Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Wiele pojazdów po opuszczeniu fabryki jest wyposażonych w opony całoroczne, ponieważ są stosunkowo ciche, zapewniają ekonomiczną jazdę i dobrze sprawują się na mokrej i suchej nawierzchni. Modele całoroczne sprawdzają się także podczas lekkiego śniegu i mrozu, a ich atutem jest połączenie zalet opony zimowej i letniej. Przed zakupem opon całorocznych warto jednak dowiedzieć się, czy takie „gumy” są w ogóle bezpieczne i jak prowadzi się samochód podczas ekstremalnych warunków pogodowych. 

 

Czym charakteryzują się opony całoroczne?

To, w jaki sposób osiągnąć kompromis przy wyborze właściwego ogumienia może zależeć przede wszystkim od konkretnych modeli. Opony całoroczne mają zazwyczaj kilka cech wspólnych, które przekonują kierowców do tego, że jest to dobry wybór w przypadku poruszania się samochodem głównie po mieście. Są one wykonane z kompozytowych mieszanek gumowych, które zostały opracowane tak, aby działały dobrze w każdych warunkach pogodowych oraz w różnych temperaturach. Modele całoroczne zachowują się dobrze na suchej, jak i na mokrej nawierzchni, jednak nie mają za zadanie zapewnić sportowych osiągów ani wysokiej przyczepności związanej z maksymalną wydajnością podczas kierowania pojazdem. Oznacza to, że opony letnie klasy średniej o wiele lepiej utrzymują prawidłowy tor jazdy samochodu, niż całoroczne przy tych samych warunkach pogodowych oraz przy tej samej prędkości. 

Ponadto, modele całoroczne są przystosowane do jazdy zimą, ale nie zapewniają optymalnych osiągów podczas kierowania pojazdem w ekstremalnych warunkach, takich jak mocny śnieg, marznący deszcz oraz lód. Całoroczne opony mają zazwyczaj blok bieżnika w rozmiarze i kształcie dopasowanym do lekkich, zimowych warunków. Zwykle mają wyrzeźbione lamele, czyli wąskie kanały na powierzchni bieżnika, które pomagają lepiej odprowadzać wodę, aby choć w niewielkim stopniu zapobiegać aquaplaningowi w czasie deszczu. Unikalne wzory bieżnika zapewniają zazwyczaj cichą i komfortową jazdę zarówno samochodom osobowym, ciężarówkom, SUV-om, jak i crossoverom. 

Co powinno cechować dobrą oponę całoroczną? 

Dobre opony całoroczne są bezpieczne, komfortowe i mają zmniejszone opory toczenia, aby zużywać mniej paliwa. Dobry produkt ma bieżnik z ciągłym żebrem środkowym oraz lamelami, które zapewniają lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni, a także skracają drogę hamowania pojazdu. Wielu kierowców twierdzi, że przy takich zmianach klimatu w naszym kraju, modele całoroczne sprawdzą się bez żadnych zastrzeżeń.

 

Jakie są wady opon całorocznych?

Zdania odnośnie do opon całorocznych są podzielone. Wiele osób uważa, że decydując się na zakup modeli na wiele sezonów, jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo gotówki, ponieważ nie ma potrzeby zakupu dwóch kompletów kół lub dwóch kompletów samych opon wymagających regularnego przekładania u wulkanizatora. Faktem jest, że kupno modeli letnich z alufelgami oraz “zimówek” z felgami stalowymi to wysoki koszt. Jednak, jeśli samochód z “gumami” całorocznymi jest wykorzystywany tylko do jazdy po mieście i tylko okazjonalnie wyjeżdża w dłuższą trasę. W takiej sytuacji możemy pomyśleć o zakupie modeli wielosezonowych. Wadą tych całorocznych może okazać się wysoka cena. Porównując koszty zakupu opony sezonowej i wielosezonowej, różnica jest spora. Co więcej, decydując się na założenie opony całorocznej na felgi aluminiowe, musimy liczyć się z dość szybkim zużyciem felg. Sól drogowa niszczy aluminium i po paru latach alufelgi będą nadawały się do wymiany lub do malowania proszkowego. 

Opony całoroczne czy sezonowe? 

To, czy zdecydujemy się na zakup opony wielosezonowej czy sezonowej powinno być zależne od tego, czego wymagamy od pojazdu. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego stylu jazdy oraz warunków, w których auto będzie najczęściej eksploatowane. W przypadku gdy miejsce naszego zamieszkania oddalone jest o kilkanaście kilometrów od miejsca pracy i mieszkamy w terenie górzystym, warto zdecydować się na modele sezonowe. Jeśli jednak należymy do grona osób, które rzadko wybierają się w dłuższe trasy, można zdecydować się na zakup modeli całorocznych. Wybór “zimówek” dotyczy w szczególności samochodów, które są używane w warunkach zimowych, gdzie temperatury są poniżej zera, a warunki pogodowe mogą być nieprzewidywalne. W takich przypadkach zakup opon zimowych czy śniegowych będzie rozsądnym rozwiązaniem. Dobre opony zimowe wykonane są ze specjalnej mieszanki gumy, która zachowuje elastyczność nawet przy niskich temperaturach, zapewniając odpowiednią przyczepność na drodze.

Gęste lamele gwarantują dobre odprowadzanie śniegu spod kół pojazdu i pomagają utrzymać przyczepność na drodze. Oczywiście opony zimowe w temperaturze dodatniej tracą swoje właściwości, jednak do +7 stopni Celsjusza możemy jeździć na nich bez obaw. Modele sezonowe są dobrym wyborem również wtedy, gdy należymy do grona kierowców ze sportowym charakterem, którym sprawia przyjemność pokonywanie ostrych zakrętów z dużą precyzją. Opony letnie najlepiej sprawdzają się w pojazdach o wysokich osiągach i są zaprojektowane tak, aby zapewniać najlepszą przyczepność i zwinność w cieplejsze dni. Dzięki konstrukcji, specjalnej mieszance gumowej i większej powierzchni bieżnika w kontakcie z drogą, osiągi opon letnich są o wiele lepsze. Kupując modele całoroczne warto zadać sobie pytanie, co najbardziej cenimy w oponie i wrażeniach z jazdy. Gdy tylko określimy, jakie są potrzeby, możemy skoncentrować się na wyszukiwaniu produktów spełniających kryteria. Jeśli jesteśmy kierowcą, który głównie porusza się samochodem po mieście i rzadko pokonuje długie trasy, to wybór modeli całorocznych będzie jak najbardziej dobrą opcją ze względu na komfort związany z brakiem konieczności wymiany opon co pół roku.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments