Ostatnio aktualizowane: 30.09.20

 

Czyszczenie i pielęgnacja kabiny w samochodzie może być czasami bardziej kłopotliwa niż usunięcie brudu z karoserii. Wewnątrz pojazdu jest sporo trudno dostępnych miejsc, do których można dosięgnąć tylko odkurzaczem wyposażonym w wąską końcówkę do szczelin. Jest to godny polecenia sprzęt, wyposażony we wszystkie niezbędne końcówki, które pozwolą dotrzeć w zakamarki pojazdu. Jak dokładnie odkurzać samochód?

 

Opróżniony samochód 

Odkurzanie samochodu należy rozpocząć od usunięcia wszystkich niepotrzebnych drobiazgów oraz innych przedmiotów, które mogłyby zostać zassane do odkurzacza. Należy również wyjąć dywaniki samochodowe oraz wszystko, co przeszkadza w sprzątaniu. Najlepiej, aby pojazd był całkowicie pusty, co umożliwi wygodniejsze sprzątanie. Wszystkie większe zanieczyszczenia typu grudy ziemi, kawałki drewna czy kamienie należy zebrać na szufelkę, aby nie zatkać rury w odkurzaczu lub nie doprowadzić do przebicia worka. 

 

Końcówki do odkurzacza 

Dobry odkurzacz samochodowy jest wyposażony w zestaw końcówek do trudno dostępnych miejsc. Ma końcówkę do szczelin, końcówkę ze szczotką oraz długą przedłużkę, aby ułatwić dotarcie do zakamarków pod siedzeniami. Tego typu urządzenie pozwala pozbyć się brudu zalegającego w szczelinach, przerwach między siedzeniami, a także usunąć zanieczyszczenia z półek i schowków. Dobrej jakości sprzęt jest zaopatrzony w co najmniej 3 końcówki do odkurzania różnych powierzchni. 

Odkurzanie foteli 

Odkurzanie foteli należy zacząć od usunięcia większych zanieczyszczeń. Tapicerka samochodowa najczęściej brudzi się na skutek osiadania pyłów, kurzu, codziennych zabrudzeń oraz zanieczyszczeń z ulicy. Porządki warto rozpocząć od czyszczenia  szczelin za pomocą wąskiej ssawki, która pomoże usunąć resztki jedzenia, okruszki, a także inne zabrudzenia z wnęki między siedziskiem i oparciem oraz między siedziskiem i plastikowymi boczkami. Fotele można odkurzać średniej wielkości płaską szczotką dołączoną do zestawu. Należy robić to delikatnie, aby nie zaciągnąć materiału. W przypadku foteli skórzanych powinno się zacząć porządki od usunięcia brudu z zakamarków, a następnie przystąpić do czyszczenia skóry specjalnymi preparatami do jej pielęgnacji. Jeśli na siedzeniach założone są pokrowce samochodowe, warto je zdjąć i wytrzepać na zewnątrz. Ewentualnie, jeśli są przystosowane do prania w pralce i zajdzie taka potrzeba, można je odświeżyć w ten sposób. 

 

Odkurzanie kokpitu 

W trakcie odkurzania kokpitu warto założyć na odkurzacz końcówkę z miękką szczotką, która nie zarysuje gładkiej powierzchni. Szczotka z delikatnym włosiem dotrze do wszystkich narożników, wgłębień, krawędzi oraz szczelin wentylacyjnych. Dzięki temu z łatwością można pozbyć się kurzu zalegającego na desce rozdzielczej. Odkurzanie kokpitu jest niezbędne, gdyż nawet dokładne czyszczenie ściereczką nie jest w stanie do końca usunąć brudu z zakamarków między przyciskami na konsoli środkowej. Warto go też zabezpieczyć środkiem do konserwacji plastików. Większość takich specyfików działa antystatycznie, co oznacza, że kurz nie będzie tak szybko osiadał. Kupując matowy czyścik, unikamy rozpraszających odbić na przedniej szybie. Ciekawą alternatywą dla zapachowego sprayu są chusteczki do kokpitu nasączone specjalnym preparatem. Dla lepszego efektu warto nanosić środki zabezpieczające regularnie. Chronią one deskę rozdzielczą przed szkodliwym działaniem promieni UV, zapobiegają blaknięciu oraz sprawiają, że kabina pojazdu ładnie się prezentuje. 

Porządki w bagażniku 

Bagażnik to jedno z najbardziej zabrudzonych miejsc we wnętrzu pojazdu. To tam przewozimy wszystkie niezbędne rzeczy, zakupy, wózki i rowerki dziecięce oraz wiele innych brudnych przedmiotów. Odkurzanie należy zacząć od opróżnienia przestrzeni bagażowej. Spore zabrudzenia należy usunąć, a następnie wyjąć matę zabezpieczającą. Kiedy przestrzeń została opróżniona, można zacząć odkurzanie. Do szczelin i zakamarków warto wykorzystać końcówkę z wąską ssawką, a prostą powierzchnię bagażnika odkurzyć za pomocą płaskiej. W zależności od tego, jakim materiałem pokryte jest wnętrze przestrzeni bagażowej, warto być cierpliwym. Drobny brud i okruszki wchodzą głęboko w tapicerkę i nawet wielokrotne odkurzanie w jednym miejscu może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Z tego powodu dobrze jest wyposażyć auto w specjalną matę, którą co jakiś czas czyści się pod bieżącym strumieniem ciepłej wody z dodatkiem płynu do prania dywanów lub tapicerki. W ten sposób uchronimy materiał oryginalny przed zabrudzeniami, a także zabezpieczymy go przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, spowodowanymi przewożeniem różnych przedmiotów. 

 

Odkurzanie podłogi w samochodzie 

Po wyjęciu wszystkich przedmiotów oraz dywaników z samochodu czas rozpocząć  odkurzanie podłogi. Do tego celu można wykorzystać szczotki płaskie lub z włosiem, w zależności od tego, czy podłoga w pojeździe jest równa, czy delikatnie wyżłobiona. Odkurzanie najlepiej wykonywać na pełnej mocy odkurzacza, aby od razu usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Tapicerka na podłodze, która wymaga czyszczenia na mokro, musi być najpierw dobrze odkurzona, a następnie wyprana. Do prania można użyć specjalnego odkurzacza piorącego na mokro lub delikatnie spróbować wyczyścić zabrudzone miejsce ręcznie. Jeśli obie metody nie będą wystarczające, warto oddać auto do profesjonalnego zakładu zajmującego się praniem tapicerki samochodowej. Kompleksowe czyszczenie całego wnętrza pojazdu to koszt około 500 zł.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments