Ostatnio aktualizowane: 10.05.21

 

Czujnik parkowania – Przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Valeo Czujniki Cofania Parkowania Wyświetlacz 632201 to obecnie najchętniej kupowane czujniki parkowania. Dzieje się tak, bo sprzęt działa niezawodnie, pozwala po zainstalowaniu (z przodu, bądź z tyłu) na bezpieczne manewrowanie pojazdem. W przypadku niebezpiecznego zbliżenia się pojazdem do przeszkody kierowca jest ostrzegany dźwiękowo, a także na wyświetlaczu LCD. Czujnik jest zasilany prądem z akumulatora – 12 V i jest przystosowany do użytku w autach o szerokości 2,2 m. Montaż najlepiej przeprowadzić w wyspecjalizowanym warsztacie, ponieważ wymaga on nawiercenia otworów w zderzaku auta, w których następnie umieszcza się sensory. Jeśli wolisz czujnik parkowania, w którym montaż nie wymaga nawiercania otworów w zderzakach, wybierz Czujnik Parkowania EPS. Jest to model, w którym czujki są umieszczone na całej długości taśmy elektromagnetycznej, którą wkleja się od wewnętrznej strony zderzaka. To czyni urządzenie niewidocznym dla oka ludzkiego.

9 Najlepszych czujników parkowania. Opinie w 2021 roku.

 

Najlepsze czujniki parkowania, polecane przez zadowolonych klientów prezentujemy w poniższym zestawieniu. Produkty zostały wybrane na podstawie opinii osób, które już użytkują takie modele. Być może znajdziesz wśród nich również urządzenie dla siebie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Czujniki parkowania pasują do każdego auta o szerokości do 2,2 m. Zapewniają informację dźwiękową i wizualną o przeszkodach znajdujących się w odległości od 1,7 m do 0,1 m.

Wady

Zestaw zawiera 4 sensory, oznacza to, że możemy alternatywnie zamontować je jako czujniki przednie lub czujniki tylne. Aby wyposażyć auto w czujniki z obu stron trzeba zaopatrzyć się w 2 zestawy.

Podsumowanie

Chętnie wybierany czujnik parkowania, ze względu na dobrą czułość działania, a także możliwość ustawienia asystenta parkowania, a także jego całkowitym wyłączeniem w przypadku holowania przyczepki.

Drugi wybór

Zalety

Czujnik wykrywa przeszkody dzięki elektromagnetycznej taśmie wklejanej po wewnętrznej stronie zderzaka. Dźwięk sygnalizujący przeszkodę wzmaga się wraz z przybliżaniem się auta do przeszkody.

Wady

Taśma elektromagnetyczna, która wykrywa przeszkody może współpracować jedynie z plastikowymi zderzakami. Metalowe zderzaki tłumią sygnał.

Podsumowanie

Jest to model, który do montażu nie potrzebuje nawiercania otworów w zderzaku. Po naklejeniu taśmy cała powierzchnia zderzaka jest wrażliwa na przybliżanie się do przeszkody, więc bezpieczeństwo jest wszechstronne.

Rozważ też

Zalety

Jest to urządzenia marki LAGO AUTOMOTIVE, czyli uznanego producenta w tym segmencie rynku, zatem mamy pewność, że wszystkie materiały użyte do jego produkcji są wysokiej jakości.

Wady

Zestaw Lago CP12S6W został wyposażony w dwa czujniki przednie, jednak użytkownicy przekazują, że do w pełni skutecznego rozpoznawania przeszkód lepiej jest zaopatrzyć auto w 4 czujniki.

Podsumowanie

To dobre czujniki parkowania przód i tył. Zasięg ich działania wynosi 2 m, a wraz ze zbliżaniem się do przeszkody zmienia się kolor oznaczeń na wyświetlaczu LCD na bardziej intensywny i nasila się dźwięk wydawany przez urządzenie.

 

Czujnik parkowania Valeo

 

1. Valeo Czujniki Cofania Parkowania Wyświetlacz 632201

 

Jednym z chętniej wybieranych czujników parkowania jest Valeo Czujniki Cofania Parkowania Wyświetlacz 632201. W opakowaniu znajdują się 4 sensory, co oznacza, że możemy je zamontować w zderzaku przednim, jako czujniki parkowania Valeo z przodu, bądź w tylnym, służące jako tylne czujniki parkowania. W takim wypadku czujki są uruchamiane w momencie włączenia biegu wstecznego. W zestawie znajdziemy wyświetlacz z wskaźnikiem LCD, na którym zobaczymy, a także usłyszymy w formie dźwiękowej ostrzeżenie w przypadku zbliżenia się do przeszkody na odległość od 1,7 do 0,1 m.

Zaletą urządzenia jest to, że w przypadku potrzeby wysłania sygnału dźwiękowego, automatycznie zostanie zredukowana głośność grającego radia. Wpływa to na lepszą słyszalność sygnału. Czujniki parkowania Valeo są przeznaczone do pojazdów o szerokości 2,2 m, a ich wysokość montażu można regulować od 40 do 65 cm.

Osoby, które zdecydowały się na zakup takiego czujnika wskazują na istnienie przydatnej funkcji programowania parametrów PPS (asystenta parkowania), a także możliwości wyłączenia jej w przypadku zamontowania do pojazdu przyczepki. 

 

 

 

 

Czujnik parkowania przód

 

2. Elektromagnetyczny Czujnik Cofania Parkowania EPS

 

Czujniki parkowania bez wiercenia, nadające się do wszystkich typów samochodów, to zapewne sprzęt, który zainteresuje niejednego kierowcę. Charakteryzuje je bardzo łatwy sposób montażu i bezawaryjna praca. Czujnik wykrywa przeszkody w odległości do 50 cm od zderzaka auta i działa dzięki ekranowemu połączeniu jednostki sterującej z czujnikiem anteny.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie podlega zakłóceniom pochodzącym z urządzeń elektronicznych auta. Montaż takich czujników polega na przyklejeniu czujników umieszczonych na taśmie elektromagnetycznej do wewnętrznej części plastikowego zderzaka, a następnie podłączenia do jednostki centralnej. Wszystkie te czynności opisuje instrukcja obsługi, gdzie zawarto schemat podłączenia.

Dzięki użyciu taśmy zamiast pojedynczych czujników, przestrzeń przed zderzakiem nie ma tzw. „martwych pól” między poszczególnymi czujkami, a także przeszkody są wykrywane do 45 stopni wokół krańców zderzaka. Użytkownikom natomiast do gustu przypadło to, że czujniki te pracują prawidłowo nawet wtedy, gdy w aucie jest zamontowany hak, lub koło zapasowe na tylnej części pojazdu. 

 

 

 

 

Czujnik parkowania Blow

 

3. Czujniki Parkowania BLOW PS-1 z Wyświetlaczem LED

 

Czujniki parkowania Blow to jedne z najtańszych na rynku. 4 czujki można nabyć już za niespełna 50 PLN. Zestaw taki składa się z 4 czujek, centralki sterującej, wyświetlacza, który również emituje sygnał dźwiękowy, okablowania i innych akcesoriów potrzebnych do montażu oraz wiertła, za którego pomocą umocujemy czujki w zderzaku auta.

Pole pomiaru czujek wynosi od 0,3 do 2,5 metra i ma 6 stref pomiaru, w zależności od odległości od przeszkody, z różnymi sygnałami dźwiękowymi. Urządzenie jest zasilane z akumulatora samochodu, prądem 12 V i może pracować w zakresie temperatur -30°C~+70°C. W przypadku zainstalowania czujników parkowania w tylnym zderzaku, uaktywniają się one w chwili wyboru wstecznego biegu.

Jak przekazują klienci, czujniki te w większości wypadków spełniły ich oczekiwania, a są chętnie wybierane przez kolejnych kierowców ze względu na bardzo przystępną cenę. 

 

 

 

 

Czujnik parkowania bezprzewodowe

 

4. Czujniki parkowania Sencor SCA PARK200

 

Czujniki parkowania bezprzewodowe to produkt dla wszystkich tych osób, które nie chcą ingerować w strukturę swojego auta, aby w niewidocznym miejscu przeprowadzić przewody łączące czujki w wyświetlaczem i zasilaniem. Czujniki parkowania Sencor SCA PARK200 to właśnie model bezprzewodowy, który pasuje do niemal każdego samochodu. Jego temperaturowy zakres działania wynosi od –40°C do +80°C i wykrywa on przeszkody oddalone od zderzaka od 0,3 do 2 m.

Osoby, które używają w swoim samochodzie tych czujników przekazują opinie, że czujki mają szeroki kąt wykrywania przeszkód, który zabezpiecza również wykrycie przeszkody z boku zderzaka.

Klient kupując Sencor SCA PARK200 otrzymuje 4 czujki ultradźwiękowe, wyświetlacz LCD, moduł sterujący, przewód zasilający, wiertło, zestaw akcesoriów montażowych i otwornicę. W zestawie znajduje się także szczegółowa instrukcja obsługi, pozwalająca na samodzielny prawidłowy montaż.  Jeśli zamontujemy czujniki z tyłu auta, będą one każdorazowo aktywowane w przypadku włączenia wstecznego biegu.

 

 

 

 

Elektromagnetyczny czujnik parkowania

 

5. Zestaw czujników parkowania cofania Amio Buzzer 8 sensorów

 

Wyświetlacz o wielkości 10 x 2 x 3cm jest w zestawie z Amio Buzzer 8 sensorów – jest to elektromagnetyczny czujnik parkowania z centralką 8-sensorową. Zatem polecamy ten sprzęt osobom, które chciałyby wyposażyć całe auto w zestaw przednich i tylnych czujników. Do zestawu została dołączona szczegółowa instrukcja montażu, która pozwala na podjęcie się instalacji i uruchomienia czujników przez właściciela pojazdu.

Sprzyja temu też dołączony zestaw narzędzi i oprzyrządowania (np. otwornica, kable) potrzebnych do umieszczenia i instalacji sprzętu w aucie. Czujniki, po instalacji w zderzakach auta można pozostawić w czarnym kolorze lub pokryć je kolorem adekwatnym do lakieru auta. Wyświetlacz LCD jest wyposażony też w buzzer, który sygnałem dźwiękowym zawiadamia kierowcę o bliskiej odległości do przeszkody.

Sygnał dźwiękowy brzmi coraz natarczywiej wraz ze zbliżaniem się do przeszkody. Urządzenie ma 6 poziomów działania sygnału, można dźwięk też całkowicie wyłączyć i polegać na wskazaniach wyświetlacza.

 

 

 

 

Czujnik parkowania bez wiercenia

 

6. Valeo 632202 Czujniki Parkowania

 

Gdy Twój samochód jest pozbawiony czujników parkowania, a chciałbyś je zamontować, polecamy Valeo 632202 Czujniki Parkowania. Jest to kompletny zestaw pozwalający na montaż czujników zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Mamy więc tu 8 sensorów w kolorze czarny mat, które można pokryć lakierem tożsamym z kolorystyką Twojego auta.

Zestaw zawiera komplet montażowy, na który składają się czujniki (8 szt.), wyświetlacz LCD, zestaw złączy elektrycznych, moduł sterujący, 2 wiązki zasilające czujniki, a także wiertło 18,8 mm i podkładki za pomocą których ustawisz kąt nachylenia czujników. Czytelna instrukcja montażu pozwoli na samodzielne wykonanie prac. Urządzenie wykrywa przeszkody przed lub za pojazdem znajdujące się w odległości od 1,5 m do 0,3 m. W zależności od odległości od przeszkody zmienia się też intensywność sygnału. Podczas nadawania sygnału grające radio zostaje ściszone.

Użytkownicy wskazują, że czujniki parkowania na przód są rzadziej przez kierowców montowane, a zestaw Valeo 632202 pozwala na pełne wyposażenie pojazdu w dobre czujniki za przystępną cenę. 

 

 

 

 

 

Czujnik parkowania przód i tył

 

7. Czujniki Cofania Parkowania LCD 8 Sensorow Lago CP12S8W

 

Lago CP12S8W to czujniki parkowania przód i tył, które zostały wyposażone w wyświetlacz LCD z wbudowanym buzzerem (głośnikiem). Możemy kontrolować odległość auta od przeszkody za pomocą wyświetlanej odległości oraz sygnału dźwiękowego, co z pewnością ułatwi parkowanie.

W zestawie znajduje się 8 sensorów, po 4 na przód i tył. Są one dostępne w kilku wersjach kolorystycznych (czarnej, czerwonej, srebrnej i białej), dlatego możemy je dobrze dopasować do odcienia karoserii samochodu. Czujniki mają złącza serwisowe, dlatego ich montaż nie powinien okazać się bardzo trudny.

Konsumenci twierdzą, że za sprawą sensorów parkowanie stało się dla nich łatwą czynnością. W zależności od tego, jaka odległość dzieli pojazd od przeszkody, kolor na wyświetlaczu zmienia się z zielonego na pomarańczowy lub czerwony. Co istotne, czujniki automatycznie przełączają się z przednich na te zamocowane z tyłu w momencie wrzucenia biegu wstecznego.

 

 

 

 

Czujnik parkowania Citroen C5

 

8. Czujnik parkowania PDC do Citroen C4 C5 C6 Picasso

 

Gdy jesteś posiadaczem samochodu Citroen i niepodziewanie uszkodził Ci się jeden z czujników, to być może mógłbyś go wymienić na czujnik parkowania PDC do Citroen C4 C5 C6 Picasso. Jest to model sprzedawany pojedynczo, zatem możesz kupić jedno urządzenie i wpiąć je w miejsce zepsutego. Ten czujnik parkowania citroen C5, według opinii kierowców pasuje również do modeli C4, C6, DS3, Berlingo i Picasso, a także do samochodów Peugeot modele 307, 308, 407 oraz Partner.

Jak dowiedzieliśmy się z opisów, czujnik ten jest zamiennikiem swoich markowych odpowiedników, dzięki temu jest modelem nieco tańszym, a jednocześnie jego jakość jest zadowalająca. Czujnik jest w kolorze czarnym.

 

 

 

 

 

Czujnik parkowania Audi A6 C6

 

9. Czujnik Parkowania do Audi A6 C5 C6 A8 7H0919275E

 

Czujnik Parkowania do Audi A6 C5 C6 A8 7H0919275E pozwala na łatwiejsze i bezpieczniejsze parkowanie auta tyłem. To model ultradźwiękowy z 3 biegunami, który jest dostępny w uniwersalnym, czarnym kolorze.

Sensor jest przeznaczony przede wszystkim do samochodów marki Audi: A6, C5, C6 oraz A8. Niemniej jednak można go zamontować również w pojazdach innych producentów, np. Volkswagen T5 lub Skoda Octavia II. Czujnik ma wymiary: 7,5 cm x 5 cm x 7,5 cm.

Według kupujących sensor jest bardzo praktyczny i pozwala uniknąć przypadkowego uderzenia samochodem o słupek, drzewo, mur czy inną przeszkodę. Na jego montaż decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Sprzęt nie jest bardzo widoczny i nie wpływa negatywnie na to, jak prezentuje się pojazd. Co więcej, wiele osób przekonuje, że jego instalacja nie zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki czujnik parkowania kupić?

 

Zdecydowałeś się już na kupno czujników parkowania do swojego samochodu, jednak stoisz przed decyzją który dokładnie model kupić? Aby świadomie zdecydować i zoptymalizować swój zakup pod względem możliwości finansowych i jakości czujników, dobrze jest poznać najważniejsze cechy dobrych czujników. W celu przedstawienia poszczególnych modeli utworzyliśmy ranking czujników do parkowania. Teraz chcemy przedstawić najważniejsze cechy, na które trzeba zwracać uwagę, aby zakupić dobry i tani czujnik parkowania. 

Ilość czujek

Aby być zadowolonym z zakupu i działania czujnika, przede wszystkim zaczynamy od zastanowienia się czy chcemy kupić zestaw czujników na tył i przód, czy też ograniczymy się jedynie do tylnej części pojazdu, która jest bardziej narażona na ryzyko stłuczki. Z zasady montuje się po 4 sensory z przodu i z tyłu, ale są też rozwiązania, gdy z przodu montuje się 2 sensory a z tyłu 4. Jeśli mamy auto sporych rozmiarów (np. typu SUV) warto zdecydować się na większą ilość czujek, bo wówczas wokół zderzaków nie będzie strefy nie objętej czujnikami. Każda z czujek ma swój „obraz” na wyświetlaczu urządzenia. Tym sposobem możemy zauważyć, który z czujników rozpoznał przeszkodę i jak daleko się ona znajduje.

Dobrze jest po montażu wykonać samodzielny test czujników, aby mieć świadomość, przy jakim komunikacie, jaką odległość samochód ma przeszkody. W wielu wypadkach czujki działają w strefie 6-punktowej. Im bardziej zbliża się auto do przeszkody, tym bardziej jaskrawy kolor pojawia się na wyświetlaczu i podobnie dzieje się z sygnałem dźwiękowym – jest on donośniejszy, gdy auto dzieli od przeszkody 20 cm niż gdy ten dystans wynosi 80 cm.

 

Zasięg działania

Zasięg działania czujników nie tylko zależy od ich ilości umieszczonych w zderzaku, ale też od jakości zakupionego sprzętu. Dobry czujnik parkowania powinien wykrywać przeszkodę już w odległości 1,5 – 2 m od samochodu. Pamiętajmy, że musimy mieć czas na reakcję, ale też czujnik nie powinien alarmować kierowcy za wcześnie, gdy nie ma jeszcze zagrożenia zbliżania się do przeszkody. Taki czujnik stanie się dla nas mało wiarygodny. Istotnym jest także kąt widzenia przeszkody przez każdą z czujek, bowiem im większy on będzie, tym bezpieczniej będziemy czuli się w czasie wykonywania precyzyjnych manewrów.

Dobrze jest, jeśli czujnik reaguje nie tylko na pionową przeszkodę pojawiającą się za samochodem, ale też zauważa wysoki krawężnik, skarpę, na którą właśnie najeżdżamy, czy wąski słupek. Kat widzenia najlepszych czujników wynosi nawet 110 stopni zarówno w pionie jak i poziomie.

 

Wyświetlacz

Jak już wspomniano wyżej, czujniki są wyposażone w wyświetlacz, a raczej dobrze, aby były w nie wyposażone, bo istnieją na rynku również modele, które opierają się wyłącznie na ostrzeganiu kierowcy sygnałem dźwiękowym. Przede wszystkim wyświetlacz informuje nas, z której strony pojawiło się zagrożenie najechania na przeszkodę, sposobem wyświetlania informuje nas także jak daleko samochód znajduje się od tej przeszkody.

Warto umieścić wyświetlacz w takim miejscu, aby z jednej strony nie zasłaniał innych przyrządów, ale był na tyle dostępny, aby jednym rzutem oka można było ocenić sytuację wokół auta. Wystarczającą wielkością ekranu są 2 – 3 cale, ale warto zadbać, aby miał on regulację jasności, bo może się okazać, że w słoneczny dzień nie możemy odczytać na nim informacji, a nocą zbyt jasny ekran będzie rozpraszał kierowcę podczas jazdy. 

 

Czujniki przewodowe czy bezprzewodowe?

A jaki czujnik parkowania wybrać rozpatrując wybór pomiędzy urządzeniami przewodowymi i bezprzewodowymi? Z jednej strony montaż urządzeń przewodowych wymaga specjalistycznej wiedzy, precyzyjnego nawiercania zderzaków, umiejętności przeprowadzenia kabli w samochodzie tak, aby nie były widoczne, wiedzy na temat tego którą czujkę, gdzie podłączyć, aby wyświetlacz przekazywał prawdziwe informacje. Z drugiej strony, raz podłączone czujniki niezawodnie przekazują informację przez wiele lat.

Jak to wygląda w przypadku urządzeń bezprzewodowych? Najlepszy czujnik bezprzewodowy wykorzystuje technikę ultradźwiękową. Czujniki i nadajniki radiowe montuje się (bez otworów na czujki w zderzaku) w uchwycie tablicy rejestracyjnej, albo nalepia się taśmę elektromagnetyczną na całej długości zderzaka po jego wewnętrznej stronie. 

Niestety taśma zdaje egzamin wyłącznie przy plastikowych zderzakach. Wyświetlacz, montowany na tablicy rozdzielczej zasilany jest przez samochodową ładowarkę. Zatem jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż czujników, ten rodzaj zdecydowanie będzie łatwiejszy i krótszy od montażu tradycyjnych czujników. Specjaliści przekonują, że sygnał dostarczany do wyświetlacza jest precyzyjny i nie ulega zakłóceniom. 

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Gdy zdecydujemy się na kupno czujnika, sprawdźmy, czy zamontowane sensory w tylnej części auta nie będą reagowały na takie elementy samochodu jak hak holowniczy, czy bagażnik rowerowy. Opinie o czujnikach samochodowych mówią, że te dobrej jakości potrafią rozpoznać takie elementy wyposażenia naszego auta. Część czujników samochodowych w dobrych cenach ma też funkcję wyłączenia bądź całego zespołu czujników, bądź sygnału dźwiękowego. Jest to przydatne w przypadku doczepienia do auta przyczepki. 

 

Jaki jest najlepszy czujnik samochodowy?

Odpowiedzi na to pytanie niestety każdy z kierowców musi sobie udzielić sam. Różne są oczekiwania różnych kierowców, różne auta do których poszukują oni czujnika. Ale jesteśmy pewni, że po przeczytaniu naszego poradnika będziesz w stanie wybrać dla siebie najlepszy sprzęt. 

 

 

FAQ

 

P1: Czujniki parkowania montaż?

 

Jeśli czujesz się na siłach, aby samodzielnie zamontować w swoim aucie czujniki parkowania to potrzebne Ci będą: Wiertarka i wiertło z otwornicą, klucze do odkręcenia elementów auta, aby lepiej umiejscowić montowane elementy, przewody łączące czujniki, a także lutownica z cyną do wykonania połączeń, oraz śrubokręt, taśma izolacyjna i miarka. Zaczynamy od rozmieszczenia czujników na zderzaku. Powinny być one umieszczone na wysokości 45 – 65 cm od ziemi, a odległość między nimi nie powinna być większa niż 45 cm. Centralkę najlepiej umieścić w bagażniku w miejscu nienarażonym na wilgoć i na uszkodzenia mechaniczne.

Należy ją podłączyć do instalacji elektrycznej auta. Ekran LCD umieszczamy w widocznym miejscu dla kierowcy, może to być miejsce na tablicy rozdzielczej, ale może też być na podsufitce nad tylna szybą, wówczas widzimy go w lusterku wstecznym.

P2: Jak naprawić czujnik parkowania?

Gdy dochodzi do usterki czujnika parkowania, to uszkodzeniu legł albo jeden (kilka) z czujników na przykład na skutek kolizji, naprawy blacharskiej, czy też zużycia się elementu. Pamiętajmy jednak, że usterkom podlegają też moduły sterujące. Ważne jest więc aby zlokalizować usterkę. Czujniki fabrycznie montowane mają wmontowany system informujący o usterce i wskazujący źródło problemu. Inaczej jest w czujnikach montowanych samodzielnie.

Tu zależy od jakości zakupionego sprzętu. W przypadku awarii czujki może się pojawić nietypowy dźwięk określony w instrukcji urządzenia jako informujący o usterce. Tańsze modele jednak nie informują o usterce w ogóle i od spostrzegawczości użytkownika zależy jej wykrycie. Gdy jednak już dotarliśmy do źródła problemu, to jedyną radą jest wymontować zepsutą czujkę i wstawić w to miejsce nową – nieuszkodzoną. Czujki nie podlegają naprawom.

 

P3: Jak sprawdzić czujnik parkowania?

Najprostszą sprawą jest, gdy mamy w aucie zamontowane fabrycznie czujniki parkowania. W takim wypadku awarię czujnika podaje komputer pokładowy i nie trzeba się głowić, który czujnik uległ uszkodzeniu. Jednak, gdy sami montowaliśmy zestaw, a podejrzewamy awarię trzeba zastosować domowe metody sprawdzenia stosowane przez innych kierowców. Część z nich twierdzi, że można „wysłuchać” działanie czujnika. Prawidłowe działanie czujnika objawią się cichutkim „cykaniem” co około pól sekundy. Gdy nie usłyszysz tego dźwięku możesz podejrzewać uszkodzenie. Inni kierowcy polecają dotknięcie palcem czujnika, który, gdy sprawny, powinien powodować w palcu lekkie mrowienie. Ale jednocześnie użytkownicy wskazują, że problem może leżeć nie w samym czujniku, lecz we wtyczce podłączającej go. 

 

P4: Jak działa czujnik parkowania?

Czujnik parkowania składa się z jednostki centralnej, wyświetlacza, głośnika emitującego sygnał, przewodów montażowych i samych czujek ultradźwiękowych. Po prawidłowym podłączeniu całego systemu, umieszczone na zderzakach czujniki emitują fale ultradźwiękowe. Działają one jednocześnie jego nadajniki i odbiorniki, a przeszkodę „zauważają” na podstawie czasu powrotu odbitej fali. Im jest krótsza tym bardziej wyraziście system nas o tym informuje, bo oznacza to zbliżanie się do przeszkody.

P5: Jak sprawdzić czujnik parkowania miernikiem?

Jedyną metodą, aby sprawdzić czujnik parkowania miernikiem, jest wymontowanie każdego z nich i pojedynczo podłączanie do miernika. Nie jest to metoda, którą ktokolwiek chętnie stosuje, bo jest pracochłonna. Użytkownicy chętnie sprawdzają czujniki „na słuch”, zbliżenie ucha do czujnika sprawi, że usłyszy się cichutkie „cykanie”. Gdy go nie ma, najprawdopodobniej czujnik jest uszkodzony. Natomiast w autach, które mają zamontowane czujniki fabrycznie, sprawdza się je podłączając auto do komputera w serwisie. Ten bezbłędnie wskaże usterkę. 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Czujniki cofania parkowania Lago CP12S6W

 

Osobom szukającym markowych czujników cofania możemy polecić sprzęt Lago CP12S6W wykonany przez LAGO AUTOMOTIVE. Czujniki parkowania przód i tył są wykonane z materiałów wysokiej jakości i wyposażone w sygnalizację dźwiękową i optyczną, która zmienia kolory w zależności od odległości od przeszkody. Czujniki wykrywają przeszkodę z odległości 2 m i stopniowo, w miarę się do niej przybliżania, zwiększa się natężenie sygnału dźwiękowego.

W sprzedaży dostępne są czujniki w kolorze czarnym lub srebrnym, chcąc dopasować je go karoserii auta, należy je pomalować odpowiednim lakierem. W estetycznie wykonanym pudełku klient otrzyma 2 sensory przednie i 4 sensory tylne zaopatrzone w złącze serwisowe, wiązkę elektryczną, centralkę sterującą i taśmę do jej przyklejenia, wyświetlacz LED z wbudowanym buzzerem, a także wiertło z otwornicą potrzebne do montażu sensorów w błotnikach.

Użytkownikom przypadło do gustu, że dla ułatwienia montażu, producent dołącza do zestawu stosowną instrukcję w języku polskim, a także dokładnie oznacza każdy sensor analogicznie do miejsca w centralce, aby bezbłędnie każdy z nich podłączyć do właściwego gniazda.

 

Czujnik parkowania Bosch

 

Bosch Czujnik Parkowania 0 263 009 175

 

Czujniki parkowania Bosch to zawsze dobry wybór, bowiem firma ta znana jest z wielu rozmaitych części i urządzeń produkowanych na rynek motoryzacyjny. Chcieliśmy więc zaprezentować Bosch Czujnik Parkowania 0 263 009 175, czujnik kojarzony z doskonała jakością i niezawodnością.

Dzieje się tak, bo każdy produkt wychodzący z fabryk tego niemieckiego producenta poddaje się wielorakim testom jakości zanim zostanie przekazany do sprzedaży. Bosch Czujnik Parkowania 0 263 009 175 składa się z 4 czujek w kolorze czarnym, które pasują do aut takich marek jak Peugeot, Fiat, Citroen i Lancia. Czujki można zamontować zarówno na przednim jak i tylnym zderzaku – wybór zależy od właściciela pojazdu.

Aby prawidłowo zamontować czujniki w swoim aucie należy uważnie zapoznać się z instrukcją ich montażu albo udać się do wyspecjalizowanego warsztatu. 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Ostatnio aktualizowane: 10.05.21

 

Najważniejsze zalety:

Za sprawą czujników parkowanie samochodu staje się znacznie łatwiejsze. Informacje na temat odległości od przeszkody są widoczne na niewielkim, ale czytelnym wyświetlaczu LCD (są one przedstawione w sposób numeryczny). Opinie o Blow PS-1 dowodzą, że sprzęt działa niezawodnie przez cały rok, gdyż jego temperatura pracy obejmuje zakres od -30 st. C do +70 st. C.

 

Najważniejsze wady:

Nie wszystkim kierowcom odpowiada wygląd czujników. Mają one białą, błyszczącą obudowę. W razie potrzeby można ją samodzielnie polakierować na wybrany przez siebie odcień.

 

Werdykt: 9.5/10

Sprzęt montuje się w zderzaku auta, co nie jest bardzo trudne (wystarczy nawiercić cztery otwory). Włącza się on automatycznie w momencie, gdy wrzucimy bieg wsteczny. Cena Blow PS-1 jest niska, gdyż wynosi niecałe 50 zł, dlatego jest to dobra propozycja dla kierowców, którzy nie dysponują dużym budżetem.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Wygodne parkowanie tyłem

Wiele osób przyznaje, że parkowanie tyłem stało się znacznie łatwiejsze, gdy zamontowali oferowane przez markę Blow czujniki parkowania. Opinie, jakie można znaleźć na ich temat, są w większości pochlebne. Po wrzuceniu biegu wstecznego słyszymy krótki sygnał dźwiękowy świadczący o tym, że system działa i możemy bezpiecznie zaparkować swoje auto. Pomiar odległości od znajdujących się w pobliżu przeszkód jest podzielony na 4 strefy: 150 – 200 cm, 90 – 150 cm, 60 – 90 cm oraz 0 – 60 cm. To, jak blisko znajduje się ściana, brama czy inny obiekt, rozpoznamy nie tylko za sprawą informacji na wyświetlaczu, ale i rosnącego, wraz ze zbliżaniem się do przeszkody, poziomu głośności sygnału dźwiękowego. Po montażu czujników ryzyko, że przypadkowo uderzymy w przeszkodę i doprowadzimy do uszkodzenia tylnego zderzaka czy klapy, jest zmniejszone do minimum.

Nieskomplikowany montaż

Kierowcy podkreślają, że montaż sprzętu nie jest skomplikowany. Najważniejsze jest to, aby wykonać w zderzaku cztery otwory o średnicy 22 mm, co znacząco ułatwia dołączone do zestawu wiertło. Wyświetlacz LCD możemy zamocować w miejscu, które najbardziej nam odpowiada: na kokpicie, tylnej półce lub lusterku, wszystko zależy od naszych preferencji. Istotne jest to, że czujniki po zamontowaniu nie odstają od zderzaka, niezależnie od modelu auta. Wynika to z zastosowania przetworników umieszczonych pod kątem 18 stopni. Centralę, do której podłącza się sensory, należy umieścić w bagażniku i połączyć ją z oprawką żarówki cofania. Nie musimy mieć szerokiej wiedzy z zakresu mechaniki czy elektryki, aby prawidłowo zamocować i podłączyć wszystkie elementy systemu. Potwierdził to test Blow PS-1, który został przeprowadzony wśród wybranych konsumentów.

 

Wytrzymała konstrukcja

Czujniki wykazują odporność na działanie wysokiej i niskiej temperatury, a także działania wilgoci. To oznacza, że działają one niezawodnie przez cały czas, niezależnie od warunków atmosferycznych. Sensory mają solidną i szczelną obudowę, do środka nie przedostaną się zanieczyszczenia. Z zakupu sprzętu z pewnością będą zadowolone osoby szukające łatwych w zamontowaniu, wytrzymałych i dyskretnych czujników parkowania, które nie wpływają negatywnie na wygląd samochodu.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 10.05.21

 

Zgłaszanie szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym jest o wiele łatwiejsze niż kilka lat temu. Dawniej różnego typu zdarzenia były zgłaszane za pośrednictwem agenta, a obecnie każdy może zgłosić szkodę lub zdarzenie na wiele dostępnych sposobów. Odpowiednie przygotowanie, które w szczególności opiera się na zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz zdjęć sprawia, że każda osoba może samodzielnie dokonać zgłoszenia, a także mieć stały nadzór nad poszczególnymi etapami. 

 

Wypadki, kradzieże lub akty wandalizmu to częste zdarzenia, które mogą spotkać każdego. Bardzo często z winny innego, nieostrożnego kierowcy lub uczestnika ruchu właściciel pojazdu zostaje zmuszony do skorzystania z opcji zgłaszania szkody w towarzystwie ubezpieczeń, gdzie zawarta jest polisa OC. Dostępność różnego rodzaju możliwości dotyczących pomocy po zdarzeniu drogowym sprawia, że każdy może znaleźć wygodny sposób na kontakt z ubezpieczycielem. Działające na rynku towarzystwa udostępniają swoim klientom możliwość zgłoszenia przez Internet, za pomocą infolinii lub u agenta gdzie została wykupiona polisa. 

Większość osób jest przyzwyczajona do tego, że coraz rzadziej występuje konieczność, aby udać się do placówki konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Kierowcy wykupują polisy u agentów lub za pomocą Internetu. Coraz częściej infolinie schodzą na dalszy plan, jeśli klient ma możliwość wygodnego wypełnienia wniosku dostępnego na stronie internetowej. Zaletą załatwiania spraw przy pomocy Internetu jest możliwość wykonania tego o dowolnej porze dnia, niezależnie od tego, gdzie człowiek się znajduje. Oprócz tego osoba korzystająca z wniosku dostępnego w Internecie może go wypełniać powoli i sprawdzić kilka razy przed wysłaniem. Na infolinii nie ma takiej możliwości, co sprawia, że często zdarzają się błędy utrudniające weryfikację zgłoszenia, przez co dochodzi do sporych opóźnień. 

Warto także wiedzieć, że zgłoszenie szkody przez Internet sprawia, że osoba ma cały czas dostęp do procesu weryfikacji i może sprawdzić, jak przebiega likwidacja. W ten sposób poszkodowany zostaje także poinformowany o konieczności uzupełnienia brakujących dokumentów, co jest bardzo istotne, jeśli chodzi o czas. Jedyny kłopot, jaki pojawia się przy zgłoszeniu internetowym to konieczność dokładnego opisania zdarzenia, co jest związane z koniecznością spokojnego przemyślenia oraz odtworzenia całego wypadku. Mimo tego coraz więcej ludzi przekonuje się do możliwości, jakie daje Internet oraz do wygodnego sposobu przesłania wszystkich niezbędnych dokumentów. Do wniosku składanego za pomocą kanału internetowego można dodać skany lub wykonane telefonem komórkowym zdjęcia.  

 

PZU – zgłoszenie szkody

PZU to jedno z najbardziej znanych i zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych. Nic więc dziwnego, że wiele osób chętnie korzysta z ofert przygotowanych przez ubezpieczyciela. Zakład daje swoim klientom możliwość zgłaszania szkód lub zdarzeń losowych na wiele sposobów. Popularnym rozwiązaniem jest wypełnienie formularza internetowego, jeśli zgłoszenie dotyczy pojazdu i mienia, ubezpieczenia na życie lub szkody na osobie. Równie często osoby zgłaszającej szkodę korzystają z czatu wideo z pracownikiem towarzystwa lub kontaktują się, dzwoniąc pod numery telefonów 801 102 102 oraz 22 566 55 55. Kontaktując się przez telefon można także skorzystać z opcji wysłania wiadomości SMS o treści „SZKODA” na numer 4102. Osoba odpowiedzialna za obsługę zwrotnie skontaktuje się i przyjmie zgłoszenie. Zdarzenie drogowe można także zgłosić, odwiedzając najbliższy oddział PZU lub kontaktując się z agentem, przez którego została zawarta polisa ubezpieczeniowa. 

Od pewnego czasu PZU oferuje kompleksową obsługę swoich klientów za pośrednictwem Internetu. Specjalna platforma, gdzie można zgłaszać szkody bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pracownikiem, sprawia, że cały proces jest znacznie łatwiejszy od tradycyjnego dzwonienia na infolinię lub wizyty w oddziale. Za pomocą formularza PZU – zgłaszanie szkód dostępnego przez całą dobę 7 dni w tygodniu można poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że sprawa od razu trafia do systemu nadzorowanego przez pracowników PZU. W ten sposób osoby sprawujące nadzór nad zgłoszonymi szkodami mogą od razu zająć się sprawą, co zdecydowanie przyspiesza załatwienie sprawy. Zgłoszenie szkody w PZU online jest wygodne, ponieważ do wniosku od razu można dołączyć całą dokumentację w postaci skanów lub fotografii, a także dokumentów pojazdu.

Po wypełnieniu wniosku online na adres e-mail, który jest podany w zgłoszeniu, towarzystwo ubezpieczeniowe wyśle wiadomość w postaci potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia, gdzie będą wszystkie niezbędne informacje takie jak numer sprawy. W wiadomości będzie także informacja dotycząca oględzin pojazdu przez specjalistę. Oprócz tego każda osoba zgłaszająca szkodę przez Internet może wyrazić chęć sprawdzania, na jakim etapie jest zgłoszenie. PZU – śledzenie sprawy jest bardzo wygodną opcją pozwalającą kontrolować postępy w likwidacji szkody. Osoba zgłaszająca, za pośrednictwem adresu e-mail, otrzymuje wiadomość, gdzie znajduje się numer PIN, za pomocą którego można się zalogować do portalu na stronie www.pzu.pl

 

Zgłoszenie szkody PZU – w jakim terminie? 

Wypadek lub kolizja są zdarzeniami powodującymi duży stres, jednak nawet w takiej sytuacji należy zachować spokój i pamiętać o tym, aby na czas powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym jest wykupiona polisa. W przypadku PZU oraz szkody z OC należy działać natychmiast i zgłosić zdarzenie jak najszybciej. Szkody z AC trzeba zgłosić do 7 dni od dnia zdarzenia, jednak w przypadku kradzieży lub wandalizmu czas na zawiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego wynosi jedynie 12 godzin. Po upływie tego czasu firma może podważyć przypadkowość czynu, dlatego też w takich sytuacjach najważniejsze jest sprawne i szybkie działanie. Warto wiedzieć, że szkody nie trzeba zgłaszać osobiście. Może tego dokonać osoba bliska lub ktoś zaufany, jednak należy podać wszystkie niezbędne informacje. 

W sytuacji, gdy osoba zgłaszająca nie jest sprawcą wypadku lub kolizji konieczne jest sporządzenie pisma – oświadczenie sprawcy szkody PZU. Wielu sprawców jednak nie chce się przyznawać do winy lub próbuje znaleźć inny sposób rozwiązania sytuacji, wówczas konieczne jest wyegzekwowanie dokumentu. W treści dokumentu muszą znaleźć się data oraz miejsce zdarzenia, opis okoliczności, a także dane uczestników wraz z nazwami firm, gdzie zawarte są ubezpieczenia oraz numery polis. Oświadczenie dotyczące okoliczności zdarzenia drogowego dla PZU oraz innego ubezpieczyciela jest podstawą do tego, aby wypłacić odszkodowanie, dlatego też należy zrobić to bardzo starannie. W zależności od sytuacji warto zastanowić się, czy konieczne będzie zawiadomienie zakładu, w którym jest wykupiona polisa. Niektóre szkody takie jak drobne otarcia lub inne delikatne uszkodzenia lepiej rozwiązać na miejscu i spróbować dojść do porozumienia z uczestnikiem zdarzenia. Oficjalne zgłoszenie sprawi, że ubezpieczyciel odbierze zniżki za OC, co automatycznie podniesie cenę za wykupienie najbliższej polisy. 

W jaki sposób uzyskać wysokie odszkodowanie? 

Uzyskanie odszkodowania jest uzależnione bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku szkody konieczne jest jak najlepsze przedstawienie zaistniałego zdarzenia. Bardzo przydatne będą dobrej jakości zdjęcia wykonane z miejsca zdarzenia, a także relacje świadków, którzy widzieli, co stało się na miejscu wypadku czy kolizji. Dokładne zebranie wszystkich informacji sprawi, że zakład ubezpieczeniowy nie będzie miał podstaw, aby podważyć zasadność wypłacenia pieniędzy w postaci należnego odszkodowania.  

Co należy zrobić w momencie powstania szkody? 

Osoby, które mają ubezpieczenie w PZU, powinny wiedzieć jakie dokumenty należy przygotować w momencie szkody lub zdarzenia losowego. Jak należy się zachować w trakcie konkretnego przypadku? Poniżej znajduje się ogólna instrukcja, która pomoże rozwiać wątpliwości, w jaki sposób postąpić w trakcie szkody. 

Zdarzenia komunikacyjne – zgłoszenie szkody

Po kolizji z udziałem osób poszkodowanych należy wezwać policję oraz pogotowie, a także zadbać o ludzi, którzy ucierpieli w trakcie zdarzenia. Uszkodzone pojazdy trzeba zabezpieczyć i w razie potrzeby przesunąć na pobocze, aby nie utrudniały ruchu. Konieczne jest wykonanie fotografii uszkodzonych elementów pojazdu oraz spisanie oświadczenia, a następnie zgłoszenie szkody wraz z kompletem dokumentów. Zgłoszenie szkody komunikacyjnej w PZU wymaga przygotowania skanów lub zdjęć dowodu rejestracyjnego, oświadczenia sprawcy lub notatki policyjnej, a także numeru konta bankowego, na które zostanie wypłacone odszkodowanie. W przypadku wypadku z osobami rannymi konieczne jest wezwanie pogotowia i policji, a także właściwe zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz udzielenie pomocy poszkodowanym. Nie wolno jednak przemieszczać samochodów, pomimo tego, że mogą sprawiać utrudnienia w ruchu. Po zakończonym leczeniu należy zgłosić zdarzenie, a następnie zgłosić uszkodzenie auta. W sytuacji włamania z kradzieżą wyposażenia samochodu trzeba zgłosić sprawę na policję, a następnie mając wszystkie dokumenty z miejsca zdarzenia skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Bardziej skomplikowane procedury dotyczą kradzieży samochodu, ponieważ PZU będzie wymagać od zgłaszającego dokumentów takich jak: Potwierdzenie zakupu pojazdu, dowód rejestracyjny, potwierdzenie z policji o zdarzeniu, karta pojazdu, komplet kluczyków oraz komplet sterowników do urządzeń antykradzieżowych. 

Dom i majątek – zgłoszenie szkody 

Jednym z najczęściej występujących zdarzeń w blokach lub kamienicach jest zalanie mieszkania. Każda osoba, która miała problem z taką awarią, powinna wiedzieć co zrobić po zalaniu. Najważniejsze jest zatrzymanie awarii oraz zabezpieczenie miejsca, gdzie doszło do wycieku wody. Warto także skorzystać z pomocy hydraulika, który pomoże usunąć szkodę. Przed tym należy wykonać zdjęcia uszkodzeń, które następnie trzeba dołączyć do zgłoszenia. Zakład ubezpieczeń dopilnuje, aby zorganizować pomoc i usunąć awarię do końca. Następnie trzeba zgłosić szkodę do PZU i wysłać wszystkie niezbędne dokumenty wraz ze zdjęciami. W przypadku przepięcia należy pozostawić uszkodzone urządzenia do oględzin, sporządzić listę zepsutych sprzętów, a następnie wykonać zgłoszenie. Koniecznie trzeba dołączyć rachunki z zakupów lub karty gwarancyjne, a do tego numer konta bankowego do wypłaty odszkodowania.  

 

PZU życie – zgłoszenie szkody 

Zgłaszając szkodę dotyczącą obrażeń ciała powstałych w wypadku samochodowym z OC, należy wezwać pogotowie i policję, a następnie zgłosić zdarzenie bezpośrednio do PZU. Oprócz tego poszkodowany musi zgłosić uszkodzenie samochodu, kompletując wszystkie dokumenty. Do tego należy dołączyć oświadczenie sprawcy wraz z notatką policyjną oraz opis okoliczności zdarzenia, a także dokumentację medyczną. W sytuacji obrażenia ciała w wypadku samochodowym, gdzie wykorzystuje się NNW kierowcy oraz pasażerów należy także wezwać pogotowie i policję na miejsce wypadku. Następnie trzeba dokonać zgłoszenia szkody w PZU w przypadku obrażeń ciała po zakończeniu leczenia, jednak nie później niż 3 lata od daty wypadku. Konieczne będzie dokonanie zgłoszenia uszkodzenia auta wraz z kompletem dokumentów.