Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Poprawne i bezpieczne wykonanie manewru parkowania to duży problem wielu kierowców. Pomimo tego, że na kursie prawa jazdy jest on wykonywany wielokrotnie, samodzielna jazda po mieście zweryfikuje umiejętności każdego kierowcy. Rzadko zdarzają się dwie takie same sytuacje, gdy osoba kierująca autem może zastosować ten sam sposób parkowania. W jaki sposób sprawić, aby ten manewr był prosty za każdym razem?

 

Parkowanie – co warto wiedzieć? 

Parkowanie równoległe, zwane również “kopertą”, jest jednym z trzech najczęściej wykonywanych manewrów. Oprócz parkowania równoległego wyróżniamy jeszcze parkowanie prostopadłe oraz skośne. Każdy kierowca ma ulubiony sposób na umieszczenie samochodu w wyznaczonym miejscu. Niektórym wychodzi to lepiej, innym gorzej. Najważniejsze, aby zaparkować pojazd bezpiecznie w sposób, który nie zagraża innym uczestnikom ruchu oraz wykazać się empatią. Co oznacza wykazanie się empatią? Parkując auto, należy zachować bezpieczne odległości od pojazdu obok. Dzięki temu drugi kierowca i jego pasażerowie bez problemu wsiądą do samochodu. Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, w których kierowcy bezmyślnie ustawiają pojazdy, blokując wyjazd innym. Warto również zachować tę odległość ze względu na możliwość uszkodzenia powłoki lakierniczej. Osoba przeciskająca się do wnętrza pojazdu może dotkliwie porysować samochód zaparkowany zbyt blisko. Aby zarysować lakier, niekoniecznie trzeba celowo przejechać kluczykiem po drzwiach. Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, że niewielkie rysy powstają po zbyt bliskim kontakcie z zamkiem od kurtki czy zatrzaskiem przy torebce. 

Parkując auto zbyt blisko drugiego, należy pomyśleć, że nie każdy nosi rozmiar S. Niektóre osoby mogą mieć po prostu problem z wejściem do auta. To samo dotyczy dzieci w nosidełkach. Często można obserwować sytuacje, kiedy rodzice na wszystkie możliwe sposoby starają się włożyć nosidełko na tylną kanapę auta i zapiąć pasy bezpieczeństwa. Niestety, wielu kierowców nie zwraca uwagi na linie wyznaczające miejsce parkingowe. Faktem jest, że niektóre parkingi osiedlowe lub pod większymi galeriami handlowymi mają wąskie i krótkie miejsca. Zaparkowanie obok siebie trzech SUV-ów powoduje, że kierowcy i pasażerowie nie są w stanie przejść między pojazdami. 

 

Jak zaparkować równolegle? 

Parkując równolegle, należy pamiętać, że manewr ten powinno wykonywać się zawsze przodem do kierunku jazdy. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca parkingowego należy ustawić samochód równolegle do pojazdu zaparkowanego przed wolnym miejscem. Konieczne jest to, aby włączyć kierunkowskaz, sygnalizując zamiar zaparkowania samochodu. Nie wolno o tym zapominać, ponieważ brak kierunkowskazu może przyczynić się do stworzenia potencjalnie niebezpiecznej sytuacji na drodze. W momencie, gdy tylne koła znajdą się w tej samej linii co tył pojazdu stojącego, trzeba maksymalnie skręcić kierownicą i powoli zacząć cofać. Cały czas należy kontrolować sytuację wokół pojazdu, w tym celu warto skorzystać z lusterek bocznych i lusterka wstecznego. Auto należy cofać do momentu, gdy przednie światła znajdą się na wysokości tylnych świateł samochodu obok. Wówczas trzeba odkręcić kierownicę maksymalnie w drugą stronę i cofnąć do krawężnika. Kiedy auto znajdzie się równolegle przy krawężniku, należy wypośrodkować pojazd w taki sposób, aby inni kierowcy mogli bez problemu wyjechać ze swojego miejsca parkingowego. Zaparkowany samochód należy zostawić na biegu i zaciągnąć hamulec ręczny. 

Co może ułatwić manewr parkowania równoległego? 

Niewiele osób wie, że od 1 stycznia 2018 roku w Polsce wszystkie nowo powstające miejsca parkingowe muszą być szersze o 20 cm. Oznacza to, że kierowca ma więcej przestrzeni do bezpiecznego zaparkowania pojazdu. Przed wprowadzeniem tego przepisu, standardowe miejsce miało wymiary 5 metrów długości oraz 2,3 metry szerokości. Obecnie szerokość wynosi 2,5 metra. Wydaje się to być niewiele, ale ułatwia zaparkowanie większego samochodu. Obecnie większość nowych samochodów w standardowym wyposażeniu ma czujniki parkowania oraz kamerkę. Dzięki temu osoba siedząca za kierownicą widzi na ekranie na konsoli środkowej, jaka odległość dzieli pojazd od przeszkody. Można również zainwestować w nowoczesne systemy wspomagające parkowanie. Wówczas kierowca powinien zdjąć ręce z kierownicy, włączyć odpowiedni program i kontrolować manewr tylko poprzez wciskanie pedału gazu lub hamulca i przełączanie na odpowiedni bieg. Elektroniczne systemy same poradzą sobie z zaparkowaniem pojazdu we właściwy sposób.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Najważniejsze zalety:

Za sprawą czujników parkowanie samochodu staje się znacznie łatwiejsze. Informacje na temat odległości od przeszkody są widoczne na niewielkim, ale czytelnym wyświetlaczu LCD (są one przedstawione w sposób numeryczny). Opinie o Blow PS-1 dowodzą, że sprzęt działa niezawodnie przez cały rok, gdyż jego temperatura pracy obejmuje zakres od -30 st. C do +70 st. C.

 

Najważniejsze wady:

Nie wszystkim kierowcom odpowiada wygląd czujników. Mają one białą, błyszczącą obudowę. W razie potrzeby można ją samodzielnie polakierować na wybrany przez siebie odcień.

 

Werdykt: 9.5/10

Sprzęt montuje się w zderzaku auta, co nie jest bardzo trudne (wystarczy nawiercić cztery otwory). Włącza się on automatycznie w momencie, gdy wrzucimy bieg wsteczny. Cena Blow PS-1 jest niska, gdyż wynosi niecałe 50 zł, dlatego jest to dobra propozycja dla kierowców, którzy nie dysponują dużym budżetem.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Wygodne parkowanie tyłem

Wiele osób przyznaje, że parkowanie tyłem stało się znacznie łatwiejsze, gdy zamontowali oferowane przez markę Blow czujniki parkowania. Opinie, jakie można znaleźć na ich temat, są w większości pochlebne. Po wrzuceniu biegu wstecznego słyszymy krótki sygnał dźwiękowy świadczący o tym, że system działa i możemy bezpiecznie zaparkować swoje auto. Pomiar odległości od znajdujących się w pobliżu przeszkód jest podzielony na 4 strefy: 150 – 200 cm, 90 – 150 cm, 60 – 90 cm oraz 0 – 60 cm. To, jak blisko znajduje się ściana, brama czy inny obiekt, rozpoznamy nie tylko za sprawą informacji na wyświetlaczu, ale i rosnącego, wraz ze zbliżaniem się do przeszkody, poziomu głośności sygnału dźwiękowego. Po montażu czujników ryzyko, że przypadkowo uderzymy w przeszkodę i doprowadzimy do uszkodzenia tylnego zderzaka czy klapy, jest zmniejszone do minimum.

Nieskomplikowany montaż

Kierowcy podkreślają, że montaż sprzętu nie jest skomplikowany. Najważniejsze jest to, aby wykonać w zderzaku cztery otwory o średnicy 22 mm, co znacząco ułatwia dołączone do zestawu wiertło. Wyświetlacz LCD możemy zamocować w miejscu, które najbardziej nam odpowiada: na kokpicie, tylnej półce lub lusterku, wszystko zależy od naszych preferencji. Istotne jest to, że czujniki po zamontowaniu nie odstają od zderzaka, niezależnie od modelu auta. Wynika to z zastosowania przetworników umieszczonych pod kątem 18 stopni. Centralę, do której podłącza się sensory, należy umieścić w bagażniku i połączyć ją z oprawką żarówki cofania. Nie musimy mieć szerokiej wiedzy z zakresu mechaniki czy elektryki, aby prawidłowo zamocować i podłączyć wszystkie elementy systemu. Potwierdził to test Blow PS-1, który został przeprowadzony wśród wybranych konsumentów.

 

Wytrzymała konstrukcja

Czujniki wykazują odporność na działanie wysokiej i niskiej temperatury, a także działania wilgoci. To oznacza, że działają one niezawodnie przez cały czas, niezależnie od warunków atmosferycznych. Sensory mają solidną i szczelną obudowę, do środka nie przedostaną się zanieczyszczenia. Z zakupu sprzętu z pewnością będą zadowolone osoby szukające łatwych w zamontowaniu, wytrzymałych i dyskretnych czujników parkowania, które nie wpływają negatywnie na wygląd samochodu.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Czujniki parkowania zostały wymyślone po to, aby ułatwić kierowcom manewr, który uważany jest za jeden z najtrudniejszych. Chodzi tu oczywiście o parkowanie, które niejednokrotnie powoduje powstanie nowych rys i otarć na naszym pojeździe. Aby zapobiec uszkodzeniu auta, warto zainstalować zestaw czujników ostrzegający o niebezpiecznym zbliżaniu się do przeszkody. Jaki komplet będzie najlepszy do naszego pojazdu? Który producent oferuje dobre rozwiązanie problemu z trudnością parkowania samochodu? 

 

Valeo 

Valeo to producent części zamiennych do samochodów osobowych. W Polsce zakład powstał w 1996 roku, początkowo jego siedzibą była miejscowość Zielonki. Firma zajmuje się projektowaniem oraz produkcją na dużą skalę wymienników ciepła, czyli chłodnic: oleju, powietrza turbodoładowującego, silnika, klimatyzacji oraz modułów chłodzących. Oprócz tego produkuje również mechanizmy wycieraczek i pióra wycieraczek, lampy tylne i przednie, kompresory i rozruszniki. Przedsiębiorstwo zatrudnia wykwalifikowanych inżynierów, którzy są odpowiedzialni za wdrażanie najbardziej innowacyjnych produktów. Valeo współpracuje z pionierami przemysłu motoryzacyjnego: koncernem Volkswagen, PSA, MAN, Scania, Daimler oraz Ford. Produkty oferowane przez firmę Valeo są chętnie wybierane przez konsumentów. Producent ma w swojej ofercie części zamienne oraz systemy zintegrowane do wielu pojazdów. Oprócz tego kierowca może zakupić zaawansowane systemy wspomagające, mające różne przydatne funkcje. Ranking czujników parkowania wskazuje, że są to produkty godne polecenia, które chętnie są wybierane przez konsumentów. Użytkownicy chwalą sobie opcje regulacji parametrów urządzenia, a także funkcję wyłączania czujników w przypadku ciągnięcia przyczepy towarowej.  

 

Blow 

Marka Blow na początku swojej działalności działała w branży multimedialnych urządzeń samochodowych. Dopiero po pewnym czasie producent wprowadził na rynek asortyment poszerzony o nawigacje samochodowe, tablety, smartfony, kompletne car audio oraz pozostałe akcesoria. Blow zapewnia również swoim konsumentom niezbędne wsparcie techniczne w przypadku awarii lub uszkodzenia sprzętu. Produkty marki są dostępne w wielu sklepach elektronicznych i komputerowych. Możemy zakupić je również w wielu hipermarketach. Producent oferuje nowoczesne i dobre jakościowo produkty, które spełnią oczekiwania niejednej wymagającej osoby. Marka Blow ma w swojej ofercie uniwersalne, ultradźwiękowe czujniki cofania wyposażone w wyświetlacz LED z buzzerem. 

Sencor 

Marka Sencor została założona w 1969 roku w Japonii. Jej nazwa powstała z połączenia japońskiego słowa “sen” oznaczającego 1000 oraz łacińskiego słowa “cor”, które oznacza serce. Marka skupia się na ludziach oraz na ich wygodzie, dlatego też oferuje wysokiej jakości produkty, które mają być praktyczne w codziennym użytkowaniu. Przełomowy moment w działalności firmy to rok 1972, kiedy wyprodukowano pierwszy wielościeżkowy magnetofon. Marka stała się popularna dzięki produkcji samochodowego odtwarzacza kasetowego. Od 2000 roku firma stale poszerza swój asortyment, kładąc duży nacisk na jakość oferowanych produktów, i to nie zmieniło się od początku jej funkcjonowania. Wciąż podąża za innowacyjnością oraz światowymi trendami. W ofercie Sencor każdy znajdzie coś dla siebie, począwszy od artykułów gospodarstwa domowego, elektroniki użytkowej, tabletów, telefonów, aż do elektroniki samochodowej. Kierowcy chętnie sięgają po bezprzewodowy model czujników parkowania japońskiej marki. Zestaw składa się z: 4 sensorów, wyświetlacza LCD, modułu sterującego, akcesoriów do montażu oraz szczegółowej instrukcji obsługi, w której wyjaśniono, w jaki sposób urządzenie należy zainstalować. 

 

Amio 

Amio to jedna z firm zajmujących się importem oraz dystrybucją akcesoriów samochodowych oraz części z branży lotniczej. Jej oferta składa się z kilku tysięcy dobrej jakości produktów. Amio specjalizuje się w oświetleniu samochodowym, a jej produkty dostępne są nie tylko w Polsce, ale również za granicą, w krajach takich jak Portugalia, Hiszpania, Grecja, Niemcy, Czechy czy Słowacja. Firma korzysta z nowoczesnych narzędzi informatycznych – platforma B2B do współpracy z partnerami. Oferta handlowa Amio jest stale poszerzana o nowe produkty w poszczególnych kategoriach. W przypadku części samochodowych są to: systemy monitorowania ciśnienia w oponach, aluminiowe nakrętki na wentyle, końcówki tłumików, żarówki samochodowe, klucze i narzędzia oraz czujniki parkowania. Użytkownicy chwalą sobie produkty Amio, ponieważ są dobre jakościowo. 

 

EPS 

EPS to dostawca części samochodowych, obecny na rynku od 1946 roku. Specjalizuje się w produkcji elementów układu zapłonowego, czujników oraz włączników/wyłączników. Produkty tej firmy uznawane są za niezawodne i wykonane z wysokiej jakości materiałów, co potwierdzają liczne certyfikaty otrzymane na rynku krajowym i zagranicznym. EPS stale kontroluje swoje produkty i poddaje je licznym testom. W swojej ofercie firma ma m.in. elektromagnetyczne czujniki parkowania, które można zainstalować w pojeździe bez wiercenia. 

Lago 

Firma Lago to krajowy dystrybutor elektronicznych akcesoriów samochodowych. Skupia się na produkcji i dystrybucji produktów z wąskiej specjalizacji, co wiąże się z dużym doświadczeniem w zakresie tworzenia elektroniki do samochodów. Lago oferuje swoim konsumentom produkty wysokiej jakości, które są nowoczesne i dobrze przemyślane. W ofercie firmy kierowca znajdzie m.in. czujniki parkowania, kamery cofania, rejestratory trasy, oświetlenie ksenonowe, światła do jazdy dziennej, ringi CCFL do BMW oraz LED markery. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu Lago oferuje solidne czujniki parkowania do przodu i tyłu. Urządzenia wyposażone są w sygnalizację optyczną oraz dźwiękową, a do tego wykrywają przeszkody znajdujące się w odległości do 2 metrów od pojazdu. 

 

Bosch 

Bosch to niemiecki producent specjalizujący się w produkcji sprzętów domowych, części zamiennych do samochodów oraz urządzeń stosowanych w przemyśle. Koncern skupia fabryki rozmieszczone w 60 różnych krajach, a także dysponuje siecią dystrybucji zlokalizowaną na całym świecie. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1886 roku przez Roberta Boscha. Obecna siedziba to miasto Gerlingen, zlokalizowane w regionie Stuttgart. Szeroki asortyment firmy oferuje konsumentom m.in. kompletne układy hamulcowe, filtry oleju, filtry powietrza, przewody, cewki, świece zapłonowe, akumulatory, czujniki cofania, a także żarówki i wycieraczki. Wszystkie produkty firmy Bosch wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które wcześniej przechodzą rygorystyczne testy. Ze względu na solidność produktów oraz wieloletnie doświadczenie, wielu kierowców wybiera właśnie firmę Bosch. Czujniki parkowania niemieckiego producenta są przystosowane do montażu zarówno na tylnym, jak i przednim zderzaku. Do zestawu dołączona jest instrukcja obsługi, która ułatwia samodzielną instalację.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie podróży autem bez pewnych udogodnień w postaci wspomagania kierownicy czy asystenta parkowania. Młodzi kierowcy nauczeni jazdy z nowoczesną techniką bezgranicznie ufają systemom zainstalowanym w samochodzie, takim jak czujniki parkowania. Tego typu technologie zawładnęły rynkiem motoryzacyjnym i zyskują coraz większe grono zwolenników, dlatego też warto dowiedzieć się, w jaki sposób działają. 

 

Jak działają czujniki parkowania?

Czujniki ultradźwiękowe do określania odległości pojazdu od przeszkody wykorzystują wysokiej częstotliwości fale dźwiękowe. Sensor wysyła falę, która odbija się od przeszkody, a następnie mierzy jej czas powrotu do czujnika. System ten jest prosty, jednak należy wziąć pod uwagę margines błędu. Urządzenie może czasami wychwycić śnieg, opadający liść oraz inne zanieczyszczenia. Niektóre modele nie widzą krawężników, małych słupków, krzaków oraz owalnych przedmiotów. Z tego powodu warto zawsze sprawdzić, jaka jest faktyczna odległość samochodu od bariery, używając lusterek bocznych i lusterka wstecznego. Czujniki elektromagnetyczne działają podobnie jak antena, która stale wysyła i odbiera fale przetwarzane przez przetwornik na sygnał ostrzegawczy. 

 

Jakie są rodzaje sensorów?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje sensorów parkowania: ultradźwiękowe oraz elektromagnetyczne. Ultradźwiękowe czujniki parkowania wykorzystują fale dźwiękowe do wykrywania obiektów wokół samochodu. O zbliżającej się przeszkodzie powiadomi nas sygnał dźwiękowy, który początkowo będzie słyszalny jako pojedyncze dźwięki. Im bliżej przeszkody znajdzie się nasz samochód, tym sygnał będzie dłuższy, aż w końcu stanie się jednostajny. Oznacza to, że jesteśmy zbyt blisko przeszkody i występuje ryzyko uszkodzenia pojazdu. Sensory elektromagnetyczne wytwarzają pole elektromagnetyczne wokół samochodu i wykrywają szereg różnych zagrożeń, które znajdą się  w zasięgu czujników. Wadą tego modelu jest to, że wychwytuje zagrożenia tylko podczas jazdy samochodem. W czasie próby zaparkowania i zatrzymania pojazdu pomiar przestaje być dokładny. Urządzenie ultradźwiękowe różni się również wyglądem od elektromagnetycznego. Sensory wykorzystujące fale dźwiękowe to najczęściej niewielkie punkty zainstalowane na zderzaku. Modele elektromagnetyczne wykorzystują specjalną metalową taśmę, która jest przymocowana po wewnętrznej stronie zderzaka. W obu przypadkach warto zadbać o to, aby pojazd był w miarę czysty, ponieważ brud często zostaje “zauważony” jako przeszkoda. 

Czy czujniki można zamontować w każdym pojeździe? 

Dużą zaletą czujników parkowania jest to, że można je zainstalować w prawie każdym pojeździe. Producenci oferują sprzęt odpowiedni dla każdej marki, co jest znacznym ułatwieniem dla kupującego. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że sensory będą współpracowały z naszym autem, warto zakupić model przeznaczony do konkretnej marki samochodu. Nie oznacza to oczywiście, że sensory uniwersalne są gorszej jakości. Jedyna różnica polega na tym, że modele przypisywane do konkretnej marki są inaczej montowane. 

 

Czy czujniki parkowania z przodu są przydatne?

Czujniki parkowania z tyłu zdecydowanie są przydatne. W końcu kierowca ma ograniczone pole widzenia do tyłu, szczególnie w niektórych modelach pojazdów, gdzie tylne słupki i szyba są tak zaprojektowane, że nie zapewniają dużej widoczności. W takiej sytuacji pomocne okazują się wszelkiego rodzaju udogodnienia. Zupełnie inaczej ma się sytuacja z sensorami z przodu. Wiele osób mogłoby mieć wątpliwości, jaki sens ma ich instalacja. Jednak w sytuacji, kiedy musimy szybko zaparkować, człowiek nie jest w stanie zauważyć każdej przeszkody na swojej drodze. Tym bardziej, kiedy samochód jest niski i ma długą maskę. W takim momencie sensory zamocowane na przednim zderzaku uprzedzą kierowcę, kiedy będzie zbyt blisko pojazdu zaparkowanego obok. Czujniki są również pomocne podczas wyjeżdżania z ciasnych miejsc parkingowych, kiedy liczy się każdy milimetr. 

Czy każdy kierowca chciałby korzystać z czujników? 

Wiele badań i ankiet przeprowadzonych wśród kierowców dowodzi, że często korzystają z nowoczesnych technologii. Czujniki parkowania są jednym z tych systemów, który jest najchętniej montowany w starszych pojazdach. Cena nowego zestawu dobrych sensorów to koszt około 250 zł w przypadku samodzielnego montażu, dlatego też wiele osób decyduje się na taki zakup. Spośród ankietowanych, ponad 70% kierowców w wieku 18 – 25 lat wyraża chęć posiadania takiego urządzenia. Kierowcy z większym stażem twierdzą, że mogą skorzystać z systemu, jednak nie jest im niezbędny. 

 

Czujniki czy kamera cofania? 

Wielu kierowców coraz częściej decyduje się na montaż kamery cofania, która na wyświetlaczu wewnątrz pojazdu pokazuje bieżący obraz tego, co dzieje się za pojazdem. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierujący samochodem może upewnić się, że wykonując manewr cofania, nikomu nie zagraża. Wadą kamery cofania jest jednak to, że po zmroku może mieć problemy z prawidłowym działaniem, ponieważ większość tego typu urządzeń nie działa w ciemności. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż kamery cofania wraz z czujnikami. Współpraca tych dwóch urządzeń jednocześnie zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia naszego auta.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Samodzielny montaż czujników parkowania to zajęcie na jedno wolne popołudnie. W większości nowych pojazdów są one na wyposażeniu, ponieważ znacznie ułatwiają manewrowanie samochodem w mieście oraz na zatłoczonych parkingach w galeriach handlowych. Właściciele starszych aut mogą kupić sensory i zainstalować je samodzielnie, o ile mają wiedzę na ten temat. 

 

Czy czujniki działają bezbłędnie? 

Wiele osób zastanawia się, czy czujniki parkowania działają bezbłędnie. Otóż odpowiedź może być dość zaskakująca. Sensory nie zawsze są w stanie wychwycić każdą przeszkodę na drodze podczas cofania. Dotyczy to szczególnie czujników, które są zainstalowane w zbyt dużej odległości od siebie. Zaleca się, aby zamontować zestaw składający się z co najmniej 4 punktów. Każdy sensor ma pole widzenia równe 90 stopni, dlatego też w przypadku mniejszej liczby punktów, pomiar wykonywany za pomocą fal radiowych będzie mało precyzyjny. Oprócz tego czujniki nie zawsze zauważą krzaki lub inne wystające gałęzie, które stanowią potencjalne zagrożenie dla lakieru na aucie. Niekiedy nie są w stanie wychwycić owalnych przedmiotów lub czegoś leżącego na ziemi. Czujniki nie pozwolą uniknąć przeszkody innej niż pionowe, czasami sygnał o takiej przeszkodzie może pojawić się zbyt późno. Tanie zestawy z sensorami nie pomogą także uniknąć zderzenia z narożnikiem budynku. Braku jakiegokolwiek sygnału możemy spodziewać się także w sytuacji, kiedy skończy się nam droga, po której cofamy. Problem mogą mieć także kierowcy, którzy bezgranicznie ufają czujnikom. Fale dźwiękowe są płaskie, dlatego też nie uda się uniknąć niskich przeszkód, które mogą uszkodzić pojazd. Dobry kierowca powinien zawsze zachować zdrowy rozsądek i ostrożność na drodze.  

Od czego należy zacząć?

Montaż czujników należy zacząć od zakupu wysokiej jakości produktu, który ma pozytywne opinie wśród użytkowników. Dobre czujniki parkowania kosztują ponad 200 zł za zestaw. Dobry zestaw sensorów jest dobrze zabezpieczony przed działaniem wilgoci. Montaż większości czujników wymaga zdjęcia zderzaka, który mocowany jest na zaczepach wykonanych z tworzywa sztucznego. Częste zdejmowanie elementu spowoduje, że po pewnym czasie zacznie odstawać i będzie źle dopasowany do błotnika, klapy bagażnika czy tylnych lamp. Dlatego tak ważna jest jakość produktu – jeśli będzie dobra, raz zamontowany czujnik nie będzie wymagał naszej ingerencji przez długi czas.

 

Jakie narzędzia będą potrzebne do montażu sensorów?

Do montażu czujników cofania niezbędne będą narzędzia, takie jak wiertarka lub wkrętarka akumulatorowa z funkcją wiercenia, śrubokręty (płaskie i krzyżakowe o różnych wielkościach i grubościach). Potrzebne będą również narzędzia do demontażu tapicerki, centymetr lub miarka, poziomica, taśma dwustronna samoprzylepna, taśma izolacyjna oraz marker. W zależności od tego, jaki mamy dostęp do środka zderzaka, samo zamontowanie sensorów zajmie około 3 – 5 godzin. W typowym zestawie do czujników cofania dołączone jest wiertło z otwornicą, za pomocą którego wykonujemy otwory w zderzaku. 

Montaż czujników 

Samodzielnego montażu czujników powinny podjąć się osoby znające się na elektryce i mechanice. Aby prawidłowo ustawić rozmieszczenie sensorów, trzeba kierować się zaleceniami producenta, znajdującymi się w dołączonej instrukcji. Instalowanie czujników zbyt nisko lub zbyt wysoko spowoduje, że nie będą one działały prawidłowo. Wielu producentów umieszcza w zestawach specjalne szablony, które ułatwiają prawidłowy montaż. Czujniki zazwyczaj są koloru czarnego lub srebrnego, ale jeśli chcemy je polakierować na odcień pasujący do nadwozia, można zrobić to samodzielnie, kupując farbę w sprayu o takim samym kodzie jak lakier na samochodzie. Należy pamiętać jednak, aby przed malowaniem przemyć powierzchnię czujnika środkiem odtłuszczającym. Po umieszczeniu sensorów w zderzaku warto skierować skrajne czujniki lekko na boki. 

Kiedy sensory są już umieszczone w zderzaku, należy zdecydować, w którym miejscu znajdzie się wyświetlacz. Najczęściej montuje się go po lewej stronie lub na środku na desce rozdzielczej. Przewody z wyświetlacza do centralki prowadzimy pod odpowiednim słupkiem, następnie pod podsufitką, przeciągamy do tyłu pojazdu i wpinamy do centralki, która steruje pracą sensorów. Centralkę można schować pod tapicerką w bagażniku. Aby  przeciągnąć przewody przez cały samochód, można wykorzystać otwory technologiczne w dachu. Dzięki nim nie ma potrzeby dodatkowego wiercenia. Kable warto jednak przykleić taśmą izolacyjną do nadwozia. Następnym krokiem jest podpięcie zamontowanych czujników do centralki sterującej. Należy zwrócić uwagę, czy zakupiony przez nas zestaw sensorów ma hermetyczną obudowę. Jeśli nie, konieczne będzie zaizolowanie kabli. Centralkę musimy podłączyć do zasilania światła cofania w pojeździe. Do tego będzie niezbędne urządzenie zwane woltomierzem lub próbnik elektryczny. Po podłączeniu wszystkich kabli możemy zacząć montować tapicerkę z powrotem. Aby nie uszkodzić żadnego elementu, warto zapytać bardziej doświadczoną osobę, w jaki sposób jest ona montowana. Dzięki temu znacznie zmniejszymy ryzyko wyłamania uchwytów, które po uszkodzeniu spowodują, że tapicerka będzie nieładnie odstawać.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Czujnik parkowania – Przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Valeo Czujniki Cofania Parkowania Wyświetlacz 632201 to obecnie najchętniej kupowane czujniki parkowania. Dzieje się tak, bo sprzęt działa niezawodnie, pozwala po zainstalowaniu (z przodu, bądź z tyłu) na bezpieczne manewrowanie pojazdem. W przypadku niebezpiecznego zbliżenia się pojazdem do przeszkody kierowca jest ostrzegany dźwiękowo, a także na wyświetlaczu LCD. Czujnik jest zasilany prądem z akumulatora – 12 V i jest przystosowany do użytku w autach o szerokości 2,2 m. Montaż najlepiej przeprowadzić w wyspecjalizowanym warsztacie, ponieważ wymaga on nawiercenia otworów w zderzaku auta, w których następnie umieszcza się sensory. Jeśli wolisz czujnik parkowania, w którym montaż nie wymaga nawiercania otworów w zderzakach, wybierz Czujnik Parkowania EPS. Jest to model, w którym czujki są umieszczone na całej długości taśmy elektromagnetycznej, którą wkleja się od wewnętrznej strony zderzaka. To czyni urządzenie niewidocznym dla oka ludzkiego.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 Najlepszych czujników parkowania. Opinie w 2020 roku.

 

Najlepsze czujniki parkowania, polecane przez zadowolonych klientów prezentujemy w poniższym zestawieniu. Produkty zostały wybrane na podstawie opinii osób, które już użytkują takie modele. Być może znajdziesz wśród nich również urządzenie dla siebie.

 

Czujnik parkowania Valeo

 

1. Valeo Czujniki Cofania Parkowania Wyświetlacz 632201

 

Jednym z chętniej wybieranych czujników parkowania jest Valeo Czujniki Cofania Parkowania Wyświetlacz 632201. W opakowaniu znajdują się 4 sensory, co oznacza, że możemy je zamontować w zderzaku przednim, jako czujniki parkowania Valeo z przodu, bądź w tylnym, służące jako tylne czujniki parkowania. W takim wypadku czujki są uruchamiane w momencie włączenia biegu wstecznego. W zestawie znajdziemy wyświetlacz z wskaźnikiem LCD, na którym zobaczymy, a także usłyszymy w formie dźwiękowej ostrzeżenie w przypadku zbliżenia się do przeszkody na odległość od 1,7 do 0,1 m.

Zaletą urządzenia jest to, że w przypadku potrzeby wysłania sygnału dźwiękowego, automatycznie zostanie zredukowana głośność grającego radia. Wpływa to na lepszą słyszalność sygnału. Czujniki parkowania Valeo są przeznaczone do pojazdów o szerokości 2,2 m, a ich wysokość montażu można regulować od 40 do 65 cm.

Osoby, które zdecydowały się na zakup takiego czujnika wskazują na istnienie przydatnej funkcji programowania parametrów PPS (asystenta parkowania), a także możliwości wyłączenia jej w przypadku zamontowania do pojazdu przyczepki. 

 

 

 

 

Czujnik parkowania przód

 

2. Valeo 632202 Czujniki Parkowania

 

Gdy Twój samochód jest pozbawiony czujników parkowania, a chciałbyś je zamontować, polecamy Valeo 632202 Czujniki Parkowania. Jest to kompletny zestaw pozwalający na montaż czujników zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Mamy więc tu 8 sensorów w kolorze czarny mat, które można pokryć lakierem tożsamym z kolorystyką Twojego auta.

Zestaw zawiera komplet montażowy, na który składają się czujniki (8 szt.), wyświetlacz LCD, zestaw złączy elektrycznych, moduł sterujący, 2 wiązki zasilające czujniki, a także wiertło 18,8 mm i podkładki za pomocą których ustawisz kąt nachylenia czujników. Czytelna instrukcja montażu pozwoli na samodzielne wykonanie prac. Urządzenie wykrywa przeszkody przed lub za pojazdem znajdujące się w odległości od 1,5 m do 0,3 m. W zależności od odległości od przeszkody zmienia się też intensywność sygnału. Podczas nadawania sygnału grające radio zostaje ściszone.

Użytkownicy wskazują, że czujniki parkowania na przód są rzadziej przez kierowców montowane, a zestaw Valeo 632202 pozwala na pełne wyposażenie pojazdu w dobre czujniki za przystępną cenę. 

 

 

 

 

Czujnik parkowania Blow

 

3. Czujniki Parkowania BLOW PS-1 z Wyświetlaczem LED

 

Czujniki parkowania Blow to jedne z najtańszych na rynku. 4 czujki można nabyć już za niespełna 50 PLN. Zestaw taki składa się z 4 czujek, centralki sterującej, wyświetlacza, który również emituje sygnał dźwiękowy, okablowania i innych akcesoriów potrzebnych do montażu oraz wiertła, za którego pomocą umocujemy czujki w zderzaku auta.

Pole pomiaru czujek wynosi od 0,3 do 2,5 metra i ma 6 stref pomiaru, w zależności od odległości od przeszkody, z różnymi sygnałami dźwiękowymi. Urządzenie jest zasilane z akumulatora samochodu, prądem 12 V i może pracować w zakresie temperatur -30°C~+70°C. W przypadku zainstalowania czujników parkowania w tylnym zderzaku, uaktywniają się one w chwili wyboru wstecznego biegu.

Jak przekazują klienci, czujniki te w większości wypadków spełniły ich oczekiwania, a są chętnie wybierane przez kolejnych kierowców ze względu na bardzo przystępną cenę. 

 

 

 

 

Czujnik parkowania bezprzewodowe

 

4. Czujniki parkowania Sencor SCA PARK200

 

Czujniki parkowania bezprzewodowe to produkt dla wszystkich tych osób, które nie chcą ingerować w strukturę swojego auta, aby w niewidocznym miejscu przeprowadzić przewody łączące czujki w wyświetlaczem i zasilaniem. Czujniki parkowania Sencor SCA PARK200 to właśnie model bezprzewodowy, który pasuje do niemal każdego samochodu. Jego temperaturowy zakres działania wynosi od –40°C do +80°C i wykrywa on przeszkody oddalone od zderzaka od 0,3 do 2 m.

Osoby, które używają w swoim samochodzie tych czujników przekazują opinie, że czujki mają szeroki kąt wykrywania przeszkód, który zabezpiecza również wykrycie przeszkody z boku zderzaka.

Klient kupując Sencor SCA PARK200 otrzymuje 4 czujki ultradźwiękowe, wyświetlacz LCD, moduł sterujący, przewód zasilający, wiertło, zestaw akcesoriów montażowych i otwornicę. W zestawie znajduje się także szczegółowa instrukcja obsługi, pozwalająca na samodzielny prawidłowy montaż.  Jeśli zamontujemy czujniki z tyłu auta, będą one każdorazowo aktywowane w przypadku włączenia wstecznego biegu.

 

 

 

 

Elektromagnetyczny czujnik parkowania

 

5. Zestaw czujników parkowania cofania Amio Buzzer 8 sensorów

 

Wyświetlacz o wielkości 10 x 2 x 3cm jest w zestawie z Amio Buzzer 8 sensorów – jest to elektromagnetyczny czujnik parkowania z centralką 8-sensorową. Zatem polecamy ten sprzęt osobom, które chciałyby wyposażyć całe auto w zestaw przednich i tylnych czujników. Do zestawu została dołączona szczegółowa instrukcja montażu, która pozwala na podjęcie się instalacji i uruchomienia czujników przez właściciela pojazdu.

Sprzyja temu też dołączony zestaw narzędzi i oprzyrządowania (np. otwornica, kable) potrzebnych do umieszczenia i instalacji sprzętu w aucie. Czujniki, po instalacji w zderzakach auta można pozostawić w czarnym kolorze lub pokryć je kolorem adekwatnym do lakieru auta. Wyświetlacz LCD jest wyposażony też w buzzer, który sygnałem dźwiękowym zawiadamia kierowcę o bliskiej odległości do przeszkody.

Sygnał dźwiękowy brzmi coraz natarczywiej wraz ze zbliżaniem się do przeszkody. Urządzenie ma 6 poziomów działania sygnału, można dźwięk też całkowicie wyłączyć i polegać na wskazaniach wyświetlacza.

 

 

 

 

Czujnik parkowania bez wiercenia

 

6. Elektromagnetyczny Czujnik Cofania Parkowania EPS

 

Czujniki parkowania bez wiercenia, nadające się do wszystkich typów samochodów, to zapewne sprzęt, który zainteresuje niejednego kierowcę. Charakteryzuje je bardzo łatwy sposób montażu i bezawaryjna praca. Czujnik wykrywa przeszkody w odległości do 50 cm od zderzaka auta i działa dzięki ekranowemu połączeniu jednostki sterującej z czujnikiem anteny.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie podlega zakłóceniom pochodzącym z urządzeń elektronicznych auta. Montaż takich czujników polega na przyklejeniu czujników umieszczonych na taśmie elektromagnetycznej do wewnętrznej części plastikowego zderzaka, a następnie podłączenia do jednostki centralnej. Wszystkie te czynności opisuje instrukcja obsługi, gdzie zawarto schemat podłączenia.

Dzięki użyciu taśmy zamiast pojedynczych czujników, przestrzeń przed zderzakiem nie ma tzw. „martwych pól” między poszczególnymi czujkami, a także przeszkody są wykrywane do 45 stopni wokół krańców zderzaka. Użytkownikom natomiast do gustu przypadło to, że czujniki te pracują prawidłowo nawet wtedy, gdy w aucie jest zamontowany hak, lub koło zapasowe na tylnej części pojazdu. 

 

 

 

 

Czujnik parkowania przód i tył

 

7. Czujniki cofania parkowania Lago CP12S6W

 

Osobom szukającym markowych czujników cofania możemy polecić sprzęt Lago CP12S6W wykonany przez LAGO AUTOMOTIVE. Czujniki parkowania przód i tył są wykonane z materiałów wysokiej jakości i wyposażone w sygnalizację dźwiękową i optyczną, która zmienia kolory w zależności od odległości od przeszkody. Czujniki wykrywają przeszkodę z odległości 2 m i stopniowo, w miarę się do niej przybliżania, zwiększa się natężenie sygnału dźwiękowego.

W sprzedaży dostępne są czujniki w kolorze czarnym lub srebrnym, chcąc dopasować je go karoserii auta, należy je pomalować odpowiednim lakierem. W estetycznie wykonanym pudełku klient otrzyma 2 sensory przednie i 4 sensory tylne zaopatrzone w złącze serwisowe, wiązkę elektryczną, centralkę sterującą i taśmę do jej przyklejenia, wyświetlacz LED z wbudowanym buzzerem, a także wiertło z otwornicą potrzebne do montażu sensorów w błotnikach.

Użytkownikom przypadło do gustu, że dla ułatwienia montażu, producent dołącza do zestawu stosowną instrukcję w języku polskim, a także dokładnie oznacza każdy sensor analogicznie do miejsca w centralce, aby bezbłędnie każdy z nich podłączyć do właściwego gniazda.

 

 

 

 

Czujnik parkowania Bosch

 

8. Bosch Czujnik Parkowania 0 263 009 175

 

Czujniki parkowania Bosch to zawsze dobry wybór, bowiem firma ta znana jest z wielu rozmaitych części i urządzeń produkowanych na rynek motoryzacyjny. Chcieliśmy więc zaprezentować Bosch Czujnik Parkowania 0 263 009 175, czujnik kojarzony z doskonała jakością i niezawodnością.

Dzieje się tak, bo każdy produkt wychodzący z fabryk tego niemieckiego producenta poddaje się wielorakim testom jakości zanim zostanie przekazany do sprzedaży. Bosch Czujnik Parkowania 0 263 009 175 składa się z 4 czujek w kolorze czarnym, które pasują do aut takich marek jak Peugeot, Fiat, Citroen i Lancia. Czujki można zamontować zarówno na przednim jak i tylnym zderzaku – wybór zależy od właściciela pojazdu.

Aby prawidłowo zamontować czujniki w swoim aucie należy uważnie zapoznać się z instrukcją ich montażu albo udać się do wyspecjalizowanego warsztatu. 

 

 

 

 

 

Czujnik parkowania Citroen C5

 

9. Czujnik parkowania PDC do Citroen C4 C5 C6 Picasso

 

Gdy jesteś posiadaczem samochodu Citroen i niepodziewanie uszkodził Ci się jeden z czujników, to być może mógłbyś go wymienić na czujnik parkowania PDC do Citroen C4 C5 C6 Picasso. Jest to model sprzedawany pojedynczo, zatem możesz kupić jedno urządzenie i wpiąć je w miejsce zepsutego. Ten czujnik parkowania citroen C5, według opinii kierowców pasuje również do modeli C4, C6, DS3, Berlingo i Picasso, a także do samochodów Peugeot modele 307, 308, 407 oraz Partner.

Jak dowiedzieliśmy się z opisów, czujnik ten jest zamiennikiem swoich markowych odpowiedników, dzięki temu jest modelem nieco tańszym, a jednocześnie jego jakość jest zadowalająca. Czujnik jest w kolorze czarnym.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki czujnik parkowania kupić?

 

Zdecydowałeś się już na kupno czujników parkowania do swojego samochodu, jednak stoisz przed decyzją który dokładnie model kupić? Aby świadomie zdecydować i zoptymalizować swój zakup pod względem możliwości finansowych i jakości czujników, dobrze jest poznać najważniejsze cechy dobrych czujników. W celu przedstawienia poszczególnych modeli utworzyliśmy ranking czujników do parkowania. Teraz chcemy przedstawić najważniejsze cechy, na które trzeba zwracać uwagę, aby zakupić dobry i tani czujnik parkowania. 

Ilość czujek

Aby być zadowolonym z zakupu i działania czujnika, przede wszystkim zaczynamy od zastanowienia się czy chcemy kupić zestaw czujników na tył i przód, czy też ograniczymy się jedynie do tylnej części pojazdu, która jest bardziej narażona na ryzyko stłuczki. Z zasady montuje się po 4 sensory z przodu i z tyłu, ale są też rozwiązania, gdy z przodu montuje się 2 sensory a z tyłu 4. Jeśli mamy auto sporych rozmiarów (np. typu SUV) warto zdecydować się na większą ilość czujek, bo wówczas wokół zderzaków nie będzie strefy nie objętej czujnikami. Każda z czujek ma swój „obraz” na wyświetlaczu urządzenia. Tym sposobem możemy zauważyć, który z czujników rozpoznał przeszkodę i jak daleko się ona znajduje.

Dobrze jest po montażu wykonać samodzielny test czujników, aby mieć świadomość, przy jakim komunikacie, jaką odległość samochód ma przeszkody. W wielu wypadkach czujki działają w strefie 6-punktowej. Im bardziej zbliża się auto do przeszkody, tym bardziej jaskrawy kolor pojawia się na wyświetlaczu i podobnie dzieje się z sygnałem dźwiękowym – jest on donośniejszy, gdy auto dzieli od przeszkody 20 cm niż gdy ten dystans wynosi 80 cm.

 

Zasięg działania

Zasięg działania czujników nie tylko zależy od ich ilości umieszczonych w zderzaku, ale też od jakości zakupionego sprzętu. Dobry czujnik parkowania powinien wykrywać przeszkodę już w odległości 1,5 – 2 m od samochodu. Pamiętajmy, że musimy mieć czas na reakcję, ale też czujnik nie powinien alarmować kierowcy za wcześnie, gdy nie ma jeszcze zagrożenia zbliżania się do przeszkody. Taki czujnik stanie się dla nas mało wiarygodny. Istotnym jest także kąt widzenia przeszkody przez każdą z czujek, bowiem im większy on będzie, tym bezpieczniej będziemy czuli się w czasie wykonywania precyzyjnych manewrów.

Dobrze jest, jeśli czujnik reaguje nie tylko na pionową przeszkodę pojawiającą się za samochodem, ale też zauważa wysoki krawężnik, skarpę, na którą właśnie najeżdżamy, czy wąski słupek. Kat widzenia najlepszych czujników wynosi nawet 110 stopni zarówno w pionie jak i poziomie.

 

Wyświetlacz

Jak już wspomniano wyżej, czujniki są wyposażone w wyświetlacz, a raczej dobrze, aby były w nie wyposażone, bo istnieją na rynku również modele, które opierają się wyłącznie na ostrzeganiu kierowcy sygnałem dźwiękowym. Przede wszystkim wyświetlacz informuje nas, z której strony pojawiło się zagrożenie najechania na przeszkodę, sposobem wyświetlania informuje nas także jak daleko samochód znajduje się od tej przeszkody.

Warto umieścić wyświetlacz w takim miejscu, aby z jednej strony nie zasłaniał innych przyrządów, ale był na tyle dostępny, aby jednym rzutem oka można było ocenić sytuację wokół auta. Wystarczającą wielkością ekranu są 2 – 3 cale, ale warto zadbać, aby miał on regulację jasności, bo może się okazać, że w słoneczny dzień nie możemy odczytać na nim informacji, a nocą zbyt jasny ekran będzie rozpraszał kierowcę podczas jazdy. 

 

Czujniki przewodowe czy bezprzewodowe?

