Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Czujnik parkowania – Przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Valeo Czujniki Cofania Parkowania Wyświetlacz 632201 to obecnie najchętniej kupowane czujniki parkowania. Dzieje się tak, bo sprzęt działa niezawodnie, pozwala po zainstalowaniu (z przodu, bądź z tyłu) na bezpieczne manewrowanie pojazdem. W przypadku niebezpiecznego zbliżenia się pojazdem do przeszkody kierowca jest ostrzegany dźwiękowo, a także na wyświetlaczu LCD. Czujnik jest zasilany prądem z akumulatora – 12 V i jest przystosowany do użytku w autach o szerokości 2,2 m. Montaż najlepiej przeprowadzić w wyspecjalizowanym warsztacie, ponieważ wymaga on nawiercenia otworów w zderzaku auta, w których następnie umieszcza się sensory. Jeśli wolisz czujnik parkowania, w którym montaż nie wymaga nawiercania otworów w zderzakach, wybierz Czujnik Parkowania EPS. Jest to model, w którym czujki są umieszczone na całej długości taśmy elektromagnetycznej, którą wkleja się od wewnętrznej strony zderzaka. To czyni urządzenie niewidocznym dla oka ludzkiego.

10 Najlepszych czujników parkowania. Opinie w 2021 roku

 

Najlepsze czujniki parkowania, polecane przez zadowolonych klientów prezentujemy w poniższym zestawieniu. Produkty zostały wybrane na podstawie opinii osób, które już użytkują takie modele. Być może znajdziesz wśród nich również urządzenie dla siebie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Czujniki parkowania pasują do każdego auta o szerokości do 2,2 m. Zapewniają informację dźwiękową i wizualną o przeszkodach znajdujących się w odległości od 1,7 m do 0,1 m.

Wady

Zestaw zawiera 4 sensory, oznacza to, że możemy alternatywnie zamontować je jako czujniki przednie lub czujniki tylne. Aby wyposażyć auto w czujniki z obu stron trzeba zaopatrzyć się w 2 zestawy.

Podsumowanie

Chętnie wybierany czujnik parkowania, ze względu na dobrą czułość działania, a także możliwość ustawienia asystenta parkowania, a także jego całkowitym wyłączeniem w przypadku holowania przyczepki.

Drugi wybór

Zalety

Czujnik wykrywa przeszkody dzięki elektromagnetycznej taśmie wklejanej po wewnętrznej stronie zderzaka. Dźwięk sygnalizujący przeszkodę wzmaga się wraz z przybliżaniem się auta do przeszkody.

Wady

Taśma elektromagnetyczna, która wykrywa przeszkody może współpracować jedynie z plastikowymi zderzakami. Metalowe zderzaki tłumią sygnał.

Podsumowanie

Jest to model, który do montażu nie potrzebuje nawiercania otworów w zderzaku. Po naklejeniu taśmy cała powierzchnia zderzaka jest wrażliwa na przybliżanie się do przeszkody, więc bezpieczeństwo jest wszechstronne.

Rozważ też

Zalety

Jest to urządzenia marki LAGO AUTOMOTIVE, czyli uznanego producenta w tym segmencie rynku, zatem mamy pewność, że wszystkie materiały użyte do jego produkcji są wysokiej jakości.

Wady

Zestaw Lago CP12S6W został wyposażony w dwa czujniki przednie, jednak użytkownicy przekazują, że do w pełni skutecznego rozpoznawania przeszkód lepiej jest zaopatrzyć auto w 4 czujniki.

Podsumowanie

To dobre czujniki parkowania przód i tył. Zasięg ich działania wynosi 2 m, a wraz ze zbliżaniem się do przeszkody zmienia się kolor oznaczeń na wyświetlaczu LCD na bardziej intensywny i nasila się dźwięk wydawany przez urządzenie.

 

Czujnik parkowania Valeo

 

1. Valeo Czujniki Cofania Parkowania Wyświetlacz 632201

 

Jednym z chętniej wybieranych czujników parkowania jest Valeo Czujniki Cofania Parkowania Wyświetlacz 632201. W opakowaniu znajdują się 4 sensory, co oznacza, że możemy je zamontować w zderzaku przednim, jako czujniki parkowania Valeo z przodu, bądź w tylnym, służące jako czujniki parkowania tylne. W takim wypadku czujki są uruchamiane w momencie włączenia biegu wstecznego. W zestawie znajdziemy wyświetlacz z wskaźnikiem LCD, na którym zobaczymy, a także usłyszymy w formie dźwiękowej ostrzeżenie w przypadku zbliżenia się do przeszkody na odległość od 1,7 do 0,1 m.

Zaletą urządzenia jest to, że w przypadku potrzeby wysłania sygnału dźwiękowego, automatycznie zostanie zredukowana głośność grającego radia. Wpływa to na lepszą słyszalność sygnału. Czujniki parkowania Valeo są przeznaczone do pojazdów o szerokości 2,2 m, a ich wysokość montażu można regulować od 40 do 65 cm.

Osoby, które zdecydowały się na zakup takiego czujnika wskazują na istnienie przydatnej funkcji programowania parametrów PPS (asystenta parkowania), a także możliwości wyłączenia jej w przypadku zamontowania do pojazdu przyczepki. Serwis Allegro oferuje te czujniki parkowania, w celu zakupu kliknij w ponizszy przycisk.

 

 

 

 

Czujnik parkowania przód

 

2. Elektromagnetyczny Czujnik Cofania Parkowania EPS

 

Czujniki parkowania bez wiercenia, nadające się do wszystkich typów samochodów, to zapewne sprzęt, który zainteresuje niejednego kierowcę. Charakteryzuje je bardzo łatwy sposób montażu i bezawaryjna praca. Czujnik wykrywa przeszkody w odległości do 50 cm od zderzaka auta i działa dzięki ekranowemu połączeniu jednostki sterującej z czujnikiem anteny.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie podlega zakłóceniom pochodzącym z urządzeń elektronicznych auta. Montaż takich czujników polega na przyklejeniu czujników umieszczonych na taśmie elektromagnetycznej do wewnętrznej części plastikowego zderzaka, a następnie podłączenia do jednostki centralnej. Wszystkie te czynności opisuje instrukcja obsługi, gdzie zawarto schemat podłączenia.

Dzięki użyciu taśmy zamiast pojedynczych czujników, przestrzeń przed zderzakiem nie ma tzw. „martwych pól” między poszczególnymi czujkami, a także przeszkody są wykrywane do 45 stopni wokół krańców zderzaka. Użytkownikom natomiast do gustu przypadło to, że czujniki te pracują prawidłowo nawet wtedy, gdy w aucie jest zamontowany hak, lub koło zapasowe na tylnej części pojazdu. 

 

 

 

 

Czujnik parkowania Blow

 

3. Czujniki Parkowania BLOW PS-1 z Wyświetlaczem LED

 

Czujniki parkowania Blow to jedne z najtańszych na rynku. 4 czujki można nabyć już za niespełna 50 PLN. Zestaw taki składa się z 4 czujek, centralki sterującej, wyświetlacza, który również emituje sygnał dźwiękowy, okablowania i innych akcesoriów potrzebnych do montażu oraz wiertła, za którego pomocą umocujemy czujki w zderzaku auta.

Pole pomiaru czujek wynosi od 0,3 do 2,5 metra i ma 6 stref pomiaru, w zależności od odległości od przeszkody, z różnymi sygnałami dźwiękowymi. Urządzenie jest zasilane z akumulatora samochodu, prądem 12 V i może pracować w zakresie temperatur -30°C~+70°C. W przypadku zainstalowania czujników parkowania w tylnym zderzaku, uaktywniają się one w chwili wyboru wstecznego biegu.

Jak przekazują klienci, czujniki te w większości wypadków spełniły ich oczekiwania, a są chętnie wybierane przez kolejnych kierowców ze względu na bardzo przystępną cenę. 

 

 

 

 

Czujnik parkowania bezprzewodowe

 

4. Czujniki parkowania Sencor SCA PARK200

 

Czujniki parkowania bezprzewodowe to produkt dla wszystkich tych osób, które nie chcą ingerować w strukturę swojego auta, aby w niewidocznym miejscu przeprowadzić przewody łączące czujki w wyświetlaczem i zasilaniem. Czujniki parkowania Sencor SCA PARK200 to właśnie model bezprzewodowy, który pasuje do niemal każdego samochodu. Jego temperaturowy zakres działania wynosi od –40°C do +80°C i wykrywa on przeszkody oddalone od zderzaka od 0,3 do 2 m.

Osoby, które używają w swoim samochodzie tych czujników przekazują opinie, że czujki mają szeroki kąt wykrywania przeszkód, który zabezpiecza również wykrycie przeszkody z boku zderzaka.

Klient kupując Sencor SCA PARK200 otrzymuje 4 czujki ultradźwiękowe, wyświetlacz LCD, moduł sterujący, przewód zasilający, wiertło, zestaw akcesoriów montażowych i otwornicę. W zestawie znajduje się także szczegółowa instrukcja obsługi, pozwalająca na samodzielny prawidłowy montaż.  Jeśli zamontujemy czujniki z tyłu auta, będą one każdorazowo aktywowane w przypadku włączenia wstecznego biegu.

 

 

 

 

Elektromagnetyczny czujnik parkowania

 

5. Zestaw czujników parkowania cofania Amio Buzzer 8 sensorów

 

Wyświetlacz o wielkości 10 x 2 x 3cm jest w zestawie z Amio Buzzer 8 sensorów – jest to elektromagnetyczny czujnik parkowania z centralką 8-sensorową. Zatem polecamy ten sprzęt osobom, które chciałyby wyposażyć całe auto w zestaw przednich i tylnych czujników. Do zestawu została dołączona szczegółowa instrukcja montażu, która pozwala na podjęcie się instalacji i uruchomienia czujników przez właściciela pojazdu.

Sprzyja temu też dołączony zestaw narzędzi i oprzyrządowania (np. otwornica, kable) potrzebnych do umieszczenia i instalacji sprzętu w aucie. Czujniki, po instalacji w zderzakach auta można pozostawić w czarnym kolorze lub pokryć je kolorem adekwatnym do lakieru auta. Wyświetlacz LCD jest wyposażony też w buzzer, który sygnałem dźwiękowym zawiadamia kierowcę o bliskiej odległości do przeszkody.

Sygnał dźwiękowy brzmi coraz natarczywiej wraz ze zbliżaniem się do przeszkody. Urządzenie ma 6 poziomów działania sygnału, można dźwięk też całkowicie wyłączyć i polegać na wskazaniach wyświetlacza.

 

 

 

 

Czujnik parkowania bez wiercenia

 

6. Valeo 632202 Czujniki Parkowania

 

Gdy Twój samochód jest pozbawiony czujników parkowania, a chciałbyś je zamontować, polecamy Valeo 632202 Czujniki Parkowania. Jest to kompletny zestaw pozwalający na montaż czujników zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Mamy więc tu 8 sensorów w kolorze czarny mat, które można pokryć lakierem tożsamym z kolorystyką Twojego auta.

Zestaw zawiera komplet montażowy, na który składają się czujniki (8 szt.), wyświetlacz LCD, zestaw złączy elektrycznych, moduł sterujący, 2 wiązki zasilające czujniki, a także wiertło 18,8 mm i podkładki za pomocą których ustawisz kąt nachylenia czujników. Czytelna instrukcja montażu pozwoli na samodzielne wykonanie prac. Urządzenie wykrywa przeszkody przed lub za pojazdem znajdujące się w odległości od 1,5 m do 0,3 m. W zależności od odległości od przeszkody zmienia się też intensywność sygnału. Podczas nadawania sygnału grające radio zostaje ściszone.

Użytkownicy wskazują, że czujniki parkowania na przód są rzadziej przez kierowców montowane, a zestaw Valeo 632202 pozwala na pełne wyposażenie pojazdu w dobre czujniki za przystępną cenę. 

 

 

 

 

 

Czujnik parkowania przód i tył

 

7. Czujniki Cofania Parkowania LCD 8 Sensorow Lago CP12S8W

 

Lago CP12S8W to czujniki parkowania przód i tył, które zostały wyposażone w wyświetlacz LCD z wbudowanym buzzerem (głośnikiem). Możemy kontrolować odległość auta od przeszkody za pomocą wyświetlanej odległości oraz sygnału dźwiękowego, co z pewnością ułatwi parkowanie.

W zestawie znajduje się 8 sensorów, po 4 na przód i tył. Są one dostępne w kilku wersjach kolorystycznych (czarnej, czerwonej, srebrnej i białej), dlatego możemy je dobrze dopasować do odcienia karoserii samochodu. Czujniki mają złącza serwisowe, dlatego ich montaż nie powinien okazać się bardzo trudny.

Konsumenci twierdzą, że za sprawą sensorów parkowanie stało się dla nich łatwą czynnością. W zależności od tego, jaka odległość dzieli pojazd od przeszkody, kolor na wyświetlaczu zmienia się z zielonego na pomarańczowy lub czerwony. Co istotne, czujniki automatycznie przełączają się z przednich na te zamocowane z tyłu w momencie wrzucenia biegu wstecznego.

 

 

 

 

Czujnik parkowania Citroen C5

 

8. Czujnik parkowania PDC do Citroen C4 C5 C6 Picasso

 

Gdy jesteś posiadaczem samochodu Citroen i niepodziewanie uszkodził Ci się jeden z czujników, to być może mógłbyś go wymienić na czujnik parkowania PDC do Citroen C4 C5 C6 Picasso. Jest to model sprzedawany pojedynczo, zatem możesz kupić jedno urządzenie i wpiąć je w miejsce zepsutego. Ten czujnik parkowania citroen C5, według opinii kierowców pasuje również do modeli C4, C6, DS3, Berlingo i Picasso, a także do samochodów Peugeot modele 307, 308, 407 oraz Partner.

Jak dowiedzieliśmy się z opisów, czujnik ten jest zamiennikiem swoich markowych odpowiedników, dzięki temu jest modelem nieco tańszym, a jednocześnie jego jakość jest zadowalająca. Czujnik jest w kolorze czarnym.

 

 

 

 

 

Czujnik parkowania Audi A6 C6

 

9. Czujnik Parkowania do Audi A6 C5 C6 A8 7H0919275E

 

Czujnik Parkowania do Audi A6 C5 C6 A8 7H0919275E pozwala na łatwiejsze i bezpieczniejsze parkowanie auta tyłem. To model ultradźwiękowy z 3 biegunami, który jest dostępny w uniwersalnym, czarnym kolorze.

Sensor jest przeznaczony przede wszystkim do samochodów marki Audi: A6, C5, C6 oraz A8. Niemniej jednak można go zamontować również w pojazdach innych producentów, np. Volkswagen T5 lub Skoda Octavia II. Czujnik ma wymiary: 7,5 cm x 5 cm x 7,5 cm.

Według kupujących sensor jest bardzo praktyczny i pozwala uniknąć przypadkowego uderzenia samochodem o słupek, drzewo, mur czy inną przeszkodę. Na jego montaż decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Sprzęt nie jest bardzo widoczny i nie wpływa negatywnie na to, jak prezentuje się pojazd. Co więcej, wiele osób przekonuje, że jego instalacja nie zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

10. Czujnik parkowania Sencor SCA PARK100

Czujnik parkowania SCA PARK100 to wysokiej jakości urządzenie, które pomoże Ci uchronić samochód przed zarysowaniem czy wypadkiem. Zestaw składa się z 4 sensorów, które powinieneś zamontować z tyłu pojazdu. Otrzymasz również stację centralną, na której ukazują się informacje zebrane przez czujniki.

Prezentowany produkt ma dźwiękową sygnalizację przeszkody, co pomoże Ci lepiej ją zlokalizować. Wbudowany alarm ma 3 poziomy głośności, które zwiększają się, w miarę jak zbliżasz się do obiektu. Czujnik aktywuje się automatycznie, gdy tylko włączysz bieg wsteczny. Zakres pracy urządzenia waha się od 150 cm do 8 cm od zderzaka. Dużym atutem jest szeroki kąt wykrywania obiektów, które mogą uszkodzić boki auta.

Liczni konsumenci są bardzo zadowoleni z prezentowanego sprzętu. Produkt posiada wiele zabezpieczeń, które eliminują fałszywe alarmy, więc sprzęt działa bezawaryjnie. W swoich opiniach użytkownicy pochwalili dużą wrażliwość pracy, pozwalającą zlokalizować niemal wszystkie przeszkody.

SCA PARK100 to bardzo dobre czujniki parkowania do 100 zł. Urządzenie informuje o przeszkodach znajdujących się w odległości od 150 cm do 80 mm od zderzaka. Model ma 3 stopniowy sygnał dźwiękowy.

 

Zalety

Działa w każdych warunkach pogodowych: Istotną zaletą sprzętu jest to, że działa on w każdych warunkach pogodowych – możemy więc korzystać z urządzenia bez względu na to, czy jest upalne lato, czy mroźna zima. Czujniki mogą pracować w temperaturze od -40 st. C. do 80 st. C.

Uniwersalność: Jak podaje producent, prezentowany model będzie odpowiedni do każdego modelu samochodu. Bez wątpienia więc SCA PARK100 to uniwersalne czujniki parkowania.

Automatyczna aktywacja: Nie musimy włączać żadnego przycisku, aby urządzenie zaczęło działać. Wystarczy zmienić bieg na wsteczny, aby czujniki zostały aktywowane.

Szeroki kąt wykrywania: Z racji tego, że zasięg działania sprzętu jest spory nie musimy się obawiać o to, że przez przypadek zarysujemy bok samochodu. Czujniki parkowania okażą się więc szczególnie przydatne osobom, które niedawno rozpoczęły samodzielną jazdę samochodem.

Montaż: Zdaniem Internautów montaż czujników jest prosty, a co istotne nie zabiera dużo czasu.

 

Wady

Głośnik: Pojedyncze osoby twierdzą, że głośnik jest zbyt cichy, co w przypadku osób słabosłyszących może stanowić utrudnienie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki czujnik parkowania kupić?

 

Zdecydowałeś się już na kupno czujników parkowania do swojego samochodu, jednak stoisz przed decyzją który dokładnie model kupić? Aby świadomie zdecydować i zoptymalizować swój zakup pod względem możliwości finansowych i jakości czujników, dobrze jest poznać najważniejsze cechy dobrych czujników. W celu przedstawienia poszczególnych modeli utworzyliśmy ranking czujników do parkowania. Teraz chcemy przedstawić najważniejsze cechy, na które trzeba zwracać uwagę, aby zakupić dobry i tani czujnik parkowania. 

Ilość czujek

Aby być zadowolonym z zakupu i działania czujnika, przede wszystkim zaczynamy od zastanowienia się czy chcemy kupić zestaw czujników na tył i przód, czy też ograniczymy się jedynie do tylnej części pojazdu, która jest bardziej narażona na ryzyko stłuczki. Z zasady montuje się po 4 sensory z przodu i z tyłu, ale są też rozwiązania, gdy z przodu montuje się 2 sensory a z tyłu 4. Jeśli mamy auto sporych rozmiarów (np. typu SUV) warto zdecydować się na większą ilość czujek, bo wówczas wokół zderzaków nie będzie strefy nie objętej czujnikami. Każda z czujek ma swój „obraz” na wyświetlaczu urządzenia. Tym sposobem możemy zauważyć, który z czujników rozpoznał przeszkodę i jak daleko się ona znajduje.

Dobrze jest po montażu wykonać samodzielny test czujników, aby mieć świadomość, przy jakim komunikacie, jaką odległość samochód ma przeszkody. W wielu wypadkach czujki działają w strefie 6-punktowej. Im bardziej zbliża się auto do przeszkody, tym bardziej jaskrawy kolor pojawia się na wyświetlaczu i podobnie dzieje się z sygnałem dźwiękowym – jest on donośniejszy, gdy auto dzieli od przeszkody 20 cm niż gdy ten dystans wynosi 80 cm.

 

Zasięg działania

Zasięg działania czujników nie tylko zależy od ich ilości umieszczonych w zderzaku, ale też od jakości zakupionego sprzętu. Dobry czujnik parkowania powinien wykrywać przeszkodę już w odległości 1,5 – 2 m od samochodu. Pamiętajmy, że musimy mieć czas na reakcję, ale też czujnik nie powinien alarmować kierowcy za wcześnie, gdy nie ma jeszcze zagrożenia zbliżania się do przeszkody. Taki czujnik stanie się dla nas mało wiarygodny. Istotnym jest także kąt widzenia przeszkody przez każdą z czujek, bowiem im większy on będzie, tym bezpieczniej będziemy czuli się w czasie wykonywania precyzyjnych manewrów.

Dobrze jest, jeśli czujnik reaguje nie tylko na pionową przeszkodę pojawiającą się za samochodem, ale też zauważa wysoki krawężnik, skarpę, na którą właśnie najeżdżamy, czy wąski słupek. Kat widzenia najlepszych czujników wynosi nawet 110 stopni zarówno w pionie jak i poziomie.

 

Wyświetlacz

Jak już wspomniano wyżej, czujniki są wyposażone w wyświetlacz, a raczej dobrze, aby były w nie wyposażone, bo istnieją na rynku również modele, które opierają się wyłącznie na ostrzeganiu kierowcy sygnałem dźwiękowym. Przede wszystkim wyświetlacz informuje nas, z której strony pojawiło się zagrożenie najechania na przeszkodę, sposobem wyświetlania informuje nas także jak daleko samochód znajduje się od tej przeszkody.

Warto umieścić wyświetlacz w takim miejscu, aby z jednej strony nie zasłaniał innych przyrządów, ale był na tyle dostępny, aby jednym rzutem oka można było ocenić sytuację wokół auta. Wystarczającą wielkością ekranu są 2 – 3 cale, ale warto zadbać, aby miał on regulację jasności, bo może się okazać, że w słoneczny dzień nie możemy odczytać na nim informacji, a nocą zbyt jasny ekran będzie rozpraszał kierowcę podczas jazdy. Bardziej zaawansowane modele, to czujniki parkowania z kamerą, które mają większy ekran.

 

Czujniki przewodowe czy bezprzewodowe?

A jaki czujnik parkowania wybrać rozpatrując wybór pomiędzy urządzeniami przewodowymi i bezprzewodowymi? Z jednej strony montaż urządzeń przewodowych wymaga specjalistycznej wiedzy, precyzyjnego nawiercania zderzaków, umiejętności przeprowadzenia kabli w samochodzie tak, aby nie były widoczne, wiedzy na temat tego którą czujkę, gdzie podłączyć, aby wyświetlacz przekazywał prawdziwe informacje. Z drugiej strony, raz podłączone czujniki niezawodnie przekazują informację przez wiele lat.

Jak to wygląda w przypadku urządzeń bezprzewodowych? Najlepszy czujnik bezprzewodowy wykorzystuje technikę ultradźwiękową. Czujniki i nadajniki radiowe montuje się (bez otworów na czujki w zderzaku) w uchwycie tablicy rejestracyjnej, (często poszukiwane przez odbiorców jako czujniki parkowania w ramce), albo nalepia się taśmę elektromagnetyczną na całej długości zderzaka po jego wewnętrznej stronie. 

Niestety taśma zdaje egzamin wyłącznie przy plastikowych zderzakach. Wyświetlacz, montowany na tablicy rozdzielczej zasilany jest przez samochodową ładowarkę. Zatem jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż czujników, ten rodzaj zdecydowanie będzie łatwiejszy i krótszy od montażu tradycyjnych czujników. Specjaliści przekonują, że sygnał dostarczany do wyświetlacza jest precyzyjny i nie ulega zakłóceniom. 

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Gdy zdecydujemy się na kupno czujnika, sprawdźmy, czy zamontowane sensory w tylnej części auta nie będą reagowały na takie elementy samochodu jak hak holowniczy, czy bagażnik rowerowy. Opinie o czujnikach samochodowych mówią, że te dobrej jakości potrafią rozpoznać takie elementy wyposażenia naszego auta. Część czujników samochodowych w dobrych cenach ma też funkcję wyłączenia bądź całego zespołu czujników, bądź sygnału dźwiękowego. Jest to przydatne w przypadku doczepienia do auta przyczepki. 

 

Jaki jest najlepszy czujnik samochodowy?

Odpowiedzi na to pytanie niestety każdy z kierowców musi sobie udzielić sam. Różne są oczekiwania różnych kierowców, różne auta do których poszukują oni czujnika. Ale jesteśmy pewni, że po przeczytaniu naszego poradnika będziesz w stanie wybrać dla siebie najlepszy sprzęt. 

 

 

FAQ

 

P1: Czujniki parkowania montaż?

 

Jeśli czujesz się na siłach, aby samodzielnie zamontować w swoim aucie czujniki parkowania to potrzebne Ci będą: Wiertarka i wiertło z otwornicą, klucze do odkręcenia elementów auta, aby lepiej umiejscowić montowane elementy, przewody łączące czujniki, a także lutownica z cyną do wykonania połączeń, oraz śrubokręt, taśma izolacyjna i miarka. Zaczynamy od rozmieszczenia czujników na zderzaku. Powinny być one umieszczone na wysokości 45 – 65 cm od ziemi, a odległość między nimi nie powinna być większa niż 45 cm. Centralkę najlepiej umieścić w bagażniku w miejscu nienarażonym na wilgoć i na uszkodzenia mechaniczne.

Należy ją podłączyć do instalacji elektrycznej auta. Ekran LCD umieszczamy w widocznym miejscu dla kierowcy, może to być miejsce na tablicy rozdzielczej, ale może też być na podsufitce nad tylna szybą, wówczas widzimy go w lusterku wstecznym.

P2: Jak naprawić czujnik parkowania?

Gdy dochodzi do usterki czujnika parkowania, to uszkodzeniu legł albo jeden (kilka) z czujników na przykład na skutek kolizji, naprawy blacharskiej, czy też zużycia się elementu. Pamiętajmy jednak, że usterkom podlegają też moduły sterujące. Ważne jest więc aby zlokalizować usterkę. Czujniki fabrycznie montowane mają wmontowany system informujący o usterce i wskazujący źródło problemu. Inaczej jest w czujnikach montowanych samodzielnie.

Tu zależy od jakości zakupionego sprzętu. W przypadku awarii czujki może się pojawić nietypowy dźwięk określony w instrukcji urządzenia jako informujący o usterce. Tańsze modele jednak nie informują o usterce w ogóle i od spostrzegawczości użytkownika zależy jej wykrycie. Gdy jednak już dotarliśmy do źródła problemu, to jedyną radą jest wymontować zepsutą czujkę i wstawić w to miejsce nową – nieuszkodzoną. Czujki nie podlegają naprawom.

 

P3: Jak sprawdzić czujnik parkowania?

Najprostszą sprawą jest, gdy mamy w aucie zamontowane fabrycznie czujniki parkowania. W takim wypadku awarię czujnika podaje komputer pokładowy i nie trzeba się głowić, który czujnik uległ uszkodzeniu. Jednak, gdy sami montowaliśmy zestaw, a podejrzewamy awarię trzeba zastosować domowe metody sprawdzenia stosowane przez innych kierowców. Część z nich twierdzi, że można „wysłuchać” działanie czujnika. Prawidłowe działanie czujnika objawią się cichutkim „cykaniem” co około pól sekundy. Gdy nie usłyszysz tego dźwięku możesz podejrzewać uszkodzenie. Inni kierowcy polecają dotknięcie palcem czujnika, który, gdy sprawny, powinien powodować w palcu lekkie mrowienie. Ale jednocześnie użytkownicy wskazują, że problem może leżeć nie w samym czujniku, lecz we wtyczce podłączającej go. 

 

P4: Jak działa czujnik parkowania?

Czujnik parkowania składa się z jednostki centralnej, wyświetlacza, głośnika emitującego sygnał, przewodów montażowych i samych czujek ultradźwiękowych. Po prawidłowym podłączeniu całego systemu, umieszczone na zderzakach czujniki emitują fale ultradźwiękowe. Działają one jednocześnie jego nadajniki i odbiorniki, a przeszkodę „zauważają” na podstawie czasu powrotu odbitej fali. Im jest krótsza tym bardziej wyraziście system nas o tym informuje, bo oznacza to zbliżanie się do przeszkody.

P5: Jak sprawdzić czujnik parkowania miernikiem?

Jedyną metodą, aby sprawdzić czujnik parkowania miernikiem, jest wymontowanie każdego z nich i pojedynczo podłączanie do miernika. Nie jest to metoda, którą ktokolwiek chętnie stosuje, bo jest pracochłonna. Użytkownicy chętnie sprawdzają czujniki „na słuch”, zbliżenie ucha do czujnika sprawi, że usłyszy się cichutkie „cykanie”. Gdy go nie ma, najprawdopodobniej czujnik jest uszkodzony. Natomiast w autach, które mają zamontowane czujniki fabrycznie, sprawdza się je podłączając auto do komputera w serwisie. Ten bezbłędnie wskaże usterkę. 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Czujnik parkowania Bosch

 

Bosch Czujnik Parkowania 0 263 009 175

 

Czujniki parkowania Bosch to zawsze dobry wybór, bowiem firma ta znana jest z wielu rozmaitych części i urządzeń produkowanych na rynek motoryzacyjny. Chcieliśmy więc zaprezentować Bosch Czujnik Parkowania 0 263 009 175, czujnik kojarzony z doskonała jakością i niezawodnością.

Dzieje się tak, bo każdy produkt wychodzący z fabryk tego niemieckiego producenta poddaje się wielorakim testom jakości zanim zostanie przekazany do sprzedaży. Bosch Czujnik Parkowania 0 263 009 175 składa się z 4 czujek w kolorze czarnym, które pasują do aut takich marek jak Peugeot, Fiat, Citroen i Lancia. Czujki można zamontować zarówno na przednim jak i tylnym zderzaku – wybór zależy od właściciela pojazdu.

Aby prawidłowo zamontować czujniki w swoim aucie należy uważnie zapoznać się z instrukcją ich montażu albo udać się do wyspecjalizowanego warsztatu. 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Najważniejsze zalety:

Za sprawą czujników parkowanie samochodu staje się znacznie łatwiejsze. Informacje na temat odległości od przeszkody są widoczne na niewielkim, ale czytelnym wyświetlaczu LCD (są one przedstawione w sposób numeryczny). Opinie o Blow PS-1 dowodzą, że sprzęt działa niezawodnie przez cały rok, gdyż jego temperatura pracy obejmuje zakres od -30 st. C do +70 st. C.

 

Najważniejsze wady:

Nie wszystkim kierowcom odpowiada wygląd czujników. Mają one białą, błyszczącą obudowę. W razie potrzeby można ją samodzielnie polakierować na wybrany przez siebie odcień.

 

Werdykt: 9.5/10

Sprzęt montuje się w zderzaku auta, co nie jest bardzo trudne (wystarczy nawiercić cztery otwory). Włącza się on automatycznie w momencie, gdy wrzucimy bieg wsteczny. Cena Blow PS-1 jest niska, gdyż wynosi niecałe 50 zł, dlatego jest to dobra propozycja dla kierowców, którzy nie dysponują dużym budżetem.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Wygodne parkowanie tyłem

Wiele osób przyznaje, że parkowanie tyłem stało się znacznie łatwiejsze, gdy zamontowali oferowane przez markę Blow czujniki parkowania. Opinie, jakie można znaleźć na ich temat, są w większości pochlebne. Po wrzuceniu biegu wstecznego słyszymy krótki sygnał dźwiękowy świadczący o tym, że system działa i możemy bezpiecznie zaparkować swoje auto. Pomiar odległości od znajdujących się w pobliżu przeszkód jest podzielony na 4 strefy: 150 – 200 cm, 90 – 150 cm, 60 – 90 cm oraz 0 – 60 cm. To, jak blisko znajduje się ściana, brama czy inny obiekt, rozpoznamy nie tylko za sprawą informacji na wyświetlaczu, ale i rosnącego, wraz ze zbliżaniem się do przeszkody, poziomu głośności sygnału dźwiękowego. Po montażu czujników ryzyko, że przypadkowo uderzymy w przeszkodę i doprowadzimy do uszkodzenia tylnego zderzaka czy klapy, jest zmniejszone do minimum.

Nieskomplikowany montaż

Kierowcy podkreślają, że montaż sprzętu nie jest skomplikowany. Najważniejsze jest to, aby wykonać w zderzaku cztery otwory o średnicy 22 mm, co znacząco ułatwia dołączone do zestawu wiertło. Wyświetlacz LCD możemy zamocować w miejscu, które najbardziej nam odpowiada: na kokpicie, tylnej półce lub lusterku, wszystko zależy od naszych preferencji. Istotne jest to, że czujniki po zamontowaniu nie odstają od zderzaka, niezależnie od modelu auta. Wynika to z zastosowania przetworników umieszczonych pod kątem 18 stopni. Centralę, do której podłącza się sensory, należy umieścić w bagażniku i połączyć ją z oprawką żarówki cofania. Nie musimy mieć szerokiej wiedzy z zakresu mechaniki czy elektryki, aby prawidłowo zamocować i podłączyć wszystkie elementy systemu. Potwierdził to test Blow PS-1, który został przeprowadzony wśród wybranych konsumentów.

 

Wytrzymała konstrukcja

Czujniki wykazują odporność na działanie wysokiej i niskiej temperatury, a także działania wilgoci. To oznacza, że działają one niezawodnie przez cały czas, niezależnie od warunków atmosferycznych. Sensory mają solidną i szczelną obudowę, do środka nie przedostaną się zanieczyszczenia. Z zakupu sprzętu z pewnością będą zadowolone osoby szukające łatwych w zamontowaniu, wytrzymałych i dyskretnych czujników parkowania, które nie wpływają negatywnie na wygląd samochodu.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Zgłaszanie szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym jest o wiele łatwiejsze niż kilka lat temu. Dawniej różnego typu zdarzenia były zgłaszane za pośrednictwem agenta, a obecnie każdy może zgłosić szkodę lub zdarzenie na wiele dostępnych sposobów. Odpowiednie przygotowanie, które w szczególności opiera się na zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz zdjęć sprawia, że każda osoba może samodzielnie dokonać zgłoszenia, a także mieć stały nadzór nad poszczególnymi etapami. 

 

Wypadki, kradzieże lub akty wandalizmu to częste zdarzenia, które mogą spotkać każdego. Bardzo często z winny innego, nieostrożnego kierowcy lub uczestnika ruchu właściciel pojazdu zostaje zmuszony do skorzystania z opcji zgłaszania szkody w towarzystwie ubezpieczeń, gdzie zawarta jest polisa OC. Dostępność różnego rodzaju możliwości dotyczących pomocy po zdarzeniu drogowym sprawia, że każdy może znaleźć wygodny sposób na kontakt z ubezpieczycielem. Działające na rynku towarzystwa udostępniają swoim klientom możliwość zgłoszenia przez Internet, za pomocą infolinii lub u agenta gdzie została wykupiona polisa. 

Większość osób jest przyzwyczajona do tego, że coraz rzadziej występuje konieczność, aby udać się do placówki konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Kierowcy wykupują polisy u agentów lub za pomocą Internetu. Coraz częściej infolinie schodzą na dalszy plan, jeśli klient ma możliwość wygodnego wypełnienia wniosku dostępnego na stronie internetowej. Zaletą załatwiania spraw przy pomocy Internetu jest możliwość wykonania tego o dowolnej porze dnia, niezależnie od tego, gdzie człowiek się znajduje. Oprócz tego osoba korzystająca z wniosku dostępnego w Internecie może go wypełniać powoli i sprawdzić kilka razy przed wysłaniem. Na infolinii nie ma takiej możliwości, co sprawia, że często zdarzają się błędy utrudniające weryfikację zgłoszenia, przez co dochodzi do sporych opóźnień. 

Warto także wiedzieć, że zgłoszenie szkody przez Internet sprawia, że osoba ma cały czas dostęp do procesu weryfikacji i może sprawdzić, jak przebiega likwidacja. W ten sposób poszkodowany zostaje także poinformowany o konieczności uzupełnienia brakujących dokumentów, co jest bardzo istotne, jeśli chodzi o czas. Jedyny kłopot, jaki pojawia się przy zgłoszeniu internetowym to konieczność dokładnego opisania zdarzenia, co jest związane z koniecznością spokojnego przemyślenia oraz odtworzenia całego wypadku. Mimo tego coraz więcej ludzi przekonuje się do możliwości, jakie daje Internet oraz do wygodnego sposobu przesłania wszystkich niezbędnych dokumentów. Do wniosku składanego za pomocą kanału internetowego można dodać skany lub wykonane telefonem komórkowym zdjęcia.  

 

PZU – zgłoszenie szkody

PZU to jedno z najbardziej znanych i zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych. Nic więc dziwnego, że wiele osób chętnie korzysta z ofert przygotowanych przez ubezpieczyciela. Zakład daje swoim klientom możliwość zgłaszania szkód lub zdarzeń losowych na wiele sposobów. Popularnym rozwiązaniem jest wypełnienie formularza internetowego, jeśli zgłoszenie dotyczy pojazdu i mienia, ubezpieczenia na życie lub szkody na osobie. Równie często osoby zgłaszającej szkodę korzystają z czatu wideo z pracownikiem towarzystwa lub kontaktują się, dzwoniąc pod numery telefonów 801 102 102 oraz 22 566 55 55. Kontaktując się przez telefon można także skorzystać z opcji wysłania wiadomości SMS o treści „SZKODA” na numer 4102. Osoba odpowiedzialna za obsługę zwrotnie skontaktuje się i przyjmie zgłoszenie. Zdarzenie drogowe można także zgłosić, odwiedzając najbliższy oddział PZU lub kontaktując się z agentem, przez którego została zawarta polisa ubezpieczeniowa. 

Od pewnego czasu PZU oferuje kompleksową obsługę swoich klientów za pośrednictwem Internetu. Specjalna platforma, gdzie można zgłaszać szkody bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pracownikiem, sprawia, że cały proces jest znacznie łatwiejszy od tradycyjnego dzwonienia na infolinię lub wizyty w oddziale. Za pomocą formularza PZU – zgłaszanie szkód dostępnego przez całą dobę 7 dni w tygodniu można poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że sprawa od razu trafia do systemu nadzorowanego przez pracowników PZU. W ten sposób osoby sprawujące nadzór nad zgłoszonymi szkodami mogą od razu zająć się sprawą, co zdecydowanie przyspiesza załatwienie sprawy. Zgłoszenie szkody w PZU online jest wygodne, ponieważ do wniosku od razu można dołączyć całą dokumentację w postaci skanów lub fotografii, a także dokumentów pojazdu.

Po wypełnieniu wniosku online na adres e-mail, który jest podany w zgłoszeniu, towarzystwo ubezpieczeniowe wyśle wiadomość w postaci potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia, gdzie będą wszystkie niezbędne informacje takie jak numer sprawy. W wiadomości będzie także informacja dotycząca oględzin pojazdu przez specjalistę. Oprócz tego każda osoba zgłaszająca szkodę przez Internet może wyrazić chęć sprawdzania, na jakim etapie jest zgłoszenie. PZU – śledzenie sprawy jest bardzo wygodną opcją pozwalającą kontrolować postępy w likwidacji szkody. Osoba zgłaszająca, za pośrednictwem adresu e-mail, otrzymuje wiadomość, gdzie znajduje się numer PIN, za pomocą którego można się zalogować do portalu na stronie www.pzu.pl

 

Zgłoszenie szkody PZU – w jakim terminie? 

Wypadek lub kolizja są zdarzeniami powodującymi duży stres, jednak nawet w takiej sytuacji należy zachować spokój i pamiętać o tym, aby na czas powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym jest wykupiona polisa. W przypadku PZU oraz szkody z OC należy działać natychmiast i zgłosić zdarzenie jak najszybciej. Szkody z AC trzeba zgłosić do 7 dni od dnia zdarzenia, jednak w przypadku kradzieży lub wandalizmu czas na zawiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego wynosi jedynie 12 godzin. Po upływie tego czasu firma może podważyć przypadkowość czynu, dlatego też w takich sytuacjach najważniejsze jest sprawne i szybkie działanie. Warto wiedzieć, że szkody nie trzeba zgłaszać osobiście. Może tego dokonać osoba bliska lub ktoś zaufany, jednak należy podać wszystkie niezbędne informacje. 

W sytuacji, gdy osoba zgłaszająca nie jest sprawcą wypadku lub kolizji konieczne jest sporządzenie pisma – oświadczenie sprawcy szkody PZU. Wielu sprawców jednak nie chce się przyznawać do winy lub próbuje znaleźć inny sposób rozwiązania sytuacji, wówczas konieczne jest wyegzekwowanie dokumentu. W treści dokumentu muszą znaleźć się data oraz miejsce zdarzenia, opis okoliczności, a także dane uczestników wraz z nazwami firm, gdzie zawarte są ubezpieczenia oraz numery polis. Oświadczenie dotyczące okoliczności zdarzenia drogowego dla PZU oraz innego ubezpieczyciela jest podstawą do tego, aby wypłacić odszkodowanie, dlatego też należy zrobić to bardzo starannie. W zależności od sytuacji warto zastanowić się, czy konieczne będzie zawiadomienie zakładu, w którym jest wykupiona polisa. Niektóre szkody takie jak drobne otarcia lub inne delikatne uszkodzenia lepiej rozwiązać na miejscu i spróbować dojść do porozumienia z uczestnikiem zdarzenia. Oficjalne zgłoszenie sprawi, że ubezpieczyciel odbierze zniżki za OC, co automatycznie podniesie cenę za wykupienie najbliższej polisy. 

W jaki sposób uzyskać wysokie odszkodowanie? 

Uzyskanie odszkodowania jest uzależnione bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku szkody konieczne jest jak najlepsze przedstawienie zaistniałego zdarzenia. Bardzo przydatne będą dobrej jakości zdjęcia wykonane z miejsca zdarzenia, a także relacje świadków, którzy widzieli, co stało się na miejscu wypadku czy kolizji. Dokładne zebranie wszystkich informacji sprawi, że zakład ubezpieczeniowy nie będzie miał podstaw, aby podważyć zasadność wypłacenia pieniędzy w postaci należnego odszkodowania.  

Co należy zrobić w momencie powstania szkody? 

Osoby, które mają ubezpieczenie w PZU, powinny wiedzieć jakie dokumenty należy przygotować w momencie szkody lub zdarzenia losowego. Jak należy się zachować w trakcie konkretnego przypadku? Poniżej znajduje się ogólna instrukcja, która pomoże rozwiać wątpliwości, w jaki sposób postąpić w trakcie szkody. 

Zdarzenia komunikacyjne – zgłoszenie szkody

Po kolizji z udziałem osób poszkodowanych należy wezwać policję oraz pogotowie, a także zadbać o ludzi, którzy ucierpieli w trakcie zdarzenia. Uszkodzone pojazdy trzeba zabezpieczyć i w razie potrzeby przesunąć na pobocze, aby nie utrudniały ruchu. Konieczne jest wykonanie fotografii uszkodzonych elementów pojazdu oraz spisanie oświadczenia, a następnie zgłoszenie szkody wraz z kompletem dokumentów. Zgłoszenie szkody komunikacyjnej w PZU wymaga przygotowania skanów lub zdjęć dowodu rejestracyjnego, oświadczenia sprawcy lub notatki policyjnej, a także numeru konta bankowego, na które zostanie wypłacone odszkodowanie. W przypadku wypadku z osobami rannymi konieczne jest wezwanie pogotowia i policji, a także właściwe zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz udzielenie pomocy poszkodowanym. Nie wolno jednak przemieszczać samochodów, pomimo tego, że mogą sprawiać utrudnienia w ruchu. Po zakończonym leczeniu należy zgłosić zdarzenie, a następnie zgłosić uszkodzenie auta. W sytuacji włamania z kradzieżą wyposażenia samochodu trzeba zgłosić sprawę na policję, a następnie mając wszystkie dokumenty z miejsca zdarzenia skontaktować się z firmą ubezpieczeniową. Bardziej skomplikowane procedury dotyczą kradzieży samochodu, ponieważ PZU będzie wymagać od zgłaszającego dokumentów takich jak: Potwierdzenie zakupu pojazdu, dowód rejestracyjny, potwierdzenie z policji o zdarzeniu, karta pojazdu, komplet kluczyków oraz komplet sterowników do urządzeń antykradzieżowych. 

Dom i majątek – zgłoszenie szkody 

Jednym z najczęściej występujących zdarzeń w blokach lub kamienicach jest zalanie mieszkania. Każda osoba, która miała problem z taką awarią, powinna wiedzieć co zrobić po zalaniu. Najważniejsze jest zatrzymanie awarii oraz zabezpieczenie miejsca, gdzie doszło do wycieku wody. Warto także skorzystać z pomocy hydraulika, który pomoże usunąć szkodę. Przed tym należy wykonać zdjęcia uszkodzeń, które następnie trzeba dołączyć do zgłoszenia. Zakład ubezpieczeń dopilnuje, aby zorganizować pomoc i usunąć awarię do końca. Następnie trzeba zgłosić szkodę do PZU i wysłać wszystkie niezbędne dokumenty wraz ze zdjęciami. W przypadku przepięcia należy pozostawić uszkodzone urządzenia do oględzin, sporządzić listę zepsutych sprzętów, a następnie wykonać zgłoszenie. Koniecznie trzeba dołączyć rachunki z zakupów lub karty gwarancyjne, a do tego numer konta bankowego do wypłaty odszkodowania.  

 

PZU życie – zgłoszenie szkody 

Zgłaszając szkodę dotyczącą obrażeń ciała powstałych w wypadku samochodowym z OC, należy wezwać pogotowie i policję, a następnie zgłosić zdarzenie bezpośrednio do PZU. Oprócz tego poszkodowany musi zgłosić uszkodzenie samochodu, kompletując wszystkie dokumenty. Do tego należy dołączyć oświadczenie sprawcy wraz z notatką policyjną oraz opis okoliczności zdarzenia, a także dokumentację medyczną. W sytuacji obrażenia ciała w wypadku samochodowym, gdzie wykorzystuje się NNW kierowcy oraz pasażerów należy także wezwać pogotowie i policję na miejsce wypadku. Następnie trzeba dokonać zgłoszenia szkody w PZU w przypadku obrażeń ciała po zakończeniu leczenia, jednak nie później niż 3 lata od daty wypadku. Konieczne będzie dokonanie zgłoszenia uszkodzenia auta wraz z kompletem dokumentów. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Każdy kierowca doświadczył nieprzyjemnej sytuacji związanej z kontrolą policji. Najczęściej dochodzi do niej w momencie, gdy osoba kierująca samochodem złamała przepisy i konieczne jest wystawienie mandatu oraz wpisanie punktów karnych za dane wykroczenie. Poruszając się autem, warto wiedzieć, za co grożą kary oraz kiedy należy liczyć się ze stratą prawa jazdy. Oprócz tego dobrze jest się dowiedzieć, w jaki sposób sprawdzić ilość punktów karnych zgromadzonych na koncie. 

 

Jak sprawdzić punkty karne? 

Każdy kierowca, który dużo jeździ, powinien wiedzieć gdzie sprawdzić punkty karne, aby uniknąć sytuacji przekroczenia granicy, powyżej której grozi utrata uprawnień do kierowania pojazdami. Jeżeli dana osoba jeździ ostrożnie i zawsze przestrzega przepisów, nie musi się martwić ilością punktów karnych. Co innego w sytuacji, gdy ktoś nagminnie łamie przepisy prawa, a wykroczenia zdarzają się za często. Bardzo łatwo otrzymać od policji 10 punktów za przekroczenie prędkości czy 6 za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. 

O tym, jak sprawdzić ilość punktów karnych kierowca informowany jest na kursie. Dla mniej uważnych pozostaje Internet oraz dostęp do profilu zaufanego. Metoda jest wygodna, ponieważ nie trzeba ruszać się z domu, aby dowiedzieć się, ile pozostało do granicy 24 punktów. 

 

Profil zaufany – punkty karne 

Kierowcy nieposiadający profilu zaufanego mogą go bardzo łatwo założyć. Najszybszą metodą jest skorzystanie z banku mającego zgodę na potwierdzanie danych osobowych swoich klientów. Są to m.in.: Bank PKO BP, Santander, Pekao, mBank, Alior Bank, Inteligo, a także Millenium. Posiadacze kont w tych bankach po zalogowaniu mogą wygodnie i bezproblemowo wybrać odpowiednią zakładkę, a następnie pozytywnie przejść weryfikację za pomocą SMS. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z opcji udostępnionej przez bank, warto zdecydować się na wypełnienie wniosku na stronie https://pz.gov.pl/pz/index oraz potwierdzenie tożsamości w najbliższej placówce. 

Sprawdzanie punktów karnych

Osoby posiadające już profil zaufany mogą w każdej chwili zalogować się na swoje konto i sprawdzić ilość znajdujących się punktów. Jak to zrobić? Poniżej znajduje się instrukcja, która krok po kroku przeprowadzi przez cały proces. 

Po otworzeniu przeglądarki internetowej należy wejść na stronę https://obywatel.gov.pl/ i odnaleźć zakładkę „Kierowcy i pojazdy”. 

Następnie po kliknięciu wybranej zakładki otworzy się sekcja „Kary i mandaty”, gdzie należy wybrać opcję „sprawdź swoje punkty karne (usługa online)”. 

Po kliknięciu wybranej opcji użytkownik zostanie przekierowany do strony profilu zaufanego, gdzie należy się zalogować w wybrany przez siebie sposób. 

Gdy nastąpi poprawne zalogowanie, pojawi się pole z wymaganym podpisem dokumentu. Wówczas należy wybrać opcję „Podpisz podpisem zaufanym”, a następnie zweryfikować całą operację kodem, który przyjdzie w wiadomości SMS.

Jeśli cały proces logowania i weryfikacji przebiegnie poprawnie, wówczas na stronie wyświetli się informacja o tym, ile punktów karnych znajduje się na danym koncie.  

Po zalogowaniu na konto kierowca widzi dokładną liczbę punktów karnych zarówno tych aktywnych, jak i tymczasowych, czyli przyznanych, ale czekających na orzeczenie sądu, jeśli kierujący pojazdem odmówił przyjęcia mandatu. Oprócz tego właściciel konta może zobaczyć, kiedy doszło do wystawienia mandatu, jakie były okoliczności zdarzenia oraz jaka jest data otrzymania. Warto jednak wiedzieć, że baza danych jest aktualizowana raz dziennie, co oznacza, że świeże informacje mogą być widoczne dopiero na drugi dzień. Zaletą możliwości sprawdzenia stanu konta przez profil zaufany jest opcja pozwalająca na stworzenie gotowego pliku PDF do wydrukowania. 

 

Czy można sprawdzić punkty karne bez profilu zaufanego? 

Osoby, które nie mają dostępu do profilu zaufanego również mogą uzyskać informacje o ilości punktów karnych zgromadzonych na koncie. Aby sprawdzić stan konta, można udać się na najbliższy komisariat, gdzie niezbędne będzie okazanie dowodu osobistego lub paszportu potwierdzającego tożsamość. Z tego powodu nie ma możliwości otrzymania informacji np. przez telefon czy na adres e-mail. Osoby, które potrzebują specjalnego zaświadczenia z policji o ilości zgromadzonych punktów karnych do pracy, muszą udać się osobiście na komendę. Wówczas dokument wygenerowany z profilu zaufanego może być niewystarczający i konieczne będzie zapłacenie 17 zł w kasie urzędu miasta lub gminy, ewentualnie przelanie pieniędzy na podane konto oraz udanie się z potwierdzeniem zapłaty na komisariat. Po sprawdzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów policjant wystawi zaświadczenie. 

Punkty karne – limit 

Okazuje się, że limit punktów jest dla kierowców o wiele gorszą karą niż zapłacenie nawet kilku mandatów w ciągu roku. Z tego względu policja wpisuje punkty karne według taryfikatora, a do tego dodatkowo dodaje karę finansową. Problemem przy regularnych kontrolach jest przekroczenie odgórnego limitu, co grozi zabraniem prawa jazdy. Osoby, które posiadają uprawnienia dłużej niż rok, nie mogą otrzymać  24 punktów karnych. Młode osoby posiadające prawo jazdy krócej niż rok, muszą uważać na limit.  

Wiele osób zastanawia się, co zrobić w sytuacji, kiedy przekroczy się dozwolony limit? W przypadku kierowców mających dłuższy staż starosta wydaje decyzję, w której znajdują się informacje o konieczności skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Oprócz tego osoba skierowana musi uzyskać pozytywny wynik badań psychologicznych. W momencie, kiedy oba testy wyjdą negatywnie, kierowca traci uprawnienia i musi je od nowa uzyskać. O wiele gorzej mają niedoświadczone osoby, które prawo jazdy mają krócej niż rok. Kierowcy z krótkim stażem przekraczający granicę określoną na 20 punktów karnych tracą dokument od razu i muszą ponownie przystąpić do kursu i zdawać egzamin ponownie.  

 

Punkty karne – kasowanie 

Kasowanie punktów karnych to jedyne rozwiązanie, które może uratować kierowcę w momencie, gdy niebezpiecznie szybko zbliża się do limitu. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest poruszanie się autem zgodnie z przepisami, jednak bardzo często o otrzymaniu kolejnego mandatu decyduje przypadek. Aby uchronić się przed koniecznością ponownego zdawania egzaminu, warto wiedzieć, kiedy punkty karne się kasują. Okazuje się, że do przedawnienia dochodzi po roku od danego wykroczenia.  Właśnie z tego powodu należy pamiętać, w jakim dniu doszło do wypisania mandatu. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko przekroczenia limitu, co grozi utratą uprawnień. 

Oprócz przedawnienia kierowcę ratują także płatne kursy i szkolenia organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego – WORD. Osoby, które chcą zmniejszyć stan konta, mogą skorzystać z oferty i po zaliczonym szkoleniu skasować 6 najstarszych punktów karnych. Minusem tego rozwiązania jest konieczność zapłacenia minimum 300 zł oraz branie udziału w szkoleniu, które zazwyczaj jest organizowane w ciągu dnia, co wiążę się z koniecznością brania urlopu w pracy. Oprócz tego należy wiedzieć, że wziąć udział w kursie można jedynie raz na pół roku. Ze szkolenia  wykluczone są osoby, które już dopuściły się wykroczeń na łączną sumę 24 punktów.  

Liczba punktów karnych – za co najwięcej? 

Skoro już wiadomo, ile można mieć punktów karnych, warto dowiedzieć się, za co otrzymuje się ich najwięcej oraz jakie przewinienia mogą okazać się surowo karane przez stróżów prawa. Po przejrzeniu taryfikatora można zauważyć, że nawet za drobne przewinienia można szybko dotrzeć do limitu.  

 

Przewóz osób

Przewożenie dzieci w samochodzie w sposób niezgodny i zagrażający zdrowiu – 6 pkt

Przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa lub bez kasków ochronnych – 4 pkt 

Rażące naruszenie przepisów przez osobę przewożącą dzieci lub młodzież – 2 pkt

Naruszenie przepisów dotyczących transportowania osób niepełnosprawnych – 2 pkt

 

Czyny o charakterze szczególnym 

Popełnienie przestępstwa drogowego – 10 pkt

Kolizja drogowa – bezpośrednie spowodowanie niebezpieczeństwa na drodze – 6 pkt 

Kierowanie samochodem lub innym pojazdem mechanicznym po spożyciu alkoholu, lub innego środka działającego podobnie – 10 pkt

Kierowanie autem lub innym pojazdem w stanie wskazującym na nietrzeźwość, lub pod wpływem środków odurzających – 10 pkt 

Nieudzielenie pomocy podczas wypadku – 10 pkt

Spowodowanie zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego – 6 pkt 

Spowodowanie bezpośredniego zagrożenia innej osoby poza strefą zamieszkania czy strefą ruchu – 6 pkt

Niewłaściwe zachowanie osoby kierującej względem pieszych 

Omijanie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który ustąpił pierwszeństwa pieszym i zatrzymał się przed przejściem – 10 pkt 

Wyprzedzanie przed przejściem i bezpośrednio na przejściu dla pieszych – 10 pkt 

Nieustąpienie pierwszeństwa osobie znajdującej się przed pasami, która chce przejść na drugą stronę jezdni w miejscu do tego wyznaczonym – 10 pkt 

Nieustąpienie pierwszeństwa człowiekowi przechodzącemu przez pasy – 10 pkt 

Wymuszenie pierwszeństwa pojazdu podczas skrętu w drogę poprzeczną, przez którą chce przejść pieszy – 10 pkt 

Niezatrzymanie samochodu lub innego pojazdu w trakcie przechodzenia przez przejście osoby niepełnosprawnej, lub człowieka z widocznie ograniczoną sprawnością ruchową – 10 pkt 

Wymuszenie pierwszeństwa pojazdu w trakcie cofania – 6 pkt 

Rozdzielania kolumny pieszych – 5 pkt 

Jazda wzdłuż przejścia dla pieszych lub po chodniku – 5 pkt 

Utrudnienie pieszym swobodnego dostępu do pojazdów komunikacji publicznej, kiedy na przystanku nie ma wydzielonej wysepki – 3 pkt

 

Ignorowanie przez kierowcę znaków oraz sygnałów drogowych 

Niestosowanie się przez kierowcę do sygnałów świetlnych na drodze – 6 pkt

Niezatrzymanie się do kontroli w momencie zobaczenia sygnały nakazującego zatrzymanie samochodu lub innego pojazdu – 8 pkt 

Ignorowanie sygnałów oraz poleceń osoby, która jest uprawniona do kierowania ruchem drogowym w sytuacji nadzwyczajnej – 6 pkt 

Niezastosowanie się do sygnałów i poleceń wydawanych przez człowieka, który jest uprawniony do kontroli – 6 pkt

Niestosowanie się kierowców do znaków drogowych – 5 pkt 

Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego 

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 6 pkt

Nieustąpienie pierwszeństwa tramwajom i trolejbusom – 6 pkt 

Wymuszenie pierwszeństwa na rowerzystach – 6 pkt 

Nieustąpienie pierwszeństwa w trakcie włączania się do ruchu z drogi podporządkowanej – 5 pkt 

Utrudnianie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym – 5 pkt

Złamanie zakazu zawracania – 5 pkt

Tamowanie lub utrudnianie poruszania się innych uczestników ruchu przez błędne sygnalizowanie zamierzonego manewru – 2 pkt

Jak jeździć bezpiecznie?

Niebezpieczna jazda samochodem to klucz nie tylko do utraty prawa jazdy, ale przede wszystkim brak szacunku do własnego i czyjegoś życia. Nowoczesne systemy znajdujące się w autach mają za zadanie dbać o to, aby coraz mniej osób cierpiało w wyniku wypadków drogowych. Elektronika w samochodach zwana także „aniołami stróżami” sprawdza się w wielu niebezpiecznych sytuacjach, kiedy kierowca nie jest w stanie poradzić sobie np. z wyprowadzeniem auta z poślizgu. Ilość systemów znajdujących się w samochodzie jest uzależniona m.in. od klasy pojazdu, a także od poziomu jego wyposażenia. Jakie najpopularniejsze systemy oraz rozwiązania czuwają nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów, oraz pomagają w codziennym pokonywaniu kolejnych kilometrów za kierownicą? 

System ABS (Anti-Lock Braking System): Popularny i montowany od 1978 roku w większości samochodów system ABS, jak sama nazwa wskazuje, jest odpowiedzialny za zapobieganie blokowania kół w trakcie nagłego hamowania. Zasada działania Anti-Lock Braking System polega na zmierzeniu prędkości każdego koła i jednoczesnym dopasowaniu ciśnienia w układzie hydraulicznym dla każdego z obwodów. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie zachowania właściwego toru jazdy przez utrzymanie sterowności samochodu oraz jednoczesne skrócenie drogi hamowania. 

System BAS (Brake Assist System): Współpracujący z ABS-em system uważany za asystenta hamowania uruchamia się w sytuacji, gdy kierowca nagle wciśnie pedał hamulca. Działanie BAS opiera się na czujniku, który mierzy szybkość, z jaką osoba siedząca za kierownicą wciska pedał. W sytuacji awaryjnej system zwiększa ciśnienie w układzie hydraulicznym, wspomagając tym samym siłę hamowania. W niektórych pojazdach po uruchomieniu BAS włączają się także światła awaryjne ostrzegające innych kierowców o nagłym hamowaniu. 

Czujnik cofania: Popularny w nowych samochodach czujnik parkowania pomaga zaparkować auto nawet w ciasnym miejscu. W zależności od posiadanego pojazdu konsument ma do wyboru sensory montowane na tył lub na tył i przód. 

System DAC (Downhill Assist Control): Nowoczesny system DAC wspomaga kierowcę podczas jazdy na wzniesieniach oraz w trakcie zjeżdżania ze stromych zjazdów. Downhill Assist Control zapobiega poślizgom bocznym, które często zdarzają się w trakcie poruszania po stromych wzniesieniach, szczególnie w zimie, kiedy drogi są oblodzone i zaśnieżone. 

System ESP (Electronic Stability Program): Elektroniczny system ESP wspomaga stabilizację toru jazdy samochodu w trakcie pokonywania zakrętów. Electronic Stability Program uruchamia się automatycznie w momencie, kiedy czujniki wykryją, że auto wpada w poślizg. System przyhamowuje jedno lub dwa koła, stabilizując tor jazdy. W sytuacji, gdy ESP się uruchamia, koło samochodu nie może zabuksować, co sprawia, że pojazd odzyskuje przyczepność. Jeśli mimo tego samochód wciąż traci trakcję, system odcina dopływ paliwa, przyduszając motor. 

System HSA (Hill Start Assist): System HSA zwany także hill holderem ułatwia ruszanie samochodem pod górkę. Kierowca po odpuszczeniu nożnego hamulca nie musi się obawiać, że auto się cofnie, zanim wciśnie pedał gazu. 

System CCS: System CCS to nic innego, jak tempomat, czyli urządzenie odpowiedzialne za utrzymywanie stałej prędkości pojazdu podczas jazdy. Funkcje można uruchomić, zarówno poruszając się po autostradzie, jak i w trakcie jazdy po pochyłej nawierzchni. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

Czujniki parkowania bezprzewodowe – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

1. Czujnik parkowania Sencor Sca PARK100

 

Sencor SCA PARK100 to bezprzewodowy czujnik parkowania w dobrej cenie, który możesz zainstalować w każdym samochodzie. Bardzo łatwy montaż sprawia, że instalacja nie powinna zająć nam więcej niż 15 minut wraz ze wszystkimi ustawieniami. W zestawie znajdziemy cały komplet montażowy, więc nie musimy niczego dokupować.

Zakres odległości działania urządzenia wynosi od 8 cm do 150 cm. Oznacza to, że urządzenie w porę poinformuje nas o przeszkodach. Kiedy czujnik wykryje przeszkodę, to włącza się alarm dźwiękowy. Wraz ze zbliżaniem się do danego przedmiotu, alarm staje się coraz bardziej intensywny. Nie musimy sami włączać czujnika. Włącza się on automatycznie po przejściu na bieg wsteczny.

Czujniki działają w ekstremalnych warunkach, w temperaturach od -40 st. C do 80 st. C. Użytkownikom najbardziej podoba się duży zakres odległości działania urządzenia oraz łatwa instalacja.

 

 

 

 

2. Bosch Czujniki Parkowania 0263009565 4 Czujniki Tył

 

Chcielibyśmy zaprezentować jeden z najczęściej wybieranych bezprzewodowych czujników parkowania. Wielu kierowców decyduje się na zakup takiego urządzenia ze względu na jego kilka zalet. Jedną z nich jest szybka reakcja urządzenia po wykryciu przeszkody. Jest to możliwe od 10 cm do 150 cm. Urządzenie informuje nas za pomocą głośnego sygnału dźwiękowego, którego intensywność wzrasta wraz ze zbliżaniem się do przeszkody.

Prezentowane urządzenie jest wyposażone w 4 czujniki, które bardzo szybko znajdują przeszkodę. Zestaw montażowy zawiera wszystkie elementy, które są nam potrzebne do instalacji. Nie musimy więc dokupować żadnych części. Sam montaż zajmuje nie więcej niż kilka minut. Urządzenie jest dobrze wykonane. Nie ulega ono zniszczeniu na skutek działania wysokich oraz niskich temperatur.

Sprzęt włącza się automatycznie po przełączeniu na wsteczny bieg. Użytkownicy najczęściej chwalą bardzo łatwą obsługę produktu. Według ich opinii po instalacji sensorów parkowanie stało się o wiele łatwiejszą i mniej stresującą czynnością niż przed zakupem prezentowanego urządzenia.

 

 

 

 

3. Czujnik Parkowania Lago CP1258

 

Lago CP1258 to czujnik parkowania, który został wyposażony w 8 sensorów. 4 z nich instaluje się z przodu samochodu. Pozostałe montuje się z tyłu. Dzięki takiemu zabiegowi mamy możliwość precyzyjnego zaparkowania każdym pojazdem. Urządzenie jest wyposażone w czytelny wyświetlacz. Na jego ekranie wyświetlają się informacje na temat odległości od przeszkody.

Zakres wykrywania przeszkody wynosi od 0 cm do 200 cm. Jesteśmy poinformowani o przedmiocie znajdującym się blisko samochodu wystarczająco szybko, aby w porę zareagować. Możemy więc precyzyjnie zaparkować w każdym miejscu. Instalacja sprzętu zajmuje tylko kilka minut, a cały zestaw montażowy jest dołączony do urządzenia, które kupujemy.

Sprzęt pracuje również w ekstremalnych warunkach pogodowych. Możemy więc z niego korzystać podczas upalnego lata oraz srogiej zimy. Urządzenie pokazuje nam prawidłowe informacje nawet podczas obfitych opadów deszczu. Osoby, które już zdążyły zaopatrzyć się w prezentowany sprzęt uważają, że jest on solidnie wykonany i dobrze spełnia swoje zadanie jako czujnik.

 

 

 

 

Jaki czujnik parkowania bezprzewodowy wybrać?

 

Parkowanie jest uważane za jeden z najtrudniejszych manewrów podczas prowadzenia samochodu. Dlatego wielu producentów postanowiło ułatwić parkowanie konstruując czujnik parkowania. Jest to idealne urządzenie dla wszystkich osób, które nie chcą uszkodzić samochodu podczas bardziej skomplikowanych manewrów. Wybór czujnika parkowania może jednak zająć sporo czasu. Warto się więc przygotować i przeczytać poniższy poradnik, w którym umieściliśmy kilka cennych wskazówek.

Najlepszy bezprzewodowy czujnik parkowania w 2021 roku ma dużo sensorów. Standardowe urządzenia tego typu mają około 2 nadajniki. Większa liczba sensorów sprawia, że pomiar jest bardziej precyzyjny, więc ryzyko uderzenia drastycznie się zmniejsza. Aby manewrowanie samochodem było łatwe wybieraj czujniki, które mają od 4 do 8 sensorów.

Jeżeli chodzi sposób informowania o przeszkodzie, to jednym z najpopularniejszych systemów jest sygnał dźwiękowy. Piskliwe dźwięki zwiększają swoją częstotliwość w miarę zbliżania się do przeszkody na parkingu. Bardzo często urządzenie informuje nas o niebezpieczeństwie z pomocą diod, które zaczynają świecić w przypadku, kiedy przeszkoda pojawia się bardzo blisko. Niektóre modele są wyposażone w wyświetlacz. Znajdziemy na nim dokładne informacje na temat odległości od przeszkody, a nawet wskazówki, jak dany przedmiot ominąć.

Warto pamiętać, że najlepsze bezprzewodowe czujniki parkowania łatwo się montuje. Koniecznie wybierz model, który nie ma zbyt skomplikowanego systemu montażu. Prosty system umożliwi Ci użytkowanie jednego urządzenia w wielu samochodach. Niektóre modele możemy również zaczepiać zarówno z tyłu, jak i z przodu pojazdu.

Jeżeli chodzi o zasięg, to jest to jeden z najważniejszych parametrów. W przypadku, kiedy dane urządzenie ma zbyt mały zasięg to rozpoznanie przeszkody może być opóźnione, a my nie będziemy mieć wystarczająco czasu na reakcję. Dlatego warto wyposażyć się w model, którego zasięg wynosi co najmniej 2 m. Jest to odległość, która pozwala na swobodną reakcję.

Polecamy również wybór urządzenia, którego obsługa nie sprawia problemu. Zbyt duża ilość przycisków może skutkować tym, że podczas parkowania nie wciśniemy tego odpowiedniego. Najlepsze urządzenia tego typu mają 1 lub 2 przyciski.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 07.12.21

 

 

Czujniki parkowania Valeo – Ranking

 

 

Valeo Beep & Park 632000

 

Jeśli parkowanie tyłem stanowi dla Ciebie problem i boisz się, że podczas wykonywania manewru uszkodzisz samochód, koniecznie zdecyduj się na zakup czujników Valeo Beep & Park 632000 – zestaw czterech tylnych sensorów, które wykrywają przeszkody znajdujące się za pojazdem oraz pozwalają uniknąć uszkodzenia auta podczas parkowania.

Urządzenie uruchamia się po załączeniu biegu wstecznego i informuje sygnałem dźwiękowym o przeszkodzie znajdującej się w odległości do 1,5 metra. Im samochód jest bliżej bariery, tym częstotliwość dźwięku wzrasta. Natomiast jeśli odległość jest mniejsza niż 30 cm, sygnał jest ciągły. Produkt można nabyć z wyświetlaczem, który dodatkowo pokazuje odległość i lokalizację przeszkody.

W zestawie z czujnikami otrzymujemy wszystkie, niezbędne akcesoria do montażu, w tym opaski zaciskowe, wkręty, szybkozłączki, wiertło z otwornicą oraz instrukcję obsługi.

Produkt nie jest przeznaczony do malowania. Konsumenci zgodnie uznają, że czujniki Valeo Beep & Park 632000 znacznie ułatwiają manewr parkowania. Ich zaletami są łatwość montażu oraz łatwa obsługa.

 

 

 

 

Valeo 890005

 

Valeo 890005 to ultradźwiękowy czujnik parkowania, który może być stosowany w samochodach marek, takich jak Opel, Ford, Land Rover, Audi, Renault oraz Volvo. Produkt jest uniwersalny, co oznacza, że można go zamontować zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu.

Urządzenie emituje sygnał dźwiękowy, który informuje nas o zbliżaniu się do ściany, barierki czy innego samochodu znajdującego się 1,5 metra dalej. Dźwięk aktywuje się po włączeniu biegu wstecznego. Wraz ze zmniejszaniem się odległości od przeszkody sygnał się nasila, aż ostatecznie przechodzi w ciągły.

Wymiary czujnika to długość – 4,08 cm, szerokość – 2,2 cm i wysokość – 2,6 cm. W zestawie otrzymujemy wszystkie niezbędne akcesoria do montażu oraz instrukcję obsługi. Produkt może być montowany na zderzakach, których kąt nachylenia nie przekracza 5 stopni oraz na pojazdach nie dłuższych niż 5 metrów. Czujnik Valeo 890005 to chętnie wybierane przez konsumentów urządzenie, które cenione jest za łatwy montaż oraz skuteczność.

 

 

 

 

Valeo 890004

 

Wszystkim posiadaczom samochodów marki Volkswagen, którzy mają problem z parkowaniem i szukają wysokiej klasy czujników polecamy produkt Valeo 890004. Urządzenie przeznaczone jest do zamontowania z przodu lub z tyłu pojazdu.

Produkt emituje sygnał dźwiękowy, w momencie gdy znajduje się w odległości około 1,5 metra od przeszkody, tzn. barierki, słupka, ściany czy innego samochodu. Im auto jest bliżej, tym dźwięk się nasila, aż ostatecznie przechodzi w ciągły sygnał.

Produkt może być sprzedawany z ekranem, który dodatkowo pokazuje odległość i lokalizację przeszkody. W zestawie otrzymujemy także instrukcję obsługi oraz akcesoria do montażu (opaski zaciskowe, szybkozłączki, wiertło, wkręty). Ten czujnik parkowania Valeo w dobrej cenie występuje w kolorze czarnym matowym, lecz można je w każdej chwili przemalować. Jak twierdzą konsumenci, jest to wysokiej klasy produkt.

 

 

 

 

Jaki czujnik parkowania Valeo wybrać?

 

Nawet doświadczeni kierowcy mają czasami kłopot z zaparkowaniem samochodu. Jest to szczególnie trudne na zatłoczonych parkingach czy ciasnych przestrzeniach w mieście. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zakup czujnika parkowania, który znacznie ułatwia wykonanie manewru. W naszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu urządzenia.

 

 

Jednym z najbardziej popularnych producentów czujników parkowania jest Valeo. Jest to francuskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji części samochodowych, które ma w Polsce cztery duże zakłady produkcyjne oraz centralę sprzedaży i dystrybucji. Korzystny stosunek ceny do jakości produktów Valeo, a także nowatorskie rozwiązania technologiczne sprawiają, że marka cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród konsumentów na całym świecie.

Zadaniem czujników do parkowania jest informowanie kierowcy sygnałem dźwiękowym o tym, że zbliża się do przeszkody – słupka, drzewa, innego samochodu czy ściany. Dzięki temu kierowca może odpowiednio manewrować pojazdem, aby bezpiecznie zaparkować. Wyróżnia się czujniki montowane z przodu i z tyłu samochodu. Większość kierowców uważa, że parkowanie tyłem jest trudniejsze, dlatego decydują się na zestaw na tył. Jeśli jednak masz wysoki samochód z obszerną maską, która ogranicza pole widzenia, warto nabyć czujniki na tył i na przód.

Przed zakupem urządzenia powinniśmy sprawdzić jego zasięg. Najlepsze czujniki parkowania Valeo mają zasięg od 1,5 do 2 metrów, w efekcie czego kierujący pojazdem ma odpowiednio dużo czasu na wykonanie właściwego manewru. Powinniśmy także zastanowić się, ile czujników chcemy zamontować. Optymalną opcją są cztery czujniki z wyświetlaczem do zamontowania na desce rozdzielczej, który pozwala określić kierunek i odległość od przeszkody. Pamiętajmy, że im więcej czujników zamontujemy, tym pomiar jest dokładniejszy.

Nie bez znaczenia jest również kąt widzenia. Najlepszy czujnik parkowania Valeo w 2021 roku ma kąt widzenia wynoszący do 110 stopni w pionie i poziomie, dzięki czemu pozwala dokładnie określić odległość od przeszkody. Dobrej jakości urządzenie powinno być także łatwe w montażu oraz wyposażone w opcje, takie jak możliwość wyłączenia dźwięku czy regulacja czułości.