Ostatnio aktualizowane: 05.08.21

 

Urządzenie rozruchowe – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Chcesz uniknąć sytuacji, w których rozładowany akumulator w samochodzie uniemożliwia Ci dojazd do pracy lub na ważne spotkanie? Powinieneś przemyśleć zakup urządzenia rozruchowego, które pomoże Ci w awaryjnych momentach. Według kierowców najlepszym sprzętem jest NOCO Genius Boost GB40. To starter o kompaktowych wymiarach, który można przewozić w bagażniku samochodowym. Model jest przystosowany do rozruchu silnika w pojeździe osobowym, ciężarowym, dostawczym, a nawet motocyklu czy łodzi. Co ciekawe, dzięki niemu możesz też naładować baterię w smartfonie lub tablecie. To praktyczny sprzęt, który wyposażono w niezbędne zabezpieczenia (przed odwrotną polaryzacją oraz powstawaniem iskier). Znaczna część użytkowników bardzo często decyduje się na zakup urządzenia rozruchowego marki Black&Decker. Urządzenie Rozruchowe 6AH pod Zapalniczkę Samochodową jest lekkie, gdyż waży jedynie 3400 gramów. Jego maksymalne natężenie pracy wynosi 8 A. Sprawdza się nie tylko w przypadku pracy z silnikiem Diesel o pojemności do 3000 cm3, ale również będzie odpowiedni do niewielkich urządzeń elektronicznych.

5 najlepszych urządzeń rozruchowych. Opinie w 2021 roku

 

Ranking urządzeń rozruchowych to druga część naszego artykułu. Opisaliśmy w nim kilka sprzętów, które przez kierowców zostały uznane za użyteczne i łatwe w obsłudze. Wśród poniższych propozycji na pewno jest model, który Ci się spodoba.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie rozruchowe jest przeznaczone nie tylko do samochodów, ale też łódek, skuterów i quadów. Model ma wejście USB, więc można go wykorzystać także do ładowania telefonu czy tabletu. Latarka z 7 trybami pracy sprawia, że sprzęt jest bardziej praktyczny i przydaje się w różnych sytuacjach.

Wady

Uruchamianie samochodów z silnikiem Diesla, szczególnie w okresie zimowym, może się nie powieść. Tak wynika z niektórych zamieszczonych w Internecie opinii.

Podsumowanie

Produkt ma kompaktowe wymiary, więc można go mieć zawsze ze sobą. Model jest przystosowany do pracy w różnych warunkach atmosferycznych, zarówno wtedy, kiedy jest gorąco, jak i występuje mróz.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie rozruchowe do samochodu poprzez nieskomplikowane gniazdo zapalniczki umożliwia szybkie podpięcie, przez co akumulator może rozpocząć swoją pracę. Sprzęt jest pomocny nie tylko przy problemach z autem, ale również bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku niewielkich urządzeń elektronicznych. Kabel modelu chowany jest wewnątrz, co jest doceniane przez konsumentów.

Wady

Problem stanowi zapalniczka, której zdaniem użytkowników nie wykonano z odpowiedniej jakości materiału, co widać, podczas bardzo częstego korzystania z urządzenia.

Podsumowanie

Urządzenie rozruchowe jest odpowiednie do samochodów z silnikiem Diesel o pojemności do 3000 cm3. Bardzo dobrze sprawdzi się również w przypadku problemów z małymi urządzeniami elektronicznymi. Gniazdo zapalniczki wynosi 12 V, a pojemność akumulatora to 6 Ah.

Rozważ też

Zalety

Yato 9000mAh jest funkcjonalny. Nie tylko pozwala na szybkie uruchomienie samochodu, ale też umożliwia ładowanie urządzeń przenośnych. Model ma światełko, więc można z niego korzystać jak z latarki. Solidna obudowa dobrze zabezpiecza wewnętrzny mechanizm.

Wady

Sprzęt można ładować za pomocą gniazda zapalniczki w samochodzie. Przeznaczona do tego wtyczka nie jest jednak dobrze wykonana, więc czasami pojawiają się trudności z jej należytym wykorzystaniem.

Podsumowanie

Model ma pewne wady, a mimo to jest dobrze oceniany przez konsumentów. Urządzenie rozruchowe przyda się do awaryjnego uruchamiania samochodu, motoru czy urządzeń rolniczych. Sprzęt jest wyjątkowo lekki, a w związku z tym łatwy w przenoszeniu.

 

1. NOCO Genius Boost GB40 Litowy Jump Starter

 

Urządzenie NOCO Genius Boost GB40 jest przeznaczone do awaryjnego rozruchu silnika nie tylko w samochodach osobowych, ale również ciężarowych, dostawczych, motocyklach, kamperach, łodziach, a nawet kosiarkach. To litowo-jonowy model, który można wykorzystać także do naładowania baterii smartwatcha, tabletu i smartfona. Maksymalne natężenie prądu sprzętu to 1000 A.

Starter jest lekki (waży 1,08 kg), a dodatkowo ma kompaktowe wymiary: długość – 17,01 cm, szerokość – 8,1 cm i wysokość – 4,3 cm. To oznacza, że możemy wozić sprzęt ze sobą w samochodzie i być przygotowanym na każdą okoliczność. Starter samochodowy ma zabezpieczenie przed powstawaniem iskier i odwrotną polaryzacją. Z uwagi na precyzyjne klemy, możemy podłączyć sprzęt do różnego typu akumulatorów.

Nie tylko niewielkie wymiary są uznawane za atut urządzenia. Wiele osób chwali go również za oświetlenie LED. Sprzęt może się nam przydać po zmroku, gdy będziemy musieli np. zmienić oponę w aucie. To trwałe urządzenie, zapewniające do 1000 cykli ładowania.

NOCO Genius Boost GB40 to urządzenie rozruchowe o wymiarach: długość – 17 cm, szerokość – 8,1 cm, grubość – 4,3 cm.

 

Zalety

Przeznaczenie: Prezentowany sprzęt jest odpowiedni do błyskawicznego uruchamiania nie tylko samochodów osobowych, ale też dostawczych. Korzystają z niego właściciele quadów, motocykli, skuterów czy łodzi.

Bezpieczeństwo użytkowania: Urządzenie ma zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, jak również ochronę przed powstawaniem iskier. W związku z tym nie powinniśmy się martwić, że korzystanie z modelu będzie niebezpieczne.

Klemy: Model wyposażono w dobrej jakości klemy. Są one precyzyjnie wykonane i pozwalają podłączyć do urządzenia różnego typu akumulatory.

Kompaktowe wymiary: Sprzęt ma kompaktowe wymiary, więc można mieć go zawsze w samochodzie. Urządzenia nie trzeba schować do bagażnika, bo spokojnie zmieści się także w skrytce. Produkt waży niewiele ponad kilogram.

Latarka: Model ma latarkę z jasnymi diodami LED działającymi w 7 różnych trybach. Sprzęt przydaje się w sytuacji zagrożenia, a także przy zmianie koła czy sprawdzaniu sprawności poszczególnych części znajdujących się pod maską.

 

Wady

Nieodpowiedni do silników Diesla: Właściciele samochodów z silnikiem Diesla przyznają, że sprzęt nie radzi sobie z jego uruchomieniem.

 

 

 

 

2. Black&Decker Urządzenie Rozruchowe 6AH pod Zapalniczkę Samochodową

 

Bardzo często zdarza się, że zimą, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, nasz samochód odmawia posłuszeństwa i nie chce odpalić. Problemem zazwyczaj jest rozładowany akumulator. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto zaopatrzyć się w urządzenie rozruchowe – booster. Model Black&Decker przy pomocy prostego wejścia umożliwi szybkie i bezproblemowe podłączenie, aby akumulator w krótkim czasie mógł rozpocząć swoją pracę.

Prezentowany model jest odpowiedni do silników Diesel o pojemności do 3000 cm3. Jednak możemy go wykorzystać również przy awariach niewielkich sprzętów elektronicznych. Podłączenie pod akumulator odbywa się za pomocą zapalniczki o wejściu 12 V. Maksymalne natężenie sprzętu rozruchowego ma 8 A. Pracę z urządzeniem ułatwia wbudowana lampka, która pozwala na odczytywanie informacji, np. map. Po wykonaniu zadania kabel zasilający możemy schować wewnątrz sprzętu, co jest bardzo komfortowe.

Osoby, które dokonały zakupu prezentowanego urządzenia rozruchowego wystawiają o nim pozytywne opinie. Doceniają niewielką wagę sprzętu, wynoszącą 3400 g, co w znacznym stopniu ułatwia transport.

Urządzenie rozruchowe 6 Ah pod zapalniczkę samochodową o wejściu 12 V waży 3400 g. Jego maksymalne natężenie pracy to 8 A.

 

Zalety

Waga: Urządzenie rozruchowe waży jedynie 3400 gramów. Jest to bardzo komfortowe dla użytkowników, ponieważ w dużym stopniu ułatwia transport i przechowywanie w bagażniku.

Kabel: Producent umożliwił konsumentom wygodną pracę ze sprzętem rozruchowym. Po zakończeniu ładowania akumulatora kabel urządzenia Black&Decker bez problemu można umieścić wewnątrz.

Materiał: Model wykonano z wysokiej jakości materiału, co gwarantuje odporność na korozję oraz na urazy mechaniczne.

Lampka: Prezentowany model ma wbudowaną lampkę LED, która umożliwia odczytywanie informacji, m.in. mapy.

Obsługa: Praca z urządzeniem nie stanowi większego problemu. Sprzęt umożliwia szybkie podłączenie, co generuje optymalne rozpoczęcie pracy przez akumulator.

 

Wady

Zapalniczka: Materiał zastosowany do produkcji zapalniczki nie jest najlepszej jakości. Problem uwydatnia się, kiedy dochodzi do częstego użytkowania sprzętu. Niekiedy zdarza się, że wadliwy element wymaga wymiany, co generuje dodatkowe koszty.

 

 

 

 

3. Yato YT-83081 Urządzenie Rozruchowe/Power Bank 9000Mah

 

Yato 9000mAh to starter do akumulatora służącey nie tylko do awaryjnego uruchamiania silników samochodowych, ale i zasilania przenośnych sprzętów, takich jak tablet, smartfon czy nawigacja. To model z wbudowaną latarką dającą możliwość ustawienia trybu SOS. Sprzęt można podłączyć do auta z silnikiem Diesla oraz benzynowym.

Maksymalny prąd rozruchowy startera to 400 A, jego pojemność wynosi 900 mAh. Po pełnym naładowaniu sprzęt umożliwia przeprowadzenie do 20 rozruchów pojazdów. W zestawie jest okablowanie potrzebne do uruchomienia silnika auta i naładowania urządzeń mobilnych.

Ponieważ sprzęt waży niecały 1 kg, jego przenoszenie z miejsca na miejsce nie jest trudne. Mimo że starter jest niewielki, działa efektywnie i może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie. Według konsumentów to dobre i tanie urządzenie rozruchowe, które wyróżnia się trwałością. Zapewnia ono do 500 cykli ładowania i może pracować w temperaturze w zakresie od -20 st. C do +60 st. C.

Yato 9000mAh to dobre urządzenie rozruchowe do 200 zł. Na obudowie znajdują się 2 wejścia USB.

 

Zalety

Temperatura pracy: Urządzenie jest przystosowane do pracy w temperaturze od -20 st. C. do +60 st. C. Pozwala to sądzić, że jakość użytych do produkcji materiałów jest bardzo dobra.

Przydatny w podróży: Produkt okazuje się niezastąpiony w podróży, szczególnie jeśli mamy do pokonania setki kilometrów. Model ma sporą pojemność, a znajdujące się na obudowie porty USB pozwalają na wykorzystanie go do ładowania urządzeń przenośnych takich jak smartfon czy tablet.

Latarka: Starter do samochodu wyposażono w latarkę, która okazuje się niezastąpiona, np. kiedy musimy zmienić koło a jest ciemno.

 

Wady

Wtyczka do ładowania: W zestawie znajduje się wtyczka przeznaczona do ładowania sprzętu z gniazda samochodowego o napięciu 12 V. Choć jest to przydatne rozwiązanie, nieliczni kierowcy przyznają, że wtyczka nie jest solidnie zrobiona (czasami nie styka).

 

 

 

 

4. Urządzenie Rozruchowe Jump Started DP-NJ 20000 mAh

 

Starter Jump Started DP-NJ 20000 mAh przydaje się w sytuacjach, kiedy uruchomienie silnika samochodu nie jest możliwe, np. ze względu na niską temperaturę powietrza. Urządzenie ma w zestawie również przenośny kompresor, z jego pomocą możemy szybko dopompować koło w aucie i bez problemu dojechać do domu lub innego miejsca.

Sprzęt ma wbudowane 4 porty USB. To oznacza, że możemy do niego podłączyć smartfon bądź inne mobilne urządzenie, aby je naładować. Pojemność startera wynosi 20 000 mAh, a jego szczytowy prąd rozruchu to 600 A. Istotne jest to, że model działa niezawodnie zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach (obejmujących zakres od -20 st. C do +60 st. C).

Urządzenie rozruchowe z kompresorem jest zapakowane w poręczną i solidną walizkę, w której można je bezpiecznie przewozić. Obsługa startera nie jest skomplikowana. Warto podkreślić, że podczas rozruchu silnika samochodowego nie wpływamy negatywnie na jego trwałość i pojemność. Osoby mające ten model uważają, że auto starter jest wyjątkowo praktyczny i pozostawiają dobre o nim opinie.

Urządzenie rozruchowe Jump Started DP-NJ 20000 mAh ma do 3000 cykli ładowania. Sprzęt działa w temperaturze od -20 st. C do +60 st. C.

 

Zalety

Bezpieczeństwo użytkowania: Producent potwierdza, że korzystanie z urządzenia rozruchowego jest w pełni bezpieczne dla akumulatora i nie wpływa negatywnie na jego wydajność.

Kompresor: W skład zestawu wchodzi wiele przydatnych akcesoriów. Wśród nich największym uznaniem cieszy się przenośny kompresor, który umożliwia szybką interwencję w przypadku pojawienia się problemu ze zbyt niskim ciśnieniem w oponie.

Walizka: Aby wszystkie dołączone do zestawu akcesoria można było łatwo przechowywać, w komplecie otrzymujemy solidnie zrobioną walizkę z wygodną rączką.

 

Wady

Obudowa: Urządzenie rozruchowe ma stosunkowo cienką obudowę, która szybko się nagrzewa.

Zaślepka: Znajdujące się na obudowie złącza są zabezpieczone zaślepką. Nie jest ona dobrze przytwierdzona do podstawy, więc może łatwo się od niej odłączyć.

 

 

 

 

5. Urządzenie Rozruchowe Ideal Starter Ultrastarter 1600

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć sprzętu Ideal Starter Ultrastarter 1600, którego prąd rozruchu wynosi 800 A. Starter waży 2,3 kg, a jego wymiary to: wysokość – 6,5 cm, szerokość – 16 cm oraz długość – 23 cm. Urządzenie zapewnia do 10 000 cykli ładowania, zanim zauważalne stanie się pogorszenie parametrów jego pracy.

Z uwagi na to, że starter wyposażono w zabezpieczenie przeciw zwarciu i odwrotnej biegunowości, jego używanie jest całkowicie bezpieczne. Sprzęt ma specjalny tryb BYPASS, za sprawą którego możemy uruchomić auto z całkowicie rozładowanym akumulatorem.

Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana – wystarczy podłączyć go do samochodu i odczekać ok. 200 sekund, aby doszło do naładowania ultra-kondensatorów. To bezbateryjne urządzenie rozruchowe zdobyło uznanie kierowców osobowych aut, gdyż nie wymaga regularnego ładowania ani specjalistycznej konserwacji.

Ideal Starter Ultrastarter 1600 to urządzenie rozruchowe ważące 2,3 kg. Wymiary modelu to: długość – 23 cm, szerokość – 16 cm i wysokość – 6,5 cm.

 

Zalety

Prosta obsługa: Korzystanie z urządzenia jest proste. Zaciski wystarczy podłączyć do akumulatora, a następnie odczekać 200 sekund. Po upływie tego czasu można przystąpić do uruchomienia pojazdu.

Nie wymaga konserwacji: Sprzęt nie wymaga specjalistycznej konserwacji.

 

Wady

Efektywność pracy w bardzo niskich temperaturach: Przeprowadzony przez producenta test urządzeń rozruchowych Ideal Starter Ultrastarter 1600 wykazał, że prąd rozruchu w przypadku niskich temperatur (niższych niż -20 st. C.) jest mniejszy niż zwykle.

Długość przewodów: Należy mieć na uwadze to, że przewody zasilające są nieco krótkie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie urządzenie rozruchowe kupić?

 

Urządzenie rozruchowe, nazywane również starterem lub boosterem, służy do uruchamiania silników w samochodach osobowych, ciężarowych, maszynach rolniczych i wielu innych pojazdach. Tego typu sprzęty są niewielkie i często na tyle praktyczne, że służą także do naładowania baterii w smartfonie lub tablecie. Chcesz dowiedzieć się, jakie urządzenie rozruchowe wybrać, aby nie okazało się mało efektywne czy trudne w obsłudze? W takim razie zachęcamy do lektury poradnika.

 

 

Czym jest urządzenie rozruchowe?

Starter to sprzęt, za sprawą którego można uruchomić silnik samochodowy bez konieczności podpinania do prądu. To je różni od zwykłego prostownika. Urządzenie rozruchowe podaje do auta prąd i dzięki temu możemy ruszyć nim w podróż. Booster ma wbudowany akumulator litowo-polimerowy, ewentualnie litowo-jonowy, który może zgromadzić nawet dwa razy więcej energii niż akumulator niklowo-metalowo-wodorowy. Ponieważ ogniwo urządzenia rozruchowego nie ma tzw. efektu pamięci, jest trwałe, a sam starter działa niezawodnie w każdych warunkach. Większość boosterów jest przystosowana do użytku w samochodach osobowych i ciężarowych, maszynach drogowych, rolniczych, motocyklach, a nawet łodziach, kosiarkach itp. To oznacza, że sprzęt rozruchowy można wykorzystać w wielu sytuacjach.

 

Maksymalny prąd rozruchowy

Uważa się, że im wyższą wartość ma prąd rozruchowy urządzenia, tym większy silnik można uruchomić przy jego pomocy. Zazwyczaj jest to od 400 A do 600 A, choć są i takie modele, których prąd rozruchu wynosi 800 A lub nawet 1000 A. Przeważnie startery generują napięcie o wartości 12 V, niektóre 24 V.

 

Pojemność

Pojemność urządzenia rozruchowego także nie powinna być zbyt mała. Inaczej może się okazać, że sprzęt nie jest w stanie zgromadzić wystarczająco dużo energii, aby móc uruchomić auto lub inny pojazd. Za minimum uznaje się ok. 900 mAh. Po naładowaniu takiego boostera będziemy mogli przeprowadzić średnio kilkanaście cykli rozruchu.

 

Wymiary i waga

Startery nie są dużymi sprzętami, ale jeśli chcemy mieć pewność, że zakupiony model zmieści się w bagażniku auta, trzeba sprawdzić jego wymiary oraz wagę. Im mniejsze urządzenie wybierzemy, tym łatwiejsze stanie się jego przechowywanie, a także przenoszenie z miejsca na miejsce. Na rynku coraz częściej pojawiają się boostery, które bez trudu mieszczą się w jednej dłoni, a mimo to działają wyjątkowo skutecznie. Waga tego typu sprzętów zwykle nie przekracza 5 kg, więc każdy z nas poradzi sobie z ich przenoszeniem.

 

Ilość cykli ładowania

Chcąc podjąć decyzję, jakie urządzenie rozruchowe jest najlepsze, musimy też znaleźć informację o maksymalnej ilości cykli ładowania. W przypadku niektórych boosterów jest to 500 cykli, a innych znacznie więcej, bo nawet kilkadziesiąt tysięcy cykli. Na podstawie takich informacji można zdecydować, który starter jest trwalszy i dłużej nam posłuży.

 

Akcesoria

Sam booster nie wystarcza, aby móc uruchomić silnik samochodu. Potrzebne są do tego również przewody z klemami, za sprawą których podłączymy urządzenie do baterii auta. Powinny być one dołączone do zestawu, wówczas nie musimy kupować ich osobno. Najważniejsze jest to, aby przewody nie były za krótkie, gdyż wtedy używanie startera nie do końca będzie komfortowe. Klemy powinny być na tyle precyzyjne, aby umożliwiały podłączenie do różnego rodzaju akumulatorów. Dobrze, jeżeli będą one wykazywały odporność na korozję.

Jeśli obawiamy się, że przechowywanie urządzenia razem z przewodami tak, aby zapobiec ich zniszczeniu, nie będzie łatwe, najlepiej poszukać sprzętu zapakowanego w walizkę. Ochroni ona starter przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

 

Dodatkowe funkcje

Coraz częściej boostery są wyposażone w latarkę LED emitującą jasne światło. Niekiedy pozwala ona na uruchomienie trybu SOS, umożliwiającego emisję sygnału w formie alfabetu Morse’a. Z uwagi na wbudowaną latarkę, starter możemy wykorzystać np. podczas sprawdzania poziomu oleju silnikowego czy innych płynów, a także przy zmianie opony bądź dokonywaniu drobnych napraw pojazdu.

Inną ciekawą funkcją urządzeń rozruchowych jest możliwość naładowania baterii w mobilnych sprzętach, takich jak smartfon, smartwatch, tablet itp. Na obudowie startera jest jeden lub kilka portów USB, do których wystarczy podłączyć właściwy kabel. Nie musimy więc nosić przy sobie powerbanka czy korzystać z samochodowej ładowarki zasilanej z gniazda zapalniczki. Przydatny okazuje się ponadto wskaźnik poziomu naładowania boostera. Wystarczy na niego spojrzeć, aby przekonać się, czy urządzenie wymaga już podłączenia do ładowarki.

 

Zabezpieczenia

Aby starter zapewniał bezpieczeństwo używania, musi być wyposażony w kilka zabezpieczeń. m.in. przed przegrzaniem czy powstawaniem iskier. Najlepsze urządzenie rozruchowe jest również zabezpieczone przed odwrotną biegunowością oraz działaniem niskich i wysokich temperatur. Przeważnie tego typu sprzętów można bez obaw używać w mroźne, jak i upalne dni, gdyż ich temperatura pracy obejmuje zakres od ok. -20 st. C do +60 st. C.

 

Urządzenia rozruchowe w dobrych cenach

Czy starter to drogie urządzenie? Jak wykazaliśmy w naszym tekście, każdy booster samochodowy umieszczony w naszym rankingu udowadnia, że ceny mieszczą się w przedziale od 200 zł do 500 zł. Dużo zależy od producenta i ilości dodatkowych funkcji. Modele renomowanych marek są nieco droższe, kosztują ponad 700 zł, ale ich szczytowy prąd rozruchowy może wynosić 1600 A, a ich trwałość to nawet 10 lat. Jeśli jestes początkującym kierowcą i chcesz się na żywo zapoznać z poszczególnymi urządzeniami, to urzadzenie rozruchowe znajdziesz w sklepach Castorama, Jula, Norauto czy nawet Lidl. Aby sprawdzić cenę na urządzenie rozruchowe, wejdź po prostu do sklepu Allegro.

 

 

Czy warto kupić urządzenie rozruchowe?

 

Kierowcy coraz częściej rezygnują z korzystania z prostownika czy kabli rozruchowych na rzecz specjalnego sprzętu nazywanego starterem lub boosterem. Wynika to z łatwości jego użycia, kompaktowych wymiarów i skuteczności działania. O tym, jakie urządzenie rozruchowe jest polecane do aut osobowych i nie tylko, doradzamy w poprzednich częściach artykułu. Poniżej przedstawiamy atuty boostera, które mogą Cię utwierdzić w przekonaniu, że warto go kupić.

Urządzenie rozruchowe a prostownik

Gdy akumulator w samochodzie całkowicie się rozładuje, większość z nas zapewne myśli o użyciu prostownika, z pomocą którego możemy go naładować. Jednak to wymaga odczekania kilku godzin, zwłaszcza jeśli nie mamy sprzętu wyposażonego w funkcję rozruchu. Natomiast booster pozwala na szybki rozruch auta, bez konieczności długiego ładowania baterii samochodowej, a tym bardziej jej demontowania i przenoszenia do domu (w celu bezpiecznego podłączenia do prostownika). Oczywiście w razie potrzeby możemy skorzystać również z kabli rozruchowych, jednak do tego potrzebny jest nam drugi kierowca ze sprawnym akumulatorem w samochodzie. Nie zawsze uzyskanie pomocy innej osoby jest możliwe. Mając starter, możemy bez trudu uruchomić jednostkę napędową auta, nawet jeśli akumulator w aucie całkowicie się rozładował.

 

Zalety urządzenia rozruchowego

Urządzenie rozruchowe jest zwykle tak małe, że mieści się w dłoniach. To sprawia, że przenoszenie go nie wymaga użycia dużej siły, co w przypadku prostownika nierzadko jest koniecznością. Poza tym booster możemy schować do bagażnika samochodowego i zawsze mieć go przy sobie w czasie podróży. Nie można nie wspomnieć o tym, że nowoczesne startery są na tyle praktyczne, że służą do rozruchu silników aut osobowych, a także dostawczych, ciężarowych, maszyn rolniczych, kosiarek, motocykli, kamperów, a nawet łodzi. Co więcej, jeśli sprzęt został wyposażony w port USB, daje możliwość szybkiego naładowania baterii w smartfonie, tablecie, głośniku Bluetooth i podobnych urządzeniach. Boostery nierzadko znajdują zastosowanie także jako źródło zasilania nagrzewnicy, wentylatora, kompresora do pompowania kół itp.

Starter to sprzęt, o zakupie którego mogą pomyśleć nie tylko posiadacze starszych, ale i nowszych aut. Na pewno przyda się on osobom, które często mają problem z rozruchem silnika samochodu. Wożąc booster ze sobą, możemy w czasie podróży bez przeszkód korzystać z elektrycznych urządzeń w aucie, takich jak radioodtwarzacz, nawigacja czy klimatyzacja, które nierzadko przyczyniają się do rozładowania akumulatora.

Czy urządzenie rozruchowe ma wady?

Wspomnieliśmy, że mały starter można bez przeszkód wozić w samochodowym bagażniku. Niemniej jednak na czas zimy powinniśmy przenieść urządzenie do ciepłego pomieszczenia, gdyż niska temperatura sprzyja szybszemu rozładowaniu akumulatora boostera. Poza tym, wybierając tani sprzęt, musimy liczyć się z tym, że wystarcza on nie na kilkaset, ale na kilkadziesiąt cykli ładowania, więc przy intensywnej eksploatacji może szybko się zużyć. Czasami trudno jest też ocenić, czy urządzenie rozruchowe wymaga podłączenia do ładowarki. Aby uniknąć takich wątpliwości, najlepiej kupić booster wyposażony we wskaźnik poziomu naładowania akumulatora.

 

Jak używać urządzenia rozruchowego?

Używanie urządzenia rozruchowego nie jest skomplikowane. Mając problem z rozruchem silnika auta, wystarczy podłączyć przewód z klemą dodatnią do jej biegunowego odpowiednika na baterii samochodowej, a przewód z klemą ujemną podpiąć do masy pojazdu. Kiedy uda nam się uruchomić samochód, kable należy odłączyć w odwrotnej kolejności. Jak widać, nie jest to trudna czynność i każdy kierowca powinien sobie z nią poradzić.

 

 

FAQ

 

P1: Jakie urządzenie rozruchowe do diesla?

Urządzenie rozruchowe, nazywane inaczej starterem bądź boosterem, umożliwia uruchomienie silnika pojazdu, w którym rozładował się akumulator. Można go użyć zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych, a nawet łodziach lub motocyklach. Jest bardziej poręcznym i szybszym w działaniu zamiennikiem prostownika. Bez problemu też kupisz urządzenie rozruchowe do silników diesla. Przed zakupem startera należy upewnić się, że wybrany model będzie odpowiedni dla naszego pojazdu. Większość urządzeń jest przeznaczona zarówno dla pojazdów na benzynę, jak i tych z silnikiem diesla. Producenci zawsze informują o tym, dla jakiego silnika jest odpowiedni dany produkt. Warto jednak zwrócić uwagę na moc startera. Do uruchomienia silnika diesla potrzeba sprzętu o mocy co najmniej 600 A.

 

P2: Urządzenie rozruchowe – jaka moc?

Urządzenie rozruchowe to sprzęt, który działa znacznie szybciej niż prostownik. Jeśli zatem nie chcemy, aby niespodziewanie zaskoczył nas rozładowany akumulator, warto zaopatrzyć się w booster. Dostępne na rynku modele różnią się parametrami, między innymi mocą prądu rozruchowego. Standardowa moc większości urządzeń wynosi od 400 A do 600 A. Istnieją również modele, których moc sięga nawet 2200 A. Wybór odpowiedniej mocy startera powinien być uzależniony od pojemności silnika naszego pojazdu. Na przykład booster o mocy 900 A poradzi sobie z uruchomieniem silnika o pojemności do 1600 m³. Warto nabyć urządzenie o mocy wyższej niż minimalna, jakiej potrzebujemy do uruchomienia naszego samochodu.

P3: Jak podłączyć urządzenie rozruchowe do akumulatora?

Urządzenie rozruchowe to bardzo poręczny i przydatny sprzęt, który możemy przewozić w bagażniku samochodu. Jeśli zaskoczy nas rozładowany akumulator, to za pomocą boostera szybko poradzimy sobie z tym problemem. Podłączenie urządzenia jest bardzo proste i z pewnością nawet mało doświadczony kierowca da sobie radę. Wystarczy wpiąć przewód zakończony dodatnią klemą do biegunowego odpowiednika na baterii samochodu, a następnie ujemną klemę podłączyć do ujemnego bieguna akumulatora. Ładowanie trwa bardzo krótko, ponieważ już po około 200 sekundach możemy podjąć próbę uruchomienia pojazdu. Należy pamiętać, że kiedy już uda nam się uruchomić pojazd, musimy odpiąć przewody urządzenia rozruchowego w odwrotnej kolejności.

 

P4: Urządzenie rozruchowe – gdzie kupić?

Nie chcesz się już martwić, że w długiej podróży zaskoczy Cię rozładowany akumulator? Warto zabrać w taką trasę urządzenie rozruchowe. Startery nie są trudno dostępne, można je nabyć w sklepach z akcesoriami samochodowymi, zarówno stacjonarnie, jak i online. Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na jego parametry, aby dobrać odpowiedni sprzęt do pojazdu. W szczególności warto sprawdzić, jaką moc prądu rozruchowego ma dany model. Decydując się na zakup online, możemy skorzystać z porównywarek cenowych, które ułatwią wybór najatrakcyjniejszej oferty. W Internecie znajdziemy również recenzje poszczególnych modeli. Kupując w sklepie stacjonarnym, możemy poprosić pracownika sklepu o pomoc w wyborze.

 

P5: Jak działa urządzenie rozruchowe?

Urządzenie rozruchowe pozwala szybko i wygodnie naładować akumulator w różnego rodzaju pojazdach. Jest to idealne rozwiązanie na długie trasy, w szczególności zimą, kiedy niska temperatura wpływa na rozładowywanie się baterii samochodowej. Mechanizm działania startera polega na ponownym wymuszeniu przepływu prądu w akumulatorze. Nie uda się jednak uruchomić pojazdu, jeśli moc urządzenia rozruchowego nie będzie dopasowana do pojemności silnika. Należy zatem pamiętać o wyborze boostera z odpowiednimi parametrami. Startery zwykle wyposażone są w baterie litowo-polimerowe. Ich zaletą jest brak efektu pamięci, co umożliwia dłuższą eksploatację urządzenia. Booster możemy naładować podłączając go do gniazdka o napięciu 230V.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.21

 

Przeanalizowaliśmy różne produkty dostępne na rynku i doszliśmy do wniosku, że SONAX Nano- Czarny 250 m zdobył pierwsze miejsce w rankingu konsumentów, jako najlepszy wosk samochodowy. Składa się na to wiele czynników. Jednym z nich jest fakt, że prezentowany produkt ma w sobie czarny pigment. Przy regularnym stosowaniu wosku możemy zakryć pomniejsze ryski na karoserii, a nawet zapobiec powstawaniu nowych. Jest to specyfik, który idealnie sprawdza się jako ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Doskonale chroni lakier przed działaniem promieni słonecznych, deszczu i wiatru. Pamiętajmy, aby nakładać wosk zawsze po wcześniejszym dokładnym umyciu całej karoserii. Wtedy efekty będą najskuteczniejsze i najbardziej widoczne. Wosk działa także na kolor lakieru – wydobywa jego głębię, a także sprawia, że samochód mocno się błyszczy. Na drugim miejscu znalazł się K2 Proton Carnauba G040. Jest to wosk pełen naturalnych składników, co sprawia, że po polerowaniu karoseria bardzo ładnie pachnie. Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy do zapoznania się z resztą artykułu.

Najlepsze woski samochodowe w 2021 roku

 

Poniżej znajdziesz ranking wosków samochodowych. Umieściliśmy w nim 5 różnych produktów tego typu. Zostały one dobrane pod względem popularności wśród konsumentów.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Prezentowany wosk bardzo łatwo się nakłada. Wystarczy kilka minut, aby cały samochód pokryty był ochraniającą go warstwą. Z pomocą czarnego pigmentu wosk może zakryć rysy i zapobiec pojawianiu się nowych.

Wady

Niektórzy konsumenci donoszą, że prezentowany wosk samochodowy nie jest zbyt trwały, trzeba regularnie powtarzać woskowanie karoserii.

Podsumowanie

Jest to wosk, który jest odpowiedni do stosowania na samochodach z karoserią w kolorze czarnym. Dzieje się tak, ponieważ ma w sobie czarny pigment, który zakrywa mniejsze rysy. Nie jest jednak zbyt trwały, więc musimy często woskować nasz pojazd.

Drugi wybór

Zalety

Wosk ten charakteryzuje się delikatnym, miłym zapachem dzięki naturalnym składnikom użytym do jego produkcji. W zestawie wraz z woskiem znajdziemy ścierkę z mikrofibry oraz gąbkę – te elementy ułatwią nam woskowanie.

Wady

Nie polecamy tego modelu osobom, które nie są doświadczone w woskowaniu samochodów. Wosk tego typu nie jest łatwy do rozprowadzania karoserii, co może spowodować, że na samochodzie pozostaną nieestetyczne smugi.

Podsumowanie

Prezentowany wosk przygotowany został na bazie naturalnych składników. Jest to typ twardy, więc wymaga wcześniejszego doświadczenia w polerowaniu. Bardzo dobrze chroni karoserię naszego samochodu. Poza tym zostawia na masce duży połysk.

Rozważ też

Zalety

Jeżeli zależy nam na tym, aby karoseria naszego samochodu błyszczała bardziej niż zazwyczaj, to polecamy wosk Turtle Wax Original 70-164. Bardzo dobrze chroni samochód przed czynnikami zewnętrznymi, a także dogłębnie czyści pojazd podczas polerowania.

Wady

Użytkownicy donoszą, że jest to jeden z tych wosków, które bardzo długo nakłada się na karoserię samochodu. Może nam to zająć nawet kilka godzin. Nie jest to więc dobra opcja dla osób, które nie mają na to czasu.

Podsumowanie

Jest to jeden z najpopularniejszych wosków dostępnych na rynku. Jest to wosk w paście, więc najlepiej, abyśmy nakładali go na karoserię za pomocą ściereczki z mikrofibry. Musimy jednak przygotować się na to, że polerowanie zajmie nam dużo czasu.

 

Sonax Nano Czarny 250 m

 

Sonax to firma, która specjalizuje się w produkowaniu specyfików czyszczących i pielęgnujących samochody. Firma ta oferuje nam środki, które zabezpieczają wnętrze samochodu takie jak tapicerka oraz zewnętrzne części jak opony oraz karoseria. Prezentujemy jeden z produktów firmy Sonax. Jest to jeden z najlepszych wosków samochodowych – SONAX Nano- Czarny 250 m.

Prezentowany wosk samochodowy zawiera w sobie czarny pigment. Jest to więc doskonała opcja do samochodów z czarną karoserią. Wosk zakrywa małe ryski i dobrze chroni lakier przed powstawaniem nowych. Warstwa wosku zabezpiecza samochód przed różnymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi takimi jak ostre promienie słoneczne, a także deszcz. Oprócz tego preparat wydobywa całą głębię koloru i nadaje mu dużo blasku. Najskuteczniej działa, kiedy używamy go tuż po umyciu samochodu szamponem.

Użytkownicy szczególnie cenią sobie trwałość działania wosku SONAX Nano- Czarny 250 m – chroni lakier przez kilka tygodni. Konsumenci pozytywnie oceniają także miły zapach specyfiku i łatwość nakładania go na karoserię.

SONAX Nano-Pro 296141 to wosk samochodowy sprzedawany w opakowaniu o pojemności równej 250 ml. Produkt przeznaczony jest do czarnych lakierów.

 

Zalety

Do każdego typu lakieru: Z racji tego, że prezentowany preparat jest przeznaczony do wszystkich typów lakierów (akrylowych, metalicznych i perłowych), jest on bardziej uniwersalny.

Skład: Jak podaje producent, w składzie prezentowanego wosku znajdują się dobrej jakości pigmenty i składniki nano. W efekcie po zastosowaniu preparatu nasz samochód zyskuje atrakcyjny wygląd. Wspomniane składniki wnikają w strukturę lakieru sprawiając, że odzyskuje on początkową barwę.

Dodatki ścierne: SONAX Nano-Pro 296141 zawiera składniki o właściwościach ściernych. Należy podkreślić, że są one delikatne, więc nie stanowią zagrożenia dla naszego samochodu. Dodatki ścierne pozwalają usunąć drobne rysy czy zadrapania.

Konsystencja: Produkt ma odpowiednią konsystencję, dlatego dobrze rozprowadza się po powierzchni lakieru samochodowego.

Opakowanie: SONAX Nano- Pro 296141 jest zamknięty w wygodnym opakowaniu, co ułatwia aplikację.

 

Wady

Trwałość: Niektórzy twierdzą, że wosk mógłby być trwalszy. Jeśli pogoda nie jest najlepsza (pada deszcz, panuje duża wilgotność), preparat szybko się zmywa.

 

 

 

 

K2 Proton Carnauba G040

 

Jednym z najczęściej wybieranych wosków samochodowych jest K2 Proton Carnauba G040. Składa się na to kilka czynników. Jednym z nich jest to, że jest to naturalny wosk twardy. Wyprodukowany został z Carnauba, czyli wosku liści palmowych rosnących w Brazylii. Bardzo dobrze chroni każdą karoserię. Środowisko zewnętrzne nie ma żadnego wpływu na lakier, kiedy nałożymy na niego ten dobry i tani wosk samochodowy.

Jest to idealna opcja dla osób, które zajmują się auto detailingiem. Nałożenie wosku na całą powierzchnię karoserii zajmuje całkiem sporo czasu. Musimy jednak pamiętać, że woskowanie specyfikiem tego typu wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy. Do zestawu dołączona została gąbka, a także ściereczka z mikrofibry. Gadżety te sprawią, że nakładanie jest łatwiejsze.

W pojemniku znajdziemy 200 g produktu. Użytkownikom szczególnie podoba się połysk, który zostawia K2 Proton Carnauba G040 i to, że połysk utrzymuje się przez bardzo długi czas.

Wosk samochodowy K2 Proton Carnauba G040 jest dostępny w 200 g opakowaniu. Zaleca się, aby preparat nakładać przy pomocy aplikatora gąbkowego.

 

Zalety

Wydajność: Z informacji podanej przez producenta wynika, że jedno opakowanie K2 Proton Carnauba G040 wystarcza nawet na kilkukrotne woskowanie średniej wielkości auta. Produkt jest więc wydajny.

Efekt: Jak podają konsumenci, uzyskany przy pomocy wosku samochodowego efekt jest bardzo dobry. Lakier odzyskuje świeżość, przez co auto wygląda na zadbane i nowe. Lakier odzyskuje głębię koloru.

Aplikacja: Ze względu na przyjemną konsystencję nakładanie wosku jest łatwe. Sprawia to, że produkt jest chętnie wybierany nie tylko przez miłośników detailingu, ale też amatorów, którzy chcą zadbać o wygląd swojego samochodu.

Wosk Carnauba: K2 Proton Carnauba G040 jest tworzony na bazie naturalnego wosku Carnauba, co dla wielu konsumentów stanowi ogromną zaletę. Wspomniany wosk ma bardzo dobre właściwości.

 

Wady

Łatwo się kurzy: Internauci wskazują, że po zastosowaniu preparatu na samochodzie łatwiej osadza się kurz (przylepia się on do lakieru).

 

 

 

 

Turtle Wax Original 70-164

 

Wosk Turtle Wax Original 70-164 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów na rynku. Jego pojemność wynosi 250 g. Wystarczy nam to na długi czas polerowania samochodu. Produkt ten jest znany z tego, że tworzy na lakierze grubą i szczelną warstwę. Nie przepuszcza do karoserii detergentów, zanieczyszczeń ani wody.

Kolejną zaletą prezentowanego produktu jest usunięcie wszystkich zabrudzeń podczas polerowania. Usuwa nawet najbardziej zalegające drobinki brudu. Oprócz tego przez bardzo długi czas zachowuje intensywność koloru lakieru, a także go pogłębia. Poza tym nadaje karoserii długotrwałego blasku. Wosk ten przeznaczony jest do każdego rodzaju lakierów i karoserii. Nie musimy się więc obawiać, że uszkodzimy powierzchnię naszego samochodu, dobierając do niego zły preparat.

Produkt ten ma formę pasty – jest to wosk twardy. Musimy zatem uważać podczas polerowania, ponieważ źle nałożony może pozostawić nieestetyczne smugi. Najlepiej użyjmy do tego celu ściereczki z mikrofibry. Użytkownicy szczególnie cenią sobie trwałość efektów polerowania przez Turtle Wax Original 70-164, a także to, że można używać go na każdej karoserii.

Turtle Wax Original 70-164 to wosk samochodowy sprzedawany w 250 ml opakowaniu. Preparat jest przeznaczony do wszystkich powłok lakierniczych.

 

Zalety

Skuteczne zabezpieczenie lakieru samochodowego: Zgodnie z informacjami przekazanymi przez producenta prezentowany wosk samochodowy skutecznie zabezpiecza lakier przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Preparat gwarantuje bardzo dobrą ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Popularność: Produkt jest popularny od 70 lat. Producent ma duże doświadczenie, co przekłada się na wysoką jakość produktu, a tym samym zadowolenie konsumentów.

Usuwa głęboko zalegający brud: Przy użyciu wosku samochodowego Turtle Wax Original 70-164 możemy usunąć z lakieru głębokie zabrudzenia. To daje pewność, że po wypolerowaniu nasz samochód będzie wyglądał atrakcyjnie.

 

Wady

Rozprowadzanie: Zdaniem części konsumentów rozprowadzanie wosku jest trudne. Wszystko przez to, że ma on bardzo zwartą konsystencję – trzeba więc poświęcić sporo czasu, aby dokładnie rozetrzeć preparat.

 

 

 

 

Ultimate Quik Wax

 

Wielu konsumentów poleca syntetyczny wosk samochodowy. Jest on doceniany szczególnie dla tego, że jego aplikacja jest łatwa. Wszystko ze względu na to, że preparat zamknięty jest w opakowaniu z praktycznym atomizerem. To sprawia, że polerowanie zajmuje znacznie mniej czasu. Produkt jest również polecany dla osób, które nie mają doświadczenia w detailingu.

Syntetyczny wosk samochodowy jest dostępny w 450 ml opakowaniu. Przy produkcji preparatu zastosowano technologię Meguiar’s Hydrophobic Polymer Technology. To dzięki temu Ultimate Quik Wax może być aplikowany na powierzchnię lakieru, nawet jeśli świeci mocne słońce. Sporym atutem jest to, że produkt nie pozostawia białych plam na samochodzie.

Większość osób, które kupiły Ultimate Quik Wax, jest zadowolonych z zakupu. Największym atutem preparatu jest bez wątpienia jego łatwa aplikacja. Delikatna konsystencja sprawia, że wosk szybko wnika w strukturę lakieru, a tym samym nie tracimy dużo czasu na jego rozcieranie.

Syntetyczny wosk samochodowy Ultimate Quik Wax jest dostępny w 450 ml opakowaniu z wygodnym atomizerem.

 

Zalety

Stosowanie: Sporą zaletą prezentowanego preparatu jest to, że można go stosować nawet w upalne dni. Promienie słoneczne padające na lakier samochodowy nie przeszkadzają w trakcie rozprowadzania wosku.

Nie pozostawia białego nalotu: Ze względu na to, że Ultimate Quik Wax nie pozostawia białego nalotu jest polecany także osobom, które nie mają doświadczenia w stosowaniu wosku samochodowego.

Czas aplikacji: Produkt jest zamknięty w opakowaniu z atomizerem. Oznacza to, że aplikacja syntetycznego wosku nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy rozpylić go na lakierze i delikatnie przetrzeć jego powierzchnię.

 

Wady

Trwałość: Zdaniem pewnej grupy Internautów preparat nie jest zbyt trwały. Jeśli pada intensywny deszcz, zmywa on ochroną powierzchnię wytworzoną przez wosk.

Wydajność: Konsumenci twierdzą, że jedno opakowanie produktu nie starcza na długo.

 

 

 

 

Sonax w płynie

 

Sonax w płynie to specyfik, który bardzo łatwo się nakłada. Wszystko dzięki jego płynnej konsystencji. Dlatego polecamy go szczególnie osobom, które nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia w polerowaniu samochodów lub po prostu nie mają na to czasu. Wosk w płynie nakłada się bardzo szybko i mamy pewność, że nawet jeśli zrobimy to niedokładnie, to nie pozostawi on na lakierze żadnych nieestetycznych smug.

Prezentowany wosk samochodowy znany jest ze swojej trwałości. Chroni karoserię samochodu przez kilka tygodni. Wosk został umieszczony w poręcznym pojemniku z pompką. Dzięki temu wystarczy, że psikniemy kilka razy, a zawartość pojemnika pojawia się na karoserii.

Opinie o woskach samochodowych tej marki są zazwyczaj pochlebne. Użytkownicy szczególnie cenią sobie bardzo łatwe użytkowanie. Sonax w płynie jest także według nich swoistym wprowadzeniem do polerowania każdej karoserii samochodowej.

Sonax 288200 to dobry wosk samochodowy do 20 zł. Produkt jest dostępny w 500 ml opakowaniu z atomizerem.

 

Zalety

Przeznaczenie: Wosk samochodowy jest przeznaczony nie tylko do polerowania lakierów, ale także elementów plastikowych i tych wykonanych z gumy. W rezultacie możemy być pewni, że podczas wykonywania zabiegu nie zarysujemy żadnych części samochodu.

Połysk bez smug: Sporo osób potwierdza, że preparat nie pozostawia nieestetycznie wyglądających smug na samochodzie. Nie trzeba więc długo polerować auta, aby zyskało ono atrakcyjny wygląd.

 

Wady

Krótki czas działania: Konsumenci wskazują, że czas działania wosku mógłby być nieco dłuższy.

Atomizer: Nieliczne osoby zauważyły, że atomizer czasami zacina się podczas polerowania, co utrudnia nieco aplikację wosku na lakier samochodowy.

 

 

 

 

Jaki wosk samochodowy kupić?

 

Poradnik zakupowy

Jeżeli chcesz, aby Twój samochód zawsze wyglądał nienagannie, to nie wystarczy go tylko od czasu do czasu umyć. Bardzo ważne jest też woskowanie. Wybranie prawidłowego preparatu zależy od rodzaju lakieru. Musimy też uwzględnić to, jakie funkcje spełnia dany preparat i jak go się nakłada. W tym poradniku postaramy się wytłumaczyć różnice pomiędzy poszczególnymi typami wosków samochodowych.

 

 

Dlaczego warto zakupić wosk samochodowy?

Wosk samochodowy to preparat, który został stworzony do ochrony karoserii naszego samochodu. Chroni on lakier przed warunkami atmosferycznymi takimi jak opady deszczu, promienie słoneczne czy wiatr. Oprócz tego, jeżeli regularnie woskujemy nasz samochód, to zaoszczędzimy czas na jego myciu, ponieważ nie przylegają do niego zanieczyszczenia. Kolejnym zadaniem wosku samochodowego jest dbanie i pogłębianie koloru karoserii. To woski sprawiają, że możemy osiągnąć lustrzany połysk, który bardzo dobrze się prezentuje. Co więcej, mamy możliwość wybrania specjalnych wosków, które chronią jedynie wybrane kolory, przy których pracują najskuteczniej.

 

Typy – jaki wosk samochodowy jest najlepszy

Istnieją trzy główne typy wosków samochodów. Różnią się między sobą konsystencją oraz sposobem nakładania. Oto one:

woski twarde – jest to typ, który wymaga wcześniejszego przygotowania. Źle nałożony pozostawia na samochodzie nieestetyczne smugi. Nałożony zbyt grubo także nie będzie dobrze się prezentował. Zaletą wyboru tego typu jest trwałość produktu. Taki wosk poprawia głębię koloru, niektóre z nich mogą nawet usunąć mniejsze rysy. Do nakładania musimy jednak zakupić specjalny aplikator gąbkowy lub ściereczkę z mikrofibry.

w mleczku – typ ten nie jest aż tak trudny do nakładania, lecz również wymaga trochę czasu. Dzięki płynnej konsystencji jest to jednak ułatwione. Wosk w mleczku nadaje dużo blasku karoserii. Ma właściwości hydrofobowe, co oznacza, że nie dopuści, aby woda niszczyła karoserię naszego pojazdu. Skutecznie chroni ją także przed kurzem. Do nakładania tego wosku możemy używać specjalnej gąbki. Jeżeli mamy więcej doświadczenia, to do tego celu możemy także użyć polerki maszynowej. Dzięki temu cały proces nakładania przebiegnie o wiele szybciej.

wosk w płynie – jest to rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają zbyt dużo doświadczenia w woskowaniu samochodu lub nie mają na to zbyt dużo czasu. Już po kilku przetarciach woskiem karoseria odzyskuje głęboki kolor, jaki z czasem utraciła. Poza tym jest to rodzaj wosku, który najłatwiej się nakłada. Nie musimy obawiać się nieestetycznych smug, ponieważ specyfik ten takich nie zostawia. Zaleca się jednak woskowanie po każdym umyciu samochodu, więc częściej niż przy innych typach. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak w przypadku, kiedy nasze auto ma drobne rysy, nie jest aż tak mocny, by je zakryć. Taki płyn nadaje się także do oczyszczania deski rozdzielczej czy innych plastikowych części.

 

Naturalny czy syntetyczny?

Innym podziałem wosków samochodowych jest ich naturalność lub syntetyczność. Woski naturalne charakteryzują się subtelnym zapachem. Do jego wykonania zazwyczaj wykorzystuje się liście palmowe albo wosk pszczeli. Woski tego typu nadają karoserii dużego blasku. Jest to najczęściej typ twardy i jest najtrudniejszy do nałożenia. Jego trwałość wynosi około 6 tygodni. Nie znajdziemy jednak tańszej opcji. Woski syntetyczne są trwalsze, a także chronią nie tylko przed wodą, ale także przed promieniami słonecznymi oraz zanieczyszczeniami. Ich działanie trwa nawet do 5 miesięcy. Do wyboru mamy także specjalne hybrydy. Jest to połączenie naturalnych i syntetycznych składników. Zapewnia nam to bardzo długi okres trwałości, a także przyjemny zapach.

 

Z innymi właściwościami

Na rynku bardzo często znajdziemy specyfiki, które łączą sobie wosk do samochodów i inne funkcje. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze.

z pastą ścierną – jest to najlepszy wosk samochodowy dla starszych samochodów. Delikatnie poleruje lakier, a także usuwa wszelkie zmatowienia, które na nim powstały.

z pigmentem – pasta tego typu przeznaczona jest szczególnie do pielęgnacji samochodów, które mają wiele widocznych rys. Pomoże nam ona stopniowo je zakrywać, tak aby stały się, jak najmniej widoczne. Musimy jednak umieć taki wosk umiejętnie nakładać.

z szamponem – jest to wosk, który podczas zwykłego mycia zostawia na karoserii warstwę ochronną. Nie jest to jednak bardzo trwała opcja.

bez właściwości ściernych – polecamy wybór takiego specyfiku, jeżeli właśnie zakupiliśmy nowy samochód. Zależy nam wtedy przede wszystkim na zachowaniu nowości lakieru karoserii. Idealnie stworzy warstwę ochronną bez ścierania lakieru.

z silikonami – zamiast wody jako podstawy, do produkcji tego preparatu używa się silikonów. Dzięki temu karoseria jest maksymalnie chroniona. Silikony nie trzymają się jednak na samochodzie przez długi czas.

 

 

Woski samochodowe w dobrych cenach

Woski w płynie lub z właściwościami szamponu są jednymi z najtańszych opcji. Wydamy na nie jedynie od 30 zł do około 50 zł. Jeżeli jednak chcemy zaopatrzyć się w wosk twardy o dobrych właściwościach, szczególnie te hybrydowe, to musisz przygotować się na wydatek od około 70 zł do 200 zł. Cena produktów tego typu zależy także od pojemności opakowania.

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.21

 

Najlepszy ozonator powietrza samochodowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Za pomocą ozonatora można zneutralizować drobnoustroje krążące w kabinie auta: Bakterie, grzyby, wirusy, a także roztocza. Tego typu sprzęt skutecznie neutralizuje też nieprzyjemne zapachy. Wahasz się, który model spełni Twoje oczekiwania? Być może spodoba Ci się Bass Home Line BH12770 – ozonator o mocy 20 W, który ma wbudowany timer i jest bardzo praktyczny. Nadaje się on do wykonywania ozonowania nie tylko w samochodach, ale i w domu. Sprzęt jest wydajny i łatwy w obsłudze. Jeśli zależy Ci na tym, aby ozonator był wytrzymały, sprawdź model TRI-TLEN TR-15. Ma on zrobioną z blachy obudowę, solidny wentylator oraz stosowne certyfikaty. Urządzenie jest bardzo praktyczne i znajduje zastosowanie również poza autem.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Za pomocą sprzętu można wyeliminować nieprzyjemne zapachy, bakterie, grzyby i różne alergeny krążące w powietrzu w samochodzie. To model o kompaktowych wymiarach, który jest też łatwy w obsłudze.

Wady

Ozonator jest zasilany z sieci 230 V. Aby włączyć go w aucie, konieczne jest skorzystanie z przedłużacza podłączonego do gniazdka w domu (nie ma przejściówki do zapalniczki samochodowej).

Podsumowanie

Urządzenie dobrze sprawdza się nie tylko w pojazdach, ale i w domu. Daje ono możliwość ozonowania szaf, lodówki czy akwarium, a nawet żywności. Moc sprzętu wynosi 20 W, a jego wydajność to 800 mg/h.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie wyróżnia się bardzo dużą wydajnością, 15 000 mg/h. Jest ono wykonane z solidnych materiałów, m.in. lakierowanej proszkowo blachy. Ozonator nie generuje dużego hałasu i ma programowalny licznik (od 1 do 30 minut).

Wady

Nie zawsze sprzęt okazuje się komfortowy w użyciu, a wszystko przez to, że przewód zasilający jest stosunkowo krótki. Jego długość wynosi 1,8 m.

Podsumowanie

Ozonator znajduje zastosowanie w autach, domach, hotelach, gabinetach dentystycznych i lekarskich, a także pomieszczeniach firmowych. Jest on niewielki i wygodny w przenoszeniu. Ozonowanie można przeprowadzić z wykorzystaniem rur, w komplecie są dwa adaptery: 100 mm i 60/70 mm.

Rozważ też

Zalety

Ozonator prezentuje się stylowo i ma wbudowaną funkcję jonizacji. To urządzenie wyposażone w timer, który można nastawić na 5, maksymalnie 60 minut. Jego obsługa nie jest skomplikowana, ma czytelny wyświetlacz z dobrze opisanymi przyciskami.

Wady

Z urządzeniem należy obchodzić się ostrożnie. Obudowa jest delikatna i tym samym podatna na uszkodzenia, a w szczególności na zarysowania.

Podsumowanie

Sprzęt ma moc 20 W, jego wydajność to 600 mg/h. Ozonator sprawdza się w samochodzie, jak i w domu. Daje on możliwość dezynfekowania żywności (owoców, warzyw czy mięsa), a także dziecięcych zabawek, sztućców i podobnych przedmiotów. Razem z urządzeniem dostajemy w zestawie dwa węże o długości 1 m oraz dwa kamienie do ozonowania wody.

 

 

Ozonatory powietrza samochodowe – ranking

 

1. Ozonator Samochodowy Jonizator Powietrza Bass Home Line BH12770

 

Urządzenie Bass Home Line BH12770 pozwala na wykonanie ozonowania w samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych, a także w autobusach czy busach. Jego moc wynosi 20 W, jest zasilane z sieci 230 V. Sprzęt ma wbudowany timer, który można ustawić w przedziale 1 – 60 minut.

Ozonator ma wydajność 800 mg/h i może być używany na wiele sposobów. Urządzenie daje możliwość ozonowania klimatyzacji, wody oraz powietrza. Eliminuje przykre zapachy, alergeny, roztocza, grzyby, wirusy, bakterie i inne drobnoustroje. Obsługa sprzętu nie jest trudna, wyposażono go w jeden przycisk i pokrętło.

Zdaniem konsumentów urządzenie jest bardzo przydatne, gdyż może być używane nie tylko w samochodzie, ale i w domu. To odpowiedni sprzęt do dezynfekcji szaf, lodówki, akwarium, a nawet żywności. Ozonator ma kompaktowe wymiary, a ponieważ waży 1 kg, przenoszenie go z miejsca na miejsce nie stanowi problemu. Wiele osób uważa, że to bardzo wydajnie pracujący model.

Bass Home Line BH12770 to dobry samochodowy ozonator powietrza do 150 zł. Jego moc wynosi 20 W.

 

Zalety

Praktyczność: Sprzęt jest przystosowany do użytku w aucie osobowym, jak również dostawczym i ciężarowym. Co więcej, można go wykorzystać także do ozonowania autobusów.

Skuteczność: Urządzenie skutecznie eliminuje krążące w kabinie bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, ponadto neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Do użytku w domu: Ozonator może być wykorzystywany w domu, do dezynfekcji lodówki, szafek, a także produktów spożywczych.

Nieskomplikowana obsługa: Obsługa sprzętu nie jest trudna, gdyż ma on tylko jeden przycisk oraz pokrętło do ustawienia timera.

Niewielkie wymiary: Ponieważ ozonator ma kompaktowe wymiary i jest lekki, można go wygodnie przenosić z miejsca na miejsce, a także przechowywać.

 

Wady

Brak przejściówki do gniazda zapalniczki: W zestawie nie ma przejściówki do gniazda zapalniczki. Chcąc wykonać ozonowanie samochodu, trzeba podłączyć urządzenie do prądu w domu lub użyć przedłużacza z długim kablem.

 

 

 

 

2. TRI-TLEN TR-15 Ozonator Samochodowy 15g/h

 

Przedstawiamy ozonator TRI-TLEN TR-15, którego maksymalna wydajność to 15 000 mg/h. Urządzenie jest dobrze przystosowane do częstego użytkowania, ma obudowę wykonaną z solidnej, odpornej na uszkodzenia blachy. Wyposażono je w wydajny wentylator, który cicho pracuje i szybko rozprowadza ozon w kabinie pojazdu.

Sprzęt ma wymiary: 18 cm x 12 cm x 20 cm i waży 2,5 kg. Jest zasilany sieciowo, ma przewód o długości 1,8 m. Na obudowie znajdują się wskazówki, jak krok po kroku przeprowadzić ozonowanie, dlatego obsługa urządzenia nie jest trudna. Co więcej, o jego pracy informuje specjalna dioda LED.

Kupujący docenili ozonator przede wszystkim za bezpieczeństwo użytkowania. Ma on certyfikat CE, a dodatkowo obudowa jest uziemiona. Duży uchwyt sprawia, że urządzenie można wygodnie przenieść w inne miejsce. Nadaje się ono do ozonowania samochodów, a także domów, hoteli, pensjonatów, gabinetów lekarskich i dentystycznych czy biur. W zestawie są dwa adaptery pozwalające na zastosowanie rur ozonujących.

Sprzęt TRI-TLEN TR-15 ma moc ok. 150 W, a jego wydajność wynosi 15 000 mg/h. Wymiary ozonatora to: 18 cm x 12 cm x 20 cm.

 

Zalety

Wytrzymała konstrukcja: Urządzenie jest bardzo wytrzymałe. Obudowa została wykonana z lakierowanej proszkowo blachy.

Wbudowany timer: Nie musimy sami kontrolować czasu ozonowania pojazdu. Wynika to z tego, że sprzęt ma wbudowany timer, można go nastawić na maksymalnie 30 minut.

Możliwość zastosowania rury ozonującej: Do ozonowania np. klimatyzacji możemy wykorzystać specjalną rurę. W zestawie znajdują się dwa adaptery o różnej średnicy (60/70 mm i 100 mm) pozwalające na jej podłączenie.

Użyteczność: Za pomocą sprzętu można wykonać ozonowanie pojazdu, gabinetu dentystycznego, domu, biura, hotelu, pensjonatu, domku letniskowego i wielu innych miejsc. To oznacza, że ozonator jest bardzo użyteczny.

 

Wady

Krótki przewód: Jak pokazał test samochodowych ozonatorów powietrza, kabel zasilający jest stosunkowo krótki. To negatywnie wpływa na komfort użytkowania urządzenia.

 

 

 

 

3. Ozonator Jonizator Samochodowy, Domowy Wydajny Gotel Q69C

 

Gotel Q69C to ozonator o mocy 20 W i wydajności na poziomie 600 mg/h. Został on wyposażony w timer, który można nastawić na minimum 5, maksymalnie 60 minut. Sprzęt prezentuje się estetycznie, ma czarno-białą, okrągłą obudowę. Jego wymiary to: 26 cm x 26 cm x 16 cm.

Urządzenie znajduje zastosowanie w samochodzie, a także w domu. Daje ono możliwość zdezynfekowania żywności, dziecięcych zabawek czy sztućców. W komplecie znajdziemy dwa wężyki (o długości 1 m każdy), a także dwa kamienie ozonujące do wody.

Jak przyznają posiadacze sprzętu, jest on bardzo łatwy i wygodny w obsłudze, na co wpływa duży wyświetlacz z dobrze oznaczonymi przyciskami. Ozonator skutecznie neutralizuje bakterie, wirusy, grzyby i inne mikroorganizmy, pozwala również na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Mimo że urządzenie jest niewielkie, działa efektywnie, a ozonowanie nie zajmuje bardzo dużo czasu.

Ozonator Gotel Q69C ma wymiary: 26 cm x 26 cm x 16 cm. Jego moc wynosi 20 W, a wydajność to 600 mg/h.

 

Zalety

Łatwa obsługa: Obsługa sprzętu nikomu z nas nie powinna przysporzyć problemów. Ma on duży i czytelny wyświetlacz, przy którym znajdują się dobrze oznaczone przyciski. Z łatwością nastawimy timer i wybierzemy właściwy tryb pracy.

Do dezynfekcji żywności: Urządzenie daje możliwość zdezynfekowania przyniesionych ze sklepu produktów spożywczych. Pozwala ono także na usunięcie drobnoustrojów z zabawek dziecka, sztućców i innych, niewielkich przedmiotów.

Ciekawy wygląd: Ozonator może pełnić funkcję dekoracyjną. Ma on czarno-białą, okrągłą obudowę i bardzo ciekawie się prezentuje.

 

Wady

Podatność na uszkodzenia: Tworzywo, z którego jest wykonana obudowa, nie jest w pełni odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu powinniśmy ostrożnie obchodzić się z urządzeniem.

 

 

 

 

Jaki ozonator powietrza samochodowy wybrać?

 

Latem wielu z nas w czasie jazdy nie otwiera okien, gdyż komfort podróży zapewnia nam klimatyzacja. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że długotrwałe zamknięcie samochodu może doprowadzić do powstania nieprzyjemnych zapachów, a także sprzyjać rozwojowi bakterii. Dlatego wszystkim tym, którzy chcą zadbać o przyjazny klimat w swoim aucie, polecamy zainwestowanie w najlepszy samochodowy ozonator powietrza w 2021 roku. Poniżej wypisaliśmy kilka cennych rad, które warto wziąć pod uwagę dokonując zakupu tego urządzenia.

Dlaczego warto kupić taki sprzęt? Otóż ozon ma silne właściwości dezynfekujące. Nawet 30 minut pracy pozwoli pozbyć się nieprzyjemnej woni. Szczególnie odczują to osoby, które kupiły używane auto, w którym wcześniej ktoś palił papierosy lub przewoził psa. Pamiętaj jednak, że sprzęt nie powinien działać przez dłuższy czas. Wynika to z tego, że pierwiastek może być drażniący dla naszych dróg oddechowych i błony śluzowej. W konsekwencji wywoła on krwotok z nosa, zawroty głowy lub wymioty. Z tego powodu, po każdym użyciu maszyny, dokładnie wywietrz samochód. Poszukując odpowiedniego dla nas sprzętu warto zdecydować się na taki, wyposażony w czujnik. Po upływie wyznaczonego czasu, sygnał dźwiękowy poinformuje nas o tym, że należy wyłączyć urządzenie.

Pamiętaj, że wszystkie modele różnią się od siebie wydajnością. Oznacza to, że inny model kupimy do niewielkiego auta, a inny do pojazdu typu van czy kombi. Sprawdzenie tej właściwości jest bardzo ważne, gdyż zbyt słaby produkt nie pozwoli na pozbycie się wszystkich nieprzyjemnych woni czy alergenów. Równocześnie, zastosowanie zbyt silnego modelu może podrażnić naszą śluzówkę. W tym poradniku polecamy produkty o wydajności 400 mg/h, gdyż dobrze sprawdzają się we wszystkich średniej wielkości samochodach.

Specjaliści sugerują, aby co 2 miesiące umieścić sprzęt w pojeździe, tak by pozbyć się grzybów i bakterii. Kluczem, aby praca była wydajna jest odpowiednie umieszczenie produktu. Dlatego zalecamy inwestycję w model ze specjalnym uchwytem. Wynika to z tego, że urządzenie powinno być umieszczone jak najwyżej, gdyż cząsteczki ozonu są dość ciężkie i samoczynnie opadają na podłogę. Poniżej prezentujemy Ci zestawienie zawierające najlepsze samochodowe ozonatory powietrza.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.21

 

Pompka nożna – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Pompowanie kół czy zabawek dziecka za pomocą nożnej pompki może być wygodne i wydajne, pod warunkiem, że kupimy właściwy sprzęt. W poniższym zestawieniu znajdują się opisy kilku polecanych przez konsumentów modeli, takich jak Pompka Nożna Dwutłokowa, Samochodowa, Rowerowa GK 7 Bar. To przyrząd wyposażony w dwa tłoki, który został wykonany z solidnej blachy stalowej. Ma on kompaktowe wymiary i jest komfortowy w użyciu, w dodatku znajduje się przy nim manometr z czytelną skalą. Godna uwagi jest także pompka Dunlop 41768 12 Bar z dołączonym do kompletu pudełkiem do przechowywania. Sprzęt wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto nie przesuwa się po podłożu w czasie pompowania.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Za pomocą pompki można napompować koła samochodu, motocykla, a także roweru, jest uniwersalna. Przyrząd jest bardzo solidny, gdyż został wykonany z lakierowanej, tłoczonej blachy stalowej. Ponadto ma on wbudowany manometr.

Wady

W zestawie są dwie wymienne końcówki: Do materaców i pompowania piłki. Jednak pompka nie została wyposażona w schowek do ich przechowywania.

Podsumowanie

Sprzęt ma wydajny, dwutłokowy system pozwalający na szybsze pompowanie. To bardzo przydatny przyrząd, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Pompka ma wężyk o długości 65 m, maksymalne ciśnienie manometru to ok. 7 barów.

Drugi wybór

Zalety

Używanie sprzętu jest bardzo wygodne, co wynika głównie z antypoślizgowych, tylnych stopek. W komplecie otrzymujemy adapter do dętek rowerowych, materacy i piłek. Pompkę można wygodnie przechowywać w przezroczystym pudełku, także dołączonym do zestawu.

Wady

Niektórzy konsumenci uważają, że skala na manometrze jest mało czytelna i czasami trudno jest zachować precyzję podczas pompowania kół w samochodzie czy rowerze.

Podsumowanie

Pompka jest łatwa w obsłudze, a ponieważ ma kompaktowe wymiary, można wygodnie przewozić ją np. w samochodowym bagażniku. Maksymalne ciśnienie to 8 barów, a długość wężyka wynosi 58 cm. Sprzęt jest wykonany z tworzywa sztucznego i metalu, wykazuje odporność na uszkodzenia.

Rozważ też

Zalety

Produkt jest przeznaczony nie tylko do pompowania różnych przedmiotów, ale i sprawdzania szczelności instalacji. Model ma w zestawie specjalną końcówkę, z pomocą której szybko napompujemy materac do spania. Pompka jest lekka, a ponadto poręczna.

Wady

Konsumenci zauważyli, że pedał do pompowania czasami się zacina i trzeba poprawiać go dłonią. Nie jest to zbyt komfortowe i często wydłuża czas pompowania opony czy piłki.

Podsumowanie

Pompka została wykonana z lakierowanej blachy stalowej, wykazującej odporność na uszkodzenia. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi w tym przypadku 7 barów. Produkt ma wąż o długości 70 cm, który możemy owinąć wokół obudowy, aby nie zniszczył się podczas transportu.

 

 

5 najlepszych pompek nożnych. Opinie w 2021 roku

 

Ranking pompek nożnych prezentuje produkty, które zdobyły uznanie konsumentów. Przekonaj się, jakie modele są obecnie popularne i uznawane za komfortowe w użytkowaniu.

 

1. Pompka Nożna Dwutłokowa, Samochodowa, Rowerowa GK 7 Bar

 

Pompka Nożna Dwutłokowa, Samochodowa, Rowerowa GK 7 Bar to uniwersalny model, który można wykorzystać do napompowania kół samochodu czy roweru, a także zabawek plażowych oraz materaca. Do zestawu dołączono pozwalające na to, wymienne końcówki. Sprzęt ma wydajny, dwutłokowy system, dlatego pompowanie nie zajmuje dużo czasu.

Przyrząd wykonano z lakierowanej, tłoczonej blachy stalowej o grubości 3 mm, dlatego wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Waży on ok. 1,93 kg, a długość wężyka to 65 cm. Pompka jest wyposażona w manometr z czytelną skalą, maksymalne ciśnienie to ok. 7 barów.

Kupujący docenili sprzęt za trwałość, a także komfort użytkowania. Leży on stabilnie na podłożu i nie przesuwa się podczas pompowania, ponadto można na nim wygodnie oprzeć stopę. Dla wielu osób istotne znaczenie ma to, że pompka jest lekka i nie zajmuje dużo miejsca w samochodowym bagażniku, można przez cały czas wozić ją przy sobie.

Pompka Nożna Dwutłokowa, Samochodowa, Rowerowa GK 7 Bar to przyrząd z 65 cm wężykiem. Maksymalne ciśnienie to ok. 7 barów.

 

Zalety

Solidna konstrukcja: Pompka jest solidna, gdyż wykonano ją z wytrzymałej blachy stalowej.

Uniwersalność: Przyrząd jest uniwersalny, nadaje się do pompowania kół różnych pojazdów, a także materacy i zabawek.

Kompaktowe wymiary: Sprzęt nie jest duży, dlatego można go wygodnie przechowywać np. w garażu czy przewozić w samochodowym bagażniku.

Wygodne i szybkie pompowanie: Pompowanie za pomocą przyrządu jest wygodne, leży on stabilnie na podłożu. Ponadto wyposażono go nie w jeden, ale dwa tłoki.

Stopka z blokadą: Nie ma ryzyka, że pompka sama się rozłoży, zapobiega temu wbudowana w stopkę blokada.

 

Wady

Brak schowka na końcówki: W komplecie są wymienne końcówki do pompowania, ale brakuje schowka pozwalającego na ich wygodne przechowywanie.

 

 

 

 

2. Pompka Nożna, Warsztatowa Dunlop 41768 12 Bar

 

Dunlop 41768 12 Ba to przyrząd dający możliwość wygodnego napompowania kół, zabawek, materaca czy basenu. Jest on łatwy i wygodny w obsłudze. Stopka została pokryta gumą, dlatego but nie powinien się z niej zsuwać. Ponadto pompka ma specjalne, antypoślizgowe nóżki.

Maksymalne ciśnienie robocze sprzętu to 8 barów, a długość wężyka 58 cm. Razem z pompką otrzymujemy wymienne adaptery, a także przezroczyste pudełko do przechowywania o wymiarach: 8,5 cm x 9,5 cm x 24,5 cm. Przyrząd jest wykonany z metalu i tworzywa sztucznego. Jest on trwały i niepodatny na uszkodzenia mechaniczne.

Pompka trafiła do zestawienia, ponieważ na jej temat opublikowano wiele pozytywnych recenzji. Ma ona żółto-czarny jaskrawy kolor, dlatego można szybko ją znaleźć, nawet w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Konsumenci twierdzą też, że wężyk ma odpowiednią długość i został dobrze zabezpieczony przed przypadkowym zniszczeniem.

Pompka Dunlop 41768 12 Ba to przyrząd z maksymalnym ciśnieniem roboczym 8 barów. Długość wężyka to 58 cm.

 

Zalety

Pudełko do przechowywania: Sprzęt można bezpiecznie przechowywać w przezroczystym, plastikowym pudełku, które znajduje się w zestawie.

Nie tylko do pompowania kół: Przyrząd nadaje się do pompowania kół, a także zabawek, materaców czy basenów. Dołączono do niego wymienne adaptery.

Odporność na uszkodzenia: Pompka nie jest podatna na uszkodzenia, dlatego nie powinna zniszczyć się na skutek intensywnej eksploatacji.

Antypoślizgowe nóżki: W podstawie sprzętu są antypoślizgowe nóżki, zapobiegające jego przesuwaniu się po podłożu.

 

Wady

Mało czytelny manometr: Skala na manometrze jest mało szczegółowa, a tym samym nie do końca czytelna. To utrudnia kontrolowanie wartości ciśnienia.

 

 

 

 

3. Pompka Nożna z Manometrem Vorel 82000

 

Pompka z manometrem Vorel 82000 jest przeznaczona do pompowania opon motocykli, rowerów, samochodów oraz sprzętu sportowego. Produkt można również wykorzystać np. do sprawdzenia szczelności instalacji czy pompowania hydroforu. Wymiary przedstawionego modelu to: 10 cm x 12 cm x 34 cm.

Produkt waży ok. 1,35 kg, dlatego przeniesienie go w inne miejsce nie powinno stanowić problemu. Maksymalne ciśnienie pompki to 7 barów. Model wyposażono w cylinder o średnicy 6,3 cm oraz wąż o długości 70 cm.

Konsumentom spodobała się pompka marki Vorel, ponieważ w zestawie otrzymujemy dodatkowo końcówkę do pompowania materaca i redukcję rowerową na zawory Dunlop. To funkcjonalny produkt, który jest wytrzymały i stabilnie stoi na podłożu. Konstrukcja z lakierowanej blachy stalowej o grubości 0,3 cm wykazuje odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Vorel 82000 to dobra pompka nożna do 20 zł, jej maksymalne ciśnienie robocze to 7 barów. Przyrząd ma wymiary: 10 cm x 12 cm x 34 cm i waży ok. 1,35 kg.

 

Zalety

Praktyczność: Sprzęt nadaje się do pompowania kół pojazdów, a także materacy i plażowych zabawek. Można wykorzystać go też np. do sprawdzenia szczelności instalacji.

Trwałość: Materiałem wykonania pompki jest lakierowana blacha stalowa, co zapewnia jej trwałość.

Czytelny manometr: Manometr, w który wyposażono przyrząd, jest duży i ma czytelną skalę. Ułatwia kontrolowanie wartości ciśnienia.

 

Wady

Zacinający się pedał: Pedał do pompowania od czasu do czasu się zacina. Wtedy trzeba poprawić go dłonią, co jest mało wygodne.

 

 

 

 

4. Goodyear Pompka Nożna 75524

 

Goodyear 75524 to model z dużą, stabilną podstawą pokrytą antypoślizgową gumą, zapobiegającą przesuwaniu się produktu w czasie użytkowania. Pompka jest wyposażona w manometr z trzema skalami, który zabezpieczono przed uszkodzeniami przy pomocy gumowej osłony.

Z uwagi na podwójną głowicę do różnych zaworów, przy użyciu pompki możemy bez problemu napompować dziecięce zabawki plażowe, materac do pływania, a nawet oponę w rowerze. Produkt ma wymiary: wysokość – 10 cm, szerokość – 16 cm i długość – 29 cm, dlatego można go przechowywać w szafie lub wozić ze sobą w bagażniku samochodowym. To model, którego maksymalne ciśnienie robocze wynosi 7 barów, co umożliwia napompowanie opony czy innego przedmiotu do odpowiedniego poziomu twardości.

Konsumenci twierdzą, że produkt jest lekki i poręczny. Pompka jest ponadto wytrzymała i na pewno nie zniszczy się ani nie zepsuje, nawet przy intensywnej eksploatacji. Model Goodyear 75524 ma wąż o odpowiedniej długości, pozwalający na wygodne ustawienie produktu na podłodze (nie ma obawy, że nie dosięgnie do wentyla).

Sprzęt Goodyear 75524 ma wymiary: 10 cm x 16 cm x 29 cm. Jego maksymalne ciśnienie robocze to 7 barów.

 

Zalety

Wymienne końcówki: Do zestawu dołączono wymienne końcówki do pompowania kół, materaców oraz piłek.

Dwa cylindry: Pompka jest wyposażona w dwa cylindry, dlatego pompowanie zajmuje mniej czasu i jest bardziej wydajne.

Duży pedał: Pedał, na którym ustawia się stopę jest duży, a dodatkowo pokryty antypoślizgową gumą.

 

Wady

Niewygodne przechowywanie: Część kupujących uważa, że przechowywanie sprzętu w szafce nie do końca jest wygodne, gdyż zajmuje stosunkowo dużo miejsca.

Odpryskująca farba: Po dłuższym czasie używania pompki zaczyna odpryskiwać z niej farba. Istnieje ryzyko, że w tych miejscach pojawi się korozja.

 

 

 

 

5. Pompka Nożna Bestway 62023

 

Model Bestway 62023 ma w komplecie trzy wymienne końcówki, co oznacza, że z łatwością napompujemy nie tylko oponę w rowerze czy motocyklu, ale również sprzęt sportowy, zabawki dla dziecka czy materac. Materiał wykonania produktu to tworzywo sztuczne. Pompka pozwala też na szybkie wypompowanie powietrza, w efekcie czego szybko spakujemy np. zabawki plażowe czy ponton do pływania.

Produkt ma długi, elastyczny przewód, który z łatwością założymy nawet na trudno dostępny zawór. Wymiary pompki to: długość – 23 cm i szerokość – 15 cm. Model waży 0,5 kg, a ponieważ nie jest duży, zmieści się np. do plażowej torby czy koszyka rowerowego.

Konsumentom spodobał się przedstawiony produkt, ponieważ jest wytrzymały i wygodny w użytkowaniu. Ta dobra i tania pompka nożna sprawdza się na rowerowej wycieczce, biwaku i podczas wczasów nad jeziorem bądź morzem.

Przyrząd Bestway 62023 waży 0,5 kg, a jego wymiary to: 23 cm x 15 cm. Pompka ma komorę powietrzną, której objętość wynosi 1600 cm3.

 

Zalety

Do pompowania i opróżniania: Za pomocą sprzętu możemy wygodnie napompować koła czy materac, a także spuścić z nich powietrze. Przyrząd jest bardzo praktyczny.

Wymienne końcówki przy wężu: Pompka ma 3 wymienne końcówki. Nie zgubimy ich, ponieważ zostały przymocowane do węża.

 

Wady

Brakuje manometru: Sprzęt nie jest wyposażony w manometr, dlatego nie możemy kontrolować ciśnienia podczas pompowania.

Przesuwa się po podłożu: Pompka nie została dobrze zabezpieczona przed przesuwaniem się po podłożu, przez co często trzeba ją poprawiać.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką pompkę nożną kupić?

 

Jeżeli potrzebujesz funkcjonalnej pompki, której można używać również w miejscach bez dostępu do prądu, model nożny jest dla Ciebie idealny. Jak jednak wśród wielu różnych produktów znaleźć ten odpowiedni? Dowiesz się tego po przeczytaniu naszego krótkiego poradnika zakupowego. Jest tu wiele praktycznych wskazówek i cennych informacji.

 

 

Zalety pompek nożnych

Pompki nożnej, w przeciwieństwie do tej elektrycznej, możemy używać wszędzie tam, gdzie pojawi się taka potrzeba. Nie musimy podłączać takiego produktu do prądu, wystarczy w odpowiednim tempie naciskać nogą na pedał. Choć często mówi się, że pompowanie w ten sposób jest wyjątkowo męczące, nie zawsze musi tak być. Wystarczy znaleźć model z dobrze wyprofilowanym pedałem. Pompki nożne mają na tyle kompaktowe wymiary, że można przewozić je w bagażniku samochodu, w torbie, a nawet koszyku rowerowym. To niezwykle lekkie i wytrzymałe produkty, które zawsze warto mieć przy sobie. Przeważnie z pomocą takiej pompki bez trudu napompujemy oponę w aucie, motocyklu i rowerze, jak również materac do spania, ponton do pływania czy dziecięce zabawki na plażę.

 

Manometr

O tym, jaka pompka nożna jest najlepsza, decyduje m.in. to, czy jest wyposażona w manometr. To specjalny miernik umożliwiający kontrolowanie ciśnienia pompowania, w efekcie czego można zapobiec wybuchowi opony czy innego przedmiotu. Często jest tak, że manometr pokazuje wartość ciśnienia w kilku jednostkach: barach, psi, a nawet kg/cm2 czy lb/in2, dlatego nie musimy niczego przeliczać, aby np. w odpowiedni sposób napompować oponę, żeby była wystarczająco twarda. Niektóre pompki zamiast analogowego miernika mają cyfrowy wyświetlacz, za sprawą którego odczytanie ciśnienia jest niezwykle proste.

 

Całkowite wymiary i waga

Jeżeli zamierzamy zabierać ze sobą pompkę na wyjazdy i wycieczki, dobrze jest znaleźć możliwie jak najmniejszy model. Na szczęście tego typu produkty są tak niewielkie, że nie ma problemu z ich przewożeniem. Długość dostępnych na rynku modeli przeważnie wynosi maksymalnie 35 cm, szerokość – 16 cm, a wysokość – ok. 10 cm.

Pompki nożne nie są zbyt ciężkie, ważą zwykle 1 kg, czasami nieco więcej. To oznacza, że zakupiony produkt nie powinien nadmiernie obciążać naszego bagażu, możemy też bez przeszkód nieść go w rękach.

 

Pedał do pompowania

Jednym z najważniejszych elementów budowy pompki jest pedał. Powinien on być duży i dobrze wyprofilowany, aby można było na nim swobodnie położyć stopę. Sprawdźmy też, czy pedał został pokryty antypoślizgową powłoką. Wtedy na pewno but nie będzie się z niego ześlizgiwał podczas pompowania.

 

Wąż ze sprężonym powietrzem

Wąż ze sprężonym powietrzem, który podłączamy do zaworu w oponie lub innym pompowanym przedmiocie, powinien być jak najdłuższy (minimum to 50 cm). Inaczej może się okazać, że pompki nie można ustawić na podłodze i trzeba trzymać ją w dłoniach podczas użytkowania, aby wąż mógł dosięgnąć do zaworu. Nie jest to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza że konieczne w takim przypadku jest naciskanie pedału ręką (jak sama nazwa wskazuje, pompka nożna nie jest przystosowana do używania jej w taki sposób).

 

Materiał wykonania

Solidny produkt to taki, którego konstrukcja jest wykonana z wytrzymałej blachy lub stali. Niektóre elementy budowy pompki mogą być wykonane z tworzywa sztucznego (powinno być dobrej jakości, inaczej szybko pęknie). To, z jakich materiałów został wyprodukowany wybrany przez nas model, jest niezwykle istotne. Odporność na uszkodzenia mechaniczne to jeden z najważniejszych czynników pozwalających zdecydować o tym, jaką pompkę nożną wybrać.

 

Maksymalne ciśnienie robocze

W zależności od tego, jaki przedmiot pompujemy, maksymalne ciśnienie robocze może wynosić 3 bary, a czasami nawet 5 lub więcej barów. Warto więc wybrać taki produkt, który ma uniwersalne zastosowanie i umożliwia wytworzenie ciśnienia o różnej wartości (zwykle maksimum to 7 barów).

 

 

Adaptery

Z uwagi na to, że opony poszczególnych pojazdów mają inne zawory, podobnie jak dmuchane zabawki czy materace do spania i pływania, w komplecie razem z pompką powinniśmy otrzymać wymienne adaptery. Dzięki nim bez trudu napompujemy różne przedmioty, niezależnie od tego, jaki mają zawór. Najlepsza pompka nożna ma w zestawie końcówkę do opon samochodowych, rowerowych, a także osobny adapter do materacy. Czasami do produktu dołączona jest też specjalna igła do pompowania piłek.

 

Stabilność

Podstawa pompki powinna mieć nóżki z antypoślizgowymi końcówkami. Wtedy produkt nie będzie przesuwał się po podłodze, co mogłoby utrudniać szybkie i komfortowe pompowanie. To pozwala nam również na ustawienie pompki na dowolnym podłożu – na ziemi, betonowej posadzce, jak i gładkich płytkach.

 

Pompki nożne w dobrych cenach

Ile kosztują pompki nożne? Przedział cenowy tego typu produktów mieści się w zakresie od 15 zł do 200 zł. Nawet te najtańsze modele są wyposażone w manometr, ale może być źle wyskalowany i mało precyzyjny. Na dokładniejszą kontrolę ciśnienia pozwalają pompki wyposażone w cyfrowy wyświetlacz. Są one droższe, ale według wielu osób również wygodniejsze w użytkowaniu.

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.21

Osoby lubiące majsterkować w wolnym czasie zachęcamy do zapoznania się z umieszczonym na tej stronie rankingiem. Prezentujemy w nim popularne klucze dynamometryczne, które bez wątpienia przydadzą się podczas prac przy samochodzie, rowerze, motocyklu itp. Pierwsze miejsce należy do narzędzia Proxxon MICRO-CLICK 30 S, które zdobyło najwięcej pozytywnych opinii konsumentów. Produkt jest wykonany z solidnej stali CrV, a tym samym wykazuje odporność na uszkodzenia. Klucz ma grzechotkę w rozmiarze 1/4 cala i umożliwia samodzielną regulację wartości momentu obrotowego (od 6 Nm do 30 Nm). Model waży ok. 1 kg, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z utrzymaniem go w dłoni przez długi czas. Z pomocą klucza bez zbędnego wysiłku przykręcimy z odpowiednią siłą wszystkie śrubki. Na drugim miejscu plasuje się narzędzie Yato YT-0760 z napędem 1/2 cala. To, co wyróżnia produkt, to szeroki zakres regulacji momentu obrotowego (od 42 Nm do 210 Nm). Warto dodać, że klucz ma w komplecie walizkę do przechowywania.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Klucz dobrze leży w dłoni, głównie za sprawą odpowiednio wyprofilowanego uchwytu. Produkt został wykonany ze stali CrV, dlatego nie jest podatny na uszkodzenia. Narzędzie umożliwia zablokowanie wybranej wartości momentu obrotowego, więc podczas pracy nie zmienimy jej przypadkowo.

Wady

Wadą modelu jest to, że nie nadaje się do wszystkich prac przy samochodzie. Produkt nie pozwala na użycie przedłużek i redukcji, dlatego nie można wykorzystać go np. do wymiany świecy zapłonowej.

Podsumowanie

Narzędzie pozwala na regulację momentu obrotowego w zakresie od 6 Nm do 30 Nm. To model z grzechotką w rozmiarze 1/4 cala. Produkt można przechowywać i przewozić w dołączonym do kompletu etui, aby ochronić go przed zniszczeniem.

Drugi wybór

Zalety

Model pozwala na łatwą regulację momentu obrotowego w dużym zakresie (od 42 Nm do 210 Nm), dlatego może się przydać podczas wielu różnych prac. Materiał wykonania narzędzia to stal chromowo-wanadowa, co zapewnia kluczowi solidność.

Wady

Narzędzie jest odpowiednie dla miłośników majsterkowania, ale profesjonalni pracownicy warsztatów samochodowych uważają, że produkt nie jest wystarczająco wytrzymały i praktyczny.

Podsumowanie

Klucz ma napęd w rozmiarze 1/2 cala. Do modelu dołączono walizkę do przechowywania. Narzędzie ma perforowany uchwyt, dlatego nie ma ryzyka, że w czasie pracy klucz wypadnie nam przypadkowo z dłoni. Z pomocą produktu możemy z odpowiednią siłą dokręcić różnego rodzaju śrubki i wkręty.

Rozważ też

Zalety

Z uwagi na perforowany uchwyt, nie ma ryzyka, że produkt będzie wyślizgiwać się z dłoni. W rękojeści narzędzia umieszczono mechanizm pozwalający na zablokowanie wybranej wartości momentu obrotowego. Model jest lekki, a do tego wytrzymały.

Wady

Konsumenci narzekają przede wszystkim na brak etui do przechowywania klucza w komplecie. Osoby, które często podróżują ze swoimi narzędziami, muszą więc w inny sposób zabezpieczyć produkt przed przypadkowym zniszczeniem lub zgubieniem w transporcie.

Podsumowanie

Model ma 24-zębową grzechotkę w rozmiarze 1/2 cala. Klucz pozwala na regulację momentu obrotowego w przedziale od 42 Nm do 210 Nm, możemy ustawić wartość siły dokręcenia z dokładnością do 1 Nm. Narzędzie ma długość 45 cm.

 

 

Najlepsze klucze dynamometryczne w 2021 roku

 

Jeśli potrzebujesz narzędzi do swojego warsztatu lub garażu, umieszczony poniżej ranking kluczy dynamometrycznych także powinien pomóc Ci w podjęciu decyzji. Opisaliśmy w nim kilka produktów uznawanych za przydatne i solidne.

 

Nasze zalecenia

 

Proxxon MICRO-CLICK 30 S

 

Model Proxxon MICRO-CLICK 30 S jest idealny dla profesjonalistów. To klucz z gniazdem grzechotki w rozmiarze 1/4 cala (6,3 mm), który umożliwia regulację momentu obrotowego w zakresie od 6 Nm do 30 Nm. Produkt wyposażono w mechanizm zapadkowy, po wciśnięciu przycisku dojdzie do zwolnienia blokady. Opisywane narzędzie ma świetnie wyprofilowany uchwyt, który dobrze dopasowuje się do dłoni.

Długość całkowita klucza wynosi 33,5 cm. To, co wyróżnia produkt, to owalny trzon wykonany ze stali CrV, co zapewnia mu solidność. Z uwagi na blokadę regulatora momentu obrotowego nie ma ryzyka, że podczas pracy przypadkowo dojdzie do zmiany ustawień. Model jest zapakowany w wytrzymałe, wyjątkowo praktyczne etui ułatwiające jego przechowywanie i transport.

Konsumentom spodobał się produkt, ponieważ ma dużą i czytelną skalę ułatwiającą wybór odpowiedniej wartości momentu obrotowego. Poza tym klucz jest lekki (waży 1 kg) i wygodnie się z nim pracuje. Narzędzie ma precyzyjny mechanizm grzechotkowy z przełącznikiem prawo-lewo. W momencie osiągnięcia wybranego momentu obrotowego słychać charakterystyczne kliknięcie i możemy poczuć automatyczne zwolnienie. To pozwala nam uniknąć przekręcenia śrub.

 

 

 

 

Yato YT-0760

 

Przedstawiamy klucz Yato YT-0760 z napędem w rozmiarze 1/2 cala. Wartość momentu obrotowego możemy samodzielnie regulować w zakresie od 42 Nm do 210 Nm. Produkt został wykonany ze stali chromowo-wanadowej, dlatego jest wytrzymały i nie zniszczy się w wyniku częstego użytkowania.

Narzędzie ma mechaniczny naciąg zapadki dynamometrycznej. Po osiągnięciu określonej przez nas siły dokręcania przeskakuje ona o jeden ząbek, wydając przy tym charakterystyczny dźwięk. Skala momentu jest umieszczona w rączce klucza. Model znajduje zastosowanie w głównie w warsztatach samochodowych. Razem z produktem otrzymujemy praktyczną walizkę do przechowywania go.

Konsumenci publikujący opinie o kluczach dynamometrycznych Yato uważają, że to komfortowe w użytkowaniu narzędzia, które są trwałe i poręczne. Opisany wyżej model jest chwalony za łatwą regulację momentu obrotowego. Ponieważ rękojeść produktu jest perforowana, nie musimy się martwić, że podczas przykręcania śruby klucz wypadnie nam z dłoni.

 

 

 

 

King Tony 34423-1A

 

King Tony 34423-1A to narzędzie z 24-zębową grzechotką w rozmiarze 1/2 cala. Model ma moletowaną rękojeść, w której umieszczono blokadę momentu obrotowego. To zmniejsza do minimum ryzyko, że podczas pracy dojdzie do zmiany wartości siły dokręcania śrubek. To produkt o długości 45 cm.

Klucz pozwala na regulację momentu obrotowego w zakresie od 42 Nm do 210 Nm (co 1 Nm), możemy więc precyzyjnie ustawić jego wartość. Narzędzie zostało wykonane z solidnych materiałów, dlatego nie jest podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, produkt można pewnie chwycić i swobodnie nim manewrować, a to znacząco ułatwia pracę.

Model marki King Tony przypadł do gustu wielu osobom, gdyż jest wytrzymały, a zmiana wartości momentu obrotowego nie zajmuje dużo czasu. Produkt z pewnością przyda się w warsztacie samochodowym, a także w przydomowym garażu miłośnika majsterkowania. To może być ciekawy pomysł na prezent pod choinkę czy z okazji urodzin.

 

 

 

 

Jonnesway T07700N

 

Narzędzie Jonnesway T07700N o napędzie 3/4 cala ma długość 109,2 cm. Produkt waży niecałe 6 kg. Razem z modelem otrzymujemy w komplecie etui, dlatego możemy go bezpiecznie przewozić i przechowywać. Z uwagi na to, że klucz wykonano ze stali chromowo-wanadowej, z pewnością nie zniszczy się szybko.

Produkt daje możliwość samodzielnej regulacji momentu obrotowego w zakresie od 140 Nm do 700 Nm. Aby zablokować narzędzie po wyborze odpowiedniej wartości siły dokręcenia, wystarczy przekręcić zabezpieczenie umieszczone na końcu rękojeści. Klucz ma mechaniczny naciąg zapadki dynamometrycznej, która po osiągnięciu określonego momentu obrotowego przeskakuje o jeden ząbek. Słychać przy tym kliknięcie.

Na podstawie opinii konsumentów można wywnioskować, że do autów modelu trzeba zaliczyć przede wszystkim: poręczność, rękojeść z tworzywa sztucznego gwarantującą pewny chwyt oraz odporność na uszkodzenia. Do klucza dołączono świadectwo kalibracji, którą wykonano na certyfikowanym przyrządzie pomiarowym. To model o profesjonalnym charakterze.

 

 

 

 

Neo 08-820

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć elektronicznego klucza Neo 08-820 w rozmiarze 1/2 cala. Długość modelu wynosi 58 cm, natomiast regulacja momentu obrotowego mieści się w zakresie od 20 Nm do 200 Nm. Produkt wyposażono w czytelny wyświetlacz umożliwiający odczytanie ustawionych parametrów pracy. Narzędzie może zapisać w swojej pamięci do 10 ostatnich wskazań pomiarowych.

Produkt jest praktyczny i na pewno przyda się podczas wielu różnych prac. Prezentowany model ma dwumateriałowy, wygodny uchwyt. W zestawie jest solidne etui z tworzywa sztucznego. Co ważne, klucz ma 3-stopniową sygnalizację osiągnięcia określonej siły dokręcania (dochodzenie, uzyskanie oraz przekroczenie wybranej wartości).

Narzędzie zdobyło uznanie konsumentów, gdyż działa niezawodnie i jest bardzo dobrej jakości, co potwierdza przyznany certyfikat TÜV Rheinland. Model ten idealnie nadaje się dla profesjonalistów. Produkt jest zasilany 3 bateriami AA, więc gdy się rozładują, wystarczy wymienić je na nowe.

 

 

 

 

Vorel T57450

 

Osoby chcące kupić dobry i tani klucz dynamometryczny z pewnością zainteresuje produkt Vorel T57450 w rozmiarze 1/2 cala. To narzędzie o długości 46 cm z szerokim zakresem regulacji wartości momentu obrotowego (od 0 do 200 Nm). Model jest polecany do dokręcania śrub w skrzyni biegów, głowicy silnika itp. Oznacza to, że klucz znajdzie zastosowanie przede wszystkim w warsztacie samochodowym.

Przedstawione narzędzie ma specjalnie wyprofilowaną rączkę z tworzywa sztucznego, którą można pewnie chwycić. To model wychylny, a więc ma tarczę ze wskaźnikiem, który podczas pracy się wychyla. Produkt waży 0,708 kg, dlatego jest lekki, ale też jednocześnie wytrzymały.

Zaletą klucza jest to, że znacząco ułatwia dokręcanie śrub. Model marki Vorel świetnie nadaje się dla osób lubiących majsterkować w swoim garażu. Narzędzie jest komfortowe w użytkowaniu i łatwo się je obsługuje.

 

 

 

 

Beta 606/6

 

Beta 606/6 to klucz klikowy (mechaniczny). Oznacza to, że produkt jest wyposażony w mechanizm zapadkowy, który po osiągnięciu wybranej wartości momentu obrotowego wydaje charakterystyczne kliknięcie. Dokładność modelu to ok. 4%, jego długość wynosi natomiast 30,5 cm.

Narzędzie waży 0,595 kg. Zakres regulacji momentu obrotowego obejmuje wartości od 8 Nm do 60 Nm. To dobra propozycja dla miłośników majsterkowania. Produkt ma grzechotkę w rozmiarze 3/8 cala, dlatego można go wykorzystać do prac przy samochodzie, motocyklu i rowerze. Materiałem wykonania modelu jest dobra gatunkowo stal. Uchwyt klucza jest gumowany, dlatego nie wyślizguje się z dłoni podczas użytkowania.

Produkt Beta 606/6 wyróżnia się nie tylko trwałością, ale i możliwością precyzyjnego ustawienia wybranej wartości momentu obrotowego. Tego klucza nie powinno zabraknąć w przydomowym garażu. Narzędzie umożliwia szybkie przykręcenie nakrętek i wkrętów, bez konieczności użycia dużej siły. Poza tym prezentowany model na długo zachowuje estetyczny wygląd, nawet jeśli jest użytkowany codziennie.

 

 

 

 

Jaki klucz dynamometryczny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Chcesz bez dużego wysiłku dokręcać śruby i wkręty w samochodzie, rowerze itp.? W takim razie potrzebny Ci będzie klucz dynamometryczny. To niewielkie narzędzie znacząco ułatwia pracę, a ponadto jest wygodne w użytkowaniu. Za sprawą tego poradnika dowiesz się, jaki klucz dynamometryczny wybrać, w zależności od tego, do jakich prac ma być wykorzystywany.

 

 

Jak działają narzędzia dynamometryczne?

Działanie klucza dynamometrycznego opiera się na założeniach prawa Hooka, które opracowano w XVII wieku. Angielski naukowiec Robert Hook uważał, że ciało odkształca się pod wpływem działającej na niego siły w stopniu wprost proporcjonalnym do jej wartości (w tym przypadku określa ją sam klucz). W zależności od tego, jaką śrubę chcemy przykręcić, moment dokręcania i odkręcania jest inny, dlatego tego typu produkty umożliwiają nam regulację jego wartości. Narzędzia dynamometryczne są wyposażone w sprężynę. Napina się ona podczas dopasowywania siły wkręcania. Element ten pozwala więc na prawidłowe użytkowanie klucza w określonych warunkach (np. podczas wkręcania śrub w głowicy silnika auta). Drugim, tak samo istotnym elementem modeli dynamometrycznych jest zapadka odpowiadająca za zablokowanie klucza, gdy osiągniemy ustalony wcześniej moment obrotowy.

 

Klucz dynamometryczny mechaniczny

Jednym z najpopularniejszych rodzajów narzędzi dynamometrycznych są produkty mechaniczne, określane też mianem klikowych. Ich nazwa wywodzi się stąd, że po osiągnięciu wybranej wartości siły dokręcenia śruby słychać charakterystyczne kliknięcie. Umieszczona w kluczu zapadka blokuje go, aby nie przekroczyć momentu obrotowego, co mogłoby się skończyć przekręceniem śruby. Modele mechaniczne to podstawowe narzędzia, których nie może zabraknąć w warsztacie czy garażu.

 

Klucz dynamometryczny wskazówkowy

Narzędzia wskazówkowe mają prostą budowę. Powyżej rączki jest wskazówka z podziałką pozwalającą na kontrolowanie wartości momentu obrotowego. Kiedy śruba stawia opór w czasie dokręcania, wskaźnik zaczyna się wychylać, a to daje nam możliwość sprawdzenia siły, z jaką działa na nią klucz. Jedną z największych zalet produktów wskazówkowych jest niezawodność.

 

Klucz dynamometryczny łamany

Klucze łamane są wyposażone w zawias. Kiedy podczas pracy osiągniemy ustaloną wcześniej wartość momentu obrotowego, przednia część narzędzia złamie się o ok. 20 stopni. Wtedy należy przerwać dokręcanie śruby. Gdy wyciągniemy klucz, ten wróci do początkowej pozycji. Mimo że ten mechanizm jest prosty, działa wyjątkowo skutecznie i pozwala uniknąć zbyt mocnego dokręcenia nakrętki, śrubki itp.

 

Klucz dynamometryczny elektroniczny

Osobom, którym zależy na komfortowej i precyzyjnej pracy, polecamy klucze elektroniczne. Ich cechą wyróżniającą jest czytelny ekran LCD, za sprawą którego można odczytać aktualne ustawienia pracy. Elektroniczne narzędzia są praktyczne, zwłaszcza te mogące pomieścić w swojej pamięci kilka czy nawet kilkanaście ostatnich wskazań pomiarowych. Kiedy osiągniemy ustalony moment obrotowy, usłyszymy alarm dźwiękowy. W przypadku niektórych modeli dochodzi do schowania się zapadki, gdy należy przerwać dokręcanie, w efekcie czego dalsze dokręcanie śruby nie jest możliwe.

 

Klucz dynamometryczny wyzwalany

Produkty wyzwalane swoje działanie opierają na wyzwalaniu się poprzez ruch kątowy (o ok. 3 stopnie). Podczas pracy z klucza wydobywa się charakterystyczny odgłos sygnalizujący osiągnięcie wybranej siły wartości dokręcania. Modele te gwarantują dużą precyzję pracy.

 

Zastosowanie

Nie jest łatwo zdecydować o tym, jaki klucz dynamometryczny jest najlepszy. Dużo zależy od tego, w jakim celu zamierzamy go wykorzystywać. Tego typu produkty znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu, jednak najczęściej znajdziemy je w warsztatach i serwisach motoryzacyjnych. Aby dobrać odpowiedni model, trzeba sprawdzić zakres regulacji momentu obrotowego. To znacząco ułatwi nam zakup.

Klucz przeznaczony do przykręcania drobnych elementów, wymiany świec zapłonowych, dokręcania elementów silnika itd. nie może naruszać delikatnych śrub i nakrętek. Z tego względu w takim przypadku wystarczający okaże się model z momentem obrotowym regulowanym w zakresie od 0 do ok. 20 Nm. Jeśli jednak ma to być narzędzie służące choćby do wymiany kół, siła dokręcenia powinna być znacznie większa, od 40 Nm do ponad 200 Nm. Wartości te dotyczą nie tylko prac przy samochodach, ale i motocyklach czy rowerach.

 

Rozmiar gniazda grzechotki

Klucze dynamometryczne różnią się między sobą zarówno budową, jak i rozmiarem gniazda grzechotki. Do precyzyjnych prac czy mało obciążonych połączeń odpowiedni jest model w rozmiarze 1/4 cala. W warsztatach samochodowych najczęściej wykorzystuje się narzędzia z grzechotką w rozmiarze 3/8 cala, a do ciężkich prac – 1/2 cala.

 

 

Materiał wykonania

Żeby klucz nie zniszczył się w wyniku częstego użytkowania, powinien być wykonany z solidnego materiału. Najczęściej są to różne odmiany stali, np. CrV lub chromowo-wanadowa. Istotne jest to, aby produkt nie był podatny na uszkodzenia mechaniczne mogące powstać nie tylko podczas pracy, ale i w czasie transportu. Z tego powodu wiele osób uważa, że najlepszy klucz dynamometryczny ma w komplecie etui pozwalające na jego bezpieczne przechowywanie.

 

Wygoda użytkowania

Na komfort użytkowania narzędzia wpływa przede wszystkim rękojeść. Powinna mieć ona odpowiedni kształt. Najlepiej, jeśli uchwyt klucza będzie pokryty materiałem o antypoślizgowych właściwościach, może też być perforowany. To jednak nie wszystko. Istotne jest też to, ile waży produkt. Waga większości modeli nie przekracza 2 kg, dlatego można nimi wygodnie manewrować i utrzymać je w dłoniach przez długi czas. Długość narzędzi dynamometrycznych przeważnie wynosi maksymalnie 50 cm, choć są i takie ponad 100 cm. Nierzadko w razie potrzeby możemy zastosować specjalne przedłużki, aby móc precyzyjniej i w wygodniejszy sposób wykonać daną pracę (jeśli produkt jest zbyt krótki).

 

Klucze dynamometryczne w dobrych cenach

Klucze z niewielkim zakresem regulacji momentu obrotowego kosztują nie więcej niż 100 zł, więc każdy miłośnik majsterkowania może pozwolić sobie na ich zakup. Produkty przeznaczone dla profesjonalistów są znacznie droższe, ich cena nierzadko przekracza kwotę 1000 zł. Dotyczy to nie tylko narzędzi elektronicznych, ale również klikowych.

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.21

 

Powiększenie powierzchni samochodu wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry bagażnik samochodowy. Zdaniem konsumentów jednym z najlepszych wyborów jest zakup boksu Taurus Adventure 340. Skąd to wiemy? Jest to wynik przeprowadzonej przez nas analizy rynkowej w celu poszukiwania najlepszych produktów tego typu. Na szczególną uwagę w tym bagażniku zasługuje system montażu sprzętu. Innowacyjna funkcja SimpleFix i potrójne zabezpieczenia połączone z centralnym zamkiem dają nam gwarancję bezpieczeństwa bez nadmiernego wysiłku podczas instalacji bagażnika. Wysoką jakość produktu potwierdzają międzynarodowe certyfikaty TUV, a wśród nich GS/NORD oraz ISO. Jest to model o pojemności 340 l, który jest w stanie zmieścić aż 75 kg naszego bagażu. Innym boksem, jaki zyskał szerokie uznanie użytkowników, jest Taurus Xtreme 400, bagażnik o opływowym kształcie, który bardzo dobrze sprawdza się w trasie, nawet jeśli zamierzamy korzystać z dróg szybkiego ruchu. Rozbudowana amortyzacja oraz dobrej klasy materiały niwelują wszelkie wstrząsy, zabezpieczając nasze rzeczy przed zniszczeniem. Produkt waży ok. 14 kg.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Bagażnik jest wyjątkowo prosty w montażu. Wpływa na to przede wszystkim zastosowanie innowacyjnego systemu SimpleFix. Produkt został wykonany z grubego tworzywa ABS, dlatego jest wytrzymały i odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wady

Biorąc pod uwagę pojemność modelu (340 l), jest on stosunkowo ciężki. To powoduje, że możemy mieć problem z umieszczeniem bagażnika na dachu auta. Konsumenci narzekają, że trudno jest to zrobić samodzielnie i trzeba poprosić kogoś o pomoc.

Podsumowanie

Produkt jest godny polecenia osobom szukającym solidnego bagażnika. Możemy w nim swobodnie przewozić do 4 par nart, 2 deski snowboardowe lub bagaże wszystkich pasażerów. Model ten przydaje się podczas długich wyjazdów.

Drugi wybór

Zalety

Box wyróżnia się niezwykle eleganckim designem. Wykonano go z tworzyw HDPE i ABS, co sprawia, że jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu nie należy się obawiać, że częste użytkowanie wpłynie negatywnie na wygląd produktu.

Wady

Wadą bagażnika jest jednostronne otwieranie. Przez to często konieczne jest obejście samochodu, aby wyjąć przewożone wewnątrz bagaże. Dla wielu konsumentów to duża niedogodność, która ma negatywny wpływ na komfort użytkowania.

Podsumowanie

Model ten ma więcej zalet niż wad i dobrze sprawdza się podczas wycieczek (nie tylko weekendowych, ale też znacznie dłuższych). Pojemność bagażnika wynosi 400 l i na pewno zmieścimy w nim wszystko, co jest nam potrzebne.

Rozważ też

Zalety

Produkt został wyposażony w klips umieszczony na przedniej części pokrywy. Element ten zapobiega przypadkowemu otwarciu bagażnika podczas jazdy. Co więcej, w modelu marki Eco możemy przechowywać zarówno torby podróżne, jak też sprzęt sportowy.

Wady

Użytkownicy przekonują, że największą wadą produktu jest konieczność samodzielnego złożenia. Model ten jest dostarczany w formie rozłożonej i trzeba poświęcić dużo czasu, aby połączyć ze sobą wszystkie elementy (nie jest to zbyt proste).

Podsumowanie

Bagażnik na pewno przypadnie do gustu konsumentom, którym zależy na zakupie produktu posiadającego stosowne certyfikaty (m.in. TÜV). Produkt ma sprężynowe siłowniki, dlatego przy otwieraniu i zamykaniu boxa nie musimy używać zbyt dużo siły.

 

 

Najlepsze bagażniki dachowe box w 2021 roku

 

Gdy jedziemy na wczasy lub mamy sprzęty o nieregularnym kształcie, bagażnik w samochodzie może nie wystarczyć. Dlatego też warto wyposażyć się w bagażnik dachowy. Przy jego wyborze trzeba kierować się jakością wykonania, pojemnością i kształtem, który nie wpłynie na zmniejszenie komfortu jazdy. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy ranking bagażników dachowych box, który zawiera najciekawsze propozycje dostępne na rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Taurus Adventure 340

 

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazł się model Taurus Adventure 340. Sprzęt ten ma czarną, połyskliwą obudowę.

Boks został wyposażony w uchwyt pozwalający na unieruchomienie bagażu. Oprócz tego, pokrywa została zrobiona z grubego, 6 mm materiału. To sprawia, że pudło jest wytrzymałe i sztywne.

Użytkownik nie musi martwić się o zniszczenie bagaży w trakcie jazdy. Materiały wykorzystane do produkcji tego modelu cechują się wysoką jakością.

Wymiary sprzętu to: wysokość – 42 cm, szerokość – 67 cm, długość – 190 cm, a pojemność wynosi 340 l. Urządzenie waży 21 kg.

Wygodną funkcją zastosowaną w tym produkcie jest możliwość otwierania go z obu stron. Do zestawu dołączone zostały specjalne adaptery, które pozwalają na montaż na szerokich belkach, a także umożliwiają nam założenie sprzętu na nietypowe belki modeli BMW. Ten najlepszy bagażnik dachowy box jest doceniany za wytrzymałość.

Bagażnik Taurus Adventure 340 to sprzęt o wymiarach 190 cm x 67 cm x 42 cm. Jego pojemność szacuje się na 340 l, a maksymalna waga przewożonych rzeczy nie może przekroczyć 75 kg.

 

Zalety

Montaż: Box wyposażony został w autorski system SimpleFix. Dzięki niemu w szybki i łatwy sposób przymocujesz bagażnik do belki samochodu. Wystarczy w 3 miejscach (po każdej stronie) przykręcić specjalne zabezpieczenia i sprzęt będzie gotowy do podróży.

Materiał: Obudowa wykonana została z bardzo wytrzymałego materiału ABS o grubości 6 mm. Takie wzmocnienie jest niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy i uderzenia. Daje to gwarancję, że zarówno sam box, jak i jego zawartość jest w pełni chroniona przed typowymi utrudnieniami na drodze.

Otwieranie: Bagażnik możemy otwierać z dwóch stron. Jest to wygodna funkcja, ponieważ załadunek oraz rozładunek bagażu przebiega bardzo szybko i bezproblemowo.

Uchwyt: W korpusie sprzętu zainstalowano specjalny uchwyt służący do zawieszania boksu na ścianie garażu. Dzięki niemu produkt będzie lepiej zabezpieczony i chroniony np. przed przypadkowymi kopnięciami.

Certyfikaty: Producent uzyskał certyfikaty GS/NORD oraz ISO. Dają nam one gwarancję, że zarówno proces produkcji, jak i zarządzanie jakością przebiegają na wysokim poziomie.

 

Wady

Taśmy: Niektórzy konsumenci uważają, że dołączone do zestawu taśmy są zbyt krótkie i czasami trudno jest nimi dokładnie zabezpieczyć cały bagaż.

 

 

 

 

Taurus Xtreme 400


Taurus Xtreme 400 to bagażnik, który od wielu lat zdobywa coraz większe uznanie konsumentów. Pojemny boks o wymiarach 195 cm x 78 cm x 34 cm mieści bagaż o wadze 50 kg. Zrobiony został z bardzo mocnych materiałów, dzięki czemu wytrzymuje nawet silne uderzenia kamieni czy gałęzi. Górna część wykonana jest z tworzywa HDPE, natomiast dolna z ABS. Takie połączenie sprawia, że nasze rzeczy są chronione od promieniowania UV oraz działania wysokich i niskich temperatur.

Wielu konsumentów ceni sobie system zabezpieczeń zamontowany w bagażniku. Centralny zamek blokuje boks w 3 miejscach, co gwarantuje stabilność sprzętu. Ponadto wyjęcie kluczyka jest możliwe dopiero po całkowitym zamknięciu górnej pokrywy. Jest to dobra funkcja dla osób, które zwykle się spieszą i zdarza im się zapominać o sprawdzeniu wszystkich blokad.

Za sprawą regulowanego rozstawu Taurus Xtreme 400 możemy zainstalować zarówno na wąsko przykręconych belkach, jak i szeroko. Model dopasujemy do poręczy oddalonych od siebie od 63 cm do 100 cm.

Taurus Xtreme 400 to bagażnik o pojemności 400 l. Sprzęt jest w stanie pomieścić bagaż o maksymalnej wadze 50 kg. Długość boksu wynosi 195 cm, szerokość – 78 cm, natomiast wysokość – 34 cm.

 

Zalety

Kształt: Model ma opływowy kształt, co w znacznym stopniu wpływa na komfort prowadzenia samochodu. Charakterystyczne szumy są delikatne, a drgania niwelują specjalne wstawki. Z tego względu bagażnik jest bardzo cichy i niemal niewyczuwalny dla pasażerów.

Blokada klucza: Producent wyposażył produkt w specjalny system, który zabezpiecza nas przed niedomknięciem boxu. Użytkownik, który niedokładnie zamknął bagażnik, nie będzie bowiem w stanie wyjąć głównego klucza.

Zakres mocowania: Sprzęt posiada regulowany zakres rozstawy od 100 cm do 63 cm. Oznacza to, że możemy dostosować szerokość mocowań do przykręconych w samochodzie belek.

Profilowane dno: Dno wewnątrz bagażnika jest wyprofilowane w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć pojemność boksu. Belki zostały schowane w podstawie, dzięki czemu nie zauważamy poprzecznych wypukłości.

 

Wady

Otwieranie: Taurus Xtreme 400 otwierany jest jednostronnie, co komplikuje nieco proces pakowania i wypakowywania naszych rzeczy.

 

 

 

 

Eco 431 antracyt

 

Box dachowy Eco 431 to czwarty produkt, na który warto zwrócić uwagę. Jest to bardzo pojemny model, który przyda się podczas dłuższych wypadów na letnie wakacje, a także zimowe wypady na narty.

Model ten ma ładowność 50 kg (pojemność 410 l). Natomiast jego wymiary to: długość – 180 cm, szerokość – 78 cm i wysokość – 39 cm. Dzięki temu, że długość wewnętrzna tego bagażnika wynosi 171 m jest on odpowiedni do przewożenia nart i desek snowboardowych.

Waga tego modelu wynosi 14 kg, a więc jest on dość łatwy do przenoszenia.

Materiał, z którego wykonano ten sprzęt jest odporny na promieniowanie UV. Poza tym cechuje go wysoka odporność na uszkodzenia.

Ten dobry i tani bagażnik dachowy box zamykany jest na kluczyk i został wyposażony w specjalną klamrę na przedniej części pokrywy. Taki system zamykania zapewnia pełne bezpieczeństwo.

Urządzenie cenione jest za solidne wykonanie, dużą pojemność i łatwy system montażu

Box dachowy Eco 431 jest bagażnikiem o maksymalnej nośności 50 kg. Obudowa o wymiarach 180 cm x 78 cm x 37 cm tworzy wewnątrz pojemność na poziomie 430 l.

 

Zalety

Sprężynowe siłowniki: Box wyposażony jest w sprężynowe siłowniki, które ułatwiają otwieranie górnej części bagażnika. Jest to szczególnie ważna funkcja dla właścicieli wysokich samochodów terenowych.

Odporność na UV: Produkt wykonany jest z dobrej jakości materiału, który nie tylko odporny jest na drobne uderzenia, ale również nie ulega zmianom na skutek działania promieni UV.

Zabezpieczenie: Eco 431 w przedniej części ma specjalny klips, który dodatkowo zabezpiecza go przed przypadkowym otwarciem. Silne zaczepy mocno trzymają obie części bagażnika, dlatego też nawet w przypadku jakiejkolwiek usterki związanej z pozostałymi mocowaniami, będziemy w stanie bezpiecznie przejechać kilka kilometrów.

 

Wady

Mocowanie: Box możemy przymocować do belki o szerokości 70 mm. Jest to dość spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które poszukują uniwersalnego produktu, pasującego do wszystkich rodzajów poręczy.

 

 

 

Taurus Extreme II 450

 

Nasz ranking zamyka model Taurus Extreme II 450. Obudowa tego modelu dostępna jest w 3 kolorach: antracytowym, carbon oraz czarnym z połyskiem. Dzięki temu konsument może wybrać produkt pasujący do swojego samochodu.

Sprzęt ten odznacza się dużą wytrzymałością i solidną konstrukcją. Dzięki systemowi szybkiego montażu – Ultra Rapid – założenie tego produktu na dach pojazdu jest dziecinnie proste. Pojemnik jest dopasowany do belek stalowych i aluminiowych, których szerokość nie przekracza 7 cm.

Obsługa boksu jest bardzo łatwa, szczególnie otwieranie i zamykanie dzięki specjalnemu systemowi wspomagającemu tę czynność.

Wymiary boksu wynoszą: wysokość – 38 cm, szerokość – 78 cm i długość – 195 cm. Jest to bardzo duży bagażnik dachowy, mieści około 450 l. Waga tego produktu to 17 kg.

Opinie o bagażnikach dachowych box tego producenta są bardzo pozytywne. Użytkownicy cenią ten model za dużą pojemność i komfort użytkowania.

Taurus Extreme II 450 to box o pojemności 450 l. Długość sprzętu to 195 cm, szerokość – 78 cm, natomiast wysokość – 38 cm. Maksymalna nośność bagażnika wynosi 50 kg.

 

Zalety

Uniwersalność: Producent gwarantuje, że model Extreme II 450 dopasujemy zarówno do standardowych metalowych belek, jak i do nowoczesnych poręczy aluminiowych z wyżłobionymi rowkami typu T.

Pojemność: W boksie jednocześnie ułożymy 5 par nart, co może stanowić np. ekwipunek dla wszystkich pasażerów 5 – osobowego samochodu. Jest to bardzo duża pojemność w porównaniu do innych bagażników o podobnej jakości i cenie.

Taśmy: Wewnątrz produktu znajdziemy specjalne taśmy, którymi stabilizujemy nasz bagaż, obniżając ryzyko jego zniszczenia w czasie transportu.

 

Wady

Waga: Boks waży aż 16 kg, dlatego dość trudno zamontować go na wysokim samochodzie.

Kolor: Bagażnik produkowany jest jedynie w kolorze szarym. Dla osób, które przywiązują dużą uwagę do estetyki auta, może być to dość duży problem.

 

 

 

 

Inter Pack Stella 400

 

Prezentujemy model Inter Pack Stella 400, czyli bagażnik dachowy. Dzięki temu produktowi spakujesz wszystkie niezbędne przyrządy na wakacyjny wyjazd. Producent zapewnia, że sprzęt sprawdzi się podczas przewożenia namiotu, wózka dziecięcego czy nart. Sprzęt jest odpowiedni do montażu na niewielkim samochodzie.

Pojemność boxa wynosi 330 litrów, a maksymalna waga znajdujących się w nim przedmiotów nie może przekraczać 75 kg. Sprzęt montuje się na bagażniku bazowym przy pomocy cybantów „U”. Czynność tę wykonasz używając belek o średnicy 5,9 cm. Dużym atutem produktu jest jego wykonanie z tworzywa sztucznego. Dzięki temu box jest odporny na działanie wilgoci, wiatru, wysokich i niskich temperatur, ale również promieni UV. Gwarantuje to bezpieczeństwo znajdujących się w bagażniku przedmiotów. Kolejną zaletą produktu jest sprężynowy podnośnik, który umożliwia szybkie otworzenie pokrywy.

Prezentowany model został pochwalony przez wielu Internautów. Konsumenci docenili wysoką jakość wykonania oraz atrakcyjną cenę sprzętu. Poza tym bagażnik ma wszystkie niezbędne zabezpieczenia, które chronią Twoje rzeczy przed zniszczeniem.

Inter Pack Stella 400 to dobry bagażnik dachowy do 700 zł. Boks o pojemności 330 l ma wymiary 146 cm x 87 cm x 38 cm. Nośność produktu szacuje się na 75 kg.

 

Zalety

Odporność: Bagażnik wykonany jest z materiału odpornego nie tylko na działanie promieni UV, ale również na zmiany temperatur. Taka właściwość zabezpiecza zawartość przed przegrzaniem lub zamarzaniem.

Waga: Korpus boksu waży niecałe 13 kg. Taka waga znacznie ułatwia montaż produktu nawet na dachu wysokiego samochodu.

 

Wady

Brak taśm: Do zestawu nie dołączono taśm mocujących bagaż, przez co w transporcie rzeczy mogą się przesuwać i ulec zniszczeniu.

Kompatybilność: Inter Pack Stella 400 nie jest kompatybilny z belkami typu wingbar.

 

 

 

Jaki bagażnik dachowy box kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Lato to okres, kiedy mamy więcej czasu i ochoty na aktywność w trakcie wakacji. Wtedy też często podróżujemy samochodem, który ma jednak ograniczoną ilość miejsca. Dlatego, warto jest zainwestować w specjalny box dachowy. Montuje się go na zewnątrz auta, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe miejsce na przechowywanie naszego bagażu. Kupno takiego sprzętu nie jest jednak proste ze względu na liczbę dostępnych w sklepach modeli. Z tego względu przygotowaliśmy ten poradnik, który ma odpowiedzieć na Twoje pytanie – jaki bagażnik dachowy wybrać.

 

 

Rodzaje

Choć bagażnikiem dachowym nazywamy przede wszystkim belki, które montuje się poprzecznie na zewnątrz auta, to w sklepach znajdziemy również i inne rodzaje. Taki model, stanowi jedynie podstawę do innych uchwytów czy pojemników. Dlatego do rodzajów tego typu sprzętu zaliczamy:

boxy – tradycyjne pojemniki dachowe, montowane na bazie. Tego rodzaju produkt doskonale sprawdzi się podczas wakacji, biwaku czy wyprowadzki. W sklepach znajdziemy wiele modeli o różnych pojemnościach, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W środku takiego boxu znajdują się niewielkie przegródki na drobne przedmioty, jak również specjalne pasy zabezpieczające bagaż przed wysypaniem się w trakcie otwierania i zamykania. Obudowa takiego schowka wykonana jest z tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia mechaniczne,

uchwyty na deski surfingowe – specjalne uchwyty montowane na płozach. W zależności od modelu, możemy przetransportować nawet do trzech desek surfingowych jednorazowo. Taki bagażnik to propozycja dla tych, którzy aktywnie spędzają czas nad morzem i nie lubią wypożyczać cudzego sprzętu,

uchwyty na deski windsurfingowe – dodatkowy element montowany na płozach, będących podstawą bagażniku dachowego. Tego rodzaju sprzęt zabezpieczy nasze deski windsurfingowe, dzięki czemu będziemy mogli je bezpiecznie przetransportować do miejsca docelowego,

uchwyty na narty – taki sprzęt to propozycja dla wszystkich miłośników jazdy na stoku. Za pomocą takiego uchwytu możemy łatwo i bezpiecznie przetransportować nasze narty w etui, nie obawiając się, że się powyginają. Jednorazowo będziemy mogli przewieźć nawet do kilku par nart,

uchwyty na rowery – choć w większości przypadków, taki bagażnik montuje się na tylnych drzwiach samochodu, dostępne są również modele dachowe. Na takim uchwycie możemy przetransportować rowery w pozycji pionowej. Jednorazowo możliwe jest przetransportowanie nawet do 3 rowerów, niezależnie, czy mają one koła czy nie. Taki sprzęt doskonale sprawdzi się podczas wakacji, dzięki czemu w dowolnym miejscu będziemy mogli rozpocząć naszą wycieczkę rowerową.

 

Bagażnik dachowy, a rodzaj dachu – jaki bagażnik dachowy box jest najlepszy?

Wybierając tego rodzaju sprzęt pamiętaj, że istnieje kilka typów dachów samochodowych. Dlatego najlepiej jest się prędzej z nimi zapoznać, a dopiero później dokonać decyzji. Wśród dostępnych dachów zaliczamy te z relingami, flixpointami oraz płaskie. Te pierwsze mogą być zarówno zintegrowane, jak i tradycyjne. Flixpointy to specjalne gniazda do mocowania wszelkiego rodzaju uchwytów. Na dachach płaskich łapy montuje się natomiast na krawędzi. Jedynie dach z relingami jest uniwersalny i wymaga zakupu łap oraz belek. W przypadku dwóch pozostałych wariantów, konieczny jest zakup specjalnych adapterów mających za zadanie utrzymać nasz bagaż.

 

Kształt belek

Najlepszy bagażnik dachowy to model w pełni dopasowany do samochodu oraz naszych preferencji. Dlatego warto jest zwrócić uwagę na kształt belek, wchodzących w skład tego sprzętu. Powinny być one odpowiednio wygięte, dzięki czemu dokładnie dopasują się do dachu auta. To również zapobiegnie generowaniu się hałasu w trakcie jazdy, szczególnie po nierównej nawierzchni.

 

Wykonanie

Belki stanowiące bazę naszego bagażnika dachowego mogą być wykonane z wielu rodzajów materiałów. Najlepszym wyborem jest jednak aluminium. Taki sprzęt jest bardzo lekki, dzięki czemu nie obciążamy dodatkowo naszego samochodu. Z drugiej strony, materiał ten wykazuje się bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, jak również odpornością na obciążenie. Z tego względu belki aluminiowe są najchętniej kupowanym typem w Polsce.

 

Certyfikaty

Wybierając taki sprzęt, dobrze jest wziąć pod uwagę modele posiadające wszelkiego rodzaju certyfikaty. Mają one świadczyć o bezpieczeństwie używania danego bagażnika dachowego, które sprawdzane jest na podstawie specjalnych testów.

 

Zabezpieczenia

Warto pamiętać, żeby zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju zabezpieczenia danego bagażnika dachowego. Do nich zaliczamy pasy, łapy i uchwyty mające utrzymać nasz bagaż w stabilnej pozycji. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że przewożone przez nas przedmioty nie rozsypią się w trakcie jazdy samochodem. Jest to również istotne podczas otwierania i zamykania bagażnika dachowego.

 

Bagażniki dachowe w dobrych cenach

Cena bagażnika dachowego zależy przede wszystkim od solidności wykonania danego modelu oraz jego parametrów. Najtańszy model to taki, który wykonany jest z niskiej jakości tworzywa, mającego tendencję do odkształcania się. Koszt zakupu takiego sprzętu to ok. 100 złotych. Zdecydowanie więcej zapłacimy za konkretny rodzaj bagażnika dachowego, z dołączonymi uchwytami do przewożenia sprzętu lub boxem. W zależności od modelu cena takiego produktu może się wahać od 200 złotych do nawet 1000 złotych.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.21

Wciąż narzekasz, że Twój samochód nie wygląda zbyt elegancko, mimo że starasz się o niego dbać? Powinieneś zastanowić się nad zakupem solidnych felg wykonanych z aluminium. Wybrany przez Ciebie model powinien być łatwy do utrzymania w czystości i wytrzymały, dlatego polecamy Ci produkt Carbonado 5×112. Obręcze sprzedawane są w kompletach po 4 sztuki. Ich średnica wynosi 17 cali, szerokość – 7,5 cala, a rozstaw śrub to 5×112. Felgi mają grafitowy kolor oraz matowe wykończenie. Dzięki nim Twoje auto zyska bardziej sportowy wygląd. Istotne jest to, że mycie obręczy nie powinno zająć Ci zbyt dużo czasu. Według kierowców godne uwagi są również felgi DEZENT TH Dark ET45 o średnicy 16 cali i szerokości wynoszącej 7 cali. To produkt w srebrno-czarnym kolorze z klasycznym, 5-ramiennym wzorem. Obręcze mają dodatkowo satynowe wykończenie. Szukasz alufelg w innym rozmiarze lub wyróżniających się bardziej oryginalnym designem? Z pewnością znajdziesz je w dalszej części rankingu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Felgi dodają samochodowi bardziej sportowego charakteru. Są one dostępne w grafitowym kolorze i mają matowe wykończenie, można je bez trudu dopasować do każdego osobowego auta, niezależnie od odcienia karoserii. Obręcze mają w komplecie pierścienie centrujące i wentyle.

Wady

Model wygląda wyjątkowo efektownie, ale niektórzy kierowcy narzekają na czasochłonne mycie. Stosunkowo trudno jest umyć boki ramion obręczy i ich środek.

Podsumowanie

Średnica alufelg wynosi 17 cali, a ich szerokość – 7,5 cala. To produkt z pięcioma ramionami, dlatego doskonale pasuje nie tylko do sportowego, ale i miejskiego auta. Obręcze są sprzedawane w kompletach po 4 sztuki. Model jest przeznaczony do pojazdów takich marek jak Audi czy BMW.

Drugi wybór

Zalety

Obręcze są wytrzymałe, dlatego nie ma ryzyka, że szybko się zniszczą lub zdeformują. To model wyróżniający się satynowym wykończeniem. Felgi łatwo się myje, ponieważ na ich powierzchni nie ma zakamarków, do których trudno byłoby dosięgnąć szczoteczką czy gąbką.

Wady

Ze względu na ciemną kolorystykę produktu, trzeba pamiętać o jego regularnym myciu (w okresie jesienno-zimowym nawet co kilka dni). Na obręczach dobrze widoczne są zabrudzenia takie jak sól z drogi czy zaschnięte błoto.

Podsumowanie

Za sprawą modelu możemy nadać swojemu pojazdowi bardziej eleganckiego, a jednocześnie sportowego wyglądu. Felgi mają średnicę 16 cali, ich szerokość wynosi 7 cali. Z uwagi na 5-ramienny wzór, produkt jest dobrą propozycją dla miłośników klasyki.

Rozważ też

Zalety

To model w srebrnym kolorze, dlatego zabrudzenia nie są na nim zbyt mocno widoczne. Nie musimy więc regularnie myć obręczy co kilka dni, co mogłoby okazać się kłopotliwe. Co ważne, nie musimy zdejmować felg na czas zimy, gdyż są dobrze przystosowane do użytku w trudnych warunkach.

Wady

Za wadę obręczy uznano stosunkowo prosty design. Według niektórych osób wieloramienny wzór nie prezentuje się zbyt efektownie, dlatego może nie wpłynąć znacząco na zmianę wyglądu samochodu.

Podsumowanie

Alufelgi są solidne, a utrzymanie ich w czystości nie sprawia żadnego problemu (ramiona układają się tak, że pomiędzy nimi nie ma trudno dostępnych miejsc). To obręcze o średnicy 16 cali i szerokości 6,5 cala.

 

 

Najlepsze alufelgi w 2021 roku

 

Chcesz zmienić wygląd swojego auta z zewnątrz? Przeczytaj ranking alufelg i przekonaj się, jakie produkty mogą Ci w tym pomóc. Do zestawienia wytypowaliśmy solidne i eleganckie modele, które są chętnie kupowane przez kierowców. Sprawdź je koniecznie.

 

Nasze zalecenia

 

Carbonado 5×112

 

Felgi Carbonado 5×112 są sprzedawane w komplecie (4 sztuki) razem z pierścieniami centrującymi i wentylami. To model o średnicy 17 cali, którego szerokość wynosi 7,5 cala. Produkt jest dostępny w grafitowym kolorze i ma matowe wykończenie, co sprawia, że wygląda wyjątkowo atrakcyjnie.

Obręcze efektywnie odprowadzają ciepło z układu hamulcowego w czasie jazdy, co zwiększa nasz poziom bezpieczeństwa. Klasyczny, pięcioramienny wzór sprawia, że felgi pasują do każdego auta – zarówno sportowego, jak i miejskiego. Produkt wykazuje odporność na uszkodzenia.

Według kierowców są to wyjątkowo eleganckie alufelgi, które można z łatwością utrzymać w czystości. Obręcze pasują do modeli aut różnych marek, m.in. Mercedes, Audi czy BMW. Co ważne, model pozwala na montaż opon o niższym profilu oraz większej szerokości.

 

 

 

 

DEZENT TH Dark ET45

 

Obręcze DEZENT TH Dark ET45 mają czarno-srebrny kolor. Ich średnica wynosi 16 cali, a szerokość – 7 cali. Rozstaw śrub prezentowanego modelu to 5×112. Alufelgi są sprzedawane pojedynczo, jak również w kompletach po 4 sztuki.

Produkt jest idealny dla miłośników klasycznego stylu, ponieważ ma prosty, pięcioramienny wzór. Felgi wyróżniają się satynowym wykończeniem. To model, z którego z łatwością zmyjemy pył, błoto i inne zanieczyszczenia, gdyż na jego powierzchni nie ma wąskich zakamarków.

Alufelgi są solidne, dlatego na długo zachowują estetyczny wygląd. Jeśli w odpowiedni sposób o nie zadbamy, z pewnością posłużą nam przez kilka sezonów. Produkt dodaje pojazdowi sportowego charakteru.

 

 

 

 

Enzo 6,5×16 W Silver

 

Enzo 6,5×16 W Silver to model o średnicy 16 cali. Obręcz ma szerokość 6,5 cala i wieloramienny wzór. Alufelga jest dostępna w srebrnym kolorze, dlatego świetnie pasuje do każdego auta, niezależnie od odcienia karoserii. Produkt łatwo się myje.

Obręcze mają cienkie ramiona i dodają samochodowi lekkości. Rozstaw otworów montażowych to 4×108, co oznacza, że model należy zamontować przy użyciu 4 śrub (są one opisane na okręgu o średnicy 108 mm).

Konsumenci chętnie publikują opinie o alufelgach Enzo. Na ich podstawie można wywnioskować, że są to wytrzymałe i łatwe w montażu obręcze. Przedstawiony model cieszy się popularnością, gdyż jest przystosowany do użytku zimą. Nie trzeba go więc demontować pod koniec lata.

 

 

 

 

RacingLine ET35 72.6 BK5167 MG

 

Alufelgi RacingLine ET35 72.6 BK5167 MG są sprzedawane w komplecie razem z dekielkami producenta, pierścieniami centrującymi i chromowanymi wentylami. To, co wyróżnia produkt, to niezwykle oryginalny, wieloramienny wzór. Ramiona krzyżują się ze sobą na kształt gwiazdy.

Obręcze pasują do aut takich marek jak: BMW, Honda, Opel, Chevrolet, Cadillac oraz VW. To doskonały wybór zwłaszcza do sportowych samochodów. Felgi mają srebrny kolor i połyskujące wykończenie.

Osoby, które zdecydowały się na zakup opisanego wyżej modelu, uważają, że każdy kierowca dbający o swoje auto powinien go zamontować. Alufelgi mają średnicę 18 cali, a ich szerokość to 8,5 cala (rozstaw śrub: 5×120). Warto podkreślić, że mimo skomplikowanego wzoru mycie obręczy nie zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

ALUTEC Grip 5,50×15

 

Chcielibyśmy zaprezentować ALUTEC Grip 5,50×15 – aluminiowe felgi z pięcioma ramionami, które są dostępne w szarym kolorze. Ich średnica wynosi 15 cali, natomiast szerokość – 5,5 cala. Rozstaw śrub w tym przypadku to: 4×100.

To dobre i tanie alufelgi, które bardzo szybko się myje. Nie ma tu trudno dostępnych miejsc, dlatego bez zbędnego wysiłku pozbędziemy się zalegającego błota, soli z drogi czy pyłu. Produkt jest wytrzymały i delikatnie połyskuje.

Obręcze są chwalone przez kierowców za prosty, ale też elegancki design. Nie trzeba się obawiać o szybkie zniszczenie felg, ponieważ są odporne na uszkodzenia. Poza tym produkt zapewnia odpowiednią wentylację układu hamulcowego.

 

 

 

 

AEZ Straight 8,00×18

 

Model AEZ Straight 8,00×18 ma czarno-srebrny kolor. 10-ramienny wzór sprawia, że felgi świetnie się prezentują i pozytywnie wpływają na wygląd auta. To dobra propozycja nie tylko do samochodu osobowego, ale również sportowego.

Szerokość obręczy wynosi 8 cali, a ich średnica to 18 cali. Z uwagi na jasną kolorystykę, na felgach niewidoczne są zanieczyszczenia takie jak pył czy smar, dlatego nie trzeba ich myć co kilka dni (wystarczy systematyczna pielęgnacja np. raz na kilka tygodni). Rozstaw śrub modelu to: 5×100.

Jedną z najczęściej wymienianych zalet alufelg jest ich lekkość. Wielu konsumentów podkreśla, że obręcze dobrze chłodzą hamulce i z tego względu są odpowiednie dla osób preferujących szybką oraz dynamiczną jazdę samochodem.

 

 

 

 

Rial 16 5X114,3

 

Aluminiowe felgi Rial 16 5X114,3 są przeznaczone do montażu w samochodach marki Toyota. Prezentowany model ma średnicę 16 cali, jego szerokość wynosi 6,5 cala. Rozstaw śrub to: 5×114,3.

W komplecie poza 4 felgami znajdziemy też: 4 dekielki, 4 zaworki, jak również 4 pierścienie centrujące. To obręcze w srebrnym kolorze z 6 ramionami. Produkt pięknie połyskuje. Możemy go bez obaw myć dowolnym środkiem do pielęgnacji felg, gdyż nie ma ryzyka, że w ten sposób doprowadzimy do uszkodzenia jego powierzchni.

Alufelgi Rial 16 5X114,3 przypadły do gustu konsumentom, gdyż są ładne i wytrzymałe. Z uwagi na duże otwory między ramionami, rozgrzane tarcze hamulcowe efektywnie oddają ciepło, a to gwarantuje szybkie i pewne hamowanie.

 

 

 

 

Jakie alufelgi kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Felgi nie tylko pozytywnie wpływają na wygląd samochodu, ale również mogą zapewnić nam większy poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy. Obecnie kierowcy coraz częściej decydują się na zakup modeli aluminiowych, które są wytrzymałe, a do tego eleganckie. W poradniku zakupowym podpowiadamy, jakie alufelgi wybrać, aby były idealnie dopasowane do Twojego auta.

 

 

Felgi aluminiowe a stalowe

Felgi do samochodu mogą być aluminiowe lub stalowe, niemniej jednak to te pierwsze cieszą się obecnie większą popularnością. Wynika to m.in. z ich atrakcyjnego wyglądu. Po zamontowaniu alufelg pojazd znacznie lepiej się prezentuje, co jest istotne dla osób dbających o swoje samochody. Należy również podkreślić, że do wyboru mamy wiele różnych wzorów, więc każdy z nas może znaleźć taki, który najbardziej mu odpowiada. Alufelgi zapewniają wentylację układu hamulcowego, a to zwiększa jego sprawność. Do ich wad zalicza się głównie konieczność regularnego mycia (zwłaszcza zimą, gdy drogi posypywane są solą) i kosztowna naprawa w przypadku uszkodzenia. Stalowe felgi wyglądają mniej elegancko i są cięższe, co może wiązać się z mniej efektywną pracą zawieszenia auta, w szczególności amortyzatorów. Jednocześnie ich regeneracja jest nieco łatwiejsza i tańsza, ponieważ w przypadku wgniecenia stal można szybko wyprostować.

 

Rozmiar

Szukając alufelg, szczególną uwagę musimy zwrócić na ich rozmiar. Muszą być one idealnie dopasowane do samochodu. Pamiętajmy, że koła to jedyny element budowy pojazdu, który ma bezpośredni kontakt z drogą. To one odpowiadają za wiele różnych parametrów jezdnych wpływających na komfort oraz bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Pierwsza ważna kwestia to średnica felgi, która ma odpowiadać rozmiarowi kół. Najczęściej kupowane są modele 14-, 15-, 16-, 17-, 18- i 22-calowe. Należy także sprawdzić szerokość obręczy, do wyboru mamy zwykle 3 opcje: szerokość minimalną, zalecaną i maksymalną. Jeżeli bardziej niż na wyglądzie auta zależy nam na komforcie jazdy, najlepiej zdecydować się na zakup mniejszych felg. Te większe w połączeniu z niskoprofilowymi oponami będą co prawda świetnie wyglądać, ale jednocześnie staną się bardziej podatne na odkształcenia. Poza tym podczas jazdy na nierównej drodze drgania i wibracje nie będą tak dobrze tłumione.

 

Rozstaw śrub

Rozstaw śrub, ewentualnie otworów mocujących, jest oznaczony w następujący sposób: 4×108. To oznacza, że na alufeldze znajdują się 4 otwory opisane na okręgu o średnicy 108 mm. To, jaki produkt wybierzemy, zależy od budowy piasty w naszym aucie. Jeżeli kupimy model z niewłaściwym rozstawem śrub, nie będziemy mogli go zamontować w samochodzie.

 

Waga

Okazuje się, że waga także może mieć znaczenie w kwestii: jakie alufelgi są najlepsze. Jeżeli mamy taką możliwość, wybierzmy jak najlżejszy model. Im cięższe są zamontowane w samochodzie felgi, tym bardziej obciążony będzie układ zawieszenia. To może obniżać komfort jazdy, zwłaszcza na nierównych, pełnych wybojów drogach.

 

Kolor

Kolor alufelg dla większości kierowców także jest bardzo ważny, ponieważ może decydować o ich odporności na zabrudzenia. Choć srebrne modele nie wyglądają tak dobrze, jak te grafitowe i czarne, to jednak błoto i inne zanieczyszczenia są na nich mniej widoczne. Nie musimy więc zbyt często myć felg, aby świetnie się prezentowały. Jednak jeżeli ich regularne czyszczenie nie jest dla nas kłopotliwe, możemy bez przeszkód zdecydować się na ciemniejsze alufelgi.

 

 

Wzór

Za atut aluminiowych felg uznaje się dużą różnorodność pod względem designu. Najbardziej popularny jest wzór pięcioramienny, który może podkreślać elegancki wygląd pojazdu, a czasami nawet dodawać mu bardziej sportowego charakteru. Osobom lubiącym bardziej oryginalne rozwiązania do gustu przypadną felgi sześcioramienne, za sprawą których koła wydają się smuklejsze, a cały samochód lżejszy. Ciekawie wyglądają również modele mesh. To nowoczesny wzór przedstawiający rozdwajające się ramiona ułożone na kształt litery „Y”. Najlepsze alufelgi wyglądają oryginalnie, ale również są łatwe w myciu. Miejmy na uwadze, że usuwanie zanieczyszczeń z modeli o nietypowym designie może być czasochłonne ze względu na trudno dostępne miejsca.

 

Alufelgi w dobrych cenach

Cena za alufelgi wynosi średnio od 300 zł do 600 zł za sztukę, zależnie od marki. Jeśli chcemy sporo zaoszczędzić, najlepiej kupić cały komplet. Zapłacimy za niego od 900 zł do ponad 2000 zł. Zakup aluminiowych felg to stosunkowo duży wydatek. Jednak są one wyjątkowo wytrzymałe i niepodatne na korozję tak jak modele stalowe.

 

Ostatnio aktualizowane: 05.08.21

 

Jak bezpiecznie przewozić rowery na dachu samochodu? Potrzebny jest do tego specjalny bagażnik. Który z dostępnych w sklepach produktów jest godny uwagi? Z przeprowadzonej analizy komentarzy konsumentów wynika, że to model Thule Proride 591, który wyróżnia się lekką, ale jednocześnie wytrzymałą konstrukcją z aluminium. Bagażnik został wyposażony w zamki zabezpieczające rower w uchwycie, ma też uchwyt ramy z regulacją rozwartości. Produkt bardzo łatwo montuje się na dachu auta, ta czynność nie powinna być więc zbyt kłopotliwa. Co ważne, model posiada stosowne atesty (m.in. TÜV) i spełnia normę City Crash, co potwierdza jego solidność. Nie musimy się więc obawiać o bezpieczeństwo przewożonego roweru. Popularny jest także bagażnik Amos Platforma, na którym można zamontować nie jeden, ale trzy pojazdy. Produkt został skonstruowany tak, aby przymocowane do niego rowery nie wystawały poza podłużny obrys samochodu. To daje możliwość wjechania na podziemny parking lub do innych miejsc z nisko położonym sufitem.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Ponieważ uchwyt jest zmontowany fabrycznie nie musimy samodzielnie go składać przy użyciu narzędzi. Model został zaprojektowany w taki sposób, żeby można było szybko ustawić rower w odpowiedniej pozycji. Bagażnik jest wykonany z wytrzymałego, lekkiego aluminium.

Wady

Konsumenci zauważyli, że opaski zabezpieczające na koła są sztywne. Może się pojawić problem z ich założeniem, wymaga to użycia siły.

Podsumowanie

Produkt daje możliwość bezpiecznego przewożenia roweru ważącego nawet do 20 kg. Bagażnik nie przyczynia się do powstawania nadmiernego hałasu czy wibracji w czasie jazdy. Produkt mocuje się na dachu auta przy użyciu zębatych pasków z mechanizmem szybkiego uwalniania. Ochraniacze obręczy kół zapobiegają zarysowaniu karoserii.

Drugi wybór

Zalety

Komfortowa i stabilna konstrukcja modelu pozwala na przewożenie kilku rowerów. Bagażnik mocuje się jedynie do kuli haka. W zestawie zawarta została dodatkowa listwa, która oświetla dodatkową tablicę rejestracyjną. Model pozwala nie tylko na przewożenie rowerów, ale również kosiarek itp. Ładowność produktu to aż 45 kg. Stalowa konstrukcja czyni całość bardzo stabilną.

Wady

Bagażnik jest dość ciężki. Jeśli mamy zapasowe koło zamocowane na tylnej klapie, nie będziemy mogli maksymalnie wykorzystać przestrzeni bagażnika.

Podsumowanie

Model został wyposażony we wszystkie wymagane prawem światła, w tym również w stopu oraz światła pozycyjne. Całość waży 12 kg, nie jest to więc zbyt lekka konstrukcja. Bagażnik montuje się za pomocą 7 – bolcowego złącza elektrycznego.

Rozważ też

Zalety

Zdaniem konsumentów model ten to jeden z najlepszych sprzętów na rynku. Uchwyt ramy ma system szybkiego uwalniania. Paski zębate również są w niego wyposażone. Ochraniacze obręczy bardzo pewnie trzymają koła roweru. Waga bagażnika jest niewielka, bo wynosi zaledwie 2,5 kg. Montaż całości nie wymaga zbyt dużego wysiłku.

Wady

W zestawie nie ma wszystkich świateł. Poza tym zamontowanie bagażnika na dachu samochodu może być dość kłopotliwe dla niskich osób, zwłaszcza, przy wysokich autach.

Podsumowanie

Produkt spełnia wymagania testu City Crash. Kolor bagażnika pasuje do wszystkich aut. Dzięki specjalnie wyprofilowanym wspornikom koła roweru są stabilnie trzymane. Bagażnik jest odporny na działanie warunków atmosferycznych.

 

 

Najlepsze bagażniki na rowery do samochodu w 2021 roku

 

Wakacje na rowerach to super sprawa. Niestety wypożyczalnie bardzo często oferują wysokie stawki. Z racji tego, że rowery zajmują dużo miejsca, najczęściej rezygnujemy z ich przewożenia. Istnieją jednak inne, wygodne rozwiązania, jak na przykład bagażnik na dach lub tył samochodu. Wybierając jedną z tych opcji możemy zrealizować swoje marzenie o aktywnych wakacjach na rowerze. Dlatego też przygotowaliśmy ranking bagażników na rowery do samochodu.

 

Nasze zalecenia

 

Thule Proride 591

 

3-thule-proride-591Dachowy uchwyt rowerowy Thule Proride 591 to nasza trzecia propozycja, która może być mocowana do bagażnika dachowego lub bezpośrednio na dachu. Model ten ma samoczynną regulacją rozwartości uchwytów, dzięki czemu łatwiej zamontujemy rowery.

Wygodnym rozwiązaniem jest też pokrętło regulacji i zamykania uchwytów umieszczone na poziomie dachu. Natomiast paski zębate w tym sprzęcie pasują do różnych rozmiarów opon zapewniając im świetną stabilizację. Niewątpliwym atutem jest również lekka i wygodna w użyciu aluminiowa konstrukcja i łatwy montaż po obu stronach dachu auta.

W zestawie znajdziemy też zamki zabezpieczające rower. Produkt ma kolor srebrno-czarny, dzięki czemu pasuje do każdego auta. Thule Proride 591 o wymiarach 1450 mm długości, 326 mm szerokości i wadze zaledwie 3,6 kg to dobry i tani bagażnik na rowery do samochodu.

Wadą może być zaledwie 20 kg obciążenie tego urządzenia, ale jest to wystarczające rozwiązanie na jeden rower. Warto też wspomnieć o wielu pozytywnych opiniach użytkowników tego produktu. Docenili oni przede wszystkim jego niewielką wagę oraz solidną konstrukcję.

Thule Proride 591 to dachowy uchwyt rowerowy, którego wymiary są następujące: długość – 145 cm, szerokość – 32,6 cm, a waga sprzętu to zaledwie 3,6 kg.

 

Zalety

Regulacja rozwartości uchwytów: To rozwiązanie sprawia, że bez większych problemów ustawimy i zabezpieczymy nasze rowery na bagażniku.

Konstrukcja: Jest to bardzo lekki bagażnik, ważący zaledwie 3,6 kg. Jego montaż na dachu auta przebiegnie szybko i bezproblemowo, a poza tym taki sprzęt nie będzie zbytnio wpływał na aerodynamikę pojazdu.

Solidne wykonanie: Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że jest to bardzo solidna propozycja, odporna na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników zewnętrznych.

Cena: Jest to bardzo dobry bagażnik na rowery do 400 zł. Z całą pewnością jest to jeden z lepszych, tak ekonomicznych propozycji, jakie znajdziemy na polskim rynku.

 

Wady

Maksymalne obciążenie: Dla niektórych osób maksymalne obciążenie 20 kg to zdecydowanie za mało. Niestety pozwala to na przewiezienie maksymalnie jednego roweru dla osoby dorosłej i dziecięcego.

 

 

 

 

Amos Platforma

 

2-amos-platformaAmos Platforma to nasza kolejna propozycja wyróżniająca się mocną i trwałą konstrukcją, docenioną przez wielu użytkowników. Ta uniwersalna platforma na 1-3 rowery z uchwytem na hak to propozycja od polskiej firmy AMOS, która już od ponad 20 lat oferuje swoim klientom najlepsze bagażniki tego typu.

Ogromną zaletą produktu jest prosty montaż oraz niewielkie wymiary po złożeniu, dzięki czemu można go szybko zdemontować i wrzucić do bagażnika samochodu. W komplecie znajdziemy taśmy do mocowania rowerów, jak również tylną tablicę świetlną ze złączem elektrycznym, czy też ramkę na dodatkową tablicę rejestracyjną.

Nie można również zapomnieć o ładowności, która wynosi 45 kg. Ponadto musimy pamiętać, że na bagażniku można przewozić rowery o wysokości ram 22-70 mm. Sam uchwyt jest bardzo solidny i waży 12 kg. Dzięki możliwości złożenia bez demontażu – użytkownik ma łatwy dostęp do bagażnika.

Wymiary urządzenia to 77 cm x 96 cm. Platforma posiada wszystkie niezbędne światła: stop, pozycyjne, postojowe, oba kierunki, jak również podświetlenie tablicy.

Amos Platforma to model przewidziany do przewozu od 1 do 3 rowerów. Montuje się go na haku samochodu. Wytrzymuje obciążenie do 45 kg. Natomiast jego waga to 12 kg. Produkt pozwala na przewożenie rowerów, których wysokość ramy mieści się w granicy 22 cm-77 cm.

 

Zalety

Prosty montaż: Wśród zalet produktu wymienia się jego łatwy montaż. Montaż i demontaż sprzętu przebiega szybko i bezproblemowo, co jest bardzo istotne.

Zawartość zestawu: W komplecie z bagażnikiem znajdują się taśmy do mocowania rowerów, a także tylna tablica świetlna ze złączem elektrycznym, jak również ramka na tablicę rejestracyjną. Otrzymujemy więc kompletny zestaw instalacyjny.

Oświetlenie: Produkt ma wszystkie niezbędne światła, czyli pozycyjne, stop, i oba kierunki. W efekcie nasze rowery są widoczne. Jest to ważne, aby inni kierowcy zachowali odpowiedni odstęp od samochodu. Trzeba bowiem zaznaczyć, że bagażnik to dodatkowe kilkadziesiąt centymetrów.

Funkcjonalność: Bagażnik pozwala na przewóz 3 rowerów, których waga wynosi w sumie maksimum 45 kg, a do tego urządzenie umożliwia nam bezpieczne zainstalowanie rowerów o różnych wysokościach.

 

Wady

Obsługa: Użytkownicy uchwytu zauważają, że jego obsługa bywa uciążliwa.

 

 

 

 

Thule FREERIDE 532

 

Bagażnik Thule FREERIDE 532 waży 3,5 kg, a jego ładowność to 17 kg. Model spełnia wymagania testu City Crash, co świadczy o jego solidności. W uchwycie jest specjalny mechanizm szybkiego uwalniania, który pasuje do większości ram rowerowych o średnicy wynoszącej maksymalnie 8 cm.

Wymiary produktu to: 21 cm x 149 cm x 8,4 cm. W komplecie są adaptery do rowków T (wsuwki o wymiarach: 2 cm x 2 cm) umożliwiające zamontowanie uchwytu bezpośrednio w rowkach belek bagażnika. Model ten daje możliwość łatwego i solidnego przymocowania roweru oraz jego bezpiecznego przewożenia.

Jak wynika z opinii konsumentów, bagażnik Thule FREERIDE 532 jest wytrzymały i świetnie się prezentuje na dachu samochodu (głównie ze względu na tytanowy kolor). Przedstawiony model pozwala na zabezpieczenie kół roweru przy pomocy pasków. Produkt został wyprofilowany tak, aby nie generował zbyt dużego hałasu w czasie jazdy z dużą prędkością, co mogłoby być irytujące.

Model Thule FREERIDE 532 daje możliwość przewożenia jednego roweru ważącego maksymalnie 17 kg. Produkt ma wymiary: 21 cm x 149 cm x 8,4 cm. Bagażnik waży 3,5 kg.

 

Zalety

Zapewnia bezpieczny przewóz roweru: Bagażnik ma paski zębate z mechanizmem szybkiego uwalniania, a także z ochraniaczami obręczy. To gwarantuje pewne utrzymanie koła roweru. Zamontowany na dachu auta pojazd jest stabilny.

Efektowny design: Nie należy się martwić, że po montażu bagażnik będzie negatywnie wpływać na wygląd samochodu. To model w tytanowym kolorze, który nie jest podatny na uszkodzenia.

Pasuje do większości ram rowerowych: To model z uchwytem, który można dopasować do większości ram rowerowych (o średnicy do 8 cm). Oznacza to, że na bagażniku możemy przewozić różne rowery, zarówno trekkingowe, jak też miejskie czy dziecięce.

 

Wady

Niezrozumiała instrukcja: Zamontowanie produktu na dachu auta nie jest zbyt łatwe, ponieważ dołączona do zestawu instrukcja jest obrazkowa. Nie ma tu opisów, które w szczegółowy sposób wyjaśniałyby sposób montażu bagażnika krok po kroku.

 

 

 

 

Thule 9104 Clipon

 

4-thule-9104-cliponBagażnik rowerowy 9140 ClipOn szwedzkiej firmy THULE to świetna propozycja, która ułatwi przewożenie naszych dwukołowych pojazdów w dowolne miejsce. Model montujemy na tylnej klapie pojazdu, a sama konstrukcja jest bardzo stabilna i wytrzymała. Dzięki temu, że sprzęt ten zakładamy na podwyższeniu, nie zasłaniamy tylnych lamp oraz tablicy rejestracyjnej, a więc nie potrzebujemy dodatkowych tablic i osprzętu.

Ponadto, bagażnik wyposażono w nowoczesne systemy mocowań i zaczepów, które w znacznym stopniu ułatwiają eksploatację. Model jest kompatybilny z Thule One Key System – jeden klucz do urządzeń marki Thule, zastępujący nam pęk, w którym odnalezienie właściwego zajmuje sporo czasu.

Opinie o bagażnikach na rowery do samochodu na klapę tego producenta są niezwykle pozytywne. Wielu użytkowników potwierdza solidność wykonania i zauważa, że urządzenie ma sporą ładowność.

Aż 45 kg obciążenia i trzy miejsca na rowery pozwalają nam przewozić również cięższe modele, ze stalową ramą. Warto też wspomnieć, że na bagażniku można instalować rowery o różnej średnicy ramy.

Bagażnik rowerowy Thule 9140 ClipOn to produkt szwedzkiej firmy, który jest kompatybilny z systemem One Key. Jeśli więc masz inne produkty tej marki, inwestycja w ten model jest dobrym rozwiązaniem. Maksymalne obciążenie bagażnika to 45 kg i można na nim umieścić 3 rowery.

 

Zalety

Wytrzymała konstrukcja: Jest to bardzo solidny bagażnik, który wytrzymuje obciążenie do 45 kg i jest odporny na uszkodzenia.

Funkcjonalność: Bagażnik umożliwia nam przewożenie rowerów o różnej wielkości ramy.

Łatwość montażu: Wiele osób podkreśla, że prezentowany bagażnik jest prosty w montażu. Poza tym instalacja rowerów na zamontowanym już bagażniku też nie jest zbyt skomplikowana.

 

Wady

Cena: Jest to dość drogi produkt, kosztuje niemalże 700 zł.

 

 

 

Peruzzo Parma

 

5-peruzzo-parmaNasz ranking bagażników rowerowych do samochodu zamyka Peruzzo Parma. Jest to świetna propozycja ułatwiająca montaż na kuli haka. Dzięki regulowanym uchwytom na koła, z mocnego tworzywa, możemy przewieźć rower o każdej wielkości koła.

Natomiast uchwyt na ramę z materiałów kompozytowych pozwala przewozić rowery z ramą o średnicy od 25 aż do 80 mm. Użytkownicy produktu docenili nie tylko jego kompatybilność z różnymi rowerami, ale również łatwy i szybki montaż bagażnika.

Urządzenie ma możliwość odchylania, a także złożenia, co znacznie ułatwia jego przechowywanie. W zestawie znajdziemy listwę świetlną z wiązką 13 pin, paski mocujące, aby poprawić stabilność mocowania, jak również akcesoria montażowe.

Dzięki temu nie musimy dokupować dodatkowych elementów montażowych. Jest to najdroższy i najcięższy bagażnik w naszym zestawieniu ( waży ok. 17 kg), ale musimy pamiętać, że zmieści aż 4 rowery. Jeśli szukasz czegoś większego, o sporej ładowności – do 60 kg – jest to idealna propozycja.

Peruzzo Parma to bagażnik, który montuje się na hak. Waży on 17 kg, natomiast jego ładowność wynosi aż 6 kg. Jednocześnie należy wspomnieć, że zmieścimy na nim aż 4 rowery.

 

Zalety

Pojemność: Największą zaletą produktu jest jego pojemność. Jest to jedyna w naszym zestawieniu opcja, która mieści aż 4 rowery.

Szybki montaż: Konsumenci przychylnie wypowiadają się na temat samego systemu montażu modelu Peruzzo Parma. Jego umieszczenia na klapie bagażnika nie sprawi Ci większego problemu. Poza tym model ten nie zablokuje dostępu do wnętrza samochodu.

Wytrzymałość: Bagażnik pozwala nam na przewóz rowerów o całkowitej wadze do 60 kg.

 

Wady

Cena: Jest to najdroższy sprzęt w naszym ranking. Niestety dla wielu osób proponowana przez producenta cena jest zdecydowanie za wysoka.

Waga: Produkt waży aż 17 kg, przez co stanowi spore obciążenie i jego instalacja może okazać się problematyczna.

 

 

 

 

Jaki bagażnik na rowery do samochodu kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Gdy planujesz wakacje, niejednokrotnie musisz to zrobić ze znacznym wyprzedzeniem. Zwłaszcza, jeśli mają to być wakacje całej rodziny, na które planujesz dla każdego jej członka zabrać rower. Jaki samochodowy bagażnik rowerowy wybrać , to temat tego przewodnika. Postaramy się w nim przekazać wszystkie ważne informacje dotyczące bagażników na rowery.

Bogactwo rodzajów bagażników na rowery zmusza nas do analizy tego, co jest nam potrzebne. Ze względu na rodzaj montażu bagażniki te możemy podzielić na takie, które montuje się na dachu samochodu oraz takie, które mocujemy do tylnej klapy samochodu (nawet, jeśli już tam znajduje się koło zapasowe), a także takie, które mocowane są do haka.

Jaki jest najlepszy samochodowy bagażnik rowerowy?

Aby zamontować na dachu bagażnik rowerowy, trzeba najpierw relingi wyposażyć w belki bazowe. Belki takie mogą służyć również do przewożenia innych ładunków. Choć bagażnik dachowy jest najtańszym rozwiązaniem do przewożenia rowerów, to jednak nie jest to najbardziej komfortowa wersja dla kierowcy. Po pierwsze zamontowanie roweru na dachu może nastręczać trudności. Ponadto przy szybszej jeździe taki ładunek na dachu nie pozostaje obojętny dla komfortu podróży. Pasażerowie wówczas słyszą szum i rozmaite gwizdy, jakie wytwarza szybko przepływające powietrze przez elementy rowerów. Zamontowane na dachy rowery mogą również sprawiać kłopot przy wjeździe do podziemnych parkingów czy garaży, bo nasz pojazd robi się znacznie wyższy. Z tego też względu takie rozwiązanie nie jest polecane do wyższych samochodów.

Ciekawym rozwiązaniem bagażnika dachowego jest platforma z windą. W takim wypadku platforma, które jest zamontowana na dachu może zostać przesunięta na bok auta, gdzie instaluje się na niej rowery, a następnie platforma wraca na dach, równocześnie przesuwając rowery do pozycji poziomej. Na takiej platformie można umieścić maksymalnie dwa jednoślady.

Standardowy bagażnik samochodowy może zmieścić do sześciu rowerów. Jednak optymalna ilość to cztery jednoślady. Pamiętaj też, żeby przy montowaniu na dachu samochodu rowery, zabezpieczyć ich siodełka i kierownice przed owadami. Rozbijają się ona na częściach roweru tak samo, jak na szybie samochodu i trudno wówczas rowery doczyścić.

Gdy jesteś posiadaczem większego auta, gdzie trudno jest umieścić rower na dachu, to zastanów się nad zakupem bagażnika montowanego na tylnej klapie. Większość modeli tego typu bagażników mieści od dwóch do czterech rowerów. Jednak do każdego typu samochodu trzeba taki bagażnik dopasować indywidualnie. Każdy z producentów powinien umieścić informację na opakowaniu do jakiego typu samochodu pasuje bagażnik. Przy takim bagażniku, mimo że rowery wystają poza obrys samochodu, będzie oszczędniejsze spalanie samochodu, niż przy rozwiązaniu dachowym. Jednak minusem jest to, że w trakcie jazdy, gdy bagażnik z rowerami jest przymocowany do klapy samochodu, nie ma dostępu do wnętrza bagażnika samochodu. Ale za to taki bagażnik rowerowy jest niewielki i łatwo go przechowywać, gdy nie jest używany.

Również montaż takiego urządzenia jest stosunkowo prosty. Przy montażu trzeba zwrócić uwagę, czy wszystkie pasy są dobrze napięte i czy cała konstrukcja trzyma się na klapie samochodu stabilnie. W tym bagażniku rowery również są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, więc warto jest je zabezpieczyć, szczególnie napęd rowerowy, przez wyrzucanym spod kół piachem czy błotem. Natomiast elementy samochodu, w miejscach styku bagażnika z karoserią, warto jest zabezpieczyć taśmą izolacyjną, bo bagażnik rowerowy potrafi się poruszać na nierównościach ocierając się o karoserię i niszcząc ją. Bagażnik taki, załadowany rowerami, może też ograniczać pole widzenia z tyłu, więc należy dobrze przeanalizować, czy będzie on właściwy i widoczność jest wystarczająca.

Z tyłu można montować bagażnik również, gdy na tylnej klapie mamy koło zapasowe. Są specjalne bagażniki przystosowane właśnie do takich pojazdów. Ponieważ nośność takiego bagażnika nie jest duża, jest on zwykle przeznaczony na dwa, maksymalnie trzy rowery. Plusem jest tu bezproblemowe otwieranie drzwi bagażnika samochodu z zamontowanymi z tyłu rowerami. Rowery w takim wypadku są ustawione w specjalnych rynienkach, lub są zamocowane do samochodu za ramę.

Na haku samochodu montuje się najbardziej skomplikowane bagażniki rowerowe. Taki bagażnik obowiązkowo musi posiadać dodatkowe światła i dodatkową tablicę rejestracyjną. Zasilanie urządzenia podłącza się do zasilania przeznaczonego na przyczepkę. W przypadku przewożenia rowerów w ten sposób, opór powietrza będzie najmniejszy, bo rowery są umieszczone stosunkowo nisko i nie stwarzają dodatkowego oporu powietrza. Tego typu bagażniki są dostępne w dwóch wersjach, gdzie montaż rowerów jest za ramę roweru, lub za jego koła. Są też bagażniki uchylne, które pozwalają na dostęp do bagażnika samochodu bez demontażu uchwytu, lub pozbawione platformy, gdzie dostęp do bagażnika samochodu będzie głównie zależał od budowy auta. Model bagażnika na haku pozwala na stabilne przewożenie czterech rowerów.

Dla rowerów specjalnych, są również specjalne bagażniki. Na przykład rowery szosowe o delikatnych ramach montuje się do bagażnika dachowego za widelec. Jest to rzadki sposób montowania roweru i nie do każdego typu roweru będzie się nadawał. W rowerach szosowych rama mogłaby ulec odkształceniu stąd przy montażu wykorzystuje się widelec roweru. Tylne koło natomiast jest dodatkowo spięte paskiem tak, aby rower trzymał się bagażnika stabilnie.

 

 

Samochodowe bagażniki rowerowe w dobrych cenach – pozostałe parametry

Obok wyboru typu bagażnika opisanego powyżej, zawsze trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw dodatkowych. Pierwszą sprawą będzie maksymalny udźwig bagażnika. W zależności od rodzaju uchwytu udźwig może wynosić od 15 do 60 kg. Dlatego należy zaplanować ilość przewożonych rowerów oraz ich łączną masę. Każdy z producentów jest obowiązany wyposażyć swój produkt w opis dotyczący udźwigu.

Na pewno kluczową sprawą będzie ilość rowerów możliwa do przewiezienia danym typem bagażnika. Na klapie samochodu nie powinniśmy przewozić więcej niż trzy rowery, na haku można przewozić do czterech jednośladów, a na dachu mieści się ich najwięcej, bo maksymalnie da się ich tam umieścić sześć. Jednak każdy producent określa własne warunki dla swojego urządzenia i trzeba bezwzględnie się podporządkować do wymagań producenta w tym zakresie.

Jeśli chodzi o ceny, to najtańszy bagażnik za niespełna 100 złotych kupimy na dach i za jego pomocą zamontujemy jeden rower. Szukając bagażnika na tylną klapę, czy na klapę z kołem zapasowym to, aby przewieźć dwa do trzech jednośladów musimy liczyć się z wydatkiem 300 – 450 złotych. Najdroższe, ale też najsolidniejsze ze względu na budowę i stabilność montażu na samochodzie, są bagażniki samochodowe montowane na hak holowniczy. Aby stać się posiadaczem takiego modelu niejednokrotnie musimy się liczyć z kosztami rzędu 1500 – 1800 złotych. Wybór każdego typu bagażników rowerowych jest ogromny. Każdy użytkownik dobierze model pasujący do posiadanego samochodu, pozwalający na przewóz potrzebnej ilości samochodów, a także w oczekiwanej cenie.