A jaki czujnik parkowania wybrać rozpatrując wybór pomiędzy urządzeniami przewodowymi i bezprzewodowymi? Z jednej strony montaż urządzeń przewodowych wymaga specjalistycznej wiedzy, precyzyjnego nawiercania zderzaków, umiejętności przeprowadzenia kabli w samochodzie tak, aby nie były widoczne, wiedzy na temat tego którą czujkę, gdzie podłączyć, aby wyświetlacz przekazywał prawdziwe informacje. Z drugiej strony, raz podłączone czujniki niezawodnie przekazują informację przez wiele lat.

Jak to wygląda w przypadku urządzeń bezprzewodowych? Najlepszy czujnik bezprzewodowy wykorzystuje technikę ultradźwiękową. Czujniki i nadajniki radiowe montuje się (bez otworów na czujki w zderzaku) w uchwycie tablicy rejestracyjnej, albo nalepia się taśmę elektromagnetyczną na całej długości zderzaka po jego wewnętrznej stronie. 

Niestety taśma zdaje egzamin wyłącznie przy plastikowych zderzakach. Wyświetlacz, montowany na tablicy rozdzielczej zasilany jest przez samochodową ładowarkę. Zatem jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż czujników, ten rodzaj zdecydowanie będzie łatwiejszy i krótszy od montażu tradycyjnych czujników. Specjaliści przekonują, że sygnał dostarczany do wyświetlacza jest precyzyjny i nie ulega zakłóceniom. 

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Gdy zdecydujemy się na kupno czujnika, sprawdźmy, czy zamontowane sensory w tylnej części auta nie będą reagowały na takie elementy samochodu jak hak holowniczy, czy bagażnik rowerowy. Opinie o czujnikach samochodowych mówią, że te dobrej jakości potrafią rozpoznać takie elementy wyposażenia naszego auta. Część czujników samochodowych w dobrych cenach ma też funkcję wyłączenia bądź całego zespołu czujników, bądź sygnału dźwiękowego. Jest to przydatne w przypadku doczepienia do auta przyczepki. 

 

Jaki jest najlepszy czujnik samochodowy?

Odpowiedzi na to pytanie niestety każdy z kierowców musi sobie udzielić sam. Różne są oczekiwania różnych kierowców, różne auta do których poszukują oni czujnika. Ale jesteśmy pewni, że po przeczytaniu naszego poradnika będziesz w stanie wybrać dla siebie najlepszy sprzęt. 

 

 

FAQ

 

P1: Czujniki parkowania montaż?

 

Jeśli czujesz się na siłach, aby samodzielnie zamontować w swoim aucie czujniki parkowania to potrzebne Ci będą: Wiertarka i wiertło z otwornicą, klucze do odkręcenia elementów auta, aby lepiej umiejscowić montowane elementy, przewody łączące czujniki, a także lutownica z cyną do wykonania połączeń, oraz śrubokręt, taśma izolacyjna i miarka. Zaczynamy od rozmieszczenia czujników na zderzaku. Powinny być one umieszczone na wysokości 45 – 65 cm od ziemi, a odległość między nimi nie powinna być większa niż 45 cm. Centralkę najlepiej umieścić w bagażniku w miejscu nienarażonym na wilgoć i na uszkodzenia mechaniczne.

Należy ją podłączyć do instalacji elektrycznej auta. Ekran LCD umieszczamy w widocznym miejscu dla kierowcy, może to być miejsce na tablicy rozdzielczej, ale może też być na podsufitce nad tylna szybą, wówczas widzimy go w lusterku wstecznym.

P2: Jak naprawić czujnik parkowania?

Gdy dochodzi do usterki czujnika parkowania, to uszkodzeniu legł albo jeden (kilka) z czujników na przykład na skutek kolizji, naprawy blacharskiej, czy też zużycia się elementu. Pamiętajmy jednak, że usterkom podlegają też moduły sterujące. Ważne jest więc aby zlokalizować usterkę. Czujniki fabrycznie montowane mają wmontowany system informujący o usterce i wskazujący źródło problemu. Inaczej jest w czujnikach montowanych samodzielnie.

Tu zależy od jakości zakupionego sprzętu. W przypadku awarii czujki może się pojawić nietypowy dźwięk określony w instrukcji urządzenia jako informujący o usterce. Tańsze modele jednak nie informują o usterce w ogóle i od spostrzegawczości użytkownika zależy jej wykrycie. Gdy jednak już dotarliśmy do źródła problemu, to jedyną radą jest wymontować zepsutą czujkę i wstawić w to miejsce nową – nieuszkodzoną. Czujki nie podlegają naprawom.

 

P3: Jak sprawdzić czujnik parkowania?

Najprostszą sprawą jest, gdy mamy w aucie zamontowane fabrycznie czujniki parkowania. W takim wypadku awarię czujnika podaje komputer pokładowy i nie trzeba się głowić, który czujnik uległ uszkodzeniu. Jednak, gdy sami montowaliśmy zestaw, a podejrzewamy awarię trzeba zastosować domowe metody sprawdzenia stosowane przez innych kierowców. Część z nich twierdzi, że można „wysłuchać” działanie czujnika. Prawidłowe działanie czujnika objawią się cichutkim „cykaniem” co około pól sekundy. Gdy nie usłyszysz tego dźwięku możesz podejrzewać uszkodzenie. Inni kierowcy polecają dotknięcie palcem czujnika, który, gdy sprawny, powinien powodować w palcu lekkie mrowienie. Ale jednocześnie użytkownicy wskazują, że problem może leżeć nie w samym czujniku, lecz we wtyczce podłączającej go. 

 

P4: Jak działa czujnik parkowania?

Czujnik parkowania składa się z jednostki centralnej, wyświetlacza, głośnika emitującego sygnał, przewodów montażowych i samych czujek ultradźwiękowych. Po prawidłowym podłączeniu całego systemu, umieszczone na zderzakach czujniki emitują fale ultradźwiękowe. Działają one jednocześnie jego nadajniki i odbiorniki, a przeszkodę „zauważają” na podstawie czasu powrotu odbitej fali. Im jest krótsza tym bardziej wyraziście system nas o tym informuje, bo oznacza to zbliżanie się do przeszkody.

P5: Jak sprawdzić czujnik parkowania miernikiem?

Jedyną metodą, aby sprawdzić czujnik parkowania miernikiem, jest wymontowanie każdego z nich i pojedynczo podłączanie do miernika. Nie jest to metoda, którą ktokolwiek chętnie stosuje, bo jest pracochłonna. Użytkownicy chętnie sprawdzają czujniki „na słuch”, zbliżenie ucha do czujnika sprawi, że usłyszy się cichutkie „cykanie”. Gdy go nie ma, najprawdopodobniej czujnik jest uszkodzony. Natomiast w autach, które mają zamontowane czujniki fabrycznie, sprawdza się je podłączając auto do komputera w serwisie. Ten bezbłędnie wskaże usterkę.