środowiska spalin. Jednak każda osoba zainteresowana sposobami wpływającymi na zmniejszone zużycie paliwa wie, że wiele zależy od stylu jazdy kierowcy, ciężaru pojazdu oraz aerodynamiki. Producenci haków holowniczych nie prowadzą badań ani testów pod kątem zwiększonego lub zmniejszonego spalania przez samochody z zaczepami. Powodem jest duża liczba czynników wpływających na to, ile dany pojazd zużyje paliwa. O ilości zużytego paliwa decyduje m.in.: pojemność silnika, moc jednostki napędowej, styl jazdy, rodzaj holowanej przyczepy (towarowa lub przyczepa kempingowa), ilość przewożonego ładunku, odpowiednie rozłożenie ładunku (środek ciężkości), trasa, jaką zestaw ma do pokonania (droga prosta lub pagórkowata), stan techniczny pojazdu i przyczepy (opony), a także jakość tankowanego paliwa. Jak widać, czynniki te są niezależne od producentów haków holowniczych. Kierowca sam powinien mieć świadomość, jaki ciężar jest w stanie uciągnąć samochód z zamontowanym zaczepem. Kształty haków holowniczych w żaden sposób nie wpływają na aerodynamikę pojazdu. Są one montowane z tyłu,  schowane za bryłą auta. Dzięki temu nie ma możliwości, aby jazda z założonymi zaczepami w jakikolwiek sposób działała negatywnie na aerodynamikę prowadzonego samochodu, a tym samym powodowała większe zużycie paliwa. 

Do jakich celów służą haki holownicze? 

Jak sama nazwa wskazuje, haki holownicze służą do holowania. Ich podstawowym zadaniem jest holowanie  przyczepy. W zależności od potrzeb może być to zwykła przyczepa towarowa lub większa kempingowa. Początkowo zaczepy holownicze były wykorzystywane wyłącznie w celach transportowych. Rozwój turystyki wpłynął też na rozwój tego zastosowania, które obecnie wykorzystywane jest także w celach rekreacyjnych. Na drogach coraz częściej spotyka się samochody osobowe z przyczepami kempingowymi lub zaczepami na rowery. Haki holownicze są także używane przez miłośników sportów wodnych. Dzięki zaczepom możliwy jest transport mniejszych łodzi, skuterów wodnych, desek surfingowych, rowerków wodnych czy innych sprzętów. Umożliwiają również przewóz sprzętu sportowego, takiego jak narty czy snowboard. Haki holownicze mogą pomóc także przy transporcie zwierząt. Specjalnie przeznaczone do tego celu przyczepy również zapina się na zaczepy przy samochodach.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments