Ostatnio aktualizowane: 07.07.20

 

Akumulator samochodowy to wrażliwy na temperaturę element, bez którego uruchomienie pojazdu jest niemożliwe. Zapewnia on wystarczającą ilość prądu potrzebnego do rozruchu jednostki napędowej oraz do obsługi dodatkowego wyposażenia samochodowego. W jaki sposób powinno się dbać o akumulator, aby służył jak najdłużej?

 

Ograniczenie krótkich przejazdów 

Krótkie przejażdżki samochodem zdecydowanie nie wpływają dobrze na długoletnią pracę akumulatora. Poruszanie się autem na krótkich odcinkach drogi powoduje, że alternator nie jest w stanie go doładować. Osoby poruszające się głównie po mieście, powinny regularnie kontrolować poziom naładowania, aby w pewny zimowy poranek nie stanąć przed problemem rozładowanej baterii. Szczególnie narażony na rozładowanie jest akumulator zasilający silnik diesla. Taka jednostka napędowa potrzebuje znacznie więcej energii na rozruch, a co za tym idzie, pobór prądu na samym starcie jest bardzo wysoki. Dla osób poruszających się autem na krótkich odcinkach zalecane jest nabycie prostownika z funkcją wspomagania rozruchu. Dzięki temu urządzeniu nawet w mroźne dni kierowca będzie w stanie uruchomić silnik. Zaleca się także, aby co jakiś czas przejechać autem dłuższy odcinek drogi z większą prędkością. Może być to dystans 20 – 30 km pokonany ze średnią prędkością 70 km/h. Pomoże to nie tylko doładować akumulator, ale także będzie dobre dla samej jednostki napędowej. 

Kontrola mocowania akumulatora oraz klemy 

Nieprawidłowo przymocowany akumulator może wibrować, być podatny na uszkodzenia i doprowadzić do zwarcia. Regularna kontrola mocowań to najlepszy sposób, aby zapobiec ewentualnej awarii. Dotyczy to zwłaszcza samochodów, które często jeżdżą po wyboistych drogach. Konieczne jest wówczas regularne sprawdzanie, czy akumulator jest odpowiednio umieszczony w uchwycie montażowym. Warto co pewien czas sprawdzać również mocowanie klemy na biegunach. Znane są przypadki, kiedy pojazd nie chciał się uruchomić, czego powodem były luźno przymocowane klemy. Jeśli użytkownik pojazdu zobaczy, że zaciski są poluzowane, powinien je dokręcić, do czego wystarczy płaski klucz dziesiątka.

 

Kontrola korozji i zanieczyszczeń 

Zaciski akumulatora z czasem ulegają korozji. Ważne jest, aby systematycznie kontrolować ich stan i usuwać rdzawy nalot. Utrzymanie klem i biegunów w czystości jest najlepszym sposobem na wydłużenie działania akumulatora w samochodzie. Zardzewiałe zaciski warto wyczyścić papierem ściernym lub mieszanką sody oczyszczonej z wodą w proporcji 50:50. Rozrobioną pastę z sody należy nałożyć na metalowy element, pozostawić na kilkanaście minut, a następnie wyszorować szczoteczką do mycia zębów. Na koniec trzeba usunąć resztki mieszanki papierowym ręcznikiem kuchennym i ponownie umieścić zaciski na biegunach. Zamiast sody oczyszczonej można użyć specjalnych preparatów antykorozyjnych lub innych środków przeznaczonych do czyszczenia zacisków. 

 

Ekstremalnie niskie lub wysokie temperatury 

W sezonie zimowym właściciele pojazdów nieposiadający garażu muszą liczyć się z tym, że przy bardzo niskiej temperaturze ich samochód może się nie uruchomić. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że w trakcie zimnych dni akumulator nie jest w stanie działać prawidłowo. W przypadku silników diesla problemem może być zamarznięte paliwo, jeśli kierowca nie zatankował zimowej mieszanki. Jednak zazwyczaj jest to problem wynikający z rozładowanego akumulatora, który należy podpiąć pod prostownik z funkcją rozruchu. Kłopot może pojawić się także w przypadku bardzo wysokiej temperatury. Akumulator eksploatowany w upalne lata znacznie szybciej się starzeje. 

 

Uruchomienie dodatkowych funkcji w samochodzie 

Uruchomienie całego wyposażenia w samochodzie podczas rozruchu silnika dodatkowo obciąża akumulator. Z tego względu zaleca się, aby po dłuższym postoju wyłączyć radio, klimatyzację, podgrzewane fotele, światła, nawigacje oraz wszystkie inne funkcje. Kierowca zostawiający pojazd na kilka dni na mrozie powinien wcześniej zadbać o to, aby te dodatkowe elementy wyposażenia zostały wyłączone. 

Regularna kontrola stanu naładowania akumulatora

Regularne sprawdzanie stanu naładowania akumulatora jest ważne, jeśli kierowcy zależy na jego długim działaniu. Aby kontrolować poziom napięcia, warto zaopatrzyć się w urządzenie zwane multimetrem. Obsługa miernika jest bardzo prosta, wystarczy podłączyć czerwony przewód do bieguna dodatniego oraz czarny przewód do bieguna ujemnego. Urządzenie ustawia się na odczyt napięcia stałego, po czym sprawdza się wynik. Jeśli multimetr pokazuje pomiar co najmniej 12,4 V, akumulator jest w dobrej kondycji. Wartość 10 V – 12,4 V jest również do zaakceptowania. Jeśli wynik pomiaru jest znacznie zaniżony, konieczna może okazać się wymiana akumulatora na nowy. Sprawdzenia jego stanu można również dokonać na stacji diagnostycznej oraz u elektryka.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments