Ostatnio aktualizowane: 21.01.21

 

Każdy kierowca nieraz spotkał się z sytuacją, gdy został obrażony przez innego uczestnika ruchu drogowego. Często zdarzają się sytuacje, gdy osoba kierująca pojazdem traci cierpliwość i staje się agresywna w stosunku do innych kierowców. Jak pokazują badania, stopień agresji oraz luki w świadomości spowodowane stresem wpływają na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Jakie są najczęstsze przyczyny wpływające na to, że ludzie stają się agresywni za kierownicą? 

 

Agresja na drodze jest bardzo powszechnym zjawiskiem wśród kierowców. Każdego dnia poruszając się po ulicach miast, można natknąć się na nerwową sytuację, podczas której dwoje obcych ludzi denerwuje się i obraża siebie nawzajem. Dla niedoświadczonego kierowcy tego typu sytuacje mogą być bardzo stresujące, jednak na osobie doświadczonej, która dużo jeździ po zatłoczonych ulicach, trąbienie innego kierowcy nie robi już wrażenia. Tak naprawdę zachowanie uczestników ruchu drogowego ma wiele wspólnego z charakterem. Osoby, które z natury są spokojne, nawet w stresujących momentach nie działają tak impulsywnie i agresywnie, jak ludzie nerwowi. Bardzo często ludzie odreagowują gniew na drodze, stwarzając tym samym ogromne niebezpieczeństwo dla pieszych i innych kierowców. 

 

Problemy w życiu codziennym 

Czasami agresywne zachowania na drodze nie mają nic wspólnego z sytuacją zaistniałą podczas jazdy. Bardzo często na niewłaściwe zachowanie kierowcy mają wpływ wydarzenia w domu, kłótnia z bliskimi osobami, problemy w pracy czy po prostu złe samopoczucie. Skumulowane napięcie spowodowane niepowodzeniem w życiu codziennym uzewnętrznia się w najgorszym i niespodziewanym momencie. Dla zestresowanej osoby wystarczy tylko impuls, a reakcja może być zaskakująca. Nagły wybuch złości spowodowany tym, że ktoś przypadkiem zajechał drogę, może przerodzić się w prawdziwy konflikt i spowodować powstanie sytuacji niebezpiecznej. Zdenerwowany kierowca nie zdaje sobie sprawy z tego, że w chwili nieuwagi może dojść do nieszczęścia. 

Brak czasu

Bardzo często można zaobserwować wybuchy gniewu w trakcie przymusowego postoju w korkach. Część kierowców traci wówczas panowanie nad sobą i nie zwraca uwagi na to, co dzieje się wokoło. W większości przypadków korki są spowodowane wypadkiem, remontem drogi oraz źle ustawioną sygnalizacją. Jak wiadomo, są to czynniki, na które żaden człowiek nie ma wpływu. Wybuchy agresji zdarzają się w momencie, gdy osoba kierująca samochodem jest już spóźniona na ważne spotkanie i musi stać w jednym miejscu lub poruszać się żółwim tempem. Często można zaobserwować sytuację, gdy nerwowy kierowca balansuje między autami i zmienia pas z jednego na drugi. W stresujących momentach niezbędnym przedmiotem w pojeździe okazują się kamery samochodowe. Dzięki temu urządzeniu kierowca poruszający się zgodnie z prawem może nagrać niebezpieczne zachowanie innego uczestnika ruchu drogowego. Rejestratory dają możliwość nagrywania obrazu w dobrej jakości, z którego można odczytać markę i model pojazdu oraz jego numery rejestracyjne. Jest to również pomocne, gdy kierowca poruszający się po drodze jest świadkiem wypadku. 

 

Trzy fazy agresywnych zachowań kierowców 

Jak się okazuje, agresja na drodze to powszechny temat. Naukowcy dowodzą, że przejawia się trzema rodzajami zachowań. Każde z nich przedstawia poszczególne fazy, które można zaobserwować u kierowców. Jakie są trzy rodzaje agresywnych zachowań? 

 

Agresywna jazda 

Agresywna jazda, z angielskiego zwana aggressive driving, opisywana jest jako działanie mające na celu wyrządzenie krzywdy fizycznej, psychicznej lub emocjonalnej. Na drodze objawia się to jako bezmyślna jazda, podczas której kierowca nie zwraca uwagi na przepisy ruchu drogowego, prędkość oraz inne osoby znajdujące się na drodze. 

 

Furia drogowa 

Furia drogowa to kolejny etap, który również jest związany z agresją występującą u kierowców. Road rage tłumaczone z języka angielskiego oznacza fizyczny atak na drugiego uczestnika ruchu. W takiej sytuacji osoba atakująca znajduje się w stanie ogromnego wzburzenia emocjonalnego i nie jest do końca w stanie zapanować nad swoimi emocjami. Ludzie wpadający w furię często nie mają pojęcia, że ich reakcja wywołała strach u potencjalnego przeciwnika. Osoba atakowana nie wie, w jaki sposób powinna się zachować. Często zdarzają się przypadki, gdy prowokujący kierowca wywoła napad gniewu u drugiego człowieka. Wówczas może dojść do bardzo niebezpiecznej sytuacji na drodze, która może zakończyć się interwencją policji.  

Gniew za kierownicą 

Gniew za kierownicą po angielsku określany jest jako anger while driving. Stan ten opisuje zachowanie uprzedzające wybuch gniewu lub agresji. Jest to moment, w którym kierowca nagminnie nadużywa klaksonu, świeci długimi światłami na samochód jadący przed nim, wykrzykuje niecenzuralne słowa i obraża innych uczestników ruchu drogowego. Takie zachowanie jest bardzo często spotykane na drogach, a szczególnie na autostradach.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments