Ostatnio aktualizowane: 07.07.20

 

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób bezpośrednio przyczyniają się do obniżenia trwałości opony. Złej jakości ogumienie używane przez wiele lat może być przyczyną nie tylko większego zużycia paliwa, ale także wydłużenia się drogi hamowania. Kierowcy powinni wiedzieć, w jaki sposób dbać o opony zimowe, aby służyły jak najdłużej.

 

Jak długo można jeździć na jednym komplecie opon zimowych?

Kierowcy, którzy zdecydowali się na zakup nowych opon zimowych często pytają sprzedawców, jak długo można jeździć na jednym komplecie. Nie ma dokładnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ istnieje wiele czynników decydujących o tym, jaka będzie trwałość danego ogumienia. Dobre opony zimowe powinny wytrzymać minimum 5 lat, o ile są prawidłowo użytkowane. Średnio przeciętny kierowca podróżujący stałymi trasami przejeżdża od 10 do 20 tysięcy kilometrów rocznie. Zakładając, że przez połowę roku jeździ się na oponach sezonowych, liczbę kilometrów dzieli się na pół. Oznacza to, że opony zimowe przejeżdżają co sezon około 5 – 10 tysięcy kilometrów. Mnożąc liczbę przejechanych kilometrów przez 5 lat użytkowania, otrzymuje się pokaźną odległość. Warto dodać jeszcze liczbę uderzeń o krawężniki, wjechania na nierówności w postaci dziur w jezdni i okazuje się, że opony mogą nie nadawać się do użytku już po 5 latach. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak dba się o ogumienie. Trwałość opony uzależniona jest od stylu jazdy, sposobów konserwacji oraz warunków, w jakich są głównie użytkowane. 

Stopień zużycia opony oraz jej wiek 

Naturalną sprawą jest, że opony w trakcie użytkowania się zużywają. Jednak od kierowcy zależy, jak szybko zajdzie konieczność wymiany obecnego kompletu na nowy. W przypadku opon zimowych ważne jest to, aby były zmieniane na czas, przed rozpoczęciem sezonu letniego. Ogumienia przeznaczonego do jazdy po śniegu i lodzie używa się do temperatury +7 stopni Celsjusza. Powyżej tej wartości opony przestają pracować prawidłowo, wydłuża się droga hamowania, a bieżnik znacznie szybciej się zużywa. Jazda w niesprzyjających warunkach pogodowych również przyczynia się do szybszego zużycia. Większość kierowców ma świadomość, że jazda autem z ogumieniem i głębokością bieżnika poniżej dopuszczalnej normy 1,6 mm jest nierozważna i nieodpowiedzialna. Wiele osób także wie, że guma ma tendencję do starzenia się, nawet jeśli nie jest używana. Starsze opony nawet z dużą ilością bieżnika są słabsze i mniej skuteczne niż nowo wyprodukowany komplet. 

 

Krawężniki, dziury oraz inne przeszkody 

Częste uderzanie w krawężniki lub jazda po drogach w bardzo złym stanie mogą spowodować uszkodzenia ogumienia zimowego. Każdego dnia opony i zawieszenie narażone są na awarie wynikające z gwałtownych manewrów lub szybkiego przejazdu przez tory kolejowe. Zły stan zawieszenia również przyczynia się do szybszego zużycia opon. Uszkodzenie amortyzatorów może objawiać się poszarpanym bieżnikiem, a źle ustawiona geometria powoduje, że krawędzie opon ścierają się. Wszystkie oznaki problemów z zawieszeniem są widoczne na ogumieniu. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, gdy auto traci zbieżność kół po szybkim najechaniu na krawężnik. Wówczas diagnosta musi z powrotem ustawić wszystkie kąty i wyregulować nachylenie kół. 

 

Warunki pogodowe 

Regularna jazda w złych warunkach pogodowych może powodować znacznie szybsze zużycie opon. Ogumienie, które stale porusza się po oblodzonej lub zaśnieżonej drodze, pracuje dużo ciężej, aby utrzymać przyczepność. Zakup wysokiej jakości opon zimowych, specjalnie zaprojektowanych do pracy w określonych trudnych warunkach pogodowych, może zapewnić kierowcy oraz pasażerom bezpieczeństwo. Wielu kierowców decyduje się na kupno opon śniegowych przeznaczonych do jazdy w ekstremalnych warunkach. W przypadku samochodów, które głównie poruszają się po ulicach miast, tego typu rozwiązanie to dodatkowy i niepotrzebny wydatek. 

 

Złe nawyki jazdy 

Niewłaściwe nawyki jazdy niewątpliwie przyczyniają się do szybszego zużycia opon. Ostre pokonywanie zakrętów, szybkie przyspieszanie i nagłe hamowanie mogą doprowadzić do powstania wewnętrznych uszkodzeń. Kierowcy, którym zależy na wydłużeniu trwałości ogumienia, powinni unikać agresywnej jazdy i gwałtownych manewrów. 

Zaniedbanie konserwacji 

Istotnym elementem, który pozwala zadbać o ogumienie, jest stała kontrola ciśnienia. Kierowcy często zapominają o tej ważnej czynności i jeżdżą samochodami z małą ilością powietrza w kołach. Oprócz regularnej kontroli ciśnienia warto co pewien czas sprawdzić stan całych kół pod kątem uszkodzeń mechanicznych. Bez odpowiedniej konserwacji, użytkownik pojazdu może zmniejszyć wytrzymałość opon o połowę, a w niektórych przypadkach nawet i bardziej.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments