Ostatnio aktualizowane: 21.01.21

 

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie podróży autem bez pewnych udogodnień w postaci wspomagania kierownicy czy asystenta parkowania. Młodzi kierowcy nauczeni jazdy z nowoczesną techniką bezgranicznie ufają systemom zainstalowanym w samochodzie, takim jak czujniki parkowania. Tego typu technologie zawładnęły rynkiem motoryzacyjnym i zyskują coraz większe grono zwolenników, dlatego też warto dowiedzieć się, w jaki sposób działają. 

 

Jak działają czujniki parkowania?

Czujniki ultradźwiękowe do określania odległości pojazdu od przeszkody wykorzystują wysokiej częstotliwości fale dźwiękowe. Sensor wysyła falę, która odbija się od przeszkody, a następnie mierzy jej czas powrotu do czujnika. System ten jest prosty, jednak należy wziąć pod uwagę margines błędu. Urządzenie może czasami wychwycić śnieg, opadający liść oraz inne zanieczyszczenia. Niektóre modele nie widzą krawężników, małych słupków, krzaków oraz owalnych przedmiotów. Z tego powodu warto zawsze sprawdzić, jaka jest faktyczna odległość samochodu od bariery, używając lusterek bocznych i lusterka wstecznego. Czujniki elektromagnetyczne działają podobnie jak antena, która stale wysyła i odbiera fale przetwarzane przez przetwornik na sygnał ostrzegawczy. 

 

Jakie są rodzaje sensorów?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje sensorów parkowania: ultradźwiękowe oraz elektromagnetyczne. Ultradźwiękowe czujniki parkowania wykorzystują fale dźwiękowe do wykrywania obiektów wokół samochodu. O zbliżającej się przeszkodzie powiadomi nas sygnał dźwiękowy, który początkowo będzie słyszalny jako pojedyncze dźwięki. Im bliżej przeszkody znajdzie się nasz samochód, tym sygnał będzie dłuższy, aż w końcu stanie się jednostajny. Oznacza to, że jesteśmy zbyt blisko przeszkody i występuje ryzyko uszkodzenia pojazdu. Sensory elektromagnetyczne wytwarzają pole elektromagnetyczne wokół samochodu i wykrywają szereg różnych zagrożeń, które znajdą się  w zasięgu czujników. Wadą tego modelu jest to, że wychwytuje zagrożenia tylko podczas jazdy samochodem. W czasie próby zaparkowania i zatrzymania pojazdu pomiar przestaje być dokładny. Urządzenie ultradźwiękowe różni się również wyglądem od elektromagnetycznego. Sensory wykorzystujące fale dźwiękowe to najczęściej niewielkie punkty zainstalowane na zderzaku. Modele elektromagnetyczne wykorzystują specjalną metalową taśmę, która jest przymocowana po wewnętrznej stronie zderzaka. W obu przypadkach warto zadbać o to, aby pojazd był w miarę czysty, ponieważ brud często zostaje “zauważony” jako przeszkoda. 

Czy czujniki można zamontować w każdym pojeździe? 

Dużą zaletą czujników parkowania jest to, że można je zainstalować w prawie każdym pojeździe. Producenci oferują sprzęt odpowiedni dla każdej marki, co jest znacznym ułatwieniem dla kupującego. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że sensory będą współpracowały z naszym autem, warto zakupić model przeznaczony do konkretnej marki samochodu. Nie oznacza to oczywiście, że sensory uniwersalne są gorszej jakości. Jedyna różnica polega na tym, że modele przypisywane do konkretnej marki są inaczej montowane. 

 

Czy czujniki parkowania z przodu są przydatne?

Czujniki parkowania z tyłu zdecydowanie są przydatne. W końcu kierowca ma ograniczone pole widzenia do tyłu, szczególnie w niektórych modelach pojazdów, gdzie tylne słupki i szyba są tak zaprojektowane, że nie zapewniają dużej widoczności. W takiej sytuacji pomocne okazują się wszelkiego rodzaju udogodnienia. Zupełnie inaczej ma się sytuacja z sensorami z przodu. Wiele osób mogłoby mieć wątpliwości, jaki sens ma ich instalacja. Jednak w sytuacji, kiedy musimy szybko zaparkować, człowiek nie jest w stanie zauważyć każdej przeszkody na swojej drodze. Tym bardziej, kiedy samochód jest niski i ma długą maskę. W takim momencie sensory zamocowane na przednim zderzaku uprzedzą kierowcę, kiedy będzie zbyt blisko pojazdu zaparkowanego obok. Czujniki są również pomocne podczas wyjeżdżania z ciasnych miejsc parkingowych, kiedy liczy się każdy milimetr. 

Czy każdy kierowca chciałby korzystać z czujników? 

Wiele badań i ankiet przeprowadzonych wśród kierowców dowodzi, że często korzystają z nowoczesnych technologii. Czujniki parkowania są jednym z tych systemów, który jest najchętniej montowany w starszych pojazdach. Cena nowego zestawu dobrych sensorów to koszt około 250 zł w przypadku samodzielnego montażu, dlatego też wiele osób decyduje się na taki zakup. Spośród ankietowanych, ponad 70% kierowców w wieku 18 – 25 lat wyraża chęć posiadania takiego urządzenia. Kierowcy z większym stażem twierdzą, że mogą skorzystać z systemu, jednak nie jest im niezbędny. 

 

Czujniki czy kamera cofania? 

Wielu kierowców coraz częściej decyduje się na montaż kamery cofania, która na wyświetlaczu wewnątrz pojazdu pokazuje bieżący obraz tego, co dzieje się za pojazdem. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierujący samochodem może upewnić się, że wykonując manewr cofania, nikomu nie zagraża. Wadą kamery cofania jest jednak to, że po zmroku może mieć problemy z prawidłowym działaniem, ponieważ większość tego typu urządzeń nie działa w ciemności. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż kamery cofania wraz z czujnikami. Współpraca tych dwóch urządzeń jednocześnie zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia naszego auta.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments