Ostatnio aktualizowane: 22.01.21

 

Każdy odpowiedzialny kierowca powinien kupić alkomat. To niewielkie urządzenie pozwala na sprawdzenie stanu trzeźwości i przekonanie się, czy możemy prowadzić samochód nie narażając siebie ani innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Używając alkomatu trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, inaczej otrzymany wynik nie będzie prawidłowy.

 

Unikanie alkoholu bezpośrednio przed pomiarem

Sprzęty, takie jak alkomaty wykorzystują różne technologie sprawdzania stanu trzeźwości. Niemniej jednak każde tego typu urządzenie wymaga powstrzymania się od picia alkoholu przed dokonaniem pomiaru. Jeżeli sięgnęliśmy już po trunek, powinniśmy odczekać 15 – 20 minut, zanim włączymy alkomat. Jeśli to zlekceważymy i postanowimy jak najszybciej sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprzęt ulegnie rozkalibrowaniu. Niekiedy skutki są poważniejsze, bo może dojść nawet do przepalenia sensora, a więc najważniejszej części budowy alkomatu. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak zakup nowego urządzenia, gdyż takiej usterki nie można naprawić. Dlaczego tak się dzieje? W momencie podawania próbki, a więc wydychania powietrza do sprzętu na sensorze zachodzi reakcja utleniania. Tuż po wypiciu drinka w jamie ustnej utrzymuje się tzw. alkohol  resztkowy. Dla alkomatu często ma on równowartość kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu promili, co znacząco przekracza skalę pomiaru. Niektórzy eksperci radzą, aby z dokonaniem pomiaru wstrzymać się nie na 20, a 30 lub 60 minut po wypiciu alkoholu, gdyż wtedy jego stężenie w organizmie jest największe i nie ma go w jamie ustnej.

 

Odstępy czasowe między badaniami

Aby upewnić się, że możemy bezpiecznie prowadzić samochód po imprezie należy wykonać nie jedno, ale kilka badań alkomatem. Bardzo ważne jest to, aby między każdym z nich zachować odpowiedni odstęp czasowy. Jeżeli przy pierwszym pomiarze okazało się, że stężenie alkoholu w organizmie jest za wysokie, kolejny możemy wykonać dopiero po upływie 10 – 15 minut. Trzeba przy tym pamiętać o wymianie ustnika na nowy lub przemyciu go pod bieżącą, letnią wodą. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy doprowadzić do awarii podzespołów sprzętu na skutek kontaktu z dużą ilością śliny.

Systematyczna kalibracja

Posiadacze alkomatów nie mogą zapomnieć o regularnej kalibracji swoich urządzeń. Bez tego sprzęt nie będzie działał prawidłowo, a pokazywany wynik nie będzie wiarygodny. Jak często należy kalibrować urządzenie? To zależy od jego budowy, a szczegółowe informacje na ten temat powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi. Przyjmuje się, że kalibracja w przypadku modeli z sensorami półprzewodnikowymi powinna być powtarzana co 200 pomiarów lub co 6 miesięcy. Jeżeli zdecydowaliśmy się na alkomat z sensorem elektrochemicznym, czynność tę trzeba powtarzać co 500 pomiarów lub co 12 miesięcy. Co więcej, musimy pamiętać o cyklicznych przeglądach serwisowych i szybkich naprawach ewentualnych usterek.

Jak możemy rozpoznać, że alkomat się rozkalibrował? Jeśli do tego dojdzie, urządzenie może:

  • * wskazywać losowe, rozbieżne wyniki,
  • * cały czas pokazywać wynik 0,0, nawet jeśli wypiliśmy znaczną ilość alkoholu,
  • * wskazywać wynik pozytywny u całkowicie trzeźwej osoby,
  • * wyświetlać komunikat o uszkodzeniu sensora.

Niektóre alkomaty są wyposażone w funkcję informowania o konieczności kalibracji, co jest dużym udogodnieniem. Wtedy na ekranie wyświetla się stosowny komunikat. Warto podkreślić, że tego typu sprzęty kalibruje się w autoryzowanych punktach. Nie można tego zrobić samodzielnie.

 

Unikanie kontaktu z dymem papierosowym

Ponieważ alkomat jest bardzo delikatnym sprzętem, nie należy narażać go na kontakt z dymem papierosowym. Jeśli zapalimy papierosa, z dokonaniem pomiaru musimy odczekać przynajmniej kilkanaście minut. Nie możemy wdychać dymu bezpośrednio do ustnika, gdyż istnieje duże ryzyko, że w ten sposób przyczynimy się do rozkalibrowania urządzenia. 

Odpowiednie przechowywanie

Kupując alkomat wiele osób zastanawia się, gdzie go przechowywać, aby mieć go na wyciągnięcie ręki. Okazuje się, że zostawienie sprzętu w aucie nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ będzie wtedy narażony na działanie zmiennej temperatury. Oczywiście możemy bez obaw przewozić alkomat w samochodzie, ale nie zostawiajmy go tam na wiele godzin.

 

Zasada ograniczonego zaufania

Nawet jeśli mamy bardzo drogie urządzenie renomowanej marki, sprawdzając swoją trzeźwość powinniśmy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Alkomaty nie zawsze pokazują rzeczywisty wynik pomiaru, zwłaszcza gdy popełniamy błędy i nie jesteśmy tego świadomi. Zawsze należy wykonać kilka prób w odpowiednich odstępach czasu, a jeżeli rozbieżności są zbyt duże, sprawdźmy swój stan trzeźwości w inny sposób. Możemy np. udać się bezpośrednio do najbliższego komisariatu policji i tam poprosić o pomiar zawartości alkoholu w organizmie za pomocą profesjonalnego urządzenia. Zachowanie takich środków ostrożności świadczy o odpowiedzialności kierowcy. Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości nie tylko wiąże się z otrzymaniem mandatu czy utratą prawa jazdy, ale może też przyczynić do groźnego, nierzadko śmiertelnego w skutkach wypadku.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments