Ostatnio aktualizowane: 21.01.21

 

Kamera samochodowa bardzo szybko stała się niezbędnym gadżetem wielu kierowców. Niewielkie urządzenie przymocowane do przedniej szyby cały czas obserwuje drogę i automatycznie zapisuje obraz na karcie pamięci. Jest to dowód w momencie kolizji drogowej, dzięki któremu o wiele łatwiej udowodnić po czyjej stronie leży wina. Dopóki producenci samochodów nie zaczną oferować kamer samochodowych jako wyposażenie fabryczne, kierowca musi taką kamerę zainstalować samodzielnie. 

 

Do jakiego gniazda wpiąć zasilanie kamery samochodowej? 

Istnieją trzy opcje zasilania kamery samochodowej w pojeździe: zasilanie akumulatorowe, z portu USB oraz zapalniczki samochodowej. Zasilanie akumulatorowe wystarcza na 6 – 10 godzin ciągłej pracy. Niestety, jest to sposób dobry na krótkie podróże, ponieważ zasilanie z baterii nie trwa zbyt długo i przy regularnym korzystaniu musielibyśmy każdego dnia brać kamerę samochodową do domu i ładować. O wiele lepszą opcją jest podłączenie urządzenia za pomocą kabla do gniazda zapalniczki w samochodzie lub do portu USB (jeśli taki się znajduje w naszym samochodzie). Gniazdo zapalniczki zapewnia optymalną ilość energii do zasilania w przypadku standardowego adaptera, a porty USB mogą się różnić w zależności od samochodu. Jeśli oba gniazda działają, można wybrać to, które oferuje łatwiejszą instalację. W zależności od modelu samochodu kierowca ma do dyspozycji np. gniazdo zapalniczki lub port USB umieszczony w podłokietniku, co zdecydowanie utrudnia montaż i skutkuje zwisaniem kabli, które nieustannie zaplątują się w dźwignie hamulca ręcznego lub lewarek zmiany biegów. Najlepszym sposobem na uporanie się ze zwisającymi i plączącymi się kablami jest podłączenie kamery do gniazda, które jest najbliżej urządzenia. Innym sposobem jest próba maskowania kabli w desce rozdzielczej, jednak nie w każdym aucie jest to możliwe. W zależności od długości kabla dołączonego do zestawu z kamerą możemy spróbować poprowadzić kabel równo wzdłuż krawędzi “słupka A” po stronie pasażera i w poprzek miejsca na nogi tak, aby przewód dosięgnął do zasilania. 

Co będzie nam potrzebne do zamontowania kamery samochodowej? 

Rozpoczęcie montażu kamery samochodowej powinniśmy zacząć od przygotowania kilku niezbędnych rzeczy. Do zainstalowania urządzenia potrzebujemy płyn do mycia szyb i ściereczki z mikrofibry lub jednorazowy ręcznik papierowy. Przed montażem kamery należy upewnić się, że przednia szyba jest czysta, a wszelkie nieczystości od strony wewnętrznej usuwamy za pomocą płynu do mycia szyb. Jest to istotne, ponieważ przyssawka mocująca kamerę nie będzie się trzymać brudnej lub tłustej powierzchni szyby.

 

W jakim położeniu najlepiej przypiąć kamerę? 

Dobra kamera samochodowa ma wbudowany szerokokątny obiektyw, który pozwala zarejestrować znacznie więcej niż ten standardowy. Zasada umieszczania kamery jest prosta. Przypinamy ją w najwyższym punkcie szyby na środku. Ważne jest jednak to, że powinna znajdować się w obszarze przeciągania piór wycieraczek, aby padający deszcz czy śnieg nie utrudniały rejestracji obrazu. Oczywiście rejestrator powinien wisieć tak, aby nie ograniczał widoczności. Oprócz tego należy zamontować urządzenie w taki sposób, aby stosunek nieba do ziemi wynosił 40% do 60% lub 30% do 70%. Pamiętajmy, że kamera samochodowa ma za zadanie rejestrować obraz przed autem, a nie powyżej niego. 

 

Jakie mocowanie jest lepsze? 

Większość kamer samochodowych ma jeden z dwóch rodzajów opcji montażu. Urządzenie można zamontować na taśmę dwustronną lub przyssawkę. Taśma dwustronna jest mniej elastyczna. Podczas mocowania do szyby należy być pewnym, w którym miejscu chcemy urządzenie przymocować, ponieważ trudno będzie nam odkleić uchwyt od razu. Oprócz tego, po taśmie klejącej pozostaje ślad, który trudno jest usunąć. Mocowanie na przyssawkę jest o wiele lepszym wyborem, gdyż w każdej chwili możemy zmienić położenie kamery bez konieczności usuwania pozostałości kleju. Źle zamocowana przyssawka może jednak odkleić się  od szyby. Ważne jest, aby uchwyt zakończony przyssawką umieścić na czystej, odtłuszczonej powierzchni szyby. 

Jak zamontować wideorejestrator w lusterku wstecznym?

Jak się okazuje, montaż wideorejestratora w lusterku wstecznym nie jest skomplikowany. Większość urządzeń ma specjalne gumowe mocowania, dzięki którym zakładamy wideorejestrator na lusterko wsteczne znajdujące się już w samochodzie. Montaż trwa dosłownie kilka minut. Oprócz podstawowej funkcji nagrywania tego, co dzieje się przed samochodem, rejestratory najczęściej wyposażone są w dwie kamer — na przód oraz na tył pojazdu. Urządzenie zamontowane z tyłu pojazdu może służyć jako kamera cofania. Niektóre modele wyposażone zostały również w specjalny asystent białej linii tzw. LDWS. System ten ostrzega kierowcę o nieplanowanej zmianie pasa ruchu lub o wyjechaniu za linie, co może stwarzać potencjalne zagrożenie kolizji bocznej lub wiązać się z utratą przyczepności samochodu po zjechaniu prawymi kołami na nierówne pobocze.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments