Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Najważniejsze zalety:

Sprzęt dokonuje precyzyjnego pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, wykorzystuje w tym celu nowoczesny sensor elektrochemiczny typu SuraCell. Test Promiler iBlow potwierdził skuteczność działania urządzenia. Nadaje się ono do szybkiego przebadania większej grupy osób. Co więcej, alkomat sprawdza się również w sytuacjach, gdy konieczna jest natychmiastowa interwencja.

 

Najważniejsze wady:

Przed pierwszym użyciem urządzenia należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Inaczej możemy mieć problem z dokonaniem pomiaru zawartości alkoholu lub uzyskany wynik nie będzie w pełni wiarygodny. Z czasem użytkowanie sprzętu będzie stawało się coraz łatwiejsze.

 

Werdykt: 9.2/10

Alkomat jest przystosowany do użytku prywatnego, ale nie tylko. Znajduje on zastosowanie również wśród służb mundurowych, na co wpływa efektywność jego działania. Znalezione opinie o Promiler iBlow są pozytywne, a publikujące je osoby uważają, że urządzenie skutecznie rozwiewa wątpliwości, czy po imprezie można bezpiecznie prowadzić samochód.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

4-sekundowy pomiar

Promiler iBlow to nowoczesny alkomat bezustnikowy, dający możliwość dokonania 4-sekundowego pomiaru zawartości alkoholu w organizmie. Z tego powodu sprawdza się on nawet w sytuacjach, gdy osoba badana dmucha w niego krótko. Co ciekawe, sprzęt pracuje zarówno w trybie aktywnym, jak i pasywnym. To oznacza, że możemy go wykorzystać do wykonania testu na obecność alkoholu w pojemniku z płynem.

Łatwa i wygodna obsługa

Urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz, na którym wyraźnie widać wynik przeprowadzonego badania. Ma ono także specjalny sygnalizator świetlny. Jeżeli test wykaże brak alkoholu w organizmie, dioda LED zaświeci się na zielono. Czerwone światło oznacza, że czujnik wykrył alkohol i nie możemy sami prowadzić samochodu. Dokładność badania przeprowadzonego za pomocą alkomatu wynosi do 0,01‰, a więc jest ono wiarygodne. Sprzęt ma latarkę, w efekcie czego nawet w ciemności jego używanie jest komfortowe. W obudowie znajdują się małe magnesy dające możliwość przymocowania urządzenia do metalowej powierzchni, co ułatwia jego przechowywanie. Może być ono zasilane czterema lub sześcioma bateriami AA. Ich ilość zależy od tego, na czym bardziej nam zależy: lekkości alkomatu czy dłuższym działaniu. Ponieważ obudowa jest dobrze wyprofilowana, urządzenie nie wyślizguje się z dłoni i nie wypadnie nam niespodziewanie na ziemię. Gdy to uwzględnimy, cena Promiler iBlow powinna wydawać się atrakcyjna.

 

Solidność i niezawodność

Analizując recenzje kupujących, można wywnioskować, że to bardzo solidny i do tego niezawodnie działający model. Pozwala on na dokonanie nawet kilkuset testów w ciągu godziny, dlatego na pewno sprawdzi się w przypadku, gdy konieczne będzie szybkie przebadanie wielu osób. Możemy kalibrować alkomat co 6 miesięcy (lub co 10 000 pomiarów), ale obowiązkowo konfiguruje się go co 12 miesięcy lub 50 000 pomiarów. Urządzenie ma bardzo wytrzymałą obudowę, która nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Nie zniszczy się w wyniku częstego używania. W zestawie znajduje się praktyczny pokrowiec, w którym możemy bezpiecznie przechowywać sprzęt.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Mimo że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu niesie za sobą poważne konsekwencje, wiele osób o tym zapomina. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji nie tylko łamiemy przepisy, ale też narażamy siebie, swoich pasażerów oraz innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Jak dowodzą policyjne statystyki, liczba pijanych kierowców w Polsce wciąż rośnie. Szczegóły opisujemy poniżej.

 

Jazda samochodem po alkoholu a konsekwencje

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu traktowane jest jako przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości lub wykroczenie jazdy po użyciu alkoholu. Wszystko zależy od ilości wypitych drinków oraz dokładnego poziomu alkoholu w organizmie, do jego zmierzenia niezbędny jest alkomat. Jeżeli pokazana przez urządzenie wartość mieści się w zakresie od 0,2 do 0,5 promila, mamy do czynienia z wykroczeniem. Jeśli wynik pomiaru przekracza 0,5 promila, mówi się już o popełnieniu przestępstwa.

Jak wynika z Kodeksu karnego, osoba prowadząca pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności. Osoba, która z tego powodu została zatrzymana przez policję natychmiastowo otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów (lub tylko określonego rodzaju pojazdu) na określony czas. Jeśli kierowca został zatrzymany po raz kolejny z tego samego powodu, czyli jazdy pod wpływem alkoholu, kary są poważniejsze. Nierzadko taka osoba otrzymuje dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, podlega również karze pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Jeśli ilość alkoholu w organizmie wskazuje na wykroczenie, wówczas kierowcy grozi grzywna lub areszt.

Statystyki pijanych kierowców w Polsce w 2019 roku

Z danych policji zebranych w 2019 roku wynika, że w okresie od stycznia do grudnia doszło do ok. 30 tysięcy wypadków. To o ponad 1500 zdarzeń mniej niż w 2018 roku. Nieco zmniejszyła się też liczba osób rannych, która wyniosła ponad 35 tysięcy. Niemniej jednak statystyki dotyczące samych pijanych kierowców nie dają powodu do optymizmu. Jak wynika z policyjnych raportów, liczba zatrzymanych w 2019 roku osób prowadzących samochód pod wpływem alkoholu wyniosła ponad 111 tysięcy. Po raz pierwszy od 10 lat odnotowano tak duży wzrost. W porównaniu do 2018 roku nietrzeźwych kierowców było o 6 tysięcy więcej.

Na podstawie zebranych przez policję statystyk można stwierdzić, że do zatrzymań osób prowadzących auto pod wpływem alkoholu najczęściej dochodzi m.in. w okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra. Co ciekawe, już 1 stycznia 2020 roku zatrzymano 415 pijanych kierowców. Niebezpiecznie na polskich drogach jest również podczas Dnia Wszystkich Świętych oraz Wielkanocy, choć tak naprawdę nietrzeźwi kierowcy są zatrzymywani przez policję codziennie.

 

Dlaczego statystyki pijanych kierowców wciąż rosną?

Zdaniem ekspertów wciąż rosnące statystyki pijanych kierowców w Polsce wynikają ze zbyt małej wiedzy i ograniczonej wyobraźni. Wiele osób nie chce prowadzić auta pod wpływem alkoholu, ale nie wie, jak alkohol rozkłada się we krwi i po jakim czasie można bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Trzeba mieć na uwadze, że już po jednym czy dwóch drinkach w pewnym stopniu tracimy zdolność rzeczywistej oceny sytuacji, choć nie odczuwamy tego zbyt mocno. Zawsze, kiedy mamy wątpliwości, co do zawartości alkoholu w organizmie, warto sięgnąć po alkomat i kilka razy dokonać pomiaru w odpowiednich odstępach czasu. Tak powinien postępować każdy odpowiedzialny kierowca, chcący zapewnić bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale również innym.

Czy można samemu powstrzymać pijanego kierowcę?

Jeśli zauważymy, że osoba prowadząca samochód nie jest trzeźwa (przykładowo auto porusza się po drodze zygzakiem), powinniśmy jak najszybciej zainterweniować. Zaleca się, aby zadzwonić na numer 112 i przekazać dyspozytorowi jak najwięcej szczegółów:

  • * miejsce, w którym się znajdujemy,
  • * marka, model, kolor i numer rejestracyjny samochodu, który prowadzi nietrzeźwy kierowca,
  • * opisać zachowanie kierowcy,
  • * w miarę możliwości powinniśmy informować, w którą stronę porusza się obserwowany samochód.

Jeżeli mamy taką możliwość, możemy też powstrzymać pijanego kierowcę przed rozpoczęciem podróży autem. W takiej sytuacji mamy prawo do tzw. obywatelskiego zatrzymania. Co to oznacza? Możemy zabrać nietrzeźwej osobie kluczyki, a potem wezwać na miejsce policję. Jednocześnie musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie i nie wdawać się z bójkę z pijanym kierowcą. Osoba pod wpływem alkoholu może być bardzo agresywna i pobudzona, dlatego nie warto samodzielnie podejmować interwencji, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy uda nam się ją przeprowadzić z sukcesem. Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej powiadomić o zdarzeniu policję. To, czego nie powinniśmy robić to zignorowanie zagrożenia. Należy podkreślić, że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym. Wynika z tego, że nasza interwencja może nawet uratować czyjeś życie, np. przypadkowego pieszego, innego uczestnika ruchu czy samej osoby, która w stanie nietrzeźwości postanowiła wsiąść za kierownicę.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Każdy odpowiedzialny kierowca powinien kupić alkomat. To niewielkie urządzenie pozwala na sprawdzenie stanu trzeźwości i przekonanie się, czy możemy prowadzić samochód nie narażając siebie ani innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Używając alkomatu trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, inaczej otrzymany wynik nie będzie prawidłowy.

 

Unikanie alkoholu bezpośrednio przed pomiarem

Sprzęty, takie jak alkomaty wykorzystują różne technologie sprawdzania stanu trzeźwości. Niemniej jednak każde tego typu urządzenie wymaga powstrzymania się od picia alkoholu przed dokonaniem pomiaru. Jeżeli sięgnęliśmy już po trunek, powinniśmy odczekać 15 – 20 minut, zanim włączymy alkomat. Jeśli to zlekceważymy i postanowimy jak najszybciej sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprzęt ulegnie rozkalibrowaniu. Niekiedy skutki są poważniejsze, bo może dojść nawet do przepalenia sensora, a więc najważniejszej części budowy alkomatu. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak zakup nowego urządzenia, gdyż takiej usterki nie można naprawić. Dlaczego tak się dzieje? W momencie podawania próbki, a więc wydychania powietrza do sprzętu na sensorze zachodzi reakcja utleniania. Tuż po wypiciu drinka w jamie ustnej utrzymuje się tzw. alkohol  resztkowy. Dla alkomatu często ma on równowartość kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu promili, co znacząco przekracza skalę pomiaru. Niektórzy eksperci radzą, aby z dokonaniem pomiaru wstrzymać się nie na 20, a 30 lub 60 minut po wypiciu alkoholu, gdyż wtedy jego stężenie w organizmie jest największe i nie ma go w jamie ustnej.

 

Odstępy czasowe między badaniami

Aby upewnić się, że możemy bezpiecznie prowadzić samochód po imprezie należy wykonać nie jedno, ale kilka badań alkomatem. Bardzo ważne jest to, aby między każdym z nich zachować odpowiedni odstęp czasowy. Jeżeli przy pierwszym pomiarze okazało się, że stężenie alkoholu w organizmie jest za wysokie, kolejny możemy wykonać dopiero po upływie 10 – 15 minut. Trzeba przy tym pamiętać o wymianie ustnika na nowy lub przemyciu go pod bieżącą, letnią wodą. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy doprowadzić do awarii podzespołów sprzętu na skutek kontaktu z dużą ilością śliny.

Systematyczna kalibracja

Posiadacze alkomatów nie mogą zapomnieć o regularnej kalibracji swoich urządzeń. Bez tego sprzęt nie będzie działał prawidłowo, a pokazywany wynik nie będzie wiarygodny. Jak często należy kalibrować urządzenie? To zależy od jego budowy, a szczegółowe informacje na ten temat powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi. Przyjmuje się, że kalibracja w przypadku modeli z sensorami półprzewodnikowymi powinna być powtarzana co 200 pomiarów lub co 6 miesięcy. Jeżeli zdecydowaliśmy się na alkomat z sensorem elektrochemicznym, czynność tę trzeba powtarzać co 500 pomiarów lub co 12 miesięcy. Co więcej, musimy pamiętać o cyklicznych przeglądach serwisowych i szybkich naprawach ewentualnych usterek.

Jak możemy rozpoznać, że alkomat się rozkalibrował? Jeśli do tego dojdzie, urządzenie może:

  • * wskazywać losowe, rozbieżne wyniki,
  • * cały czas pokazywać wynik 0,0, nawet jeśli wypiliśmy znaczną ilość alkoholu,
  • * wskazywać wynik pozytywny u całkowicie trzeźwej osoby,
  • * wyświetlać komunikat o uszkodzeniu sensora.

Niektóre alkomaty są wyposażone w funkcję informowania o konieczności kalibracji, co jest dużym udogodnieniem. Wtedy na ekranie wyświetla się stosowny komunikat. Warto podkreślić, że tego typu sprzęty kalibruje się w autoryzowanych punktach. Nie można tego zrobić samodzielnie.

 

Unikanie kontaktu z dymem papierosowym

Ponieważ alkomat jest bardzo delikatnym sprzętem, nie należy narażać go na kontakt z dymem papierosowym. Jeśli zapalimy papierosa, z dokonaniem pomiaru musimy odczekać przynajmniej kilkanaście minut. Nie możemy wdychać dymu bezpośrednio do ustnika, gdyż istnieje duże ryzyko, że w ten sposób przyczynimy się do rozkalibrowania urządzenia. 

Odpowiednie przechowywanie

Kupując alkomat wiele osób zastanawia się, gdzie go przechowywać, aby mieć go na wyciągnięcie ręki. Okazuje się, że zostawienie sprzętu w aucie nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ będzie wtedy narażony na działanie zmiennej temperatury. Oczywiście możemy bez obaw przewozić alkomat w samochodzie, ale nie zostawiajmy go tam na wiele godzin.

 

Zasada ograniczonego zaufania

Nawet jeśli mamy bardzo drogie urządzenie renomowanej marki, sprawdzając swoją trzeźwość powinniśmy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Alkomaty nie zawsze pokazują rzeczywisty wynik pomiaru, zwłaszcza gdy popełniamy błędy i nie jesteśmy tego świadomi. Zawsze należy wykonać kilka prób w odpowiednich odstępach czasu, a jeżeli rozbieżności są zbyt duże, sprawdźmy swój stan trzeźwości w inny sposób. Możemy np. udać się bezpośrednio do najbliższego komisariatu policji i tam poprosić o pomiar zawartości alkoholu w organizmie za pomocą profesjonalnego urządzenia. Zachowanie takich środków ostrożności świadczy o odpowiedzialności kierowcy. Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości nie tylko wiąże się z otrzymaniem mandatu czy utratą prawa jazdy, ale może też przyczynić do groźnego, nierzadko śmiertelnego w skutkach wypadku.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Najważniejsze zalety:

Alkomat ma czuły układ pomiarowy oparty na elektrochemicznym sensorze QMol 2.0, więc nie powinniśmy mieć wątpliwości, czy wyświetlany na ekranie wynik jest wiarygodny. Jeśli przeanalizujemy opinie o urządzeniu Promiler AL 8000 Plus, możemy dojść do wniosku, że nie wymaga częstej kalibracji. Wystarczy ją przeprowadzać co 1000 pomiarów, ewentualnie raz na rok.

 

Najważniejsze wady:

Według niektórych konsumentów sygnały dźwiękowe, które słychać m.in. na początku i po zakończeniu pomiaru są za głośne. Twierdzą oni, że jest to bardzo nieprzyjemny pisk, co może negatywnie wpływać na wygodę użytkowania sprzętu.

 

Werdykt: 9.7/10

Większość kupujących jest zadowolona z wyboru tego produktu, ponieważ jest to dobry alkomat o kompaktowych wymiarach (4,4 cm x 10 cm x 1,6 cm). Po użyciu możemy schować sprzęt do kieszeni, waży tylko 70 g. Poza tym dokładność prezentowanego wyniku to 0,01‰. Dzięki urządzeniu nie trzeba się zastanawiać, czy możemy już prowadzić samochód.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

ACR System

Każdy posiadacz alkomatu musi pamiętać o jego regularnej kalibracji. Bez tego sprzęt nie będzie działał prawidłowo. Może też dojść do jego zablokowania, a wtedy nie nadaje się już do użytku. Konsumenci, którzy zgodzili się na test Promiler AL 8000 Plus stwierdzili, że systematyczna kalibracja alkomatu nie stanowi żadnego problemu. Wszystko za sprawą specjalnego systemu ACR, który z wyprzedzeniem wysyła komunikat o konieczności przekazania urządzenia fachowcom, aby mogli je w odpowiedni sposób skalibrować. To duże udogodnienie w szczególności dla zapominalskich osób. Warto wspomnieć także o innym rozwiązaniu, czyli PSD System (Pre-emptive Sensor Diagnostics). To technologia uniemożliwiająca dokonanie pomiaru w sytuacji, gdy zostanie wykryte nieprawidłowe działanie sensora.

Solidna i dobrze przemyślana konstrukcja

Po alkomat możemy sięgać tak często, jak jest to konieczne i to bez ryzyka, że ulegnie awarii lub się zniszczy. Sprzęt wyróżnia się nie tylko kompaktowymi wymiarami, ale i solidną konstrukcją. Obudowa wykazuje podwyższoną odporność na zarysowania i inne uszkodzenia, więc nawet jeśli nosimy alkomat w torebce czy plecaku, na długo zachowa elegancki wygląd. Urządzenie obsługuje się tylko jednym przyciskiem, dlatego nie trzeba się martwić, że dokonamy pomiaru w niewłaściwy sposób. Co więcej, nie musimy montować ustnika, aby sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie, ponieważ jest on wbudowany. Wystarczy go wysunąć, a potem z powrotem wsunąć do obudowy. Trzeba też wspomnieć o tym, że ekran jest duży i szybkie odczytanie wyniku dla nikogo z nas nie będzie trudne. Biorąc to wszystko pod uwagę cena Promiler AL 8000 Plus nie powinna wydawać się wygórowana.

 

Dwa tryby pomiaru

Cechą wyróżniającą sprzęt wśród innych alkomatów jest możliwość wyboru jednego z dwóch dostępnych trybów pomiaru. Po włączeniu pierwszego z nich, czyli aktywnego, po pobraniu próbki na ekranie wyświetla się wynik w postaci cyfrowej, obejmujący zakres od 0,00 do 4,00‰. Możemy przestawić sprzęt na tryb pasywny, a wtedy zobaczymy komunikat „P” (pass) lub „F” (fail). W pierwszym przypadku możemy bez przeszkód wsiąść za kierownicę, gdyż w wydychanym powietrzu alkomat nie wykrył alkoholu (lub jego minimalną, dopuszczalną ilość). Litera „F” świadczy o tym, że nie jesteśmy trzeźwi i nie możemy sami prowadzić auta.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Najważniejsze zalety:

Alkomat obsługuje się tylko jednym przyciskiem, a to zmniejsza do minimum ryzyko popełnienia błędu podczas pomiaru i otrzymanie niewiarygodnego wyniku. Ekran jest podświetlany, dlatego nawet przy słabym świetle bez trudu odczytamy pokazywaną wartość. Istotnym atutem sprzętu jest też krótki czas pobierania próbki wynoszący 3 sekundy.

 

Najważniejsze wady:

Wiele osób wybrało model Alcofind AF-35. Opinie na jego temat są głównie pozytywne, ale pojawiają się nieliczne komentarze, że wyłączenie urządzenia po dokonaniu pomiaru zajmuje zbyt dużo czasu. Jest to uciążliwe, jeśli nie chcemy ponownie sprawdzać zawartości alkoholu w organizmie, tylko szybko włożyć alkomat do torby.

 

Werdykt: 9.3/10

Sprzęt znajduje zastosowanie w wielu miejscach. Jest on używany nie tylko przez kierowców, ale i np. w ośrodkach opiekuńczych. Alkomat ma niewielkie wymiary (4,7 cm x 10,8 cm x 1,7 cm) i waży tylko 85 g. Zakres pomiarowy obejmuje wartości od 0,00 do 5,00‰, a dokładność pomiaru to +/- 0.005% BAC w 0.1% BAC.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Ustnik wielorazowego użytku

Razem z alkomatem otrzymujemy w zestawie zapas 6 ustników wielorazowego użytku. To oznacza, że nie musimy ich wyrzucać zaraz po dokonaniu jednego pomiaru, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie ma potrzeby noszenia przy sobie kilku ustników, aby mieć możliwość dokonania większej ilości pomiarów w odpowiednich odstępach czasu. To samo dotyczy sytuacji, jeśli z urządzenia chce skorzystać nie jedna, ale dwie osoby lub więcej. Wystarczy wtedy przemyć ustnik pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha. Test Alcofind AF-35 pokazał, że to bardzo trwały element budowy urządzenia, który nie powinien szybko się zniszczyć.

Wiele opcji dodatkowych

Podstawową funkcją alkomatu jest dokonywanie pomiaru zawartości alkoholu w organizmie. Jednak został on wyposażony w kilka dodatkowych opcji, które zwiększają komfort użytkowania. Jest nią m.in. możliwość zapisania w pamięci sprzętu 10 ostatnich wyników pomiaru, co pozwala na sprawdzenie, jak szybko nasz organizm radzi sobie z metabolizowaniem alkoholu. Poza tym alkomat ma sygnalizator dźwiękowy, który powiadamia o niskim poziomie naładowania baterii, początku i końcu pomiaru, a także uszkodzeniu sensora. W razie potrzeby możemy skorzystać z trybu diagnostyki, aby pozbyć się wątpliwości, czy urządzenie działa tak, jak powinno.

 

Certyfikaty i świadectwa

Urządzenie spełnia wszystkie podstawowe normy i ma certyfikat CE, który dopuszcza go do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Mimo to cena Alcofind AF-35 nie jest wysoka. Ponadto modelowi przyznano świadectwo kalibracji. Co to oznacza? Alkomat może być wykorzystany do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie zaraz po zakupie i wyjęciu z opakowania. Nie ma potrzeby samodzielnego dobierania ustawień czy oddawania sprzętu do serwisu, aby fachowcy przygotowali go do użytku. Pamiętajmy, że jak każdy inny alkomat, model marki Alcofind wymaga regularnej kalibracji. Powinna się ona odbywać co rok lub co 500 pomiarów.

 

Zasilany bateriami

Sprzęt jest zasilany 2 bateriami AAA, które później wystarczy wymienić na nowe. Co ważne, po dłuższym czasie bezczynności urządzenie wyłącza się automatycznie, więc nie należy się martwić, że ulegnie awarii lub baterie rozładują się za szybko. Tego typu alkomaty są bardzo wygodne w użyciu, gdyż można dokonać pomiaru w dowolnym miejscu i o każdej porze.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Najważniejsze zalety:

Sprzęt ma kompaktowe wymiary i jest bardzo lekki, w razie potrzeby można włożyć go do torebki czy plecaka i zabrać ze sobą. Warto podkreślić, że to profesjonalny alkomat elektrochemiczny, który jest bardzo łatwy w obsłudze. Wyposażono go w precyzyjny i wytrzymały sensor gwarantujący wiarygodne wyniki pomiaru.

 

Najważniejsze wady:

Analizując opinie o Alcofind Pro-X-5 można dojść do wniosku, że nie jest to idealny model. Niektórzy kupujący narzekają na to, że po przekroczeniu terminu kalibracji urządzenie całkowicie się blokuje i wtedy użycie go w awaryjnej sytuacji nie jest możliwe.

 

Werdykt: 9.4/10

Jeżeli będziemy pamiętać o regularnej kalibracji, alkomat na pewno będzie nam długo służył. Waży on 85 g. Całkowite wymiary urządzenia są równe: 4,7 cm x 10,8 cm x 1,7 cm. W komplecie razem ze sprzętem dostajemy niezbędną do jego prawidłowego działania baterię, eleganckie etui oraz ustniki.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Innowacyjne funkcje

Alkomat wyróżnia się wśród innych modeli tym, że został wyposażony w kilka innowacyjnych, a jednocześnie przydatnych funkcji. Przykładem jest możliwość zapisania w jego pamięci 10 ostatnich wyników pomiaru, więc możemy przeanalizować, jak szybko alkohol jest metabolizowany w naszym organizmie. Przeprowadzony wśród użytkowników sprzętu Alcofind Pro-X-5 test pokazał, że większości bardzo spodobała się również opcja podświetlenia ustnika. Takie rozwiązanie sprawia, że dokonanie pomiaru przy słabym świetle nie stanowi żadnego problemu. Poza tym urządzenie samo informuje nas o tym, ile czasu zostało do jego kolejnej kalibracji.

Wiarygodny wynik pomiaru

Model Alcofind Pro-X-5 zapewnia dokładność +/- 0.05‰ BAC przy 1‰ BAC. Jeśli prawidłowo używamy urządzenia, nie musimy się obawiać o to, że wynik nie będzie właściwy. Warto pamiętać, aby nie sięgać po alkomat kilkanaście minut po wypiciu alkoholu czy wypaleniu papierosa, bo to nie tylko wpływa na wiarygodność wyniku, ale niekiedy przyczynia się do awarii sensora. Jednocześnie warto zaznaczyć, że takie ryzyko w przypadku sprzętu Alcofind jest zmniejszone do minimum z uwagi na zastosowanie specjalnego oprogramowania.

 

Dobry wybór dla każdego

Ten profesjonalny sprzęt jest odpowiedni zarówno dla firm, jak i indywidualnych użytkowników. Alkomat przyda się każdemu odpowiedzialnemu kierowcy, który nie chce narażać siebie, swoich bliskich ani innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Wiele osób nie wie, czy dzień po imprezie i wypiciu alkoholu można bez obaw wsiąść za kierownicę i prowadzić samochód. Dzięki alkomatowi i dokonaniu kilku pomiarów w odpowiednich odstępach czasu można się szybko o tym przekonać. Pamiętajmy, że jazda po alkoholu jest traktowana jako wykroczenie lub nawet przestępstwo, zależnie od jego zawartości w organizmie. W ten sposób narażamy się na grzywnę, utratę prawa jazdy, a nawet pozbawienie wolności. Nie można nie wspomnieć o tym, że nietrzeźwi kierowcy bardzo często doprowadzają do wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Cena Alcofind Pro-X-5 nie powinna wydawać się zbyt wysoka, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to profesjonalny model. Warto zdecydować się na jego zakup, aby wiedzieć, kiedy należy zrezygnować z prowadzenia auta po imprezie.

 

 

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Najważniejsze zalety:

Za pomocą urządzenia możemy szybko dokonać pomiaru zawartości alkoholu w organizmie i to z dokładnością do 0,01 promila. Ma ono bardzo solidną obudowę, która nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Zauważyły to osoby, które zgodziły się przeprowadzić test Fitalco Neon F1. W dodatku alkomat ma kompaktowe wymiary i jest poręczny.

 

Najważniejsze wady:

Nie wszyscy kupujący uważają, że jest to łatwy w obsłudze model. Po zakupie urządzenia warto najpierw zapoznać się z instrukcją, aby przekonać się, do czego służą poszczególne funkcje. Inaczej pierwsze dokonanie pomiaru może okazać się kłopotliwe.

 

Werdykt: 9.8/10

To nowoczesny sprzęt, który może być używany nawet przez służby mundurowe. Często słyszy się, że jest to najlepszy alkomat do 500 zł, gdyż niezawodnie działa i zapewnia precyzyjny wynik pomiaru. Urządzenie waży 155 g, a jego wymiary to: 12,6 cm x 6,9 cm x 2,9 cm. Wyposażono je w datownik oraz zegarek.

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Szybki i precyzyjny pomiar

Konsumenci, którzy opublikowali już opinie o Fitalco Neon F1 przekonują, że za pomocą modelu można dokonać precyzyjnego pomiaru. Co ważne, nie zajmuje to dużo czasu. Czas przygotowania urządzenia do pracy to ok. 15 sekund, a wydychanie powietrza do ustnika zajmuje 10 sekund. To, w jakiej formie zostanie pokazana zawartość alkoholu w organizmie zależy od wartości wyniku. Jeżeli mieści się ona w zakresie od 0,00 do 0,49 promila, na wyświetlaczu pojawią się cyfry. Jeśli wskazanie będzie obejmowało przedział od 0,50 do 3 promili, wynik zostanie podświetlony na czerwono, usłyszymy również sygnał ostrzegawczy. W sytuacji, gdy zawartość alkoholu będzie wynosiła ponad 3 promile, na wyświetlaczu pojawi się komunikat: Hi. Po 10 sekundach sprzęt automatycznie się wyłączy, a to zapobiega szybkiemu rozładowaniu baterii. Należy wspomnieć, że w pamięci urządzenia można zapisać do 10 pomiarów, co pozwala np. na przeanalizowanie tempa metabolizowania alkoholu przez nasz organizm.

Wytrzymałość

Nawet jeśli alkomat jest używany bardzo często, nie ulegnie szybko awarii. Obudowa została wykonana z dobrych gatunkowo materiałów i zabezpiecza przed uszkodzeniem wbudowany czujnik elektrochemiczny IV generacji PRO. Temperatura pracy sprzętu obejmuje zakres od 0 st. C do 40 st. C, więc nie musimy się martwić, że niekorzystne czynniki zewnętrzne wpłyną negatywnie na dokładność wyniku. Alkomat jest zasilany baterią, która wystarcza na dokonanie 500 pomiarów. W razie potrzeby możemy go podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej, w zestawie jest niezbędny w tym celu zasilacz. Do urządzenia dołączono również etui, w którym możemy je bezpiecznie przechowywać, a także zapasowe ustniki. Mimo to cena Fitalco Neon F1 jest atrakcyjna.

 

Przydatny w różnych sytuacjach

Urządzenie przydaje się w sytuacjach, kiedy nie mamy pewności, czy możemy bezpiecznie prowadzić samochód. Takie wątpliwości często pojawiają się np. po imprezie, podczas której wypiliśmy kilka drinków. Za pomocą alkomatu można szybko się przekonać, czy jadąc autem nie stwarzamy zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu. Sprzęt często znajduje zastosowanie również w zakładach pracy. Wielu pracodawców decyduje się na jego zakup i sięga po niego, gdy pojawia się podejrzenie, że dany pracownik wykonuje swoje obowiązki pod wpływem alkoholu (co może być niebezpieczne).

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Alkomaty to urządzenia dokonujące pomiaru stężenia alkoholu w organizmie. Samo badanie wydaje się bardzo proste do wykonania, jednak należy pamiętać o regularnym kalibrowaniu sprzętu co pewien czas. Urządzenia sprawdzające ilość alkoholu w wydychanym powietrzu stały się bardzo popularne i coraz więcej osób chętnie je kupuje. Na jakie modele warto zwrócić uwagę decydując się na zakup alkomatów? 

 

Amii 

Amii to rodzinna firma mająca polskie korzenie. Przedsiębiorstwo ma ponad 40 lat doświadczenia. Specjalizuje się w produkcji filtrów do wody oraz alkomatów. Firma ma wiele opatentowanych rozwiązań, które są związane z designem. Produkty Amii sprzedawane są w 40 krajach na całym świecie. Docierają między innymi do Niemiec, Włoch, Francji, USA czy Kanady. Alkomaty firmy są objęte 3-letnią gwarancją, która dodatkowo obejmuje bezpłatną kalibrację co pół roku. Ranking alkomatów pokazuje, że na urządzenia Amii warto zwrócić uwagę ze względu na wysoką jakość wykonania oraz precyzję pomiarów. Urządzenia są wyposażone w czujniki elektrochemiczne, zapewniające dokładny pomiar. Użytkownicy chwalą alkomaty Amii za zakres wskazań do 0.05 promila oraz pamięć, w której zapisuje się do 10 pomiarów. 

Promiler 

Alkomaty Promiler pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno. Jest to marka przypisana do koreańskiego producenta alkomatów – firmy Sentech o globalnym zasięgu. Ze względów prawnych, urządzenia pod marką Sentech nie mogły być zarejestrowane w Polsce, dlatego też zmieniono ich nazwę na Promiler. Alkomaty wyróżniają się eleganckim i nowoczesnym designem. Zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz mają wiele ciekawych funkcji, które według użytkowników ułatwiają wykonywanie pomiarów. Nowoczesny system pokazuje, za jaki czas należy wykonać kalibrację, co znacznie ułatwia posługiwanie się urządzeniami. Producent umożliwia wykupienie dodatkowej gwarancji na 5 lat. Do alkomatów dołączone są ustniki wielorazowego użytku, baterie zasilające oraz eleganckie etui. 

 

Aisko 

Firma Aisko powstała w 1999 roku. Krajowy przedsiębiorca skupia się głównie na asortymencie z zakresu bezpieczeństwa. Od początku istnienia firma współpracuje z wieloma producentami. Oprócz tego, od kilku lat Aisko wprowadza na rynek własną markę alkomatów przeznaczonych do użytku indywidualnego i profesjonalnego. W ofercie producenta znajdują się także domowe zabezpieczenia pożarowe, czujniki papierosów, urządzenia pomiarowe oraz testery narkotyków. Alkomaty Aisko charakteryzują się precyzyjnymi pomiarami, mają wbudowane specjalne systemy zabezpieczające komórki pomiarowe przed uszkodzeniem oraz pamięć pomiarów. Urządzenia mają wiele pozytywnych opinii, które potwierdzają, że są to solidne sprzęty wykonujące poprawne pomiary. 

Datech 

Firma Datech została założona w 2002 roku. Od początku działalności była liderem w dziedzinie projektowania i konstruowania alkomatów. Dzięki zgromadzonemu doświadczeniu i najnowszej technologii firma prowadzi wśród producentów urządzeń badających ilość promili w wydychanym powietrzu. Priorytetem Datech jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z oferowanych przez firmę urządzeń. Seria alkomatów cyfrowych Alcofind uważana jest za jedną z najlepszych.

Urządzenia zapewniają dokładny pomiar oraz szeroki zakres zastosowań. Można je używać nie tylko jako sprzęt indywidualny, ale także do kontroli pracowników firmy. Oprócz tego w ofercie producenta są różnego rodzaju modele przeznaczone do wykonywania pomiarów. Poszczególne z nich zostały wyposażone w funkcje, takie jak: podświetlany ustnik, czytelny wyświetlacz, pamięć do 10 pomiarów, informację, ile czasu upłynęło od ostatniego pomiaru oraz za jaki czas trzeba dokonać kalibracji. Użytkownicy polecają alkomaty Datech i chwalą je za prostą obsługę, wiarygodne pomiary oraz zadowalającą czułość wykonywanego pomiaru.

 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 23.11.20

 

Alkomat – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Alkomat Amii FIT-alco Neon F1 jest jednym z urządzeń godnych polecenia. Przygotowanie do pomiaru zajmuje sekundy, a jego przeprowadzenie jest jeszcze krótsze. Lekka konstrukcja sprzętu pozwala na noszenie go przy sobie w każdej sytuacji. Model spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Inną propozycją jest Alkomat Promiler AL 8000 PLUS. Sprzęt składa się z nowoczesnego, elektrochemicznego sensora, który sprawia, że praca jest łatwa i przyjemna. Jest to model lekki, waży zaledwie 70 g. Alkomat jest wyposażony w ustnik. Poza tym urządzenie zapewnia wysoką dokładność pomiaru i jest dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

8 najlepszych alkomatów. Opinie w 2020 roku

 

Alkomaty cieszą się ogromną popularnością i wiele osób po wcześniejszym spożyciu napojów procentowych nie wyobraża sobie wsiąść za kierownicę bez kontroli stanu trzeźwości. Dzięki informacjom, jakie zawiera ranking alkomatów, łatwiej podejmiesz decyzję zakupową.  

 

Alkomat Amii

 

1. Alkomat Fitalco Neon F1

 

Alkomat Amii Model FIT-alco Neon F1 jest bardzo precyzyjnym urządzeniem gwarantującym dokładność pomiaru aż do 3 jednostek, wskazując wartość alkoholu zawartego w wydychanym powietrzu z precyzją do 0,01 promila. Przeprowadzony test alkomatów dowiódł, że przygotowanie urządzenia do badania zajmuje mniej niż kilkanaście sekund. 

Matryca została wyposażona w dwukolorowy wyświetlacz LCD z podświetleniem, na którym zaobserwujemy reakcję urządzenia na podstawie wyników pomiaru. Wyróżniamy trzy podstawowe komunikaty, dzięki którym dowiadujemy się, jakie stężenie alkoholu jest we krwi. Jeśli wynik pomiaru waha się od 0,00 do 0,49 promila, na ekranie pojawi się zwykły wynik w postaci liczb. W momencie, gdy wartość wynosi od 0,50 do 3.00, zostaje on wyświetlony na czerwono i zasygnalizowany charakterystycznym dźwiękiem ostrzegawczym. Gdy pomiar przekracza próg 3.00 promili ukazuje się napis ‘’Hi”

Alkomat Amii ma wbudowaną pamięć ok. 10 wartości pomiarowych, ponadto jest wyposażony w zegarek oraz datownik. Model jest stosunkowo lekki, ponieważ waży jedynie 155 gram. Jego wymiary to 126 mm x 69 mmx 29 mm. Alkomat jest często kupowany i pozytywnie oceniany przez konsumentów.

 

 

 

 

Alkomat 4.0

 

2. Alkomat Promiler AL 8000 Plus

 

Dobry alkomat Promiler AL 8000 PLUS to podręczny i bardzo precyzyjnie wykonany sprzęt, który zapewni Ci prawidłowo przeprowadzone badanie oraz wiarygodny wynik. Produkty wykonane przez firmę Promiler cieszą się ogromną popularnością, nie inaczej jest z tym modelem. Alkomat 4.0 prezentuje wynik z dokładnością do 0,01 promila. Nie wymaga ustnika, ponieważ ma już wbudowany. Zakres pomiarowy wynosi od 0,00 do 4.00 promili.

Technologia układu pomiarowego bazuje na elektrochemicznym sensorze Qmol 2.0. Moduł zawiera informacje takie jak termin kalibracji urządzenia, ostatnie 10 wyników oraz okres, który minął od ostatniego badania. Urządzenie prowadzi również analizę pomiarów. Według użytkowników jest to sprzęt działający poprawnie, który spełnia swoją funkcję. Alkomat 4.0 odznacza się eleganckim wyglądem, który przyciąga uwagę.

Został odpowiednio dopasowany pod każdego użytkownika, ze względu na swój nowoczesny design. Sprzęt jest lekki, waży jedynie 70 g, a jego wymiary to 44 mm x 100 mm x 16 mm. 

 

 

 

 

Alkomat Aisko

 

3. Alkomat z komórką elektrochemiczną BACscan F-70 

 

Alkomat Aisko BACscan F-70 jest wyposażony w sensor elektrochemiczny, dzięki któremu możemy mieć pewność, co do poprawności pomiarów. Urządzenie jest łatwe w obsłudze. Zastosowana technologia zabezpiecza komórkę pomiarową przed uszkodzeniem, w momencie nieprawidłowo przeprowadzonego badania.

Produkt może służyć każdemu, począwszy od użytkowników indywidualnych, kończąc na publicznych placówkach. 4-cyfrowy wyświetlacz LCD jest podświetlany, dzięki czemu możemy wykonać pomiar nawet w ciemnych pomieszczeniach czy w nocy. O rozładowującej się baterii jesteśmy informowani w postaci sygnału dźwiękowego. System automatycznie zamyka się, po 20 sekundach bezczynności. Użytkownicy cenią sobie możliwość zasilania urządzenia w gniazdach zapalniczek samochodowych, jednak sprzęt można także ładować za pomocą zasilacza sieciowego. 

Alkomat Aisko wyposażono również w czujnik przepływu powietrza, który uniemożliwia wciągnięcie powietrza z alkomatu. Waga urządzenia wynosi 102 g, a jego wymiary to 126 mm x 68 mm x 26 mm. 

 

 

 

 

Alkomat Jednorazowy

 

4. Alkomat alkotest jednorazowy everActive

 

Alkomat jednorazowy EverActive Alkotest jest produktem wyjątkowo prostym w obsłudze, pozwalającym określić stan nietrzeźwości. Używanie sprzętu nie powoduje żadnych komplikacji zdrowotnych, jest całkowicie bezpieczne. W tubie alkomat jednorazowy ma żółte kryształki, które są reagentem i pod wpływem spożytego alkoholu zmieniają zabarwienie na kolor zielony. Jeśli w wydychanym powietrzu znajduje się przynajmniej 0.2 promila, kryształki zaczną się przesuwać w stronę paska o kolorze czerwonym. 

Wynik testu otrzymujemy po ok. 2 minutach. Badanie należy przeprowadzić najwcześniej po 20 minutach od spożywanego alkoholu. To przedmiot użytku jednorazowego w związku z czym po badaniu można go wyrzucić. Jego cena jest niska i zachęca wielu swoich użytkowników do zakupu. 

Alkotestu nie należy przechowywać w niskich temperaturach, ponieważ grozi to uzyskaniem nieprawidłowego wyniku. Ten dobry i tani alkomat jest łatwo dostępny zarówno w sklepach internetowych, jak i aptekach stacjonarnych. Ma on atest Polskiego Zakładu Higieny i został opracowany zgodnie z normami międzynarodowymi.

 

 

 

 

Alkomat Elektrochemiczny

 

5. Alkomat Pro-X5 Plus AlcoFind

 

Model ALCOFIND PRO-x-5 – należy do najnowszych produktów linii PRO, czyli profesjonalnej linii alkomatów. Jest zbudowany z platynowego sensora generacji PRO — X, który ma zwiększoną wytrzymałość. Z jego pomocą można sprawnie i dokładnie przeprowadzić badanie. Wynik wyświetlany jest dość szybko, co daje możliwość przebadania większej liczby osób w krótszym czasie. Opinie użytkowników informują o tym, że sprzęt jest wysoce bezawaryjny.

Alkomat elektrochemiczny długo działa na jednym komplecie baterii. Ma on podświetlany ustnik, co pozwala na pracę w mroku. Produkt waży zaledwie 85 g (wraz z baterią). Jego wymiary to 47 mm x 108 mm x 17 mm. Kalibruje się go regularnie co 12 miesięcy lub 500 pomiarów. Jest przeznaczony dla firm oraz wymagających użytkowników indywidualnych.

Czujnik elektrochemiczny samodzielnie kontroluje pozostałości zanieczyszczeń w układzie po wcześniej wykonanych badaniach, w wyniku czego następuje proces auto oczyszczania i alkomat w mgnieniu oka jest gotowy na kolejne badanie.

 

 

 

 

Alkomat 5.0

 

6. Alkomat Alcofind AF-35

 

Urządzenie ALCOFIND AF – 35 to jeden z lepszych wyborów wśród alkomatów. Dokonuje pomiaru do 5.0 promili ze wskazaniem dwóch miejsc po przecinku. Model ma duży, podświetlany wyświetlacz LCD, co sprawia, że odczytanie wyniku będzie możliwe nawet w nocy. 

Alkomat 5.0 ma opcję diagnostyki czujnika, z pomocą której użytkownik dowiaduje się o konieczności skalibrowania urządzenia. Obsługa odbywa się przy użyciu wyłącznie jednego przycisku, nie ma więc możliwości popełnienia błędu.

Podświetlany wyświetlacz LCD jest czterocyfrowy. Urządzenie samoistnie informuje o niskim stanie baterii. Gdy alkomat nie jest używany, automatycznie przechodzi w tryb uśpienia. Ustnik jest wielorazowy, jego montaż nie sprawia trudności. Według opinii osób, które zdecydowały się na jego zakup, jest to sprzęt solidny, prosty oraz wydajny. 

 

 

 

 

Alkomat Promiler 

 

7. Alkomat AL7000 Lite Promiler

 

Alkomat Promiler AL 7000 Lite wyposażono w precyzyjny sensor z wymiennym modułem, w efekcie czego po zużyciu czujnika nie trzeba kupować zupełnie nowego modelu, a jedynie jedną część. Wymiana zużytego elementu jest na tyle prostą czynnością, że każdy może wykonać ją sam.

Urządzenie ma czujnik przepływu powietrza, dzięki czemu jesteśmy informowani, czy odpowiednia ilość powietrza dostała się do środka. Pomaga to przejść przez proces badania bez wątpliwości o wadliwe jego wykonanie. Opinie o alkomatach tego producenta są pozytywne.

Alkomat Promiler jest wyposażony w pamięć ilości pomiarów, a także schowek na ustniki. Pozwala on na przeprowadzenie badania w każdych okolicznościach, co zgodnie z opinią konsumentów jest dużym atutem sprzętu. Urządzenie wyglądem przypomina smartfona, waży 98 g, a jego wymiary to 50 mm x 105 mm x 18 mm. Alkomat jest kompaktowy, dzięki czemu można mieć go zawsze przy sobie. 

 

 

 

 

Alkomat Bezustnikowy

 

8. Alkomat bezustnikowy iBlow Sentech

 

Alkomat bezustnikowy Promiler iBlov jest zupełną nowością na rynku. Został opracowany bardzo precyzyjnie, aby mógł spełnić oczekiwania służb mundurowych. Urządzenie zbudowano z nowoczesnego sensora elektrochemicznego typu Sura cell, co daje możliwość sprawnej obsługi i skraca czas oczekiwania na wyniki.

Pomiar trwa jedynie 4 sekundy, co zostało docenione przez wiele osób. Narzędzie pracuje w trybie pasywnym. Specjalną funkcją alkomatu bezustnikowego jest możliwość sprawdzenia zawartości alkoholowej substancji bez konieczności bezpośredniego kontaktu z nią. Wystarczy wybrać opcję i zbliżyć urządzenie do badanego trunku.

Promiler iBlov wykorzystuje sygnalizator w postaci czerwonego lub zielonego światła, co informuje o stanie nietrzeźwości. Osoba badana może być oświetlona za pomocą wbudowanej latarki LED. 

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy  – Jaki alkomat kupić?

 

Alkomat to przydatne urządzenie, które pozwala szybko dokonać pomiaru i zweryfikować, czy w naszym organizmie znajduje się jeszcze alkohol. Ze sprzętu najchętniej korzystają kierowcy, którzy po wieczorze spędzonym w barze z przyjaciółmi, następnego dnia rano zastanawiają się, czy mogą wsiąść za kierownicę. Jazda po spożyciu alkoholu jest zabroniona i surowo karana. Warto mieć w swoim domu alkomat i w razie potrzeby z niego korzystać.

 

 

Rodzaje alkomatów

Alkomat jest przeznaczony do badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, najczęściej otrzymany wynik jest podawany w promilach lub miligramach na litr. Ze względu na budowę i zasady działania można wyróżnić kilka typów urządzeń, dostępnych obecnie na rynku:

alkomaty półprzewodnikowe – są wyposażone w tzw. sensor półprzewodnikowy. To najtańszy sprzęt, jaki można znaleźć w sklepach. Jest przeznaczony tylko do domowego zastosowania, ponieważ często dokładność przeprowadzanego pomiaru nie jest najlepsza. Urządzenie nie bierze pod uwagę innych czynników mogących mieć wpływ na wynik badania np. papierosy, spożyte jedzenie. Alkomaty półprzewodnikowe stosunkowo szybko mogą się rozkalibrować. Nie jest to polecany sprzęt, jeśli zależy nam na dokładnym wyniku. 

alkomaty elektrochemiczne – korzystają z nich np. policjanci, co stanowi dowód, że są to urządzenia dobrej jakości, które wskazują dokładne wyniki. Mają one specjalne czujniki charakteryzujące się dużą precyzją. Spożywane pokarmy nie wpływają na wyniki pomiaru. Praca sprzętu polega na tym, że molekuły alkoholu są zasysane do czujnika, co pozwala uzyskać miarodajny wynik. Pomiar z tego typu urządzenia może stanowić dowód w sprawie.

alkomaty spektrometryczne – modele profesjonalne, wykorzystywane stacjonarnie na posterunkach Policji czy w szpitalach. Sprzęty należące do tej grupy są najdroższe.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy jesteśmy pijani, możemy też zdecydować się na zakup jednorazowych alkotestów, których cena wynosi kilka do kilkunastu złotych. Wykorzystywany do wykonania badania tester zabarwia się na określony kolor, a kiedy przekroczy daną linię, oznacza to, że nie możemy prowadzić samochodu. Z reguły takie produkty mają odpowiednie certyfikaty, które są dowodem na bezpieczeństwo ich używania.

 

Tryb pracy

Dostępne w sklepach alkomaty mogą działać w różnych trybach pracy, a mianowicie: aktywnym i pasywnym. Pierwszy z nich polega na tym, że osoba badana musi nabrać powietrza i dmuchnąć nim w ustnik. Poprawnie przeprowadzone badanie, z użyciem dobrej jakości sprzętu jest gwarancją otrzymania miarodajnego wyniku. Mniej dokładne są urządzenia działające w trybie pasywnym. Taki alkomat wystarczy zbliżyć do ust badanej osoby. Na podstawie niewielkie próbki określone zostaje, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol. 

 

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie alkomatu?

Jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu alkomatu. Ważna jest wielkość czujnika. Przyjmuje się, że im element ten jest mniejszy, tym mniej dokładny wynik można otrzymać. Ma to związek z tym, że urządzenie pobiera mniejszą próbkę powietrza. Jak zatem wybrać najlepszy alkomat? Czytając opis produktu, należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi zakresu błędu przy pomiarze. Powinien być on możliwie najmniejszy, wtedy możemy mieć pewność, że sprzęt działa dokładnie (maksymalnie do 0,1 promila).  

Zastanawiając się nad tym, jaki alkomat wybrać, trzeba koniecznie sprawdzić ilość pomiarów między kalibracjami. To ważne, szczególnie jeśli mamy zamiar korzystać ze sprzętu bardzo często. Jeśli urządzenie wystarczy kalibrować co kilka tysięcy pomiarów, będzie ono zdecydowanie droższe od modelu wymagającego przeprowadzenia tego procesu np. po 300 badaniach. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto inwestować w bardzo drogi alkomat, kiedy mamy zamiar z niego korzystać sami i tylko od czasu do czasu. W kontekście kalibracji ważny jest także jej koszt. Czasami zdarza się, że za kalibrację modelu trzeba zapłacić kwotę, za którą można kupić w sklepie nowe urządzenie.

Pamiętajmy też, że czas oczekiwania do gotowości kolejnego użycia nie powinien być duży, szczególnie jeśli ze sprzętu ma korzystać kilka osób, a badania mają być przeprowadzane w u każdej z nich.

 

Wyświetlacz

Ważnym elementem każdego alkomatu jest wyświetlacz, który powinien być na tyle duży, aby odczytanie z niego wyniku nie stanowiło problemu. Tańsze urządzenia nie są w niego wyposażone, a jedynie za pomocą diod wskazują stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Większość konsumentów uważa jednak, że wyświetlacz znacznie ułatwia pracę. W droższych modelach jest on duży i poza informacjami dotyczącymi zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, pokazuje też inne dane m.in. o tym, jaki czas minął od wykonania ostatniego pomiaru czy ile czasu zostało do przeprowadzenia kalibracji. 

 

 

Jakość wykonania

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy alkomat, należy bez wątpienia zwrócić uwagę na jakość wykonania produktu. Obudowa sprzętu powinna być wykonana z mocnego tworzywa np. ABS. Wtedy będziemy mogli mieć pewność, że znajdujący się wewnątrz mechanizm jest odpowiednio zabezpieczony. Jeśli nie chcemy, aby już po krótkim czasie użytkowania alkomat stracił swój początkowy wygląd, a na jego powierzchni pojawiły się zarysowania, używajmy pokrowca. Często to akcesorium stanowi jeden z elementów zestawu.

 

Alkomaty w dobrych cenach

Najtańsze są alkotesty, które można kupić w sklepach już za kilka złotych. Jeśli jednak zależy nam na urządzeniu przeznaczonym do wielokrotnego użytku, musimy liczyć się z wydatkiem od 250 zł wzwyż. Zaawansowane sprzęty kosztują nawet 1500 zł i więcej.

 

 

FAQ

 

P1: Gdzie kupić dobry alkomat?

Czasy, kiedy alkomat kojarzył się nam tylko z kontrolą trzeźwości przeprowadzaną przez policję, dawno się skończyły. Dziś każdy może kupić urządzenie na prywatny użytek. Produkty sprzedawane są wszędzie, od sklepów z elektroniką, po supermarkety, na wyspecjalizowanych punktach kończąc. Alkomat to bardzo czułe urządzenie, którego jakość ma wyjątkowe znaczenie. Z tego powodu, warto kupić go w specjalistycznym sklepie, w którym oprócz dużego wyboru urządzeń, będziemy mogli uzyskać kompetentną poradę, aby dowiedzieć się co wybrać na własne potrzeby.

 

 

P2: Jak skalibrować alkomat?

Do prawidłowego działania alkomatu niezbędna jest jego konserwacja, czyli tak zwana kalibracja, inaczej wzorcowanie. Jeśli urządzenie zaczyna działać nieprawidłowo, np. pokazuje dodatni wynik wysokości promili, gdy nie piliśmy alkoholu lub niezmienny parametr, mimo że robimy test w odstępach czasowych, powinniśmy oddać go do kalibracji. Zabieg ten powinno stosować się co 6 lub 12 miesięcy lub od 100 do 1500 pomiarów, w zależności od zaleceń producenta. Na polskim rynku istnieje wiele punktów zajmujących się konserwacją alkomatów, wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarce internetowej i znaleźć najbliższy punkt. Czas kalibracji wynosi około 30 min. 

 

P3: Jak używać alkomatu?

Alkomat to popularne urządzenie służące do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Wiemy do czego służy, ale czy wiemy na czym dokładnie polega jego działanie? Jeśli chcemy wykonać pomiar stężenia alkoholu, należy włączyć tester i odczekać, aż elektromechaniczny czujnik, czyli najważniejsza część w alkomacie, się nagrzeje. Ten element pozwala na przeprowadzenie dokładnej analizy składu powietrza pod względem stężenia alkoholu. Po usłyszeniu sygnalizującego dźwięku, że alkomat jest gotowy do użytku należy przez około 5 sekund dmuchać w dołączony ustnik. Kolejny sygnał dźwiękowy oznacza koniec testu. Po chwili wynik powinien pokazać się na elektronicznym wyświetlaczu, a jeśli norma stężenia będzie przekroczona usłyszymy kolejny sygnał.

 

P4: Ile kosztuje alkomat?

Na cenę alkomatu wpływ ma renoma producenta, materiały użyte przy produkcji oraz przyznany atest. Ceny wahają się między kilkoma złotymi za jednorazowy, słabej jakości produkt, po kilka tysięcy za profesjonalny model z atestem. 

Rodzaj zakupionego alkomatu zależy od naszych potrzeb. Jeśli kupujemy produkt, ponieważ będziemy go chcieli użyć raz lub raz na jakiś czas, warto wybrać alkomat jednorazowy. To tanie urządzenie, którego cena zaczyna się od 4 zł. Jeśli jesteśmy zainteresowani używaniem go stale, wtedy należy swój wybór skierować na modele wielorazowego użytku. Ich ceny zaczynają się od 50 zł a kończą na około 500 zł. Wszystko zależy od producenta, jego marki na rynku, materiałów, z którego jest wykonany oraz sklepu, w którym dokonujemy zakupu. Spotkamy się również z alkomatami, które kosztują kilka tysięcy. Są to profesjonalne modele używane głównie przez policję. 

 

 

P5: Jaki alkomat kupić?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilkanaście firm zajmujących się produkcją alkomatów oraz kilkadziesiąt modeli, które nam oferują. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie oraz jaki produkt wybrać? Porównując różne modele alkomatów warto zwrócić uwagę na precyzję czujnika oraz zakres błędu. Im lepszy czujnik, tym wystąpienie niepoprawności jest mniejsze. Nie bez znaczenia jest także tryb pracy i czujnik przepływu powietrza. Gwarancją poprawnego wyniku jest wdmuchnięcie odpowiedniej ilości powietrza, które wspomniany czujnik mierzy. Dodatkowo warto sprawdzić, czy model ma ustnik oraz wyświetlacz, co wpływa na wygodę użytkowania. Więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Top 4 producentów alkomatów

 

 

 

Amii 

Amii to rodzinna firma mająca polskie korzenie. Przedsiębiorstwo ma ponad 40 lat doświadczenia. Specjalizuje się w produkcji filtrów do wody oraz alkomatów. Firma ma wiele opatentowanych rozwiązań, które są związane z designem. Produkty Amii sprzedawane są w 40 krajach na całym świecie. Docierają między innymi do Niemiec, Włoch, Francji, USA czy Kanady. Alkomaty firmy są objęte 3-letnią gwarancją, która dodatkowo obejmuje bezpłatną kalibrację co pół roku. Ranking alkomatów pokazuje, że na urządzenia Amii warto zwrócić uwagę ze względu na wysoką jakość wykonania oraz precyzję pomiarów. Urządzenia są wyposażone w czujniki elektrochemiczne, zapewniające dokładny pomiar. Użytkownicy chwalą alkomaty Amii za zakres wskazań do 0.05 promila oraz pamięć, w której zapisuje się do 10 pomiarów. 

 

Promiler 

Alkomaty Promiler pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno. Jest to marka przypisana do koreańskiego producenta alkomatów – firmy Sentech o globalnym zasięgu. Ze względów prawnych, urządzenia pod marką Sentech nie mogły być zarejestrowane w Polsce, dlatego też zmieniono ich nazwę na Promiler. Alkomaty wyróżniają się eleganckim i nowoczesnym designem. Zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz mają wiele ciekawych funkcji, które według użytkowników ułatwiają wykonywanie pomiarów. Nowoczesny system pokazuje, za jaki czas należy wykonać kalibrację, co znacznie ułatwia posługiwanie się urządzeniami. Producent umożliwia wykupienie dodatkowej gwarancji na 5 lat. Do alkomatów dołączone są ustniki wielorazowego użytku, baterie zasilające oraz eleganckie etui. 

 

Aisko 

Firma Aisko powstała w 1999 roku. Krajowy przedsiębiorca skupia się głównie na asortymencie z zakresu bezpieczeństwa. Od początku istnienia firma współpracuje z wieloma producentami. Oprócz tego, od kilku lat Aisko wprowadza na rynek własną markę alkomatów przeznaczonych do użytku indywidualnego i profesjonalnego. W ofercie producenta znajdują się także domowe zabezpieczenia pożarowe, czujniki papierosów, urządzenia pomiarowe oraz testery narkotyków. Alkomaty Aisko charakteryzują się precyzyjnymi pomiarami, mają wbudowane specjalne systemy zabezpieczające komórki pomiarowe przed uszkodzeniem oraz pamięć pomiarów. Urządzenia mają wiele pozytywnych opinii, które potwierdzają, że są to solidne sprzęty wykonujące poprawne pomiary. 

 

Datech 

Firma Datech została założona w 2002 roku. Od początku działalności była liderem w dziedzinie projektowania i konstruowania alkomatów. Dzięki zgromadzonemu doświadczeniu i najnowszej technologii firma prowadzi wśród producentów urządzeń badających ilość promili w wydychanym powietrzu. Priorytetem Datech jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z oferowanych przez firmę urządzeń. Seria alkomatów cyfrowych Alcofind uważana jest za jedną z najlepszych.

Urządzenia zapewniają dokładny pomiar oraz szeroki zakres zastosowań. Można je używać nie tylko jako sprzęt indywidualny, ale także do kontroli pracowników firmy. Oprócz tego w ofercie producenta są różnego rodzaju modele przeznaczone do wykonywania pomiarów. Poszczególne z nich zostały wyposażone w funkcje, takie jak: podświetlany ustnik, czytelny wyświetlacz, pamięć do 10 pomiarów, informację, ile czasu upłynęło od ostatniego pomiaru oraz za jaki czas trzeba dokonać kalibracji. Użytkownicy polecają alkomaty Datech i chwalą je za prostą obsługę, wiarygodne pomiary oraz zadowalającą czułość wykonywanego pomiaru.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat