Ostatnio aktualizowane: 21.01.21

 

Coraz więcej osób poruszających się po drogach korzysta z nawigacji. Wielu kierowców wciąż wybiera standardowe nawigacje samochodowe, które znajdują się na wyposażeniu auta. Istnieją jednak osoby, które mimo wszystko wolą korzystać z GPS w telefonie. W końcu każdy posiadacz smartfona ma w nim dostęp do różnych aplikacji umożliwiających skorzystanie z funkcji nawigacji. Jaki jest najlepszy program, który można zainstalować na Android i iOS?

 

Google Maps 

Google Maps to jedna z najpopularniejszych aplikacji na smartfona. Jest dostępna dla wszystkich użytkowników telefonów z systemem Android, którzy jednocześnie mają konto Google. Aplikacja jest łatwa w obsłudze, ostrzega przed korkami, proponuje alternatywne opcje dojazdu, a co najważniejsze dobrze oblicza odległość oraz czas, jaki kierowca potrzebuje, aby dotrzeć do celu. Użytkownicy posiadający konto Google mogą zapisywać wszystkie odwiedzone przez siebie miejsca, planować podróż z wyprzedzeniem, zapisywać miejsca, które chcą odwiedzić oraz dodawać ulubione lokalizacje. Co więcej, aplikacja Google Maps dysponuje bardzo dobrze rozbudowaną bazą informacji, które mogą okazać się niezbędne w czasie podróży. Dodatkowe funkcje pozwalają wyszukać restauracje, hotele, kina, bankomaty oraz inne istotne miejsca. Dla kierowców podróżujących z Google Maps ciekawą propozycją jest pływający widget, który wyświetla trasę podczas użytkowania smartfona. Dużą zaletą aplikacji jest możliwość wyboru widoku fizycznego, satelity oraz terenu, a oprócz tego można skorzystać z opcji Street View. 

Yanosik 

Yanosik to aplikacja, która kilka lat temu stała się równie popularna, jak CB radio. Kierowcy docenili ją za bieżące komunikaty o kontrolach drogowych, nieoznakowanych radiowozach, wypadkach, fotoradarach, zagrożeniach na drodze oraz wykonywanych remontach. Wszystkie dane pokazywane na ekranie są dostępne dzięki zaangażowaniu całego społeczeństwa używającego Yanosika. Równie popularna, jak aplikacja na smartfona jest nawigacja samochodowa będąca jej rozbudowaną wersją. Zestaw składa się z kabla USB, taśmy samoprzylepnej z rzepem oraz zasilacza, który należy podłączyć do gniazda zapalniczki. Yanosik bazuje na mapach OpenStreetMap, które są ogólnodostępne dla użytkowników. Informacje o zdarzeniach drogowych aktualizowane są mniej więcej co 3 sekundy, dlatego też użytkownik ma stały dostęp do nowych powiadomień. Zaletą aplikacji jest to, że współpracuje ze stacjami benzynowymi Orlen i dzięki niej można zbierać punkty. 

 

Waze 

Aplikacja Waze to idealne rozwiązanie dla osób mieszkających lub poruszających się po większych miastach. Program korzysta z informacji udostępnionych przez około 100 milionów osób na całym świecie. Użytkownicy aplikacji uruchamiają ją nawet, wtedy gdy doskonale znają drogę do punktu docelowego. Wówczas aktualizowane są informacje o korkach, kontroli policji z radarem oraz innych utrudnieniach na drodze. Aplikacja potrafi w ten sposób wyznaczyć najlepszą drogę, aby umożliwić płynny i szybki przejazd. Co więcej, Waze jest własnością Google, jednak jest zupełnie inny niż Google Maps. Użytkownicy aplikacji mają do dyspozycji prosty interfejs. Waze można z powodzeniem obsługiwać głosem. Oprócz tego, użytkownik ma możliwość poszukiwania najbliższej stacji benzynowej, parkingu, kawiarni oraz punktu gastronomicznego. 

 

AutoMapa 

AutoMapa to jedna z częściej wybieranych aplikacji na smartfona, która daje możliwość płatnego dostępu do niezwykle dokładnych map Polski i Europy. Mapy są autorstwa firmy Aqurat, która udostępnia je nie tylko użytkownikom prywatnym, ale przede wszystkim instytucjom państwowym, takim jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe. Aplikacja ma dostęp do ponad 720 tysięcy dróg o różnych kategoriach, a także szeroko rozbudowaną bazę z adresami, które są przypisane do konkretnych budynków. Zaletą AutoMapa są dostęp do map w trybie offline, bieżące dane o natężeniu ruchu drogowego, szczegółowa baza POI, a także dane niezbędne dla kierowców samochodów ciężarowych. Użytkownik ma do dyspozycji wiele przydatnych opcji, które można ustawić według potrzeb kierowcy. Aplikacja ma dostęp do funkcji AutoRadar oraz bazę danych z informacjami o miejscach, które są oznaczone jako niebezpieczne. 

NaviExpert 

NaviExpert to aplikacja uważana za bardzo dokładną i niezawodną. Działa w trybie online, informując kierowcę o korkach, remontach, zmianach w organizacji ruchu, fotoradarach, kontrolach drogowych czy wypadkach. Ma bardzo przydatną funkcję asystenta pasa ruchu, który pokazuje osobie kierującej pojazdem, po którym pasie powinna się poruszać, aby prawidłowo wykonać następny manewr. NaviExpert ma wbudowaną wyszukiwarkę obiektów i miejsc. Aplikacja jest w stanie znaleźć najbliższy parking, poinformować kierowcę o kosztach postoju w strefie płatnego parkowania oraz umożliwić dokonanie płatności za pomocą SkyCash. Co więcej, NaviExpert pokazuje osobie prowadzącej pojazd, z jaką prędkością się porusza, a tryb HUD umożliwia wyświetlanie obrazu ze smartfona na przedniej szybie samochodu. Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne przez 14 dni. Po upływie tego okresu użytkownik musi ponieść koszty związane z dalszą możliwością korzystania z mapy.  

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments